Amiga vs Atari ST

statusgr είπε:
(το άσπρισα γιατί ο Ντίνος είναι σε επικίνδυνη ηλικία :Ρ).
Έχω και ανεβασμένη χοληστερίνη......

SOTB? SOTB??? PSYGNOSIS ON THE ST?????? AAAARRGHHHHHH!!!!!!
 
Γενικώς το thread εχει....εκτροχιαστεί λιγάκι...Σας παρακολουθώ (παρεμβαίνω πού και πού) αλλά στην πράξη τελικά συγκρίνουμε την Amiga με τα πάντα όλα. Γεγονός είναι ότι τα δύο αυτά home, άσχετα με τις διαφορές τους, ήταν τελικά αρκετά κοντά στην νοοτροπία. Δηλαδή, το Workbench με το TOS, η demoscene, τα chiptunes, ακόμα και τα ίδια τα παιχνίδια, στην τελική η διαφορά κρινόταν στην λεπτομέρεια (με νικήτρια ξέρετε ποιά :) )

Με την έλευση των ρημαδοπισιών, αλλάξανε πολλά πράγματα, το DOS, οι κάρτες απο δώ και κάρτες απο κεί...η νοοτροπία άλλαξε και ο kill bill μπήκε για πάντα στις ζωές μας. Τελικά οι αμιγκάδες με τους αταράδες έχουμε περισσότερα που μας ενώνουν, παρά που μας χωρίζουν άν το καλοσκεφτείτε. Μόνο να κοιτάξει κανείς τα δύο αυτά μηχανήματα διαπιστώνει του λόγου το αληθές. Απο τότε που μπήκαν οι "πύργοι" στις ζωές μας...(και το DOOM !!!) το home computing άλλαξε πρόσωπο. Τώρα καλύτερο, χειρότερο δέν ξέρω, πάντως πιστέυω βάσει όσων είπε και ο Dinos, άμα πιτσιρίκι είχα έναν Atari (ευχαριστώ καλέ μου πατέρα που μου πήρες Amiga) θα ήμουν ...Αταράς.. (Ακόμα και η ταυτότητά σας ακούγεται χειρότερη, λές ΑΜΙΓΚΑΣ και γεμίζει το στόμα σου !!!!)

Επίσης, ώς γνήσιος Ολυμπιακός, δέν άντεχα την πρασινίλα του TOS, ενώ το μπλεδάκι του 1.3 είναι τέτοιο φετίχ, που και σε 3.1 πάλι μπλεδάκι βάζω, όμως δίνω credits στο ποντίκι που διέθετε το logo του μηχανήματος (άν και το δικό μας το tank είναι επίσης φετίχ και btw μου λείπει πολύ - έχω ξεμείνει με τα άσπρα τις 1200 !!!)
 
Other_Reality είπε:
(Ακόμα και η ταυτότητά σας ακούγεται χειρότερη, λές ΑΜΙΓΚΑΣ και γεμίζει το στόμα σου !!!!)
XAXAXA!!!! Είστε απίστευτοι!!!! Πάντως δια την αποκατάσταση της τάξης, Atarian είναι το σωστό! :boss:

Επίσης, ώς γνήσιος Ολυμπιακός, δέν άντεχα την πρασινίλα του TOS,
Άσε, το άλλαξα κι εγώ σε μπλεδάκι, από τη δεύτερη μέρα.... Επίσης το χρώμα του nick μου, εδώ μου κάθεται.... :xm:
 
Other_Reality είπε:
Τελικά οι αμιγκάδες με τους αταράδες έχουμε περισσότερα που μας ενώνουν, παρά που μας χωρίζουν άν το καλοσκεφτείτε.

+1

Εμεις, οι μεγαλυτεροι, που πιστεψαμε οτι ο κοσμος τελειωσε στα 8bitα (και σνομπαραμε τους "νεωτερισμους" ακομα και οταν το βλεπαμε μπροστα μας να συμβαινει και να δουλευει και να κανει πραγματα αδυνατα για τα δικα μας) βλεπαμε τεραστιες ομοιοτητες μεταξυ amigaδων και atarαδων, οπως πχ σημερα ενας Ελληνας θα θεωρουσε οτι ολοι οι κινεζοι πανω κατω μοιαζουν. Επισης, επειδη τοτε τα παιδια αυτα με τις αμιγκες και τα αταρια ηταν με τα σορτσακια τους, τα σοσονακια τους κλπ και δε τα παιζαμε γιατι ηταν μικρα και παχουλα [1] και βουτυρομπεμπεδες, ακομα και αν ειχαν πολλα να μοιρασουν μεταξυ τους, ενωνονταν παντα και τρεχαν ανεμελα, μονιασμενα και αγαρμπα, σα τρελα να μας ψωνισουν κανα Αγορι, κανα τσιγαρο, στο περιπτερο αν τους το ζηταγαμε γιατι βαριομασταν να παμε εμεις.

Οποτε εχετε ομοιοτητες. Σταματηστε να τσακωνεστε και πανε/φερτε κανα τσιγαρο στους αληθινα καλους :p

[1] Καποια μερα θα κανω μια διεξοδικη αναλυση του γιατι τα παιδια των 16bit ηταν κατα βαση παχουλα, αμπαλα και εσωστρεφη ενω τα 8bitα μυωδη, ανετα, cool κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχαχα... εκπληκτικό post Tywien! :animlaugh:

Καποια μερα θα κανω μια διεξοδικη αναλυση του γιατι τα παιδια των 16bit ηταν κατα βαση παχουλα, αμπαλα και εσωστρεφη ενω τα 8bitα μυωδη, ανετα, cool κλπ.
Παχουλός; Κατά περιόδους...Εσωστρεφής; And proud of it!

Άμπαλος; ΠΟΤΕ!
 
Ε να πάτε να φτιάξετε Oric vs Spectrum τότε....κύριοι !!! Τί ανακατεύεσται με την....νεολαία !!! Πλάκα-πλάκα, θυμάμαι τον πατέρα μου να κρίνει τον χρήστη ....απο την φάτσα !! Έλεγε π.χ "αυτουνού η μούρη έχει πάρει το χρώμα του 1084, αμιγκάς θα είναι"
 
.... o DINO έχει πράσινο χρώμα στο nick του.

Πανάθας θα είναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΥ ΑΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Other_Reality είπε:
Ε να πάτε να φτιάξετε Oric vs Spectrum τότε....κύριοι !!! Τί ανακατεύεσται με την....νεολαία !!! Πλάκα-πλάκα, θυμάμαι τον πατέρα μου να κρίνει τον χρήστη ....απο την φάτσα !! Έλεγε π.χ "αυτουνού η μούρη έχει πάρει το χρώμα του 1084, αμιγκάς θα είναι"
offtopic (να σβηστει αργα η γρηγορα): νομιζω οτι ΔΕΝ υπαρχει μηχανημα (home, οχι PC) με το οποιο να μην ειχα βαλει στα ισα το spectrum 48k προς συγκριση (ειτε σε παρεα ειτε μονος μου σε επικες κοντρες που σκεφτομουνα στο μυαλο μου) και να μην ειχα κατα κρατος (εστω εντος μου) κερδισει τη συγκριση, συμπεριλαμβανοντας φυσικα αρχιμηδηδες, αταρια, αμιγκες. Για πρωινο τα ετρωγε. Μετα στο τελος, για να θριαμβευσω ακομα περισσοτερο, ρωταγα (δηθεν οτι δεν ηξερα) και την τιμη.
 
εγώ λέω να βάλεις εδώ, μετά από 60 σελίδες το αρχικό θέμα έχει εξανλτηθεί!

να πέφτουν οι σπόντες δεξιά και αριστερά και όποιον πάρει ο χάρος, σαν τις σφαίρες στον πόλεμο ένα πράμα...

:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::animeek:
 
Τι δηλαδη υπαρχει καλυτερο 8μπιτο απο τον 6128? με το ενσωματωμενο φλοπακι του?

Αντε να το πλησιαζε ο C64 με τα καλα γραφικα του, αλλα εδω μιλαμε για ενσωματωμενη τεχνολογια φλοπυ!
 
H Amiga ειναι το τελειοτερο 16bit μηχανημα που βγηκε ποτε. Η φιλοσοφια της ξεκινησε πανω σε προσπαθειες ατομων με μερακι και τεχνογνωσια, που συνειδητοποιουσαν στην πορεια οτι ειχαν ανοιξει τους ασκους του αιολου σε οτι αφορουσε το computing (δεν αναφερω home μιας και εθαβε με τρελα φτυαρια οτιδηποτε αλλο κυκλοφορουσε μεχρι τοτε). Το οτι ο κοσμος ηταν ακομα ελευθερο πεδιο η Amiga ηταν το μοναδικο μηχανημα που θα μπορουσε να αλαξει τα δεδομενα στον κοσμο και στο τι θα καθιερωνοταν ως standard. Δεν πιστευω οτι θα προτιμουσε ο καθε κακομοιρης σε οποιαδηποτε υπηρεσια στον κοσμο που μεχρι τοτε ξεκινουσε τον υπολογιστη του με A:> και με κιτρινες η πρασινες οθονες, να μην παθαινε ψυχολογικο κοκομπλοκ οταν θα ειχε στην διαθεση του ενα ανθρωπινο λειτουργικο και εναν υπολογιστη απο το μελλον (στην κυριολεξια). Το οτι η ομαδα αυτη χρειαστηκε χρηματοδοτηση και για κακη τυχη ολων επεσε στα χερια της Commodore (δυστηχως σε μετα-tramiel εποχη) αμεσως εθαψε οτι δυνατοτητες ειχε και καθε προσοδοφορο μελλον.

Ο ST απο την αλλη, δημιουργηθηκε εντελως στην ξεπετα, και οτι καταφερε το εκανε με βαση του καλυτερου κοστους σε ολα τα επιπεδα, μιας και ο μπαλτας του tramiel δεν σηκωνε αστεια. Ισχυροτατο all around μηχανημα, με απλοικο λειτουργικο, με σχεδον σαν την Amiga παιχνιδια, με καλες εφαρμογες εξισου καλες με την Amiga, με τιμη που κανενας αλλος δεν θα τολμουσε να προσφερει για 16bit τεχνολογια.

Στον Βολο του 1987-89 μιας και υπηρχαν 1-2 ανεξαρτητα μαγαζακια που εφερναν Amiga απο Αθηνα καπου στα 145.000-160.000 χωρις μονιτορ, πολλοι οδηγηθηκαν στην αμεσως επομενη εναλακτικη του ST με κοστος κοντα στις 90.000-100.000 (89.000 ειχε ο STFM το 1989 με τον καταλυτη modulator, που αμεσως εφερνε στους γονεις οικονομικη ανασα λογω μη αναγκης αγορας monitor) , μιας και η αντιπροσωπεια της Apple εφερνε και τα 2600/ST. Στο σχολειο ηξερα 17 ατομα που ειχαν ST (περα απο λοιπα home) και μονο 2 που ειχαν Amiga αγορασμενη απο Θεσσαλονικη. Δεν ξερω στην υπολοιπη επαρχια τι γινοταν, αλλα η διαθεσιμοτητα (οσο και ο οικονομικος παραγοντας) επαιξε καθοριστικο ρολο σε καποιες περιοχες. Αυτο που ξερω απο εμενα και τους φιλους μου, ειχαμε σεβασμο στο μηχανημα που δεν μπορουσαμε να αποκτησουμε, αλλα απο την αλλη ποτε δεν ειχαμε προβλημα με το the next best thing που εφερε στα σπιτια μας ο ST. Τρανη αποδειξη ειναι οτι ολοι μας, βαλαμε PC στα σπιτια μας καπου στο 1999-2000 και μεχρι τοτε ΟΛΟΙ ειχαμε Amiga 1200 με μνημες/accelerators/σκληρο δισκο/CD-Rom.

Amiga = το τελειοτερο κομματι hardware που δημιουργηθηκε ποτε (concept, δυνατοτητες)

Atari ST = το 2ο best value for money ever μηχανημα που ειδαμε ποτε (τα απολυτα πρωτεια του 6128 δεν τα αξιζει κανενας αλλος)..

Οσο για τα PC της εποχης οταν πρωτοβγηκε η Amiga και μεχρι και το 1992.. come on guys.. παντα ηταν για λυπηση οι χρηστες τους, και ας ειχαν και οτι ηθελαν επανω..

Θυμαμαι στο λυκειο μας πηγαν εκπαιδευτικη σε μια εκθεση που ειχαν φερει κατι 286 της ATKO, και ειχαν φορτωμενα τα Windows 3.1 για δολωμα.. παμε που λετε εκει, τα βλεπουμε, και αρχισαν οι χειριστες να ανοιγουν εφαρμογες.. οκ, ο θεος να τις κανει εφαρμογες.. κατι Paint και τον προπομπο των Word.. βεβαια επιασαν τοπο οι προσπαθειες τους μιας και ενα σεβαστο ποσοστο απο τους συμμαθητες μας τσιμπησαν και πηραν τα διαολια αυτα. Τα κοιτουσε και η παρεα μου και ειχαμε την εκφραση ζαβλακωμενης αγελαδας στο στυλ "What the hell man.." μιας και με τις ελεεινες δυνατοτητες τους αυτες, δεν πλησιαζαν στο παραμικρο αυτες των Amiga 500. Λειτουργικο που βαριοσουν να βλεπεις την κλεψυδρα να γυριζει μιας και ακουγες τον σκληρο δισκο να θελει να γινει τροχος κοψιματος μεταλλων, ηχο.. καλα, οχι οτι ειχε και κατι να ακουσεις περα απο κατι demo των Windows.. χωρια που το ποσο που ζητουσαν ηταν καπου στα 210.000+ με μονοχρωμο monitor...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σπασω τη σιωπη μου και θα πω αληθειες. :p :D

Οι αταραδες ηταν γενικα παιδια της κονσολας και του coin up. Θρεφταρια. Παχουλα. Με γονεις που τους κανανε ο,τι θελανε. Επαιρναν ολα τα περιοδικα, ολα τα συναρμολογουμενα, τα καλυτερα ποδηλατα κλπ. Μαμοθρεφτοι. Πηραν το ΑΤΑΡΙ σε συμφωνια (ισως και με παροτρυνση των γονιων). Οχι γιατι ηταν φτηνοτερο. 1000 φορες τοσο να εκανε, θα του το περνανε του κουραμπιε. Το πηρανε για να μεινει σπιτι και να μη βγαινει εξω και κρυολογησει. Το πηρανε για να σταματησει τις κονσολες και τα coin up. Ιδια μαρκα, αλλα κομπιουτερ σου λεει. Κατι θα μαθει.Και ο μικρος για αυτο το πηρε. Σου λεει ΑΤΑΡΙ. Κατσε να μου το παρουνε και σιγα μην και δεν εχει παιχνιδια.

Οι Αμιγκαδες ηταν πολυ προβληματικη περιπτωση. Μεγαλη πικρα. Οχι τοσο χοντροι, αλλα κακιασμενοι. Ερχονται απο μια εποχη ηττας και μεγαλης ντροπης. Ποιος στην Ελλαδα του τοτε μπορουσε να πει χωρις να του πετανε ντοματες "εγραψα ενα ωραιο παιχνιδακι σε C64 BASIC", "Μου αρεσει το σχημα του", "ειναι χαριτωμενος" .... Οποτε ειχαν απωθημενα, ειχαν σφυριλατηθει και με πρωτογνωρες αντοχες τοσα χρονια στην καζουρα και οταν βγηκε η Amiga θα την αγοραζαν οσο και να εκανε χωρις να παιζει κανενα ρολο τι ακριβως κανει. ΚΑι για αυτο εκανε οσο εκανε και την πηρανε. Η Commodore τα ηξερε αυτα. Ολοι τα ξερουν αυτα. Ακομα και σημερα, ειχε βγει αυτο το hoax οτι η commodore θα εβγαζε εκεινο το ΑΙΜΕΤΙΚΟ ψευτικο διαστημομαυροασημι πληκτρολογιο κομπιουτερ και κοιταγανε οι πρωην χρηστες Commodore σα χανοι, να πανε να το παρουν, οσο και να κανει, ο,τι και να κανει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ.

Οποτε αυτες οι δυο κατηγοριες χρηστων ειναι τιμημενες στη δικη μου κοσμοθεωρια, γιατι ειναι το ιδιο καμμενες με την δικη μου (zx spectrum, C5, Θειος, Quite Late :) που ο,τι και να εκανε / μην εκανε παλι ο πρωτος ηταν ειναι και θα ειναι).
 
keropi είπε:
εγώ λέω να βάλεις εδώ, μετά από 60 σελίδες το αρχικό θέμα έχει εξανλτηθεί!να πέφτουν οι σπόντες δεξιά και αριστερά και όποιον πάρει ο χάρος, σαν τις σφαίρες στον πόλεμο ένα πράμα...

:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::animeek:
Το δε τρέντσιζ κομμραντς!! :Ρ

Ακα

"Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι..."
 
Tywien είπε:
offtopic (να σβηστει αργα η γρηγορα): νομιζω οτι ΔΕΝ υπαρχει μηχανημα (home, οχι PC) με το οποιο να μην ειχα βαλει στα ισα το spectrum 48k προς συγκριση (ειτε σε παρεα ειτε μονος μου σε επικες κοντρες που σκεφτομουνα στο μυαλο μου) και να μην ειχα κατα κρατος (εστω εντος μου) κερδισει τη συγκριση, συμπεριλαμβανοντας φυσικα αρχιμηδηδες, αταρια, αμιγκες. Για πρωινο τα ετρωγε.
...και μετά ξύπνησες !! :rofl:
 
από εδώ και στο εξής όποιος γράφει στο thread αυτό πρέπει υποχρεωτικά να το κάνει μέσω του ακόλουθου LINK

ευχαριστώ.
 
Leon είπε:
H Αmiga είναι παλαιότερη του ST. Όταν ο Tramiel (που τότε είχε την Atari) έχασε την τεχνολογία της Amiga μέσα από τα χέρια του από την παλιά του εταιρία (την Commodore) αποφάσισε να πετάξει ένα 16μπιτο μηχάνημα στα γρήγορα στην αγορά για να προλάβει την Amiga. Φυσικά αυτό που έβγαλε ευσπεσμένα ήταν σε όλα, τεχνολογικά πολύ κατώτερο της Amiga. Ούτε τα custom chips της Amiga είχε, ούτε multitasking λειτουργικό, ούτε καν δικό τoυ GUI.


Έχουμε πει εκατό χιλιάδες φορές γιατί η Amiga είχε αυτή τη συγκεκριμένη συχνότητα άρα δεν αποτελεί μειονέκτημα. Εξάλλου γιατί βάζουμε τον βασικό επεξεργαστή ως μέτρο σύγκρισης; Και οι δύο υπολογιστές έπαιρναν ισχυρότερους επεξεργαστές της αρχιτεκτονικής 68000 (020,030,040).

Όσο για τους μουσικούς, ναι πράγματι προτίμησαν τον ST, παρά των κατώτερων ηχητικών του δυνατοτήτων, λόγω της στάνταρ θύρας MIDI (αλλά και η Amiga είχε ως expansion) και λόγω αυτής πράγματι βγήκαν προγράμματα για τον ST που υπάρχουν και σήμερα, όπως το Cubase.

Φυσικά δεν λέμε ότι ο ST ήταν αμελητέα ποσότητα. Όμως οι καινοτομίες που έφερε η Amiga την έχουν βάλει στο πάνθεον των σημαντικότερων υπολογιστών όλων των εποχών.
εκτος απο το cubase να ξερετε οτι το σημερινο logic ειναι το πρωην notator
 
Δεν έπρεπε να το ξεθάψετε αυτό το θέμα.

Ο αγώνας διακόπηκε λόγω λευκής πετσέτας του (π)atari...
 
zzzzzzzzzzzzZZZZZZZZZZZZZZZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZZZZZZZZZZZZZZZZzzzzzzzzzzzzzzzzzz
 
Δηλαδη τι καταλαβατε, θελετε να μας φταξετε πρωι-πρωι ?
 
Πίσω
Μπλουζα