ZX 81

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
75
zx81wf7.png


Ο ΖΧ 81 ήταν η εξέλιξη του ΖΧ 80 και όπως ήταν αναμενόμενο είχε βελτιωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά και στην basic που προστέθηκαν καινούριες εντολές με τις ASN, ACS, ATN COS, EXP, INKEY$, PI, SGN, SIN SQR, INT, LEN, LN, TAN, VAL , COPY, DIM A$, FAST, FOR TO STEP, LLIST, LLIST n, LPRINT, PAUSE, PLOT, PRINT AT, PRINT TAB, SCROLL, SLOW, UNPLOT.!Τα άσπρα χαμηλής ποιότητας πλαστικά αντικαταστάθηκαν με νέα βελτιωμένα μαύρα πλαστικά και έτσι ο ΖΧ 81 φαινόταν ποιο σοβαρός και ποιο ποιοτικός!Η ανοδική πορεία της sinclair με τον ΖΧ 81 συνεχίστηκε ακόμα ποιο πολύ μπαίνοντας σχεδόν στα περισσότερα σπίτια και αποκτώντας αγοραστές που τον αγόραζαν και για επαγγελματική χρήση!

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Έτος κατασκευής: Μάρτιος 1981

Εταιρία: Sinclair

Χώρα: Αγγλία

Basic: Upgrate Sinclair Basic

Cpu: Zilog Z80A

Speed: 3.5 MHz

Ram: 1 KB, 901 bytes available (upgradable to 64 KB)

Rom: 8 KB

Text Modes: 32 chars. x 24 lines

Graphic Modes: 64 x 44 dots

Colors: Monochrome

Sound: None

Ports: Z80 Bus, tape, video

Τιμή: Το 1981 κόστιζε 50 Λίρες Αγγλίας
 
ZX 81

Α ρε παιδια τι μου θυμησατε....

ο πρωτος μου υπολογιστης ηταν ενας ΖΧ81...

τον ειχε παρει ο πατερας μου για να επιλυει στατικα (πολ. μηχανικος γαρ) και τελικα δεν τον χρησιμοποιησε ποτε...

Μετα απο 2 χρονακια κατεληξε στα χερια μου.

Η πρωτη μου επαφη με την απιστευτη (πραγματικα απιστευτη με τα σημερινα δεδομενα) αφη του πληκτρολογιου του ηταν κατι που ακομη το θυμαμαι.

Ωρες ατελειωτες μπροστα στην οθονη να περασω κανα listing με παιχνιδι, ισα ισα για να παιξω 2-3 ωρες... Ποτε δεν καταφερα να τον συνδεσω με κασετοφωνο ωστε να σωζω αυτα που εγραφα...

Ειχε και επεκταση μνημης 64Κ, η οποια κολλουσε στον υπολογιστη απο πισω με VELCRO!!! Διοτι με 1ΚΒ δεν μπορουσες να γραψεις και πολλα!

Τωρα που το σκεφτομαι... καπου στο παταρι πρεπει να ειναι... και ειχε μαζι και ενα θερμικο εκτυπωτη αν θυμαμαι καλα...

Απιστευτες εποχες!

Συγχαρητηρια για την ιστοσελιδα!
 
Βρες τον!!! :D

Welcome
 
Βρες και τον εκτυπωτή.

Θα σου πω κόλπο με το χαρτί!!!!!!!!
 
ZX 81

'Me found it!'

'What you want me to do now?'

Steroid απο Jagged Aliance 2 αλλα ταιριαζει απολυτα στην περισταση!

Υποθετω οτι θα θελετε καποιες φωτο... λιγη υπομονη να παρω πισω την φωτ.μηχανη που εδωσα σε ενα συνεργατη και θα τις εχετε....
 
Απίστευτο!!!Είχες τέτοιο εργαλείο καταχωνιασμένο τόσα χρόνια?Συγχαρητήρια φίλε μου,πιστεύω πως θα του δώσεις από εδώ και πέρα μια θεσούλα στο γραφείο σου να σε κάνει παρέα από εδώ και πέρα...Μια ματιά σου φτάνει για να σου θυμίζει κάθε φορά τις λατρεμένες εποχές των home micros!!!

Καλώς ήρθες!
 
ΩΡΑΙΟΣ!!!!!!!!

Πάρε θερμικό χαρτί για Fax και κόψτο στη μέση. Ταίριαζε μια χαρά στον ZX printer την εποχή που περιμέναμε τις αντιπροσωπείες να μας φέρουν χαρτί για τον εκτυπωτάκο σε πανάκριβη τιμή. Μην το παρακάνεις με την ποσότητα (διάλεξε 20 μέτρα και όχι 40) μια και δεν θα χωράει (αυτό με επιφύλλαξη αν όλα είναι ίδια με τον printer του Spectrum).

Περιμένουμε φωτό!
 
φωτογραφιες...

Οι φωτο που υποσχεθηκα...

Μαζι με αυτες τις αναμνησεις θυμηθηκα οτι καπου στην αποθηκη ειχα καταφερει να σωσω και καποιες κουτες με pixel, pcmaster, επτα...

Αντιθετα με πολλους, η δικη μου διαδρομη ηταν ΖΧ81 - CPC6128 - PC....

Φιλε akmaka θα πρεπει να ντρεπομαι.... :) :) οκ, τον ειχα καταχωνιασμενο αλλα δεν μπορουσες να κανεις και πολλα πολλα με αυτον...

Θυμαμαι οτι η τελευταια φορα που σκεφτηκα να τον χρησιμοποιησω ηταν οταν πηρα το πρωτο μου πι-σι (286) και ειχα γραψει ενα προγραμματακι σε basic (chance to hit calculator) για το Kampfgruppe... Βλεπετε τοτε δεν υπηρχε η δυνατοτητα multitasking απο DOS...

Τωρα ψαχνω να βρω που ειχα βαλει εκεινη την αρχαια τηλεοραση 12'' ασπρομαυρη -φυσικα- που την χρησιμοποιουσα ως μονιτορ.... λετε να παιζει και σε καινουρια 14'' εγχρωμη? Θυμαμαι οτι ειχα μεγαλη δυσκολια να βρω το καναλι που 'επαιζε' ο ΖΧ81...
 
Soulbringer καταρχήν καλώς ήλθες! :thumbup:

Βλέπω οτι και εσύ όπως και οι περισσότεροι, αργότερα πήρες τον σωστό δρόμο..ΖΧ81 - CPC6128 - PC.... :diablotin:
 
Soulbringer καλα το ειχες αρχισει..ΓΙΑΤΙ ΛΟΞΟΔΡΟΜΗΣΕΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ???? :D
 
Της πράσινης sauce είναι :D
 
Λοξοδρομησα???? :confused: :confused: :confused:

Ποιος δηλαδη θα ηταν ο σωστος δρομος? ΖΧ spectrum? C64? Amiga? Atari st? :help:

και.. ωωωω, ναι.... ειμαι του κετσαπ :biglaugh:

Ομοσπονδιας :) :) :)

Ευχαριστω για το καλωσορισμα και χαιρομαι πολυ που σας βρηκα.

-Ξανα- πολυ ωραιο site!
 
Καλως σε βρήκαμε Soulbringer.
 
Ο printer σου είναι ο κλασσικος που έπαιρνε και ο Spectrumάκος. Κάνε το κόλπο με το χαρτί αν χρειάζεται.

Κούκλος ο ΖΧ-81!!!!!!! Φτου φτου!!!!!!
 
Η κατάσταση του είναι άριστη...Άψογος!!!!
 
ΤΣΙΛΙΚΟΣ ! Θέλει λίγο καθάρισμα βέβαια....

Πρόσεχε τον πολύ, τον μικρούλη.... :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα