Άνθρωποι και κτήνη

exetleos

RetroN00b
Joined
15 Οκτ 2009
Μηνύματα
15
Αντιδράσεις
0
Ειχε πέσει παλιά στα χερια μου(γυρω στο 1987)το ντοκυμαντέρ με τον ελληνικό τίτλο "Άνθρωποι και κτήνη".Ήταν σε αγγλική γλώσσα με ελληνικούς υπότιτλους.Επρόκειτο για ένα αρκετά σκληρό ντοκυμαντέρ με σκηνές shocking.Αποτελούταν από μικρά parts-σκηνές.Στην αρχή έδειχνε πως κυνηγούσαν ελάφια στην αφρική με ελικόπτερο,κυνήγι κονδορα στεις Άνδεις με τη βοήθεια βασιλικών αετών,μετά είχε έναν εγκληματία σε κάποια τριτοκοσμική χώρα της νοτίου αμερικής που είχε καταδικαστεί σε θάνατο και τον έσερναν με ένα αυτοκίνητο,εναν ακροβάτη που περπατουσε πανω σε σκοινι απο τον εναν ουρανοξύστη στον άλλον,φυλές της αφρικής που έπιναν αίμα από αγελάδες και άλλα παρόμοια.Το έχει δει κανείς και αν ναι γνωρίζει τον αγγλικό τίτλο ώστε να κάνουμε κάτι μπας και το βρούμε?
 
Πρόκειται για κάποιο από τα (ψευδο)ντοκυμαντέρ του υπο-είδους των "mondo films".

Αν ψάξεις με αυτό το keyword, σίγουρα θα βρεις πολύ υλικό στο net.

Ξεκίνησαν τη δεκαετία του 60 με το Mondo Cane, μεσουράνησαν 70's και 80's

και μέχρι το μέσο των 90's ήταν ξεπερασμένα.

Στο συγκεκριμένο είδος διέπρεψαν οι Ιταλοί, αλλά και οι Ιάπωνες, Αμερικάνοι, Γερμανοί, βάλανε από ένα χεράκι.
 
Τα βλέπω διπλά :eek:
 
Eυχαριστώ,όντως το έψαξα και το φιλμ ''Ανθρωποι και κτήνη''ανήκε στην κατηγορία ''mondo''που είπες φίλε exetlaios. :D Πάντως αυτά τα ψευδο-ντοκυμαντερ φαινονται αληθινα και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν ειναι στημενα.Δίνω και ένα μικρό δείγμα.

 
exetleos είπε:
...αυτά τα ψευδο-ντοκυμαντερ φαινονται αληθινα και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν ειναι στημενα.
Ορισμένα είναι 100% αληθινά, αλλά τα περισσότερα είναι μίξη αληθινών και "στημένων" περιστατικών (π.χ. Faces of Death).
 
Να προτείνω το βιβλίο Κilling for Culture (http://www.amazon.com/Killing-Culture-Creation-Cinema-Collection/dp/1871592208 ) όπου είναι μια καλή αρχή για κάποιον που θέλει να μελετήσει σοβαρά και εξονυχιστικά τόσο τα υπο-είδη των shockumentaries όσο και το ζήτημα του θανάτου και τη σχέση του με τα κινηματογραφικά και όχι μόνο Media (το είχα προμηθευτεί ήδη από τα 1996-7).

Στο παραπάνω αναφέρονται λεπτομερείς αναφορές γύρω από το Ιταλικό ρεύμα exploitation σοκυμανταίρ τέτοιου τύπου (τα οποία, βέβαια, είναι και ο πρόδρομος ανάλογων εκπομπών shock value της τηλεόρασης).

Αναφέρεται επίσης ότι σε μερικά από αυτά οι Ιταλιάνοι δημιουργοί γίνανε ηθικοί αυτουργοί σε εκτελέσεις ζώων αλλά και ανθρώπων (αυτό ίσχυε και σε μια ταινία που το ύφος της κατέκλεψε το blair witch project και δεν είναι άλλη από το Ολοκαύτωμα των Κανιβάλων του Ντεοντάτο στα 1979)

Σε μερικά δε από αυτά τα ψευτοντοκυμανταίρ έπαιζε και το πιπεράτο στοιχείο του "ιδιαίτερου σεξ" Ανατολίτικων ή Αφρικάνικων λαών ή περίεργων (κατά την εποχή των 60ς-80ς και για τον γεμάτο ταμπού Δυτικο πολιτισμό) ερωτικών rituals και performances (σαν και αυτές που τα τελευταία 5 χρόνια πλασαρήστηκαν σαν νεωτερισμός και γίνανε μόδα για τους ημιμαθείς πιτσιρικάδες σε ψευτοgothoμαγαζα της πρωτευούσης)

Εχουνε κυκλοφορήσει και σε κασσετες φυσικά (αφού πρωτα κάνανε την 1η προβολή τους ελλάδα σε παλαιού τυπου αίθουσες σινεμά)

Το Mondo Cane σαν Σκυλίσια Ζωή

Το Sweet and Savage

To Catastrophe (με μακάβριο αφηγητή τον Γουλιαμ Koνραντ της γνωστής αστυνομικής σειράς CANNON 1971)
 
Dominion είπε:
Αναφέρεται επίσης ότι σε μερικά από αυτά οι Ιταλιάνοι δημιουργοί γίνανε ηθικοί αυτουργοί σε εκτελέσεις ζώων αλλά και ανθρώπων (αυτό ίσχυε και σε μια ταινία που το ύφος της κατέκλεψε το blair witch project και δεν είναι άλλη από το Ολοκαύτωμα των Κανιβάλων του Ντεοντάτο στα 1979)
Zώων ναι,ανθρώπων όχι βέβαια.Κυκλοφόρησε σαν φήμη αρχικά,αλλά ήταν εντελώς ψευδής φυσικά.Εκτός αν αναφέρεσαι στο "Last road to hell" απόσπασμα που συμπεριελήφθη στην ταινία.

Και η θανάτωση των ζώων ήταν εντελώς κτηνώδης και αχρείαστη.Ένα μεγάλο μείον,κατά τη γνώμη μου,για την ταινία αυτή.

Πάντως αν οι τύποι που φτιάξανε το Blair witch project αντέγραψαν το Cannibal Holocaust το κάνανε με τόσο λάθος τρόπο,που αυτό δεν είναι ούτε στο 1% εμφανές της ταινίας,η οποία ταινία είναι απλά κάκιστη...

Dominion είπε:
...performances (σαν και αυτές που τα τελευταία 5 χρόνια πλασαρήστηκαν σαν νεωτερισμός και γίνανε μόδα για τους ημιμαθείς πιτσιρικάδες σε ψευτοgothoμαγαζα της πρωτευούσης)
Όλα κάνουν κύκλο και κάποτε επιστρέφουν.Δε νομίζω ότι ανήκει τίποτα αποκλειστικά σε μια εποχή,σε βαθμό που να κάνει ψεύτικη την αναβίωσή του σε μια άλλη.Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα βέβαια,αλλά οι πιτσιρικάδες ούτε το ημιμαθείς θα δέχονταν για τον εαυτό τους φυσικά,ούτε το ψεύτικο των μαγαζιών που συχνάζουν.Ας μην είμαστε τόσο "αυστηροί" και εμείς με την επόμενη γενιά,δε μας χωρίζουν δα και τόσα χρόνια άλλωστε... :)

Και είμαι παραπάνω από βέβαιος (ευτυχώς έχω ακόμη παρέες εκεί κοντά στα 20+) ότι ξέρουν πολύ καλά κατά πόσο είναι νεωτεριστικά αυτά που τους πλασάρουν.

Κακά τα ψέμματα,η σημερινή νεολαία είναι και πολύ πιο ψαγμένη και πολύ πιο ενημερωμένη απ' όσο ήμασταν εμείς στην ηλικία εκείνη.Φυσικά το internet έχει παίξει μακράν τον πιο σημαντικό ρόλο σε αυτό,αποδεικνύοντας και μ' αυτό την απίστευτη δύναμη που έχει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Zώων ναι,ανθρώπων όχι βέβαια.Κυκλοφόρησε σαν φήμη αρχικά,αλλά ήταν εντελώς ψευδής φυσικάΤο ντοκυμαντερ που εχω δει περιλάμβανε και πραγματικές εκτελέσεις ανθρώπων.Για παράδειγμα θυμάμαι έναν βίαστή στη Σαουδ.Αραβία που το έκοψαν με ένα σπαθί το *****.Αλλά και έναν ληστή στο Περού που τον διαμέλισαν με ένα αυτοκήνητο,100% αληθινά.
 
ο manos είπε:

Zώων ναι,ανθρώπων όχι βέβαια.Κυκλοφόρησε σαν φήμη αρχικά,αλλά ήταν εντελώς ψευδής φυσικά
Το ντοκυμαντερ που εχω δει περιλάμβανε και πραγματικές εκτελέσεις ανθρώπων.Για παράδειγμα θυμάμαι έναν βίαστή στη Σαουδ.Αραβία που το έκοψαν με ένα σπαθί το *****.Αλλά και έναν ληστή στο Περού που τον διαμέλισαν με ένα αυτοκήνητο,100% αληθινά.
 
Πίσω
Μπλουζα