Amiga vs Atari ST

Ωραίο! Atari ST Rulez!!!!! :p :p:p

Kαλό!!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας παρουσιάζω την μοναδική, άπαιχτη, διάσημη, πρωτοπόρο και πανταχού παρών απο το hollywood σε εκατοντάδες ταινίες μέχρι την NASA!!!!

*****AMIGA ΙΝ ΗΟLLYWOOD*****

http://richardlagendijk.nl/cip/article/item/spot_the_commodore

********AMIGA AT NASA********

http://obligement.free.fr/articles_traduction/amiganasa_en.php

Που είσαι ATARI ST οεο??????

---------------------------------------------------------------------------------------

(Το ποστ αυτό δεν θέλει να θίξει τίποτα κακοπροαίρετο εδώ μέσα και παρακαλώ πολύ να το εκλάβετε σαν χιουμοριστικό καθώς δεν έχω κανένα πρόβλημα με τo ATARI ST που μου αρέσει παρά πολύ μιας και δεν είχα ποτέ μου και σχετικά πρόσφατα απόχτησα και έχω πωρωθεί!!!

Άπλα πάντα λόγω του ότι είχα Amiga μικρός και παιζόταν συνεχεία η αιωνία διαμάχη μεταξ των 2 μηχανημάτων με φίλους μου και για αυτό μονό έβαλα και εγώ ένα ποστ έτσι για να μπω και να νιώσω πάλι αυτό το νοσταλγικό πνεύμα της τότε διαμάχης που είχαμε με το αντίπαλο δέος ST! Νομίζω ότι αυτός είναι και ο λόγος αυτού του Thread να νιώσουμε τον πυρετό της "μαχης" του αντιπάλου δέους και απο τις 2 μεριές, να νοσταλγήσουμε λιγάκι όπως τότε που ήμασταν παιδιά!!! :) Τα γράφω όλα αυτά γιατί κατά καιρούς στο συγκεκριμένο thread η πλακά είχε ξεφύγει με αποτέλεσμα να γίνει κανονική διαμάχη και δεν θέλω να παρεξηγηθώ και με κανένα.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σας παραθέτω ένα μάλλον μέτριο ντεμο για την μεγάλη κυρία των υπολογιστών για τους εξής λόγους:

1) Εκπέμπει μεγάλη ρετρίλα

2) Έχει τρομερό ήχο (άγνωστη έννοια ο καλός ήχος στους αταράδες)

3) Αποτυπώνει το ηθικό δίδαγμα του θέματος ανάμεσα στο 1:00 και 1:30 καθώς και από το 6:20 έως το 6:35!

Κύριοι απολαύστε:



The ST was for those who could not afford an Amiga.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
Που είσαι ATARI ST οεο??????
Σε πολλά studios ηχογραφήσεων, από Madonna μέχρι Jean Michel Jarre!

Σε πολλές συναυλίες on stage!

Στα γραφεία της KGB στη Γερμανία :

https://player.vimeo.com/video/14011140

Στο making of της ταινίας Moulin Rouge (η μουσική έγινε με ST)!

Θέλεις κι άλλα; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άραγε για αυτό δεν υπάρχει πια η KGB!! ;)

(Το ποστ αυτό δεν θέλει να θίξει τίποτα κακοπροαίρετο εδώ μέσα και παρακαλώ πολύ να το εκλάβετε σαν χιουμοριστικό καθώς δεν έχω κανένα πρόβλημα με τo ATARI ST που μου αρέσει παρά πολύ μιας και δεν είχα ποτέ μου και σχετικά πρόσφατα απόχτησα και έχω πωρωθεί!!!

Άπλα πάντα λόγω του ότι είχα Amiga μικρός και παιζόταν συνεχεία η αιωνία διαμάχη μεταξ των 2 μηχανημάτων με φίλους μου και για αυτό μονό έβαλα και εγώ ένα ποστ έτσι για να μπω και να νιώσω πάλι αυτό το νοσταλγικό πνεύμα της τότε διαμάχης που είχαμε με το αντίπαλο δέος ST! Νομίζω ότι αυτός είναι και ο λόγος αυτού του Thread να νιώσουμε τον πυρετό της "μαχης" του αντιπάλου δέους και απο τις 2 μεριές, να νοσταλγήσουμε λιγάκι όπως τότε που ήμασταν παιδιά!!! Τα γράφω όλα αυτά γιατί κατά καιρούς στο συγκεκριμένο thread η πλακά είχε ξεφύγει με αποτέλεσμα να γίνει κανονική διαμάχη και δεν θέλω να παρεξηγηθώ και με κανένα.)
 
Υπάρχει όμως η Madonna! ;)

(Circleag, εννοείται πως όλα αυτά τα πειράγματα μεταξύ μας, είναι χάριν του παλιού καλού καιρού. Δε νομίζω πως μπορούμε να "τσακωθούμε" για αυτά τα πράγματα, εν έτει 2010. Τουλάχιστον εγώ, αντιλαμβάνομαι το πνεύμα και το νόημα, όλων αυτών που γράφετε. Ελπίζω να αντιλαμβάνεστε και εσείς το δικό μου...)

spyros_s είπε:
σας παραθέτω ένα μάλλον μέτριο ντεμο για την μεγάλη κυρία των υπολογιστών για τους εξής λόγους:
1) Εκπέμπει μεγάλη ρετρίλα

2) Έχει τρομερό ήχο (άγνωστη έννοια ο καλός ήχος στους αταράδες)3) Αποτυπώνει το ηθικό δίδαγμα του θέματος ανάμεσα στο 1:00 και 1:30 καθώς και από το 6:20 έως το 6:35!
Αν κρίνω από προηγούμενο ποστ σου (Turrican 2), πράγματι, ο καλός ήχος είναι θέμα υποκειμενικό!

Σε παραπέμπω στην εισαγωγή του Epic (Ocean - DID)

The ST was for those who could not afford an Amiga.[/b]
The Amiga was for those who could not afford να ταϊζουν τα arcades!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόσοι παίζανε τα παιχνίδια της Amiga αντί να τα χαζευουν και να τα δίχνουν στους φίλους τους;

Ακόμα και τώρα που τα γραφικά και ο ήχος αγγίζουν την τελειότητα , το Gameplay δεν πιάνει με τίποτα τον Atari και τον Spectrum
 
αυτό μάλλον δεν το εννοείς...:biglaugh:

δηλαδή το ίδιο παιχνίδι ήταν πιο playable στον st από την αμίγκα; :sealed:

Mάλλον θα το συμπέρανες από το γεγονός ότι ο st έχει τόσα εξειδικευμένα τσιπάκια για γραφικά και ήχο σε σχέση με την αμίγκα :p

Άσχετο...ο Dino έχει κεφια για πόλεμο σήμερα...χμμμμμμμμμ! :p
 
Εδώ είναι η παγίδα που πέφτετε όλοι...... Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά!!!

Υποθέτω ότι δεν έχεις παίξει Κickoff στον ST..... Να τα βράσω τα χόρτα στο γήπεδο αν σέρνεται!

Ikari Warriors; Παίζεις κάμποση ώρα πρίν χάσεις.

Gameplay ΔΕΝ είναι γραφικά και ήχος.....
 
Εντάξει, δεν τη βγάζουμε και άχρηστη! Σαν παιχνιδομηχανή, καλή ήτανε! :D
 
εγώ δεν είχα ποτέ Amiga και ελάχιστα έχω παίξει games και μόνο σε Αmiga, οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, πάντως ακόμα και σήμερα εχω συνδέσει τον STfm μου σε 4καναλο μίκτη ήχου και ενισχυτή της Yamaha φυσικά και πραγματικά απολαμβάνω τον τέλειο για εμένα ήχο του σε όλους τους τομείς! ειδικά προγραμματα μουσικά έχει άπειρα και νομίζω πάντα σε αυτόν τον τομέα κέρδιζε την amiga! μάλιστα σε συναυλία των Prodigy στο θέατρο των βράχων στα Deck φαίνεται πολύ καλά ένας Atari (νομίζω falcon 030) και μη μιλήσω για περιοδικά στον χώρο της μουσικής πχ το Lemon που για στούντιο ήχου προτείνουν Atari ST! Για τα παραπάνω videos αυτό στο hollywood κυρίως για τους παλιούς commodore έλεγε και όχι καθαρά για amiga. Πάντως την εποχή που πουλάγανε μεταχειρισμενο τον atari 520stfm 50000δρχ η amiga 500 είχε 80000δρχ και μιλάω για το 1993 που πήρα τον δικό μου γιατί δεν είχα αλλες 30000δρχ να πάρω amiga! ΠΟΤΕ ομως δεν το μετάνιωσα! Atari ST power :) #) #) #)
 
Και μόνο το οτι μπαίνουμε σε διαδικασία σύγκρισης ενός συστήματος "τούμπανο" όπως είναι η Amiga, με τα custom chips της και τα όλα της, και από την άλλη, ενός hardware-ικά inferior συστήματος, γιατί κακά τα ψέμματα, ο ST έχει μόνο τον 68000, ο οποίος πολλές φορές θυμίζει στιμμένη λεμονόκουπα από τους "παπάδες" που έκαναν οι ικανότατοι coders, λέει πολλά! Πάρα πολλά!
 
It was Acid House in 1988 that got Joti hooked on electronic dance music. It was also the same year that he started djing in bars and clubs around Brighton in the UK at the tender age of 17. His first international gig was in Paris in September 1990, at "Fort de Champigny" with D-Shake and other headlining acts of the time. It was shortly after this that Joti embarked on the next natural step, making music. Enter the Legendary Atari Computer, built in MIDI, rock solid timing and the original Steinberg Cubase Sequencing software. A marriage that would take Jotis understanding(?) of electronic music to a new level....

E OXI KAI POP!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το καταλαβαίνετε φαντάζομαι ότι το Midi είναι ένα σειριακό interface χωρίς πρακτικά τίποτα ριζοσπαστικό τεχνολογικά. Μια σειριακή θύρα βάλανε στα αριστερά του μηχανήματος με το "σωστό" pin-out. Το καλό ήταν ακριβώς αυτό, ότι χωρίς να κάνουν τίποτα κάποιος στην Atari είχε μια έξυπνη ιδέα και έτσι ο ST μπήκε στα studio και πωλήθηκαν χιλιάδες κομμάτια.

Τώρα το αν σας φαίνεται τρομερό σε δυνατότητες να στέλνεις μερικά bits&bytes σε σειριακή θύρα... οκ :)
 
2011 και τα ataria "χορευουν"ακομα!!!!....

Shock είπε:
Το καταλαβαίνετε φαντάζομαι ότι το Midi είναι ένα σειριακό interface χωρίς πρακτικά τίποτα ριζοσπαστικό τεχνολογικά. Μια σειριακή θύρα βάλανε στα αριστερά του μηχανήματος με το "σωστό" pin-out. Το καλό ήταν ακριβώς αυτό, ότι χωρίς να κάνουν τίποτα κάποιος στην Atari είχε μια έξυπνη ιδέα και έτσι ο ST μπήκε στα studio και πωλήθηκαν χιλιάδες κομμάτια.Τώρα το αν σας φαίνεται τρομερό σε δυνατότητες να στέλνεις μερικά bits&bytes σε σειριακή θύρα... οκ :)
ναι ρε φιλε οντως τι κοροιδα πιαστηκανε ολοι αυτοι οι μουσικαντηδες ε???αχχαχαα

επρεπε να βαλουνε amiga στα studio να φτιαξουνε οι Astral Projection και οι chemical brothers μουσικη με τα soundtrackers της amiga...καλο και αυτο....εσυ που ξερεις απο amiga λυσε μου την απορια σε παρακαλω γιατι εχω μια amiga εδω και εχω βαλει ενα κομματι και η μποτα παιζει μονο απο αριστερα :eek: και το μπασο μονο απο δεξια(full ριζοσπαστικο το μηχανημα λεμε)

μηπως ξερεις αν ο Bob Dylan ειχε συμβαλλει στην αναπτυξη της Paula??? γιατι αυτος εκανε κατι τετοια στραβοκανικα...

ΥΣ

ειδες το MIDI?? το υποτιμησατε ....2011 και τα ataria "χορευουν"ακομα!!!!....
 
Παίζει αριστερά ή δεξιά γιατί είχε stereo!

Άγνωστη λέξη αυτή για ST μέχρι την έλευση του STE.
 
Shock είπε:
Παίζει αριστερά ή δεξιά γιατί είχε stereo!Άγνωστη λέξη αυτή για ST μέχρι την έλευση του STE.
πολυ στερεο ομως ρε αδερφε ...γερνει το κομματι .... μηπως ο drumιστας δεν χωραγε στο κεντρο και εχει κατσει τερμα αριστερα ??...λεω τωρα...
 
απορώ πως ακόμα θέλετε να μας πείσετε οτι ο παταρι ηταν καλύτερος απο την AMIGA .. θυμάμαι πολύ καλά την εποχή και θυμάμαι ότι όσα παιδιά δεν είχαν τα οικονομικά να πάρουν AMIGA έπαιρναν παταρι.. ας δούμε που είναι σήμερα το ένα μηχάνημα και που είναι το άλλο.. ήμαρτον πια με αυτό τον midi
 
Πίσω
Μπλουζα