(ZX+2) RGB SCART cable schematics

gtsamour

SinclairMaster
Joined
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
2.414
Αντιδράσεις
11
Οδηγίες κατασκευής καλωδίου RGB SCART για τον Spectrum +2 γκρί. :cool:
 
Αυτό ακριβώς που ετοιμάζομαι να φτιάξω σήμερα!!!

Θενκς Γιώργο..πολύ χρήσιμο :)
 
Πές μας αν δούλεψε γιατί ένα που είχα φτιάξει χωρίς τις αντιστάσεις 150 ohm λειτουργούσε επίσης.
 
Λοιπόν, είπα σήμερα να κάνω λίγο πρακτική στο κολλητήρι...και έφτιαξα το καλώδιο.

Παίζει ...αλλά τα χρώματα δεν είναι όσο έντονα θα περίμενα..κάνει κάποιες "γραμμές" σαν κύμματα στην οθόνη ..και επίσης κάνει και ένα μικρό τρέμουλο....

σ.... τα έκανα????

Στις κολλήσεις λογικά το πρόβλημα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έβαλες τις αντιστάσεις? Αν ναι (και μετά τον έλεγχο δε βρίσκεις κάποιο άλλο λάθος που να έχεις κάνει) βγάλε τις αντιστάσεις και ξαναδοκίμασε να δείς αν δείχνει καλά χωρίς αυτές.
 
Έβαλα αντιστάσεις ναι...

και επειδή ήθελα να τα έχω όλα τακτοποιημένα..ένωσα όλα τα καλώδιο επάνω σε μια μικρή πλακετίτσα...

Τσέκαρα τις κολλήσεις στην πλακετίτσα και όλες φαίνονται εντάξει...

φοβάμαι τις κολλήσεις στο rgb βύσμα βασικά...αλλά θα δοκιμάσω πρώτα να βγάλω τις αντιστάσεις
 
Α...στο σχεδιάγραμμα...

έχει ένα καλώδιο shield που μπαίνει στο 21 του scart ...το scart όμως δεν έχει 21...έτσι δεν έχω βάλει τέτοιο...

παίζει να φταίει αυτό???

Αν ναι..που το βάζω??? :xm: :precry:
 
300px-SCART_Connector_Pinout_Color.svg.png


Pin 21 pin 8 & pin 10 ground
 
To 21 είναι το σασί του βύσματος scart (το μεταλικό γύρω γύρω) και είναι γείωση. Δε νομίζω πως φταίει αυτό. Μάλλον οι αντιστάσεις αν δεν έχεις κάνει κάπου αλλού λάθος.

Επίσης... η τηλεόραση υποστηρίζει RGB? Το ότι έχει υποδοχή scart δεν πάει να πει ότι δέχεται και RGB. Αν είναι παλιά μπορεί να μη δέχεται.
 
Θενκς παιδιά...

το απογευματάκι ελπίζω να βρω χρόνο να βγάλω τις αντιστάσεις και να κάνω νέες δοκιμές
 
Έβγαλα τις αντιστάσεις ...

διορθώθηκαν λίγο οι γραμμές που εμφάνιζε...αλλά κάνει ακόμα ένα τρέμουλο η οθόνη ....

αν ειχε προβλημα κάποια κόλληση δεν θα έπαιζε καθόλου? σκέφτομαι μήπως δεν έχει γίνει καλά κάποια κόλληση στο rgb βύσμα...

ή μήπως λέτε να φταίει το 21??
 
Θα έλεγα να δοκιμάσεις και σε άλλη τηλεόραση, αν το κάνει και εκεί ψάξε το καλώδιο. Μπορεί να ακουμπάνε κάπου δύο καλωδια μεταξύ τους.
 
Στην ίδια τηλεόραση ο C64 με scart καλώδιο που έχω πάρει από retromarket παίζει άψογα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι η τηλεόραση υποστηρίζει κανονικά RGB σήμα??
 
Όχι γιατί ο C64 δε βγάζει RGB αλλά composite.
 
Πίσω
Μπλουζα