Άλογο με κάρο (ηλεκτροκίνητο) [Φιούρι]

mksstratos

RetroN00b
Joined
7 Φεβ 2012
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
2
Έχει κάποιος φωτογραφίες???Ήταν ένα άλογο λαστιχένιο με καφέ χρώμα το οποίο έσερνε ένα κάρο και είχε και οδηγό.Θύμαμαι χαρακτηριστικά ότι ήταν με ενσύρματο τηλεχειριστήριο (μπλε χρώματος) που είχε δύο κουμπάκια για κίνηση εμπρός-πίσω.Το δε άλογο κούναγε κανονικά τα πόδια του και έτσι προχωρούσε.Δεν θυμάμαι καθόλου την εταιρεία αλλά θυμάμαι ότι έπαιρνε δυο μπαταρίες μεγέθους ''C''
 
Φιούρι λέγετε και είναι Ελληνικό παιχνίδι,η εταιρία και εμένα τώρα μου διαφεύγει αλλά δέν είναι απο τις γνωστές.

Με την πρώ ευκαιρία θα σου στειλω φωτο.

καλημέρα
 
Το είχα και εγώ! Ο Φιούρι ήταν "ήρωας" από τηλεοπτική σειρά. Το παιχνιδάκι ήταν πολύ καλοφτιαγμένο, και το αλογάκι έμοιαζε πραγματικό! Μειονέκτιμά του... το λάστιχο από το οποίο ήταν φτιαγμένο, κάποια στιγμή έλιωνε... Στο δικό μου, μετά από λίγο καιρό, τα γονατάκια του αλόγου έμειναν γυμνά... Τί μου θυμήσατε ρε παιδιά... Το αγαπούσα πάρα πολύ αυτό το παιχνιδάκι...
 
αυτό ήταν που η διαφήμιση έλεγε...φιούρι το αλογάκι που περπατάει!
 
Ειχα και εγω κατι τετοιο. Αγορασμενο απο Αγγλια(περιπου 1982-84).

Δεν θυμαμαι ονομα ή το κουτι. Γραφω οτι λεπτομερειες θυμαμαι.

Ηταν μια Ρωμαϊκη διτροχη αμαξα με ενα Ρωμαιο οδηγο. Ο οδηγος ειχε κοκκινη μπερτα απο ψευτοβελουδο.

Η αμαξα ηταν κιτρινη και στην βαση νομιζω ηταν και η θηκη για τις μπαταριες. Eιχε μονο on-off, oχι χειριστηριο.

Το αλογο καφε και οπως γραψατε ηδη, με ενα λεπτο λαστιχιενο σωμα. Απο μεσα ηταν ασπρο(σωμα οπου ηταν οι μηχανισμοι).

Θυμαμαι οτι εκει που επιανε η αμαξα πανω στο αλογο, εκανε επαφη ωστε να δινει ρευμα στο σωμα. Δηλαδη στο μηχανισμο που κινουσε και τα τεσσερα ποδια και εκανε τις κινησεις πραγματικου αλογου.

Μακαρι να βρω φωτο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τις φωτογραφίες τις βρηκα στο FB στην αντίστοιχη σελίδα Retromaniax
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας παιδιά .. μήπως υπάρχει κάπου διαθέσιμο το συγκεκριμένο παιχνίδι ;;; Ούτε φωτο δεν μπορώ να βρω !! Έχω ακούσει τόσα πολλά γι αυτό από παιδί των 80s που ψάχνω να το βρω ή έστω να δω πώς είναι !!! Ευχαριστώ
 
Πίσω
Μπλουζα