ZX80 Προβλημα???

VIKING310

RetroWannaBe
Joined
5 Mαϊ 2007
Μηνύματα
84
Αντιδράσεις
3
Απεκτησα προσφατα ενα ΖΧ80 αλλα αντιμετωπιζω τα εξεις προβληματα....

Καθε φορα που παταω ενα πληκτρο τρεμοπαιζει ανεπεστητα και για 2-3 δεκατα του δεπτερολεπτου η οθονη...

Καθε φορα που το κλεινω και το ξανανοιγω χανει τη συχνοτητα του στην τηλεοραση με αποτελεσμα να πρεπει να χρειαζεται να τον ξαναρυθμησω..

Ενω τα πληκρα λειτουργουν ολα σωστα το ιδιο και τα γραμματα δεν συμβαινει το ιδιο και με τις εντολες...

Δλδ για να βγαλω την εντολη load πρεπει να πατησω το πληκτρο με το γραμμα j που εχει απο πανω του την αντολη rant............

Και αυτο γιατι στο πληκτρο με την εντολη load και το γραμμα w βγαζει την εντολη list!!!!

Ξαναλεω οτι αυτο συμβαινει μονο με τις εντολες και οχι με τα γραμματα...

Μπορουν να διορθωθουν τα προβληματα αυτα???

Γνωριζει κανεις??? :help:
 
*Το τρεμοπαιγμα οφειλεται στο οτι μαλλον ειναι χαλαρο το modulator.

*To οτι χανει ρυθμιση μαλλον σημαινει οτι δεν σωζεις τη συχνοτητα στο καναλι.Πρεπει να σε ενα καναλι να αποθηκευσεις τη συχνοτητα 36.Μετα καθε φορα μου θα συνδεεις το ZX80 στην τηλεοραση και θα βαζεις το συγκεκριμενο καναλι θα βλεπεις ZX80 :D

*Στο J ο ZX81 και κλασικος Spectrum 48 βγαζανε το LOAD...υποπτευομαι μοντιφα...
 
Δηλαδή?Τι μπορεί να έκαναν!!!
 
Wally είπε:
*Το τρεμοπαιγμα οφειλεται στο οτι μαλλον ειναι χαλαρο το modulator.*To οτι χανει ρυθμιση μαλλον σημαινει οτι δεν σωζεις τη συχνοτητα στο καναλι.Πρεπει να σε ενα καναλι να αποθηκευσεις τη συχνοτητα 36.Μετα καθε φορα μου θα συνδεεις το ZX80 στην τηλεοραση και θα βαζεις το συγκεκριμενο καναλι θα βλεπεις ZX80 :D

*Στο J ο ZX81 και κλασικος Spectrum 48 βγαζανε το LOAD...υποπτευομαι μοντιφα...
Mα δεν μπορω να το σωσω γιατι το συνδεω οπως και τα υπολοιπα στην οθονη του αmstrad μου αλλα μονο σε αυτον εχω το προβλημα αυτο.....

!!!.....μοντιφα...???!!! Δλδης??? :D

και ο ασχετος....modulator?????
 
δεν ξερω...ZX81 σε κουτι ΖΧ80?

Πως το συνδεεις στο monitor του Amstrad?

Modulator ειναι το κυκλωμα που αναλαμβανει να στειλει στο RF της TV σου "τηλεοπτικο σημα" (το κουτακι που γραφει astec)

zx80i.jpg
 
Ο ΖΧ80 είναι φτιαγμένος για ΤV δοκίμασε το εκεί.Το modulator είναι το μικρό κουτάκι το οποίο μετατρέπει το σήμα στην ΤV μέσω του καλωδίου RF Βάλε τον στην ΤV και πες μας αν στο κάνει πάλι.
 
Μπα μια απο τα ιδια και στην τηλεοραση τωρα μαλιστα αρχισε και να μαυριζει καθε 2 sec.:mad:

Δεν μας τα λεει καλα....

Που μπορω να το παω για επισκευη???? :help:

"πλακετες και τα λοιπα μου φαινονται ιδια με τησ εικονας αλλα το πληκτρολογιο ειναι ιδιο με του ΖΧ81 (που εχω) οποτε μαλλον κανενα τσιπακι πρεπει να εχει αντικατασταθει!!!!!
 
Μία είναι η λύση.....gtsamour!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα