ZX Spectrum Hardware ερωτήσεις (Composite Mod)

gbab

RetroN00b
Joined
9 Μάρ 2011
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
0
Έχω εναν Spectrum 48Κ (λαστιχενια κουμπια) στον οποιο εχω περασει καινουργια μεμβρανη και εχω κανει το composite mod. Τον συνδεω σε ενα 1084 monitor.

Φυσικα η εικονα ειναι πολυ καθαρη σε σχεση με το rf σημα αλλα παρατηρω το εξης : Μολις ανοιγω τον Spectrum τα χρωματα τρεμοπαιζουν ανεπαισθητα (ακομα και το μαυρο των γραμματων του copyright). Μετα απο καποια ωρα η εικονα γινεται πεντακαθαρη. Υστερα παλι το τρεμοπαιγμα. Φυσικα δεν ειναι τοσο ενοχλητικο,το εχω συνηθισει, αλλα αναρωτιεμαι γιατι συμβαινει. Μηπως ειναι θεμα υπερθερμασνης? Η ULA (version 7) ζεματαει μετα απο καμια ωρα χρησης,ακουμπωντας την με το δαχτυλο, ζεσταινονται και η μεμβρανη και τα κουμπια. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Το ιδιο εχω παρατηρησει και σε αλλες δυο motherboard (issue 3 kai 3b) που επεισης εχω κανει το mod και με διαφορετικες ULA(version 6 kai 7).

Το monitor δουλευει αψογα, τεσταρισμενο με C64,Amiga κτλ.

Αν ξερει κανεις κάτι, πειτε μου την γνωμη σας,ευχαριστώ!
 
Δεν θυμαμαι να εχω τελεια, απολυτα σταθερη και χωρις τον παραμικρο κυματισμο εικονα με composite mod ακομα και με το by-pass του modulator (αν το εκφραζω σωστα).

Δεν με ενοχλει αφου μπροστα στο RF με το οποιο μεγαλωσαμε, ειναι παραδεισος. Πλεον δηλαδη δεν με ενοχλει.

Σχεδον αψογη εικονα παιρνω απο τον "ψυκτρα" με RGB Scart.

Δοκιμασες σε μια CRT τηλεοραση που συνηθως "συγχωρει" μεγαλο ποσοστο artifacting να δεις τι ποιοτητα απεικονισης πιανεις?

Επισης παντα θυμαμαι τις ULA να καινε...

Δεν ειμαι τεχνικος. Σου λεω τι λεει και μενα η πολυχρονη τριβη μου με τα αγαπημενα μηχανηματα του Θειου...
 
Ευχαριστώ παιδια για την βοηθεια. Μαλλον καταλληγω στο ότι εφοσον το ιδιο πραγμα (ο ελαφρυς κυμματισμός των χρωματων) γινεται με διαφορετικες motherboard και διαφορετικες ULA ειναι θεμα ποιοτητας του σηματος που ερχεται απο την motherboard.

Για το modification για την βελτιωση του σηματος, ισως αυτο να κανει δουλεια, αλλα δεν θελω να πειραξω παραπανω την motherboard.
 
Πίσω
Μπλουζα