Άλμπουμ με εικόνες της Ιστορίας της Αρχαίας Ελλάδας (Νίκος Β. Ρούτσος)

Γεράσιμος

RetroN00b
Joined
29 Ιουλ 2014
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
2
Όταν ήμουν μικρός, θυμάμαι τον πατέρα μου καθισμένο στο τραπέζι ένα πρωί να κόβει με ψαλίδι κάτι κάρτες από ένα άλμπουμ. Οι σελίδες του συγκεκριμένου άλμπουμ αποτελούνταν από εικόνες συμβάντων της Ιστορίας της Αρχαίας Ελλάδας από την μια όψη και τα αντίστοιχα περιγραφικά κείμενα άπο την άλλη. Αν δεν κάνω λάθος, ο σκοπός του άλμπουμ ήταν να κοπούν οι εικόνες με ψαλίδι ούτως ώστε να δημιουργηθούν κάρτες με εικόνα από μια πλευρά και το αντίστοιχο κείμενό τους από την άλλη.

Να με συγχωρέσετε διότι δεν έχω το άλμπουμ σε ολόκληρή του τη μορφή παρά μόνο τις δε "κάρτες". Ανέβασα μερικές από αυτές που μου έχουν μείνει για να δείτε για τι πρόκειτο. Τα μόνα παρόμοια άλμπουμ για τα οποία έχει γίνει συζήτηση στο Retromaniax είναι της ΜΕΛΟ. Τούτο το άλμπουμ προφανώς ήταν δημιουργιά ενός Νίκου Β. Ρούτσου από το όνομα που σώζεται πάνω στην κάρτα του Αρχιμήδη.

Κανένας σας γνωρίζει αυτά τα άλμπουμ; Υπήρξαν και άλλα με θέμα τον Τρωικό Πόλεμο και τον Οδυσσέα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ενδιαφερον, ποτε περιπου εκδοθηκαν πιστευεις;
 
Πολύ ενδιαφέρουσες οι κάρτες και πολύ σπάνιες θα έλεγα...

Ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας.

Μπορείτε να διαβάσετε ένα πολύ όμορφο αφιέρωμα για τον Νίκο Ρούτσο, εδώ: http://dinothesaurus.blogspot.gr/201...g-post_15.html
 
Γεράσιμος είπε:
Όταν ήμουν μικρός, θυμάμαι τον πατέρα μου .................................
Κανένας σας γνωρίζει αυτά τα άλμπουμ; Υπήρξαν και άλλα με θέμα τον Τρωικό Πόλεμο και τον Οδυσσέα.
Καλησπέρα και από εμένα.

Το πιό πιθανό είναι να ήταν κάποιο βιβλίο άλμπουμ όπως τα παρακάτω που παραθέτω σε εικόνες,

τα οποία είχαν εικονογραφημένη ύλη,σε στυλ καρτών, από την Ιστορία, τα Θρησκευτικά, Φυσική Ιστορία κλπ.

Άλλα ήταν σε αυτοκόλλητο χαρτί και άλλα σε απλό.

Κυκλοφορούσαν μέσα δεκαετίας '60 νομίζω και '70.



0026.jpg

0027.jpg

0028.jpg

0029.jpg

0031.jpg

0030.jpg

0032.jpg
 
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Μάλλον από τις εκδόσεις Διακάκη ήταν διότι τα κείμενα που βλέπω στην φωτογραφία που ανέβασες μοιάζουν πολύ μ'εκείνα των καρτών μου (για τον Τέλλο τον Αθηναίο, τον Κλεόβι και τον Βίτωνα κτλ). Θα συνεχίσω την έρευνά μου με τις πληροφορίες αυτές!
 
Πίσω
Μπλουζα