Amiga vs Atari ST

Ε ναι ρε.... Με πρήξατε με τα καβουρδιστήρια 8086, 8088, 286, 386..... :p
 
Συμφωνώ με τον ποταπό κάτοχο ατάρι...

Ειλικρινά με κάνετε να συμπαθώ τα st με τις αναφορές σας στα πισια της εποχής...έλεος

------------------------

Μετά θα λέει ο Dino ότι επαναλαμβάνομαι αλλά τι να κάνω...

 
αντίχριστοι!!! ου ου! 666

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειπαμε οτι η αμιγκα ηταν καλυτερη σε ολα τα παιχνιδια απο τα αντιστοιχα πισι.

Το ultima δεν το εχω παιξει σε πισι, σε αμιγκα ελαχιστα, δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος.

Αλλα αυτο με τον 68000 μου εχει κατσει στραβα. Οταν ΟΛΟΙ λενε (η sega, η commodore, η αταρι κτλ)

οτι εχουν 16μπιτ μηχανημα, γιατι το ελεγαν?

Δηλαδη γιατι τα παιχνδια megadrive λενε πανω "16bit cartidge" ?

68000 δεν ειχε?

Οτι και να μου δωσεις, εγω θα συνεχιζω να πιστευω οτι ο 68000 ειναι 16μπιτ.

Μην προσπαθεις να μου αλλαξεις γνωμη, σε αυτο το θεμα.

Αλλου ειναι ανοιχτος σε συζητηση...
 
Μάλλον το thread θα πρέπει να μετανομαστεί Amiga vs όλων. :)

Μια και την έχετε συγκρίνει εκτός από το ST, με SNES, MEGADRIVE και PC!
 
Αν ηταν 32μπιτ εστω και σε καποιο κρυμμενο σημειο, η sega και οι αλλες εταιριες

δεν θα ειχαν εκμεταλευτει αυτο το γεγονος? Για λογους marketing δεν θα ηταν

καλυτερο το megadrive να λεει επανω 32bit αντι για 16bit που γραφει?

Εδω το jaguar γραφει 64bit, και δεν εχει καν 64bit επεξεργαστη!
 
μα φυσικά και δεν είναι 32bit η amiga όπως και δεν είναι και 32bit το 386sx μου. Αυτό που εννοώ είναι ότι δεν μπορεί να πει κάποιος ότι τα 386 ήταν 32bit μηχανήματα... Η cpu μπορεί εσωτερικά να ήταν ακόμα και 64bit, αν ο κόσμος τριγύρω είναι γεμάτος 16bit υποσυστήματα (megadrive, amiga, ακόμα και τα 386 με τις ISA κάρτες τους δεν ήταν παραπάνω από 16bit) τότε δεν έχεις 64μπιτο σύστημα... ένσταση κύριε πρόεδρε!!!

επίσης για την εμπορική εκμετάλευση των bits , να θυμίσω ότι δεν είναι όλες οι εταιρείες δολοπλόκες όπως η Atari.... :p

btw, τα τελεταία και καλύτερα ultima είχανε βγει μόνο σε pc, από το 7 και μετά ήταν τα κορυφαία με τις καινοτομίες στο είδος...


πρόσφατα είχα μια εμπειρία...
έπαιξα το turrican2 στον ST του marag και είχε τρομερά σπαστό scrolling που ήταν ενοχλητικό... DINO ;;;

edit: για ρίξε μια ματιά στην διαφήμηση της ίδιας της C , τί λέει για τον 68000... (προς το τέλος είναι με τα specs, πάρε ένα μεγενθυτικό!)

157d7xh.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω μονο ενα παιχνιδι εχω βρει που ειναι καλυτερο σε αταρι απο αμιγκα.

Το 1943.

Δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν, μαλιστα θα ηθελα οι γνωστες του αταρι να μου πουν και

αλλα, ωστε να τα τρεξω στο αταρι και την Α500, διπλα-διπλα και να το δω.
 
επ, κύριος! ξεφύγατε του edit από πάνω :p
 
Γιατι εχουν τοση σημασια τα bit? Εκτος του οτι δεν μπορουμε προσδιορισουμε ενα ολοκληρωμενο συστημα ακριβως καθως διαφορα υποσυστηματα μπορει να ειναι σε διαφορετικα bit, δεν σημαινει απαραιτητα οτι το μηχανημα θα ειναι καλυτερο επειδη ειναι "32 bit" η "16 bit"

Και το τι γινοταν με το marketing εκεινη την εποχη ηταν αλλο θεμα. Ακομα υπαρχουν ανθρωποι που λανθασμενα θεωρουν οτι το neogeo ηταν "24bit" γιατι αυτη τη φημη προωθουσε τοτε η SNK.
 
---------------> Μικε

Sundog.....

χαχαχαχχαχαχαχαχ
 
άπαντα έχουν σημασία... :p
 
mike είπε:
Εγω μονο ενα παιχνιδι εχω βρει που ειναι καλυτερο σε αταρι απο αμιγκα.Το 1943.

Δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν, μαλιστα θα ηθελα οι γνωστες του αταρι να μου πουν και

αλλα, ωστε να τα τρεξω στο αταρι και την Α500, διπλα-διπλα και να το δω.
Έχει δώσει μια λίστα ο ChrisTOS, κάποια στιγμή μέσα στο thread, αλλά τρέχα γύρευε που είναι...

Επίσης, καλό θα ήταν να βλέπαμε και ποιά παιχνίδια είναι ΙΔΙΑ....
 
Θα σας πω εγώ ποιό είναι το καλύτερο μηχάνημα.

Είναι αυτό που είχαμε πιτσιρίκια και καίγαμε τα εγκεφαλικά μας κύτταρα... ας είχε 2 χρώματα, ας μην είχε ήχο, ας είχε και 3D acceleration....

ο mike γουστάρει τα έξτρα αστεράκια στο ProjectX, ο DINO τα περίεργα του atari, εγώ τον πράσινο λαγό... δε βγάζεις άκρη αλλά "την λέμε" ο ένας στον άλλο και περνάει ευχάριστα η ώρα:dribble:
 
Θα δοκιμασω μερικα απο αυτα. Πιστευω να προλαβω φετος.

Οσο για το θεμα DOOM, αντιγραφω ΑΚΡΙΒΩΣ λεξη προς λεξη το αρθρο

στο PIXEL 129, μιλαμε για 1996 !!! ουτε καν 91-92. Σελιδα 51:

"Κατα την αποψη μου το breathless ειναι πολυ καλυτερο απο το DOOM, φθανει μαλιστα στα επιπεδα του DOOM 2. Το ιδιο ισχυει και για το Marathon των ΜΑC, που του μοιαζει αρκετα. Προτου ασκησετε κριτικη, θα ηθελα να αναλογιστειτε οτι το breathless φτανει στα επιπεδα του DOOM 2 σε μια αμιγκα με 68030, ενω το doom 2 απαιτει pentium και το Marathon POWER MAC. Αυτο συνεπαγεται οτι σε αναλυση 1 Χ 1 full screen σε 68030 υστερει λιγο σε ταχυτητα σχετικα με το Doom, αλλα για δοκιμαστε να τρεξετε Doom σε 386...

Βασει των ανωτερω, μπορουμε να ισχυριστουμε οτι το breathless ειναι το ΚΟΡΥΦΑΙΟ ως προς τη σχεση αποδοση/κοστους, εν συγκριση με τα υπολοιπα παιχνιδια του ειδους σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πλατφορμα"

Και στην σελιδα 103 γραφει

"Ο λογος τωρα σε ενα παιχνιδι για Amiga, το Fears. Συμμεριζομενος την αποψη πολλων γι'αυτο το θεμα, το fears και η Α1200 εδωσαν την απαντηση σε εκεινους που πληρωσαν τα μαλλια της κεφαλης τους (300+ χιλιαδες) για να αγορασουν PC. Το fears γελοιοποιει και γελαει με το DOOM για PC με texture mapping in real time, μεγαλη ποικιλια επιπεδων, χαωδεις περιοχες για εξερευνηση κ.α."

Αλλα αυτα ειναι αποψεις ατομων, δεν μπορω να τα αποδειξω.

Αν και οσο επιχειρηματα εχουν αντιπαρατεθει, ειναι απο πληροφοριες του ιντερνετ,

αρα καποιος τα εχει γραψει, δεν ειναι σιγουρα αντικειμενικα.

Το μονο που ποτε δεν αμφισβητω και το εγραψα, ειναι τα ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.

(αντε και τα αυτια μου).
 
το Marathon κυκλοφόρησε στο XBOX LIVE και το έχω δει σε HD ανάλυση και σαν παιχνίδι είναι αίσχος σαν παιχνίδι/gameplay :

www.youtube.com/watch?v=ync-0MHMW7s

το video είναι από σύγχρονη αναβαθμισμένη μηχανή, αλλά πιστεύω φαίνεται τί ρόλο βαράει το παιχνίδι...

Το Fears που επίσης το έχω δει σε Α1200 με 030/50 whdload και αργά πήγαινε και από ανάλυση ήταν χάλια. Άσε που μέσα στο παιχνίδι δεν έχει μουσική... Όλοι μας μπορούμε να το δούμε μέσω whdload πιστεύω. Σαν παιχνίδι έλεγε όμως (σε αντίθεση με το marathon....)

Το Doom2 είχε προτεινόμενο 486/66 και όχι pentium.

το breathless ούτε καν το θυμάμαι, αλλά ένα video που βρήκα δείχνει βαρετό...

edit: στο παραπάνω video φαίνεται το ενοχλητικό framerate στην amiga... έτσι έτρεχε στον 1230/50 ΜΚIV που είχα...

Αυτά τα reviews mike, είναι από τις χαζομάρες της εποχής και τους φανατισμούς ... πιστεύω πλέον όλοι μας μπορύμε να δούμε μόνοι μας τα παιχνίδια αυτά και να κρίνουμε... Προσωπική μου άποψη ότι την δράση των DOOM δεν έχουν με την καμοία αυτά τα παιχνίδια. Ειδικά το marathon φαίνεται σαν κακοφτιαγμένο shareware ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και πάλι είστε πολλά χρόνια μπροστά από την εποχή της Amiga. H 1200 δεν ήταν δα και τρελό upgrade, έπρεπε να είχε τουλάχιστον 030 και το AAA. To AGA (γνώμη μου) ήταν λίγο για την εποχή του.
 
Πίσω
Μπλουζα