Amiga vs Atari ST

Εγω απανταω οπως απαντανε ολοι, με αποψεις αλλων.

Ο κεροπι αναφερει τον παγκοσμιο ντορο με το Doom, δηλαδη αποψεις αλλων.

εγω και οι υπολοιποι γνωστοι μου στην Αθηνα δεν ειδαμε τιποτα σπουδαιο.

Ντορος μπορει να γινεται, αλλα δεν ειμαι τοσο δημοκρατης για να ακολουθω

γνωμες αλλων. Για εμενα και καποιους αλλους, δεν ηταν τιποτα εξαιρετικο το Doom.

Τον μονο ντορο που δικαιολογω ειναι για το ps1.

Και τι δηλαδη ρε φιλε κεροπι, εσυ καταλαβες οτι ειπα το βιντεο σου πειραγμενο?

Δεν παιζει η περιπτωση να ειναι ΟΚ, αλλα και εγω οταν επαιξα το παιχνιδι σε pentium

να εκανε που και που σπασιματα? Και το video απο το 386 pinball, δεν μου φανηκε

καλυτερο απο αμιγκα.

Οσο για το pixel αυτα λεει μεσα, τι να κανω εγω?

Το ειπα αλλα δεν καταλαβαινει κανεις: ολα τα επιχειρηματα βασιζονται σε αποψεις

ανθρωπων δεν μπορει να ειναι αντικειμενικα.

Εμενα μου αρεσει πιο πολυ το pinball σε αμιγκα, εσενα σου αρεσει πιο πολυ σε πισι.

Τι θες να γινει, να βγω και να πω οτι μου αρεσει σε πισι?
 
@ κεροπι: και κατι ακομα δεν καταλαβα. Τι προσπαθεις να με πεισεις, τι προσπαθω να σε πεισω?

Οτι τα πισι ξεπερασαν σε γραφικα την αμιγκα? αυτο το ξερουν ολοι.

Οτι η αμιγκα στα πρωτα χρονια ηταν καλυτερη? και αυτο το ξερουν ολοι.

Αρα η διαφορα μας ειναι ποτε και πιο πισι ξεπερασε την αμιγκα?

Αν ειναι δηλαδη το 95 ή το 96 ?

Αν ειναι ο 386 ή ο 486 ?
 
mike είπε:
@ κεροπι: και κατι ακομα δεν καταλαβα. Τι προσπαθεις να με πεισεις, τι προσπαθω να σε πεισω?Οτι τα πισι ξεπερασαν σε γραφικα την αμιγκα? αυτο το ξερουν ολοι.

Οτι η αμιγκα στα πρωτα χρονια ηταν καλυτερη? και αυτο το ξερουν ολοι.

Αρα η διαφορα μας ειναι ποτε και πιο πισι ξεπερασε την αμιγκα?

Αν ειναι δηλαδη το 95 ή το 96 ?

Αν ειναι ο 386 ή ο 486 ?
Δεν εχει νοημα να συγκρινετε δυνατοτητες μηχανηματων αλλων εποχων μεταξυ τους. ΕΙναι αυτονοητο οτι τελικα ισχυει οσο νεοτερο τοσο καλυτερο.

Οποτε περιοριστειτε στην ποντικομαχια Atari vs Amiga που απασχολησε και απασχολει εντονα και τους 7 συνολικα χρηστες Amiga και Atari της Ελλαδας.
 
Πρέπει να είναι 8... Σου διαφεύγει ένας ποντικός...
 
Ξεχνας και τις υπολοιπες "γατες" που κυνηγανε τα ποντικια.

Αρα ειναι περισοοτεροι οι ενδιαφερομενοι.
 
mike είπε:
Ξεχνας και τις υπολοιπες "γατες" που κυνηγανε τα ποντικια.Αρα ειναι περισοοτεροι οι ενδιαφερομενοι.

Και στους 7 σας. Παρακαλω οπως σταματησετε να τσακωνοσαστε και να φευγετε οφτοπικ.Εχουμε πληρωσει εισητηριο για atari vs amiga.
 
Παίζει να είμαι "αόρατος" για κάποια μέλη;;; 8)
 
Tywien είπε:
Δεν εχει νοημα να συγκρινετε δυνατοτητες μηχανηματων αλλων εποχων μεταξυ τους. ΕΙναι αυτονοητο οτι τελικα ισχυει οσο νεοτερο τοσο καλυτερο.
Ναι το Jaguar ήταν καλύτερο από το N64. :p :p

Μη μου πείτε για specs και λοιπή χαρτούρα, games με ενδιαφέρουν. :cool:
 
Μιχάλη και Λεωνίδα ο καθένας έχει από την μεριά του δίκιο! Μέχρι το 1991 -άντε 1992- τα πισι ήταν χειρότερα της αμίγκα και για να την φτάσουν χρειάζονταν περιφερειακά με την αξία των οποίων αγόραζες αυτοκίνητο! Εκεί έχει σαφώς δίκιο ο Μιχάλης!

Το 1993 είχαμε ήδη φτάσει πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα μην πω ότι είχαμε ήδη μια μικρή διαφορά των πισι που λόγω χωρητικότητας ειχαν μεγαλύτερα παιχνίδια!

Έκτοτε τα πισι ξεπέρασαν την αμίγκα και μάλιστα πολύ...εδώ εχει δικιο ο Λεωνίδας!

Με τον ατάρι τι να πει κανείς...ήταν η αντίστοιχη χιουντάι και η νταεγού των 16μπιτ σε παραλληλισμό με το χώρο του αυτοκίνητου!

Τίμιο, καλό value for money αλλά μέχρι εκεί! Πουθενά δεν άγγιζε την κορυφή!

Η αμίγκα ήταν κάτι σαν χόντα...καινοτόμα και πρωτοπόρα, μια μηχανή με συναίσθημα που χαιρόσουν να λειτουργείς! Για μένα δεν ειναι τυχαία η μικρότερη κοινότητα των αταράδων σε βαθος χρόνου σε σχέση με τους αμιγκάδες!

--------------------------------

Πάντως προσπαθώντας -στο βαθμό που μπορώ- να είμαι αντικειμενικός δεν θα μειώσω τον ατάρι και εκείνους που τον επέλεξαν! Ήταν δύσκολα χρόνια τότε και η αγορά ενός μηχανήματος ήθελε πολλές θυσίες που δεν μπορούσαν όλοι να κάνουν. Πολλοί κάτοχοι 6128 λόγου χάρη που δεν μπορούσαν να πάρουν αμίγκα στράφηκαν στον st και χάρηκαν και αυτοί -με τις όποιες παραχωρήσεις σε σχέση με την αμίγκα- την μαγεία των 16μπιτ! 20 χρόνια μετά εξιδανικεύει ο καθένας την εφηβεία του και υμνεί την επιλογή του παρά τα όποια μειονεκτήματα της! Άλλωστε όσα έζησε θεν μετριούνται με specs!

Το δικό μου όμως ερώτημα σε όλους σας είναι: ειλικρινά τι θα επιλέγατε τότε με βάση τα ενδιαφέροντα μας ως έφηβοι αν δεν υπήρχε θέμα τιμής από τα 2 μηχανήματα της κόντρας μας; Αυτό είναι η απάντηση στο vs μας που έφτασε αισίως τις 67 σελίδες...
 
Πολύ ωραία τοποθέτηση αγαπητέ Σπύρο και χαίρομαι γι'αυτήν! :thumbup:

Η φράση σου "αυτά που έζησε ο καθένας δε μετριούνται με specs", είναι σοφή...

Όμως....

Έχω βαρεθεί να ακούω για τον τίμιο ST (έχει αρχίσει η φάση να μου θυμίζει Ξανθόπουλο) και τη φτηνή επιλογή...

Η συγκυρία με έφερε στο στρατόπεδο των Atarians και εξηγούμαι...

Ένας φίλος με 6128 (πράσινο μόνιτορ), μου κόλλησε το μικρόβιο των υπολογιστών. Έτσι μια ωραία μέρα, πήρα τους δικούς μου (και αφού τους διαβεβαίωσα ότι θα ακολουθούσα τον κλάδο τον υπολογιστών για επάγγελμα στη ζωή μου), πήγαμε σε ένα μαγαζί (δεν ήταν καν computer shop) και πήρα τον Atari 800XL με συνοπτικές διαδικασίες... Ηθελα κομπιούτερ και το ήθελα τώρα! Αν το μαγαζί είχε Commodore 64 θα είχα πάρει αυτόν και τώρα πιθανόν να ήμουν Amiga user... Δεν το έψαξα και πολύ... Το μαγαζί είχε επίσης και κονσόλες Atari (2600 junior)...

Ο υπολογιστής αυτός μου χάρισε ατελείωτες ώρες διασκεδαστικού gaming. Η ιεροτελεστία με το κασσετόφωνο ήταν μέρος της διασκέδασης...

Μετά από λίγα χρόνια διαβάζοντας για τον ST και για την Amiga στο PIXEL, κατάλαβα οτι είχε έρθει η ώρα της αλλαγής. Παρόλο που διάβαζα οτι η Amiga υπερείχε ελαφρώς του ST, κυρίως στα παιχνίδια, είχα ιερή υποχρέωση, αφού ξεκίνησα με Atari, να συνεχίσω με Atari. Δεν ξέρω γιατί... ήταν απόλυτα φυσιολογικό για μένα...

Φυσικά και η τιμή έπαιξε το ρόλο της, αλλά δεν ήταν αυτή ο βασικός λόγος...

Δεν μετάνιωσα ΠΟΤΕ για την επιλογή μου. Ο ST ευτύχησε να υποστηριχθεί από χαρισματικούς coders, οι οποίοι έκαναν τα αδύνατα - δυνατά και πραγματικά χάρη σε αυτούς, μπορεί ο ST και συγκρίνεται με την Amiga...

Ο ST για μένα ήταν/είναι ο καλύτερος σύντροφος (για να δανειστώ και ατάκα του PIXEL) και αυτά που συζητάμε απόψε/αυτές τις μέρες, είναι απλά παλιμπαιδισμοί (γιατί όχι) 35άρηδων και 40ρηδων, να ξεφύγουν από τη σύγχρονη μιζέρια και να ξανανιώσουν παιδιά, όσο τετριμμένο κι αν ακούγεται αυτό...

Πλάκα κάνουμε, το χιούμορ μας περισσεύει και όπως οι κοπέλες του φόρουμ συζητάνε για τη bibi-bo, έτσι κι εμείς λέμε τα δικά μας, και επ ουδενί δε θα τα χαρακτήριζα ποντικομαχίες..

Απλά κουβέντες μεγάλων παιδιών...
 
Ρε τρελόDino δεν ξέρεις πόσο συμφωνώ μαζί σου σε αυτά...
 
Όχι και Hyundai ρε Σπύρο!!! :p

Η Hyundai είχε δικά της μηχανήματα και η Daewoo έφτιαχνε απορροφητήρες! :D
 
Η hyundai ειχε καλα αμαξακια παλιοτερα, οπως hyundai GT το πρωτο, που

εμοιαζε με datsun (μην γελατε), που ειχε τουρμπο και 114 αλογακια, πριν 15 χρονια.
 
Λίγα λόγια για τα Daewoo. Θα θυμώσει το Ματίζ μου ρε!!!!!!

DINO έγραψες πραγματικά. Αλλά διαφωνώ στο θέμα του παλιμπαιδισμού. Μερικοί δεν πάψαμε να παίζουμε ποτέ. Γιατί; Θα σου πω, από προσωπική εμπειρία, απλά γιατί η ζωή έχει παίξει άσχημα παιχνίδια, οπότε κι εμείς παίζουμε για εκδίκηση.

Δεν θα "σοβαρέψουμε" ποτέ ρε!!!!!!!!!!!111!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνεχίστε τις ποντικομαχίες. All your micro are belong to us.
 
DINO είπε:
Έχω βαρεθεί να ακούω για τον τίμιο ST (έχει αρχίσει η φάση να μου θυμίζει Ξανθόπουλο) και τη φτηνή επιλογή...
Mα τι να κάνουμε...

Αφού είναι ο υπολογιστής του λαού !! :rofl:

DINO είπε:
αυτά που συζητάμε απόψε/αυτές τις μέρες, είναι απλά παλιμπαιδισμοί (γιατί όχι) 35άρηδων και 40ρηδων, να ξεφύγουν από τη σύγχρονη μιζέρια και να ξανανιώσουν παιδιά, όσο τετριμμένο κι αν ακούγεται αυτό...

Πλάκα κάνουμε, το χιούμορ μας περισσεύει και όπως οι κοπέλες του φόρουμ συζητάνε για τη bibi-bo, έτσι κι εμείς λέμε τα δικά μας, και επ ουδενί δε θα τα χαρακτήριζα ποντικομαχίες..

Απλά κουβέντες μεγάλων παιδιών...
Πολύ σωστά, και συμφωνώ 100%

Πατροναρίσματα του στυλ "χα-χα γελάω μαζί σας και με τις ποντικομαχίες σας", δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα...

Περισσότερο για το χαβαλέ γίνονται τα εκάστοτε "vs", και αν πού και πού ανάβουν τα αίματα, είπαμε: Είμαστε μεγάλα παιδιά... (απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά, να είμαστε κόσμιοι !! Aλλο "μεγάλα παιδιά", και άλλο σκέτο "παιδιά" ;) )

DINO είπε:
Παρακάτω θα βρεις την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα!!! :diablotin:
Πφφφφφ !!

Δεν έχετε επιχειρήματα κύριε, και πάτε να σπιλώσετε την τιμή και την υπόληψή μας !! :tease:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Σπύρος έγραψε . και - (τελεία και παύλα για όσους δεν το κατάλαβαν.:Ρ)

Είμαι χρήστης υπολογιστών από τότε που με θυμάμαι καλά, καλά. Είχα ξεκινήσει με έναν παροπλισμένο από τον ξάδελφο μου cpc464..

Καλά ήταν, βλέπεις ότι έχεις υπολογιστή στο σπίτι ήταν ένα είδος πρεστίζ ή μυωπίας (αστιγματισμό έπαθα, χα! Σας την έφερα:Ρ). Οι ώρες περνούσαν σαν νερό μπροστά στο πράσινο μόνιτορ αλλά , αλλά είχε έρθει ήδη η επόμενη γενιά γκουμπιούτερ και η αντικατάσταση του σιπσι ήταν μοιραία..

Βλέποντας τους φίλους μου να έχουν, κατά κύριο λόγο αμίγκα 500, "νέας γενιάς" micro, ε με οδήγησε στην αγορά της 500+.

Άλλωστε που αλλού θα είχες βιβλιοθήκη με παιχνίδια και εφαρμογές, από τους ατάρι γιούζερς που ήταν 3 όλοι και όλοι και χαιρόντουσαν όταν έβγαινε ένα παιχνίδι πριν βγει στην αμίγκα και μόλις έβγαιναν έβγαζαν το σκασμό επειδή η έκδοση η "δικιά μας" ήταν ανώτερη. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Γιώργο (σπάνιο όνομα, ομολογουμένως) πως είχε καταπιεί την γλώσσα του όταν είδε το SotB (το άσπρισα γιατί ο Ντίνος είναι σε επικίνδυνη ηλικία :Ρ).

Πάντα "χλεύαζα" τους χρήστες πισί (αν και τώρα μοιραία είμαι και εγώ ένας από αυτούς) γιατί όσοι είχαμε είχαμε ατάρι ή αμίγκα γνωρίζαμε ότι η σκόνη μας ήταν ήδη πάνω στο δικό τους πέτο και έβλεπαν τα κωλοφάναρα μας στο βάθος του ορίζοντα.

Ήταν ωραία τότε γιατί είχαμε μια ποικιλία αν θέλετε από hardware και βλέπαμε με τα ίδια μας τα μάτια που υστερούσε το δικό μας μηχάνημα και που του φίλου μας, ξέραμε ότι όσο άστοχη και να είναι η αγορά μας ή όσο απαίσια γραφικά έβγαζε ο υπολογιστής μας ότι οι φίλοι μας θα έρθουν σπίτι μας ή θα πάμε εμείς στο δικό τους να παίξουμε κανένα παιχνιδάκι τα απογεύματα του χειμώνα και θα περάσουμε υπέροχα και ας έχει το SotB κορνίζα, δε γαμείς ήμασταν παρέα.

Τέλος πάντων να μην μακρηγορώ ακόμα και τώρα, σε αυτό το thread "πλακωνόμασταν"

όπως όταν "πλακωνόμασταν" μικροί για την υπεροχή του υπολογιστή μας.

Βέβαια τα πρόσωπα δεν είναι και τόσο οικία αλλά δε πειράζει είναι ωραίο και το μπινελίκωμα και ο "ανταγωνισμός" απομακρυσμένα.:Ρ
 
Σπύρο, το να κάναμε συνειδητή επιλογή δεν παίζει στη σκέψη σου;
 
billy είπε:
Πατροναρίσματα του στυλ "χα-χα γελάω μαζί σας και με τις ποντικομαχίες σας", δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα...
Ποντικομαχια = μαχη των ποντικαραιων. Τσιμπολογουνται και φωνασκουν ασκοπως οι νεοπες (atari και amiga δηλαδη). Αληθινοι πολεμοι γινονται μονο για τα αληθινα home micros :p . Το εξης ενα. Που δεν περιλαμβανεται στο ονομα του thread μας αλλα ειναι τοσο αυτονοητο ποιο ειναι που δεν το αναφερω καν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Η hyundai ειχε καλα αμαξακια παλιοτερα, οπως hyundai GT το πρωτο, πουεμοιαζε με datsun (μην γελατε), που ειχε τουρμπο και 114 αλογακια, πριν 15 χρονια.
το ειχα 14 χρόνια τουμπανιασμένο με ιντερκούλερ και πολλά καλούδια φίλε Μιχαλη και το ξέρω! ;)
 
spyros_s είπε:
Η αμίγκα ήταν κάτι σαν χόντα...καινοτόμα και πρωτοπόρα, μια μηχανή με συναίσθημα που χαιρόσουν να λειτουργείς!
Ποιο πολυ βαση των επιδοσεων της Amiga ταιριαζει προς την Lancia Deltona (τα κανει ολα και γρηγορα),ενω το Honda πηγαινει ποιο πολυ προς το Snes (Aν βαλουμε κανενα CRX) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα