Άλλοι Ελληνικοί τηλεοπτικοί σταθμοί

Θυμάμαι στην Λαμία καλοκαίρι 1991 εξέπεμψε το πρώτο τοπικό κανάλι με την ονομασία "M.tv".Ότι πιο cult έχω δεί σε κανάλι.Το πρόγραμμα της ημέρας μπορούσε να πηγαίνει ως εξης:Ελληνική Βιντεοταινία,μετά ξένη ταινία (διάσημη πχ ο "Δαιμονισμένος Άγγελος " με Ντε Νίρο και Mίκι Ρούρκ στις 6 το απόγευμα) μετά 5 λεπτο ειδήσεις,μετά ξένη ταινία 5ης διαλογής που μπορεί στο διάλειμμα για διαφημίσεις να πέταγε και μια μικρού μήκους ελληνική ταινία και μετά να συνέχιζε την ξένη ταινία,μεταμεσονύχτια μπορεί να έβλεπες shockumentaries τύπου "Mondo Cane" και "Aυτή είναι η Αμερική",μέχρι και τα "Liquid Sky" (art ανεξάρτητη ταινία των 80ς) και "Manos The Hands Of Fate" (που θεωρείται η χειρότερη ταινία όλων των εποχών απ τους κριτικούς) είχε προβάλλει το κανάλι αυτό.Σύν όλα τα επεισόδια απ το "Max Headroom" και τον πιλότο τηλεταινία απ' το "Baywatch" κανα 5μηνο πριν το προβαλλει ο Αντέννα.

Μέχρι και το εντελώς ψυχεδελικό "Holy Mountain" του Γιοντορόφσκι είχε προβάλλει ως το γουέστερν της βραδιάς :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
paulochelao24 είπε:
Θυμάμαι στην Λαμία καλοκαίρι 1991 εξέπεμψε το πρώτο τοπικό κανάλι με την ονομασία "M.tv".Ότι πιο cult έχω δεί σε κανάλι.Το πρόγραμμα της ημέρας μπορούσε να πηγαίνει ως εξης:Ελληνική Βιντεοταινία,μετά ξένη ταινία (διάσημη πχ ο "Δαιμονισμένος Άγγελος " με Ντε Νίρο και Mίκι Ρούρκ στις 6 το απόγευμα) μετά 5 λεπτο ειδήσεις,μετά ξένη ταινία 5ης διαλογής που μπορεί στο διάλειμμα για διαφημίσεις να πέταγε και μια μικρού μήκους ελληνική ταινία και μετά να συνέχιζε την ξένη ταινία,μεταμεσονύχτια μπορεί να έβλεπες shockumentaries τύπου "Mondo Cane" και "Aυτή είναι η Αμερική",μέχρι και τα "Liquid Sky" (art ανεξάρτητη ταινία των 80ς) και "Manos The Hands Of Fate" (που θεωρείται η χειρότερη ταινία όλων των εποχών απ τους κριτικούς) είχε προβάλλει το κανάλι αυτό.Σύν όλα τα επεισόδια απ το "Max Headroom" και τον πιλότο τηλεταινία απ' το "Baywatch" κανα 5μηνο πριν το προβαλλει ο Αντέννα.Μέχρι και το εντελώς ψυχεδελικό "Holy Mountain" του Γιοντορόφσκι είχε προβάλλει ως το γουέστερν της βραδιάς :)
εκπεμπει ακομη;
 
οχι δυστυχώς ..1998 πρέπει να έκλεισε
 
Η πορεία μου ξεκίνησε στην Ελλάδα το 1988 με τη δημιουργία του πρώτου ιδιωτικού σταθμού στην Ελλάδα, του TVΣΕΡΡΕΣ.
Το 1989 με μία πολύ καλή ομάδα τεχνικών από την ΕΡΤ 3 και με εντολή του τότε Δημάρχου Καλαμαριάς, του αείμνηστου Θρασύβουλου Λαζαρίδη δημιουργήσαμε τον πρώτο τηλεοπτικό σταθμό Λαϊκής Βάσης «ΑΡΓΩ TV». Τότε μετείχα και στη δημοσιογραφική ομάδα του αείμνηστου Βαγγέλη Γιαχνή.

Στη συνέχεια δημιουργήσαμε την TV ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ μαζί με τους Γιώργο και Ανδρέα Καραβασίλη, το TV ΒΕΡΟΙΑ (TV ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)και έκλεισα την πορεία μου, όσον αφορά τους τηλεοπτικούς σταθμούς, με την τη δημιουργία του STAR και την πολύ πετυχημένη συνεργασία μου με τον Νίκο Μαστοράκη. Και βέβαια να προσθέσω ότι είχα την τιμή να μαθητεύσω δίπλα στον αείμνηστο Νίκο Κακαουνάκη…
Από συνέντευξη του Γιώργου Αρίστογλου στη Μ. Βλάχου

>>> http://www.karfitsa.gr/g-aristoglou-oti-ekanan-i-epichirimaties-ton-mme-itan-sto-podi/

TVΣΕΡΡΕΣ ???
 
Άλλα κανάλια είναι το star Δραμας και Αχελώος ΤV που πρέπει να υπάρχουν ακόμα. Θυμάμαι κι ένα ΔΕΛΤΑ, αλλά δεν ξέρω από ποιά περιοχή μπορεί να ήταν. Έδειχνε όλο ντοκιμαντέρ, προς Ροδόπη μου έκανε.


Επίσης το Cosmos, που δυστυχώς δεν υπάρχει πια. Ήταν ένας από τους τηλεοπτικούς σταθμούς της Θεσσαλονίκης. Είχε πολύ ωραία παιδικά προγράμματα (όπως ένα παιδικό με τους πρωτόπλαστους, και κάτι φεγγάρια έδειχνε και Καντυ-Κάντυ, και τις σειρές "ήταν μία φορα..."), αλλά κυρίως εδειχνε video-clip. Χάθηκε στις αρχές του 2000. Σ' αυτό το κανάλι είχε μουσική εκπομπή ένας νεαρός που η γιαγιά μου από κάπου τον ήξερε. Η εκπομπή ήταν ώς εξής: Ο παρουσιαστής καθόταν στη μεση, και έβαζε τα βίντεο από τα τραγούδια που ζητουσαν οι τηλεθεατές, ενω αυτοί παρέμεναν στη γραμμή και συζητούσαν μαζί του. Ήταν καθημερινή κατά τις 10:00 το πρωί. Κάθε φορά που δεν πήγαινα σχολείο η γιαγιά μου μ' έβαζε να τηλεφωνώ και να του κάνω πλάκες, οι οποίες πάντα έπιαναν!
:rofl:
 
Crimson Moonlight είπε:
Άλλα κανάλια είναι το star Δραμας και Αχελώος ΤV που πρέπει να υπάρχουν ακόμα. Θυμάμαι κι ένα ΔΕΛΤΑ, αλλά δεν ξέρω από ποιά περιοχή μπορεί να ήταν. Έδειχνε όλο ντοκιμαντέρ, προς Ροδόπη μου έκανε.
Επίσης το Cosmos, που δυστυχώς δεν υπάρχει πια. Ήταν ένας από τους τηλεοπτικούς σταθμούς της Θεσσαλονίκης. Είχε πολύ ωραία παιδικά προγράμματα (όπως ένα παιδικό με τους πρωτόπλαστους, και κάτι φεγγάρια έδειχνε και Καντυ-Κάντυ, και τις σειρές "ήταν μία φορα..."), αλλά κυρίως εδειχνε video-clip. Χάθηκε στις αρχές του 2000. Σ' αυτό το κανάλι είχε μουσική εκπομπή ένας νεαρός που η γιαγιά μου από κάπου τον ήξερε. Η εκπομπή ήταν ώς εξής: Ο παρουσιαστής καθόταν στη μεση, και έβαζε τα βίντεο από τα τραγούδια που ζητουσαν οι τηλεθεατές, ενω αυτοί παρέμεναν στη γραμμή και συζητούσαν μαζί του. Ήταν καθημερινή κατά τις 10:00 το πρωί. Κάθε φορά που δεν πήγαινα σχολείο η γιαγιά μου μ' έβαζε να τηλεφωνώ και να του κάνω πλάκες, οι οποίες πάντα έπιαναν!
:rofl:
δηλαδη; τι πλακες; θα ειχε ενδιαφερον πιστευω καργα
 
elsint17 είπε:
δηλαδη; τι πλακες; θα ειχε ενδιαφερον πιστευω καργα
Το πιο συνηθισμένο ήταν να τηλεφωνώ συνεχεια και να ζητάω το ίδιο τραγούδι (συνήθως ένα της Βανδή που έλεγε κάτι απαπαπαπα γιατί είχε σπαστικό ήχο και δεν το άντεχες για πολύ). Κι επειδή το θέμα ήταν να παίζουν μόνο τα τραγούδια που ζητάνε οι τηλεθεατές το έβαζε! Και μετά το συνέχιζαν κι άλλοι μέχρι που τον φτάναμε στο σημείο να χτυπιέται και να φωνάζει: "σας παρακαλώ, δεν γίνεται όλοι να θέλετε το ίδιο!".:biglaugh:


Άλλες φορές να ζητάω τραγούδια που δεν υπήρχαν (κυριολεκτικά) ή τραγούδια παλιά που δεν ταίριαζαν στο ύφος της εκπομπής. Ή να μιλάω και να του λέω "έλα, είμαι η τάδε της τάδε, τί κάνει η μάνα σου, κτλ" και συνέχισέ το με οποιαδήποτε κουλή ιστορία μπορείς να σκεφτείς. Αυτά καθόταν η γιαγια μου δίπλα και μου τα υπαγόρευε, αυτή δεν τηλεφωνούσε ποτέ για να μην γνωρίσει τη φωνή της! Ο καημένος τα έχανε και φώναζε "ποιός είναι; Δεν ντρέπεστε; Γιατί βγάζετε αυτά τα τηλεφωνήματα;"
 

1@Crimson Moonlight[/USER]

Έχεις καταγωγή από Δράμα; Κι αν ζουσες στη Δράμα μικρός πως έπιανες Αχελώος TV που είναι στο Αγρίνιο; Εκτός αν το Αχελώος είχε εμβελεια ως τη Δράμα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

rouvinetis_dimitris είπε:
1@Crimson Moonlight[/USER]Έχεις καταγωγή από Δράμα; Κι αν ζουσες στη Δράμα μικρός πως έπιανες Αχελώος TV που είναι στο Αγρίνιο; Εκτός αν το Αχελώος είχε εμβελεια ως τη Δράμα.
Eίμαι πολυταξιδεμένη.

 


Το Πανόραμα ΤV το ανέφερε κανείς; Σαλλονικιώτικο κανάλι (δεν υπάρχει πια) που συνήθως έκανε εκπομπές για διάφορους χώρους της πόλης (από αρχαιολογικούς μέχρι μαγαζιά). Η αγαπημένη μου εκπομπή ήταν το Rock Factory, που έπαιζαν video clip ροκ/μεταλ συγκροτημάτων. Νομίζω ήταν για χρόνια κάθε ΣΚ στις 18:00.


 
Crimson Moonlight είπε:
Eίμαι πολυταξιδεμένη.

 


Το Πανόραμα ΤV το ανέφερε κανείς; Σαλλονικιώτικο κανάλι (δεν υπάρχει πια) που συνήθως έκανε εκπομπές για διάφορους χώρους της πόλης (από αρχαιολογικούς μέχρι μαγαζιά). Η αγαπημένη μου εκπομπή ήταν το Rock Factory, που έπαιζαν video clip ροκ/μεταλ συγκροτημάτων. Νομίζω ήταν για χρόνια κάθε ΣΚ στις 18:00.
Τυχαία, βρήκα ένα βίντεο από το κανάλι :)

 
Η ιδιωτική τηλεόραση στην Καβάλα ήρθε το 1991. Πρώτο ήρθε το ΕΝΑ Channel, λίγο μετά το Center TV...έπειτα δύο τρία χρόνια περίπου εμφανίζεται κ η ΠΡΩΪΝΗ ΤV, μια δοκιμαστική κ τίμια προσπάθεια των ανθρώπων της τοπικής εφημερίδας κ ραδιοσταθμού της πόλης. Μικρή σε εμβέλεια κ με περιορισμένο ωράριο προγράμματος. Το τέλος της ήρθε λιγο πριν την έλευση της ψηφιακής εποχής. Το κανάλι πουλήθηκε στο εκκλησιαστικό κανάλι ΛΥΔΙΑ (4Ε). Παραμένουν σήμερα η εφημερίδα κ ο ραδιοφωνικός σταθμός.


Ένα μικρό διάστημα εμφανίστηκαν κ δύο ακόμη κανάλια. Το κανάλι-καρτα ΚΑΒΑΛΑ TV που για δύο χρόνια είχε την κάρτα Σύντομα δυναμικά κοντά σας. Μια μέρα ξαφνικά έβαλε 3-4 βιντεοκλίπ κ έκλεισε, απελευθερώνοντας κ την συχνότητα. Το άλλο κανάλι λεγόταν ΟΑΣΗ Χορτοκοπιου κ εκπεμπε το πρόγραμμα του στα VHF 8. Μετέδιδε πανηγύρια κυρίως ποντιακής παράδοσης κ ταινίες ποντιακές....εκπεμπε περίπου 3 χρόνια, μετά εξαφανιζολ.
Σήμερα μόνο τα ΕΝΑ Channel και CENTER TV συνεχίζουν να εκπέμπουν κ δικό τους πρόγραμμα κ το υπόλοιπο το γεμίζουν με .... τηλεμάρκετινγκ.

ΣΣ. Η περιφέρεια της ΑΜ-Θ σήμερα έχει τα περισσότερα περιφερειακά κανάλια, από άλλη περιφέρεια....αλλά στα περισσότερα το πρόγραμμα τους δεν είναι ενδιαφέρον κ αρκείται σε τηλεμάρκετινγκ. Για να μην νομίζετε ότι έχουμε πλήθος επιλογών...
 
Άλλα κανάλια είναι το star Δραμας και Αχελώος ΤV που πρέπει να υπάρχουν ακόμα. Θυμάμαι κι ένα ΔΕΛΤΑ, αλλά δεν ξέρω από ποιά περιοχή μπορεί να ήταν. Έδειχνε όλο ντοκιμαντέρ, προς Ροδόπη μου έκανε.


Επίσης το Cosmos, που δυστυχώς δεν υπάρχει πια. Ήταν ένας από τους τηλεοπτικούς σταθμούς της Θεσσαλονίκης. Είχε πολύ ωραία παιδικά προγράμματα (όπως ένα παιδικό με τους πρωτόπλαστους, και κάτι φεγγάρια έδειχνε και Καντυ-Κάντυ, και τις σειρές "ήταν μία φορα..."), αλλά κυρίως εδειχνε video-clip. Χάθηκε στις αρχές του 2000. Σ' αυτό το κανάλι είχε μουσική εκπομπή ένας νεαρός που η γιαγιά μου από κάπου τον ήξερε. Η εκπομπή ήταν ώς εξής: Ο παρουσιαστής καθόταν στη μεση, και έβαζε τα βίντεο από τα τραγούδια που ζητουσαν οι τηλεθεατές, ενω αυτοί παρέμεναν στη γραμμή και συζητούσαν μαζί του. Ήταν καθημερινή κατά τις 10:00 το πρωί. Κάθε φορά που δεν πήγαινα σχολείο η γιαγιά μου μ' έβαζε να τηλεφωνώ και να του κάνω πλάκες, οι οποίες πάντα έπιαναν!
:rofl:
Το ΔΕΛΤΑ που αναφέρεις ήταν (κ είναι ακόμα) από Αλεξανδρούπολη. Στην προ ψηφιακής εποχής το κανάλι είχε εμβέλεια που έφτανε μέχρι κ Σέρρες
 
Πίσω
Μπλουζα