Άλμπουμ της ΜΕΛΟ και της ΙΟΝ

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.549
Ξέθαψα πρόσφατα 3 άλμπουμ που είχα μικρός, δύο της σοκολατοβιομηχανίας ΜΕΛΟ και ένα της ΙΟΝ. Είχαν θυμάμαι κάρτες μέσα σε γκοφρέτες, τις οποίες μάζευε κανείς και κολούσε στα άλμπουμ που πουλιόταν ξεχωριστά. Είναι τα:

1. Άλμπουμ εθνικών ενδυμασιών όλου του κόσμου της ΜΕΛΟ. Είχε 135 κάρτες, το συμπλήρωσα όλο. Πρέπει να ήταν την περίοδο 1966-68. Τιμή του άλμπουμ: 2 δρχ. Να σημειώσω ότι τόσο έκανε τότε και η μία γκοφρέτα.

2. Η πινακοθήκη της ΜΕΛΟ. Είχε πολλές εικόνες σε ασπρόμαυρο για διάφορα θέματα, όπου κολλούσε κανείς δίπλα-δίπλα τις έγχρωμες κάρτες που έβρισκε στις γκοφρέτες και σχηματιζόταν η εικόνα έγχρωμη. Πρέπει να ήταν την περίοδο 1968-70. Έχω μόνο το άλμπουμ. Τιμή του τότε: 3 δρχ.

3. Διαβατήριο. Το εξπρές ΙΟΝ σας μεταφέρει στην Αμερική. Είχε 40 κάρτες, το συμπλήρωσα όλο. Πρέπει να ήταν την περίοδο 1968-70. Θέμα ήταν η Αμερική, αν το συμπλήρωνες όλο έπαιρνες κάποια δώρα και έμπαινες σε κλήρωση για ταξείδι στην Αμερική. Φυσικά δεν ήμουν τυχερός....

Όσον αφορά στη συμπλήρωση, ευτυχώς αλλάζαμε στο σχολείο τις διπλές, αλλιώς θα είχαμε πάθει ζάχαρο.........

Παραθέτω ενδεικτικές φωτογραφίες, εάν κάποιος έχει ειδικό ενδιαφέρον να προσθέσω και άλλες.

1. Άλμπουμ εθνικών ενδυμασιών όλου του κόσμου της ΜΕΛΟ.













2. Η πινακοθήκη της ΜΕΛΟ.











3. Διαβατήριο. Το εξπρές ΙΟΝ σας μεταφέρει στην Αμερική.





















 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικά! Δείγματα απο τα πολύ σπουδαία αλμπουμ αλλά και σειρές απο κάρτες(χαρτάκια) της ΜΕΛΟ στις δεκ. 60 και 70!
 
Που ειναι ο atrus42 να μας μαγεψει???
 
Πολύ όμορφα!!!!

Ευχαριστουμε!!!

:flower:
 
Φανταστικά! Μπράβο δώρα...τηλεοράσεις και μοτοσακό!!
 
stayros είπε:
Το αλμπουμ της ΙΟΝ με το Διαβατηριο,υπαρχει ηδη σαν θεμα. ;)
"Το Διαβατηριο της ΙΟΝ - 1974"
Δεν το γνώριζα, ζητώ συγγνώμη. Σαν νέο μέλος δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα θέματα σε βάθος χρόνου. Έχει τόσο ευρεία πληροφόρηση η ιστοσελίδα..... τι να πρωτοπρολάβει κανείς...
 
Eagle 1 είπε:
Δεν το γνώριζα, ζητώ συγγνώμη. Σαν νέο μέλος δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα θέματα σε βάθος χρόνου. Έχει τόσο ευρεία πληροφόρηση η ιστοσελίδα..... τι να πρωτοπρολάβει κανείς...
Κανενα προβλημα,μην αγχωνεσαι,τα 2 της ΜΕΛΟ αλλωστε ελειπαν.... ;)

Και παλι σε ευχαριστουμε πολυ!!! :)
 
Πολύ όμορφα (και πανάκριβα στις μέρες μας) άλμπουμ!

Αυτό που τα κάνει ακόμα πιο όμορφα, είναι οτι τα έχεις από τότε! :thumbup:
 
DINO είπε:
Πολύ όμορφα (και πανάκριβα στις μέρες μας) άλμπουμ!Αυτό που τα κάνει ακόμα πιο όμορφα, είναι οτι τα έχεις από τότε! :thumbup:
Ευχαριστώ πολύ! Πράγματι, το ξεφύλλισμά τους κατά την φωτογράφηση με πήγε χρόνια πίσω......
 
Το άλμπουμ της "Πινακοθήκης" είναι πραγματικά πανέμορφο και πολύ ιδιαίτερο, μιας και η κάθε του εικόνα αποτελεί ουσιαστικά ένα είδος "κολάζ" από 10 ανεξάρτητα μακρόστενα καρτελάκια, με πολύ λαμπερά χρώματα!

Μερικές εικόνες από την προσωπική μου συλλογή καρτών της "Πινακοθήκης".

Πρόκειται για τα διπλά καρτελάκια που έχω στην κατοχή μου, μιας και το αυθεντικό άλμπουμ είναι συμπληρωμένο!
 
Καταπληκτικος Γιαννη..

Εσυ εξειδικευεσαι σε πιο παλια παιχνιδια και αλμπουμ, τι να φτουρισουμε εμεις μπροστα σου, εχεις ξεφυγει, πραγματικα!!!
 
atrus42 είπε:
Το άλμπουμ της "Πινακοθήκης" είναι πραγματικά πανέμορφο και πολύ ιδιαίτερο, μιας και η κάθε του εικόνα αποτελεί ουσιαστικά ένα είδος "κολάζ" από 10 ανεξάρτητα μακρόστενα καρτελάκια, με πολύ λαμπερά χρώματα!Μερικές εικόνες από την προσωπική μου συλλογή καρτών της "Πινακοθήκης".

Πρόκειται για τα διπλά καρτελάκια που έχω στην κατοχή μου, μιας και το αυθεντικό άλμπουμ είναι συμπληρωμένο!
Βλέποντας τις φωτογραφίες σου μετανοιώνω πάρα πολύ που δεν το συμπλήρωσα τότε. Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα.........
 
Το είδα ήδη και είναι πολύ καλό, συγχαρητήρια!!! Είδα και το Mammals, εξαιρετικά ωραίο και σπάνιο! Θα χαρώ να δω και άλλα από την ωραιότατη συλλογή σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NIOBH είπε:
Αναφορά στα χαρτάκια της Μέλο και άλλων εταιρειών της εποχής, από το λεύκωμα "Με το βλέμμα των παιχνιδιών" του Χρήστου Μπουλώτη, ιδρυτή του Μουσείου Παιδικού Παιχνιδιού & Βιβλίου της Λήμνου.
Εξαιρετική πληροφόρηση ΝΙΟΒΗ, ευχαριστώ πολύ!!!!! Καταπληκτικό μουσείο, δεν το γνώριζα. Μπράβο σε τέτοιες πρωτοβουλίες που σιγά-σιγά αρχίζουν και αναδύονται και μάλιστα περιφερειακά! Μου άρεσε και το διαδραστικό του κομμάτι! Είθε να υπάρξουν και άλλοι μιμητές......
 
Πίσω
Μπλουζα