Άγουρα χρόνια [Άρτσιμπαλντ Τζόζεφ Κρόνιν]

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.159
Αντιδράσεις
15.612
Ενα από τα πρώτα βιβλία που διάβασα, κριμα που δεν το έχω πια στα χέρια μου, από την δεκαετία του 80' αυτό εννοώ, με την βιβλιοθεσία εκείνη! :(

και αν ο Κοελιο υποστηρίζει οτι όταν θέλεις κάτι πολύ όλο το σύμπαν συνομωτεί για να πραγματοποιηθεί, ο Κρονιν μας λέει οτι χωρίς προσπάθεια ποτέ το συμπαν δεν θα σου δώσει αυτά που θες!

Υπόθεση δεν θυμάμαι επαρκώς , μάλλον με ένα ορφανό παιδί που πηγαίνει στην Σκωτία να ζήσει με τους συγγενείς του και γνωρίζει την φτώχεια και την προκατάληψη στο μέγιστο βαθμό( πολλοί λενε οτι πρόκειται για καταθληπτικό βιβλίο άλλοι ονομάζουν τον Κρονιν γλύπτη της ανθρώπινης ψυχής!). Θυμάμαι οτι δεν είχε ουτε παπουτσια να πάει σχολείο κάτι μεγάλα ξυλοτάκουνα και ο δάσκαλος είχε αρνητική στάση απέναντι του, μετά ηθελε να γίνει γιατρός , αρρώστησε και δεν μπόρεσε να πάρει μια υποτροφία..αλλά τελικά πήγε στην ιατρική σχολή..η ιστορια του συνεχίζεται στα'ώριμα χρόνια'! α, θυμάμαι και το πρόσωπο του ξεχωριστού του παππού!
 
Εχω διαβάσει και τα άγουρα χρόνια και τα ώριμα χρόνια στην εφηβεία μου! Από τα πρώτα βιβλία που διάβασα, μαζί με το Κάστρο και τη Μάνα (ναι, ξέρω, ξεκίνησα λίγο... βαριά! :D ήταν να μην ξεκινήσω εγώ, μετά το Λούκυ Λουκ... ο Κρόνιν και ο Γκόρκι!!! :p ) Φανταστικά βιβλία και τα δύο, (άγουρα και ώριμα χρόνια εννοώ) και νομίζω ότι με στήριξαν και στην προσπάθειά μου να βρω ένα πρότυπο και να προχωρήσω στα μαθητικά χρόνια! Τα ώριμα χρόνια, θυμάμαι ότι μου άρεσε πιο πολύ....
 
Το Κάστρο το είχα κι εγώ, όπως και το Σπαθί της Δικαιοσύνης.
 
Και γω συντρόφισσες ειχα τα άπαντα Κρόνιν! τον ᾽᾽Τυραννο᾽᾽τον θυμάστε; Πολύ κλάμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα ωριμα χρόνια όντως ήταν κατα πολυ καλύτερο απο τα άγουρα, είναι που είχαμε μεγαλώσει κιόλας και ταυτιστήκαμε με τον μικρό ήρωα των ''άγουρων'' πολυ καλύτερα! Θυμάμαι που εφτιαχνε πανεπιστημιακές εργασίες αλλα λόγω της έλληψεις χρημάτων δεν μπορούσε να τις δημοσιεύσει, θυμάμαι και την Τζην πόσο του στάθηκε σε όλο τον αγώνα που έδωσε και δεν ήταν μικρός! Θυμαμαι και την τραγικη ιστορία ενος φιλου του που πέφτει στις ραγες του τρένου, μιας και η όμορφη γυναικα του τον απατά..

Οι δικοι της, της Τζην δεν τον ήθελαν λόγω διαφορετικής θρησκείας! ήθελαν να την παντρεψουν με εναν βαρετό τυπο αλλα δεν..δούλεψε και σε ενα νοσοκομειο ο καλός μας και ειχε μια περιπετειούλα με μια νοσοκόμα αλλα την Τζην απο το μυαλο του δεν την έβγαλε ακομα και όταν χαιρονταν τα κάλλη της νοσοκόμας :p , μάλιστα μετα απο καθε επαφη μαζί της σιχαινονταν τον εαυτό του, μου ειχε κάνει εντυπωση αυτό! Τον Κρόνιν, τον έμαθα απο ενα ζευγάρι γειτόνων απο την Αθηνα, που ειχαν εγκατασταθεί κοντά αυτοί μου ειχαν χαρισει τα ''αγουρα χρονια'', τα παιδια τους ειχαν μεγαλώσει, είχαν την βιβλιοθηκη τους σε ενα μικρό καμαράκι, με όλα τα παιδικά αριστουργήματα απο τον γιο τους ακόμα, οπότε η κυρια μου εδινε και ζυμωτο, πολυσπορο ψωμί και τριαντάφυλλα απο τον κηπο της, μια χαρά πέρναγα..μου μίλαγαν για Κρόνιν και Σταινμπερκ και ας ήμουν παιδάκι!

τωρα έμαθα οτι η ιστορία του ήταν αληθινή, ναι και ο Κρόνιν ήταν γιατρός , με γυναικα γιατρό, τρια παιδιά, αγόρια και μάλιστα ηταν πολύ καλος στην επιστήμη του, εκανε διατριβή! ηταν και ο αγαπημένος συγγραφεας της Ωντρευ και μάλιστα συνδέθηκαν με μεγάλη φιλία! η Ωντρευ θα βαπτησει ενα παιδί του η αυτός θα της βαπτίσει , τεσπα κάτι τέτοιο έγινε..

τωρα σαν ενηλικη διάβασα τα κλειδια της βασιλείας! Μου άρεσε και αυτό..

τον τυρρανο δεν τον έχω πιασει!
 
Ο ᾽᾽Τύραννος᾽᾽πρέπει να ειναι λογικά αυτό που λέτε ᾽᾽Το κάστρο᾽᾽. Στα αγγλικά λέγεται Hatter's Castle έτσι λέγοταν σε ένα παμπάλαιο αντιτυπο που είχαμε! Τοτε ήταν και λίγο αυθαιρετες οι μεταφράσεις τίτλων και ονομάτων συγγραφέων! Η πλάκα είναι πως έχω ζήσει καιρό Σκωτία και μάλιστα ένα διάστημα κοντα στο Dundee όπου μαλλον η γέφυρα που καταρρέει είναι η Tay bridge νομίζω το 1879. Η αυτοκτονια της Νεσι με στοιχειώνει ακόμα λυπόμουν όμως και τον παρανοικό πατέρα που μένει μόνος τελικά!
 
Τι μου θυμίσατε, ένα απο τα πρώτα μου βιβλία και το είχα λατρέψει. Τελείως τυχαία την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στο πατρικό μου το βρήκα και τώρα το έχω στα χέρια μου! Σήμερα θα το ξαναδιαβάσω :)
 
Domenica είπε:
Ο ᾽᾽Τύραννος᾽᾽πρέπει να ειναι λογικά αυτό που λέτε ᾽᾽Το κάστρο᾽᾽. Στα αγγλικά λέγεται Hatter's Castle έτσι λέγοταν σε ένα παμπάλαιο αντιτυπο που είχαμε! Τοτε ήταν και λίγο αυθαιρετες οι μεταφράσεις τίτλων και ονομάτων συγγραφέων! Η πλάκα είναι πως έχω ζήσει καιρό Σκωτία και μάλιστα ένα διάστημα και στο Dundee όπου μαλλον η γέφυρα που καταρρέει είναι η Tay bridge νομίζω το 1879. Η αυτοκτονια της Νεσι με στοιχειώνει ακόμα λυπόμουν όμως και τον παρανοικό πατέρα που μένει μόνος τελικά!
οχι δεν ειναι αυτό, μπορεις να δωσεις λιγη ακομα υπόθεση να δουμε σε τι αναφερεσαι, το'' κάστρο'' έχει να κάνει με εναν φτωχο γιατρό και τι αντιμετωπίζει, με το ιατρικο σύστημα του τόπου του, βλέπει τους συναδελφους του να ανεβαινουν οχι με τους κοπους και τον ιδρωτα τους αλλα με πλάγια μέσα και αυτός με ενα πτυχιο αριστα και με δευτερη σχολή να μένει φτωχος και απένταρος !

Μετά γινεται φιλάργυρος και ξεχνα τον όρκο του για το καλο των ασθενών του και κοιτάζει και αυτός το συμφερον του με τους πλάγιους τρόπους, κανει κονε με τον καλό ιατρικο κόσμο αλλα αν δεν το εχεις από μεσα σου..δεν.. κανεις τιποτα, στο τελος καταρρεει.
 
Λοιπόν να σας πω με χαρά διότι έχω διαβάσει αρκετά αλλά με άλλους τίτλους και άλλα στα αγγλικά. Σε αυτό που λέω γίνονται τα εξής

Σε ένα φανταστικό χωριό της Σκωτίας ζει μια οικογένεια της οποιας ο πατέρας (Ο Hatter του τίτλου) ειναι πραγματικός τυραννος.Η μεγάλη κόρη, η Μαρία σε μια γιορτή μένει έγκυος από ένα παληκάρι που ο πατέρας της δεν θέλει. Κανονίζουν να το σκάσουν και αυτός πάει στη γειτονική πόλη (μαλλον το Dundee) για να βρει χρήματα (ή δουλευει εκει δεν θυμάμαι). Η κοπέλα όμως γεννάει πρόωρα. Ο πατέρας την κλωτσάει και την πετάει στη βροχή (την ώρα που γεννάει!). Την ίδια ώρα η γέφυρα του ποταμού Tay καταρρέει το τρένο του νεαρού εκτροχιάζεται και εκείνος χάνεται στα παγωμένα νερά. (αντέχετε έτσι; έχει κι άλλα). Το παιδί γεννιέται νεκρό. Με τα πολλά η Μαρία καταφέρνει να τα βγάλει πέρα και τα φτιάχνει με τον καλό γιατρό (πάντα υπάρχει ένας τέτοιος!) που την μάζεψε. Στο σπίτι τώρα γίνεται χαμός. Η μάνα πεθαίνει και ο πατέρας φέρνει την παράνομη σχέση, τη Νάνσυ στη θέση της. Η Νάνσυ τα φτιάχνει με τον γιο και φευγουν. Ο πατέρας μένει μόνος με την μικρή κόρη την οποια με τις εμμονές του οδηγεί στην αυτοκτονία όταν δεν κερδίζει μια υποτροφία πριν η Μαρία προλάβει να την σώσει. Σας τα πα όλα αλλά ετσι κι αλλιώς προδόθηκα πριν!

Το ''Καστρο᾽᾽ πρεπει να ειναι το ''The citadel'' για τις περιπέτειες ενος γιατρου σε μια κοινοτητα ανθρακωρήχων της Σκωτίας,εξ αιτίας του σαλου που προκάλεσε φτιαχτηκε το Εθνικο Συστημα Υγειας της Αγγλίας με προσβαση σε όλους και δωρεάν για όλους ακόμα και τους ανεργους.

Συνιστώ και ᾽᾽Το δέντρο του Ιούδα᾽᾽ με πρωταγωνιστή έτσι για αλλαγή γιατρό-κάθαρμα!

Αριάδνη μην κλαις τις εκδοσεις του ᾽80. Εδειχναν ωραιες αλλά οι σελίδες εφευγαν μετά από συχνή χρήση (ειχα διαβάσει το καθένα 5-6 φορές!). Αν μπορεις ψάξε τις Αγγλικές ειναι πολύ ωραιες και με ευκολα αγγλικά.
 
Domenica είπε:
Λοιπόν να σας πω με χαρά διότι έχω διαβάσει αρκετά αλλά με άλλους τίτλους και άλλα στα αγγλικά. Σε αυτό που λέω γίνονται τα εξής
Σε ένα φανταστικό χωριό της Σκωτίας ζει μια οικογένεια της οποιας ο πατέρας (Ο Hatter του τίτλου) ειναι πραγματικός τυραννος.Η μεγάλη κόρη, η Μαρία σε μια γιορτή μένει έγκυος από ένα παληκάρι που ο πατέρας της δεν θέλει. Κανονίζουν να το σκάσουν και αυτός πάει στη γειτονική πόλη (μαλλον το Dundee) για να βρει χρήματα (ή δουλευει εκει δεν θυμάμαι). Η κοπέλα όμως γεννάει πρόωρα. Ο πατέρας την κλωτσάει και την πετάει στη βροχή (την ώρα που γεννάει!). Την ίδια ώρα η γέφυρα του ποταμού Tay καταρρέει το τρένο του νεαρού εκτροχιάζεται και εκείνος χάνεται στα παγωμένα νερά. (αντέχετε έτσι; έχει κι άλλα). Το παιδί γεννιέται νεκρό. Με τα πολλά η Μαρία καταφέρνει να τα βγάλει πέρα και τα φτιάχνει με τον καλό γιατρό (πάντα υπάρχει ένας τέτοιος!) που την μάζεψε. Στο σπίτι τώρα γίνεται χαμός. Η μάνα πεθαίνει και ο πατέρας φέρνει την παράνομη σχέση, τη Νάνσυ στη θέση της. Η Νάνσυ τα φτιάχνει με τον γιο και φευγουν. Ο πατέρας μένει μόνος με την μικρή κόρη την οποια με τις εμμονές του οδηγεί στην αυτοκτονία όταν δεν κερδίζει μια υποτροφία πριν η Μαρία προλάβει να την σώσει. Σας τα πα όλα αλλά ετσι κι αλλιώς προδόθηκα πριν!

Το ''Καστρο᾽᾽ πρεπει να ειναι το ''The citadel'' για τις περιπέτειες ενος γιατρου σε μια κοινοτητα ανθρακωρήχων της Σκωτίας,εξ αιτίας του σαλου που προκάλεσε φτιαχτηκε το Εθνικο Συστημα Υγειας της Αγγλίας με προσβαση σε όλους και δωρεάν για όλους ακόμα και τους ανεργους.

Συνιστώ και ᾽᾽Το δέντρο του Ιούδα᾽᾽ με πρωταγωνιστή έτσι για αλλαγή γιατρό-κάθαρμα!

Αριάδνη μην κλαις τις εκδοσεις του ᾽80. Εδειχναν ωραιες αλλά οι σελίδες εφευγαν μετά από συχνή χρήση (ειχα διαβάσει το καθένα 5-6 φορές!). Αν μπορεις ψάξε τις Αγγλικές ειναι πολύ ωραιες και με ευκολα αγγλικά.
καταρχήν τι βιβλικές γνωσεις είναι αυτές, μέχρι και προσκύνημα στην Μπροντέ έκανες, μπράβο :bow: !!! με εχεις αφήσει άναυδη! καλά πολυ ωραιο ο τυραννος, εχω μείνει άφωνη, ωραια υπόθεση!

πως τελειωνει; αν γινεται, με μάγεψε η ιστορία της Μαρίας, και εδώ γιατρός δηλ., παντου ο Κρόνιν για γιατρούς εγραφε..ευτυχως που στα κλειδια της βασιλείας υπάρχει και ένας ιερέας να αλλάξουμε παραστάσεις που παιρνει τον δρομο για την Κινα και περνά τα πάνδεινα γιατι θα είχαμε φουλ του άσσου στους γιατρούς!

ναι αυτό ειναι το καστρο, ο γιατρος θα ανακάμψει απο την φυλαργυρια του, θα μιλησει ανοικτά για κάποια υποπτη ιατρική υπόθεση και θα τον πάνε στα δικαστηρια, μετά δεν θυμάμαι..αλλα θα τα βάλει με το βρωμικο συστημα, ειχε και μια γυναικα βράχο, η καημένη έχασε το παιδι τους λόγω της εγκαταλειψης της επαρχίας και αυτός πήγε να χάσει την ζωή του στα ανθρακωρυχεία!! θα το ξαναπάρω στα χέρια μου να το δω.. #)

και πάλι μπραβο! manolis ξαναπιαστο και συ, να θυμηθούμε ξανά παλιες παιδικές αναμνησεις, με εκτίμηση πάντα!
 
Ευχαριστώ Αριάδνη μου, οι γνώσεις οφείλονται απλά στο οτι ειμαι δυστηχώς το ειδος του αναγνώστη που όχι μονο δεν αφήνει βιβλίο αλλά θα διαβάσει και έργα συγγραφέων που απεχθάνεται μήπως και καλά ανακαλύψει το χαμένο διαμάντι! Λοιπον το βιβλίο τελειωνει νομίζω (πάνε και χρόνια) με την Μαρία να φευγει για πάντα με τον γιατρό και τον πατερα να μένει στο ρημαγμένο σπίτι! Γιατί δεν τα ψάχνεις στα αγγλικά αν μιλάς λίγο, η γλώσσα του Κρόνιν ειναι ευκολη και απλή και ειναι ωραίο να τα διαβάζεις στο πρωτότυπο! Αν βρεθώ κοντά σε μέρος καταγωγής (ή ταφής) αγαπημένου συγγραφέα, καλλιτέχνη κτλ. προσπαθώ να πηγαίνω. Μαθαίνεις πολλά έτσι και ειναι και ένας μικρός φόρος τιμής στην χαρά που μας έδωσε!

Στην Ελλάδα λέγεται ᾽Ὀ τυραννος᾽᾽και κυκλοφορεί ευρέως, το τσέκαρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κάστρο θα έπρεπε να διδάσκεται στις ιατρικές σχολές υποχρεωτικά.

The Citadel is a novel by A. J. Cronin, first published in 1937, which was groundbreaking with its treatment of the contentious theme of medical ethics. It is credited with laying the foundation in Great Britain for the introduction of the NHS a decade later.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Citadel_(novel)

είναι το βιβλίο που έχω δίπλα μου πάντα, και στις 3 γλώσσες που ξέρω :)
 
Domenica είπε:
Ευχαριστώ Αριάδνη μου, οι γνώσεις οφείλονται απλά στο οτι ειμαι δυστηχώς το ειδος του αναγνώστη που όχι μονο δεν αφήνει βιβλίο αλλά θα διαβάσει και έργα συγγραφέων που απεχθάνεται μήπως και καλά ανακαλύψει το χαμένο διαμάντι! Λοιπον το βιβλίο τελειωνει νομίζω (πάνε και χρόνια) με την Μαρία να φευγει για πάντα με τον γιατρό και τον πατερα να μένει στο ρημαγμένο σπίτι! Γιατί δεν τα ψάχνεις στα αγγλικά αν μιλάς λίγο, η γλώσσα του Κρόνιν ειναι ευκολη και απλή και ειναι ωραίο να τα διαβάζεις στο πρωτότυπο! Αν βρεθώ κοντά σε μέρος καταγωγής (ή ταφής) αγαπημένου συγγραφέα, καλλιτέχνη κτλ. προσπαθώ να πηγαίνω. Μαθαίνεις πολλά έτσι και ειναι και ένας μικρός φόρος τιμής στην χαρά που μας έδωσε!
Στην Ελλάδα λέγεται ᾽Ὀ τυραννος᾽᾽και κυκλοφορεί ευρέως, το τσέκαρα!
Ντομενικα το βρήκα( είχα την τύχη :) ) και είχες δίκιο, εξαιρετικό πάλι βιβλίο. Η Μαρία πολύ καλή κοπέλα, σπάνια καλοσύνη και πόσα πέρασε, να τα αναλογιστεί κανείς είναι δύσκολο και επίπονο, μια ζωή άδικη που δεν ταιριαζε στα νιάτα, στην ομορφιά και στην καλή και ευγενική της φυσιογνωμία, μαρτυρησε στην κυριολεξία! μα ευτυχώς εδω το τέλος είναι ας το πούμε αίσιο για την Μαρία τουλάχιστον( το δικαιούνταν , μακάρι να ζούσε κοντά της και η μικρή της αδελφή :( ) και φυσικά τα φτιάχνει όπως αναμενότανε σε βιβλίο του Κρόνιν με τον καλό και εμφανισημο γιατρό -τι πρωτοτυπία-που είναι ο φύλακας-αγγελος και ο σιωπηρός μάρτυρας του ''δράματος'' των Μπροντί :) Ευχαριστω που μου έφερες στο φως την ύπαρξη ενός τέτοιου αριστουργήματος. Τραγική δε φιγούρα η αδύνατη ψυχικά, υποχωρητική υπερ του δέοντος μητέρα Μπροντί που πάντα υποχωρει μπρος την αλλοπρόσαλη ''ηθικη '' του ανδρός της εις βάρος των παιδιών της πάντα. Ο Κρόνιν ζωγραφίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα