Amiga vs Atari ST

Αυτό είναι debatable.... Τα άλλα όμως όχι! :p
 
Για τα αρθρα του πιξελ, δεν τα εγραψα εγω, τα εγραψαν στο PIXEL.

Για το breathless, επειδη το εχω τρεξει μια-δυο φορες, ειναι ικανοποιητικο.

Αυτα δεν τα εγραψα για να σου πω τι ειναι καλυτερο, αλλα για να τονισω

αυτο που εγραψα στο τελος: ολες οι πληροφοριες/επιχειρηματα που προβαλουν

ειναι απο το ιντερνετ, που σημαινει οτι καποιος τα εγραψε (οπως στο PIXEL)

και δεν μπορουν να ειναι 100% αντικειμενικα.

Εγω θα συνεχιζω να πιστευω απο αυτα που εχω δει, οτι η Α500 κατατροπωνε τα πισι

μεχρι και τα 386 ισως και τα 486 σε μερικα παιχνδια.

Ξερω, ξερω θα μου πειτε παλι "εχεις παιξει σοβαρο adventure σε Α500 χωρις σκληρο, να σου φυγει η μαγκια στο disk swap? σε 386 τουλαχιστον δεν υπαρχει αυτο"

Εγω θα απαντησω "εχεις παιξει παιχνιδια με ταχυτατοτo scrolling (οπως pinball fantasies) σε πισι, να νομιζεις οτι το μηχανημα σου εχει parkinson?"

Δεν θα βγει ακρη...

Ας περναμε ολοι ενα pc για adventure, simulators, αντε και κανενα Doom,

και μια αμιγκα για ποδοσφαιρακια, shoot'em up, platforms.

Και παλι εγω ειμαι περισσοτερο φαν του "ηλεκτρονικου", θα προτιμουσα να τα εκανα

πενηνταρικα. Ειναι η αισθηση οτι παιζεις για να μην σου φαει τα λεφτα, και ολοι ειμαστε τσιγκουνιδες, τα δινουμε ολα για να μην μας τα φανε!
 
mike, το Pinball Fantasies που έθιξες είναι μακράν καλύτερο σε pc... και ομαλότατο scrolling αλλά και high-res mode... :p αααα έχει και 44.1khz ήχο/μουσική...
 
spyros_s είπε:
το ik+ καλύτερο στον ατάρι;;;;; :eek: τι λέει...τι λέει...:biglaugh:
Ναί και εγώ στην Amiga νομίζω ήταν καλύτερο. Όσο για το Prince of Persia θα συμφωνήσω πάντως, είχα πάει σε ένα φίλο μου θυμάμαι και μόλις το είδα έπαθα πλάκα - ήταν το πρώτο και τελευταίο παιχνίδι που είδα στον ST με καλύτερα γραφικα απο της Amiga !!! - H μουσική πάντως εξακολουθούσε να είναι χειρότερη :tongue:
 
λοιπόν... ανέβασα video (μακάρι να είχε καλύτερη ποιότητα, αλλά δεν έχω κάτι καλύτερο από την ψηφιακή...) με το Pinball Fantasies να τρέχει στον 386sx/20 με ISA CirusLogic και Soundblaster16 (και για να προλάβω τις κακές γλώσσες, ο 386sx/20 έχει περίπου το 45% της ισχύς ενός 386DX/33) Φαίνονται το high και low resolution modes (ελπίζω να φαίνεται και το εντελώς ομαλότατο scrolling και κίνηση) και μην δίνετε σημασία στο πόσο καλά το παίζω :nervous:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
και μην δίνετε σημασία στο πόσο καλά το παίζω :nervous:
ήσουν πάντα ήσυχο και καλό παιδί και δεν σύχναζες στα φλιπεράκια και στα μπιλιάρδα :animeek:
 
bspus είπε:
Μπραβο, αυτο ηταν τελικα :clap: Ο πρασινος ryu δεν αφηνει καμια αμφιβολια.

Μαλλον η εκδοση που ειχα δει εγω ηταν πολυ πρωιμη, η μπορει να ηταν και το "original" sf2ibm το οποιο αναφερει ο liu οτι hackare
Χαίρομαι που βρέθηκε !!

Κρίμα που δεν έχω κρατήσει τις αρχικές του εκδόσεις που είχαν και χαρακτήρες της SNK... (πολύ γέλιο !!)

DINO είπε:
Έχει δώσει μια λίστα ο ChrisTOS, κάποια στιγμή μέσα στο thread, αλλά τρέχα γύρευε που είναι...
Είδα την λίστα, και αυτό που έχω να πω είναι πως τελικά ο καθένας θεωρεί για τους δικούς του λόγους ότι ορισμένα παιχνίδια (αν και ελάχιστα) υπερέχουν στον ST...

Ισως όμως θα έπρεπε να διευκρινήσουμε ότι αυτά τα λίγα παιχνίδια υπερέχουν αποκλειστικά και μόνο σε *συγκεκριμένους* τομείς, ενώ σε άλλους είναι κατώτερα.

- Για τα Interphase & F1GP θα πρέπει να τα δοκιμάσω για να δω αν όντως έχει τόση διαφορά το framerate (διότι είναι και 3D).

Τις περισσότερες φορές πάντως η διαφορά ήταν απειροελάχιστη. Τώρα σε άλλους τομείς όπως αυτός του ήχου, φαντάζομαι θα είναι κατώτερα της Amiga...

- Το Defender of the Crown είναι πιό ολοκληρωμένο απο άποψη gameplay στον ST, (μιά και στην Amiga δεν πρόλαβαν να του βάλουν όλα τα features που ήθελαν), αλλά έχει χειρότερα γραφικά και ήχο.

Προσωπικά προτιμώ να το παίζω σε Apple IIGS, όπου έχει ακόμα καλύτερο gameplay απο ST, γραφικά σε επίπεδα ST, αλλά και πολύ καλό ήχο (κοντά στα επιπεδα της Amiga).

- To Prince of Persia το εξομοίωσα μόλις πριν μερικούς μήνες σε ST, και ενώ τα γραφικά δίνουν την εντύπωση πως είναι πιό "πολύχρωμα" απο τις εκδόσεις των PC & Amiga, ο ήχος είναι χειρότερος, ενώ το gameplay υποφέρει διότι το framerate είναι "all over the place" που λένε. (στην Amiga είναι πιό σταθερό - και σε ένα παιχνίδι που απαιτεί ακρίβεια στις κινήσεις, αυτό μετράει αρκετά νομίζω).

- To IK+ σε ποιόν ακριβώς τομέα είναι καλύτερο σε ST ?

- To Vroom ?

- To Dungeon Master ?

- Το Εnchanted Land ? (σε σύγκριση με την έκδοση της Amiga πάντα. ΟΧΙ σε σύγκριση με το SotB, διότι το SotB στην Amiga είναι κορυφαίο, ενώ στον ST... άσε καλύτερα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ keropi : επειδη στην Αμερικη πολλοι ανφερονταν σε UFO, η αμερικανικη κυβερνηση

αποφασισε μεσω της NASA να θεσπισει καποια χαρακτηριστικα στο τι θεωρητε αποδεικτικο στοιχειο και τι οχι,

σε οτι αφορα την αποδειξη της υπαρξης ουφο. Λοιπον ΔΕΝ αποτελει αποδειξη

1) οποιαδηποτε ανθρωπινη μαρτυρια

2) οποιοδηποτε βιντεο

3) οποιαδηποτε φωτογραφια

Και που κολλανε ολα αυτα: εγω ειχα τρεξει σε pentium το pinball fantasies

και θυμαμαι οτι "εσπαγε" που και που. Αρα οτι το ειδες, ή ανεβασες βιντεο

συμφωνα με την NASA δεν αποτελει αποδειξη που θα μου αλλαξει γνωμη.

Αν ερχομουν και παιζαμε κανα διπλο, μπορει να αλλαζα γνωμη.

Μην συνεχισεις με βιντεο, εκτιμαω την προσπαθεια που κανεις και δεν χρειαζεται

να προσπαθησεις αλλο. Αυτο που συμπερανα ειναι οτι μπορουν ολοι να βρουν

σημεια που αποδικνυουν την γνωμη τους, αλλα κανεις δεν κερδιζει παντου.

Γιατι θα μπορουσα να σου πω: πες ενα οποιδηποτε παιχνιδι σε πισι το 89 που εφτανε

το shadow of the beast, και θα ειχα δικιο. Και εσυ μπορεις να βρεις κατι αντιστοιχο.

Αν η μαχη περιοριστει σε επι μερους σημεια

τοτε υπαρχουν και επιμερους νικητες.

Το πολεμο τον κερδιζει ομως το συνολο των μαχων...
 
Μάλλον πρέπει να κάνουμε κάποια συνάντηση και να φέρουμε τις 3 πλευρές τη μια δίπλα στην άλλη.

Εγώ διαθετω amiga και st ο keropi θα αναλάβει τα σίδερα και ο Billy δισκετες και οργάνωση της κριτικής επιτροπής

Η καθε πλευρά θα δείξει τους τομείς που υπερέχει να δούμε και εμείς οι υπόλοιποι τα μηχανήματα της εποχής 2ο+ χρόνια μετά να κονταροκτιπιουνται

Αν φέρει και ο Rygar κανά Mac θα συγκρίνουμε και τις βόμβες του με του st !
 
mike, συγγνώμη που θα στο πω αλλά για εσένα από ότι κατάλαβα δεν αποτελεί απόδειξη τίποτα απολύτως εκτός από τον φανατισμό και την εθελοτυφλία σου. Αφού λοιπόν τα οφθαλμοφανή δεν σε καλύπτουν εγώ δεν μπορώ να σου κάνω τίποτα. Δεν γίνεται πχ, να γίνεται παγκόσμιος ντόρος με το DOOM και να το αρνείσαι με βλακωδέστατα αποσπάσματα από περιοδικά (τα οποία και φυσικά μας έβαλες με disclaimer ότι δεν τα "παραδέχεσαι" άρα και γιατί τα έγραψες δεν μπορώ να καταλάβω), δεν γίνεται να μην έχεις ζήσει πράγματα από πρώτο χέρι και να μην παραδέχεσαι δεδομένα που σου παρουσιάζουν άλλοι με αποδείξεις και δεν γίνεται να έπαιξες pinball fantasies σε pentium και να είχε σπασίματα. Και το σχόλιο σου είναι άκρως προσβλητικό προς εμένα γιατί εκτός από τις ειρωνείες περί ΝΑSA υπονοείς ότι έχω κάνει και ατιμία στο video αφού εσύ ο ίδιος έτρεξες το ίδιο σε Pentium και δεν ήταν έτσι. Ζήσε με τις παροπίδες σου λοιπόν και τις επιλεκτικές απαντήσεις σε posts - ΄όπου σε συμφέρει και μπορείς να πεις εξυπνάδες. Επίσης με το σκεπτικό που έχεις απορώ γιατί μπαίνεις στον κόπο να απαντάς σε threads, αφού σύμφωνα με σένα δεν υπάρχουν αποδείξεις - παρά μόνο διαστρεβλωμένες απόψεις τρίτων.

Εγώ όπου χρειάζεται θα παίρνω και άλλα video, μπορείς κάλλιστα να μην τα σχολιάζεις - βλέπεις. Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμεις, οταν μαλωναμε πχ spectrum εναντιον ORIC ειμασταν τοσο πολυ απορροφημενοι με αυτα τα δυο και μονο που δεν μας εβγαζε offtopic ουτε ρυμουλκο.
 
Δεν είναι κοινώς γνωστό, οι περισσότεροι κάτοχοι Amiga το κρατούσαν μυστικό, αλλά σε κάθε κουτί Amiga 500, υπήρχε και ένα ζευγάρι παρωπίδες. Μη το μάθει κανένας άλλος, μεταξύ μας, έτσι; :cool:
 
Το δικό μου δεν είχε !!

Λες να με κλέψανε στο μαγαζί; :D
 
Καλά.... Το ξεκινήσαμε Amiga vs ST και παρακολουθώ εμφύλιο μεταξύ Αμιγκάδων!

Ηρεμήστε ωρε παιδιά! Κουβέντα να γίνεται... Μη το χοντραίνετε το πράμα...

Εν τω μεταξώ Shock, είναι τόοοοοσο άκυρη η επιτροπή που οργάνωσες!!!! Όλοι είναι Αμιγκάδες βρε.... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εσυ είσαι μακριά και ο Billy είναι βράχος ακαιρεοτητας!

Αντε να μπω και εγώ στην επιτροπή να φέρω ισσοροπια!
 
gapan είπε:
Δεν είναι κοινώς γνωστό, οι περισσότεροι κάτοχοι Amiga το κρατούσαν μυστικό, αλλά σε κάθε κουτί Amiga 500, υπήρχε και ένα ζευγάρι παρωπίδες. Μη το μάθει κανένας άλλος, μεταξύ μας, έτσι; :cool:
Ναι παρωπίδες με το λογότυπο της Appletari!

Που μου θέλατε να εκθρονίσεται την αππλ τα βάζουν με της μηλιές μωρέ; ..:Ρ
 
Shock είπε:
Εσυ είσαι μακριά και ο Billy είναι βράχος ακαιρεοτητας!Αντε να μπω και εγώ στην επιτροπή να φέρω ισσοροπια!
Συμφωνώ απόλυτα!!! :thumbup:

Παρακάτω θα βρεις την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα!!! :diablotin:

billy είπε:
- Για τα Interphase & F1GP θα πρέπει να τα δοκιμάσω για να δω αν όντως έχει τόση διαφορά το framerate (διότι είναι και 3D).

Τις περισσότερες φορές πάντως η διαφορά ήταν απειροελάχιστη. Τώρα σε άλλους τομείς όπως αυτός του ήχου, φαντάζομαι θα είναι κατώτερα της Amiga...

- Το Defender of the Crown είναι πιό ολοκληρωμένο απο άποψη gameplay στον ST, (μιά και στην Amiga δεν πρόλαβαν να του βάλουν όλα τα features που ήθελαν), αλλά έχει χειρότερα γραφικά και ήχο.

Προσωπικά προτιμώ να το παίζω σε Apple IIGS, όπου έχει ακόμα καλύτερο gameplay απο ST, γραφικά σε επίπεδα ST, αλλά και πολύ καλό ήχο (κοντά στα επιπεδα της Amiga).

- To Prince of Persia το εξομοίωσα μόλις πριν μερικούς μήνες σε ST, και ενώ τα γραφικά δίνουν την εντύπωση πως είναι πιό "πολύχρωμα" απο τις εκδόσεις των PC & Amiga, ο ήχος είναι χειρότερος, ενώ το gameplay υποφέρει διότι το framerate είναι "all over the place" που λένε. (στην Amiga είναι πιό σταθερό - και σε ένα παιχνίδι που απαιτεί ακρίβεια στις κινήσεις, αυτό μετράει αρκετά νομίζω).

- To Vroom ?

- To Dungeon Master ?

- Το Εnchanted Land ? (σε σύγκριση με την έκδοση της Amiga πάντα. ΟΧΙ σε σύγκριση με το SotB, διότι το SotB στην Amiga είναι κορυφαίο, ενώ στον ST... άσε καλύτερα)
 
mike είπε:
"Κατα την αποψη μου το breathless ειναι πολυ καλυτερο απο το DOOM, φθανει μαλιστα στα επιπεδα του DOOM 2. Το ιδιο ισχυει και για το Marathon των ΜΑC, που του μοιαζει αρκετα. Προτου ασκησετε κριτικη, θα ηθελα να αναλογιστειτε οτι το breathless φτανει στα επιπεδα του DOOM 2 σε μια αμιγκα με 68030, ενω το doom 2 απαιτει pentium και το Marathon POWER MAC. Αυτο συνεπαγεται οτι σε αναλυση 1 Χ 1 full screen σε 68030 υστερει λιγο σε ταχυτητα σχετικα με το Doom, αλλα για δοκιμαστε να τρεξετε Doom σε 386...
Περιεργα μας τα λεει το περιοδικο... Αφου το doom 2 δεν ειναι πολυ καλυτερο απο το doom 1 :xm: . Εχει αρκετα μεγαλυτερες απαιτησεις, μεγαλυτερες πιστες και πολυαριθμους εχθρους, αλλα οπτικα ελαχιστα διαφερει.

Το doom 1 μια χαρα το επαιξα και τελειωσα σε 386, εστω και αν τον εφερνε στα ορια του. Το doom 2 απο καποιο σημειο και επειτα ηταν πολυ μεγαλες οι πιστες και τα φτυνε το μηχανημα. Αλλα σε 486 πηγαινε σφαιρα. Pentium δεν χρειαζονταν.

Αλλα εχουμε πλεον φτασει στο 1996. Υπαρχουν παιχνιδια σαν το quake (δε μου αρεσε αλλα αρεσε σε πολλους) και το σαφως καλυτερο απο doom, duke nukem 3d. Ποιος ασχολειται ακομα με το doom?
 
ένα ενδιαφέρον trivia για το Dungeon Master: όταν κυκλοφόρησε για SNES μέσα στο cartridge υπήρχε ο DSP-2 της Nintendo. Ρόλος του ήταν να μετατρέψει τα γραφικά από ST σε SNES format on-the-fly και να βοηθήσει σε λειτουργίες scaling/transparency-fx... Είναι και το μοναδικό παιχνίδι που έχει το εν λόγω DSP...
 
Πίσω
Μπλουζα