Άννυ

akaliakoukou

RetroMaNiaC
Joined
19 Απρ 2008
Μηνύματα
751
Αντιδράσεις
3
Η Άννυ

man223.gif






 


Ημερ. Γέν. :
7 Μαΐου 1898 (την ίδια μέρα με την Κάντυ)


Ζώδιο : Ταύρος


Ύψος : 1,57m


Βάρος : 42kg


Χρώμα Ματιών : Μπλέ


Ομάδα αίματος : Β


Αγαπημένο φαγητό : πουτίγκα


Αγαπημένο λουλούδι : φρέζια


Τι απεχθάνεται Περισσότερο : τα τρόφιμα με πολλά λιπαρά


Αγαπημένο χρώμα : ροζ


Hobby
: Της αρέσει πολύ να μπλέκει και να κεντάει.

 


Η πιο διαχρονική φίλη της Κάντυ. Η Άννυ Τζόουνς. Το όνομα που έλεγε το σημείωμα, που άφησαν μαζί με την Άννυ, αυτοί που την άφησαν στο ορφανοτροφείο της Πόνυ.


 


annielettre.jpg


 


Η Άννυ είναι μελαχρινή με γαλανά μάτια. Μεγαλώνει μαζί με την Κάντυ στο ορφανοτροφείο, αλλά σε αντίθεση με την Κάντυ, είναι εύθραυστη, φοβητσιάρα, και ντροπαλή. Ίσως η ιδανική κόρη, και νεαρή γυναίκα, κατά τα πρότυπα της εποχής εκείνης.


 


mai11b.jpg


 


Παρότι υποσχέθηκε μαζί με την Κάντυ, να μείνει για πάντα στο ορφανοτροφείο της Πόνυ, δέχτηκε να την υιοθετήσουν οι Μπράιτονς, μια πλούσια οικογένεια, γιατί μια οικογένεια ήταν το όνειρο της ζωής της (όπως δικαιολογήθηκε αργότερα στην Κάντυ).


 


Την Άννυ, την υιοθετούν λοιπόν οι Μπράιτον, και γίνεται Άννυ Μπράιτον. Αποφασίζει να ξεχάσει για πάντα την προηγούμενη ζωή της, μαζί και την Κάντυ. Ο ντροπαλός χαρακτήρας της γίνεται αιτία να αρνηθεί την καλύτερη της φίλη Κάντυ αρκετές φορές, από φόβο να μην ανακαλύψουν πως και εκείνη είναι ορφανή. Στο σπίτι των Ράγκαν την αρνήθηκε μια φορά, και στο κολέγιο του Λονδίνου αρκετές φόρες.



Ερωτεύεται τον Άρτσι, και αυτό γίνεται αίτια να ζηλέψει την Κάντυ, που είναι η προτίμηση του Άρτσι. Η Κάντυ όμως βρίσκεται πάντα στο πλευρό της, και την υπερασπίζεται, παρά το γεγονός πως εκείνη την αποφεύγει. Όταν τελικά αποκαλύπτεται πως και εκείνη είναι ορφανή, και πως η Κάντυ δεν θέλει τον Άρτσι, τα δυο κορίτσια ξαναγίνονται φίλες, για πάντα αυτή την φορά. Η Άννυ ύστερα από αυτό, θα ζητήσει πολλές φόρες συγγνώμη, και θα επανορθώσει με το να βοηθά την Κάντυ, όποτε και όπως μπορεί.


 


candy_dvd278.jpg


 

 

 


Οι Μπράιτονς


 


image001ff.jpg


 


Είναι αυτοί που υιοθέτησαν την Άννυ. Την αγάπησαν σαν πραγματική τους κόρη, αν και ο κος Μπράιτον, ήθελε την Κάντυ για κόρη του, αγάπησε εξίσου και την Άννυ. Η κα Μπράιτον, είναι αυτή που ταίριαξε καλύτερα με τον χαρακτήρα της Άννυ. Με την Κάντυ μάλλον θα ήταν δύσκολο να τα βρουν


 

 


Σημείωση moderator: Tο κείμενο δεν έχει γράψει η akaliakoukou, αλλά η φιλη της Λορένα. Ελπιζω να μην εχει προβλημα η συγγραφεας να ανεβουν τα κειμενα της εδω #)

Προβολή συνημμένου 56163 Προβολή συνημμένου 56164 Προβολή συνημμένου 56165 Προβολή συνημμένου 56167 Προβολή συνημμένου 56166
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αφιερωμα σου στην Αννυ ειναι πολυ γλυκο και ομορφο. Η Αννυ ειναι η πιο ομορφη κοπελα της σειρας: τα γαλανα της ματια και τα μαυρα της μαλλια την κανουν εντυπωσιακη. Να προσθεσω οτι η φωνη της στην ελληνικη μεταγλωττιση ειναι πολυ γλυκια και ταιριαζει απολυτο στον ντροπαλο της χαρακτηρα.

Πολλοι ειναι οι fan που δεν συμπαθουν την Αννυ. Εγω δεν ειμαι αναμεσα σ'αυτους.

Η Αννυ ειναι αδυναμη, αυτο ομως δε σημαινει πως δεν αγαπα την Καντυ. Χαρακτηριστικο σημειο της ιδιαιτερης αδυναμιας που εχει η Αννυ στην Καντυ ειναι οταν κινδυνευει με το αλογο κατα την διαρκεια της επισκεψης της στο σπιτι των Ρανγκαν. Εκει ο Νηλ σπιρουνιαζει το αλογο της Αννυ και αυτο φοβαται και αρχιζει να τρεχει. Η Αννυ νιωθει τον κινδυνο και φωναζει το ονομα της Καντυ, για να την σωσει. Ετσι και γινεται. Οταν μετα την αρνειται και φοβισμενη δε λεει τιποτα για τον Νηλ, η Καντυ πληγωνεται. Ομως ο κυριος Whitman, ο καλος κηπουρος, εξηγει στην Καντυ οτι οι ανθρωποι στις δυσκολοτερες στιγμες φωναζουν το ονομα του πιο αγαπημενου τους προσωπου...και η Αννυ φωναζει την Καντυ.

Αυτη η σκηνη με συγκινει τρομερα...αντε θα τα μπηξω :cry:
 
Βρε παιδια... :D

Καντυ-Κάντυ λέγεται το όλο πράμα, κύρια ηρωίδα η Κάντυ, αλλά.... λάμπει δια της απουσίας της εδώ! Στο φτύσιμο η δόλια! Κανένα sub-forum για την Κάντυ;;;;;

Τς και τς και τς και τς.... Και σόρρυ για την παρέμβαση στο θέμα της Άννυ, αλλά είπα, για την Κάντυ πουθενά θρεντ! #)

:D
 
Εγώ να αναφέρω πως στο manga η Άννυ δε δολοπλοκεί προκειμένου ν΄αποκτήσει την πολυπόθητη οικογένεια...

 


Έρχονται εξαρχής οι Μπράιτον για να υιοθετήσουν την Άννυ επειδή τους θυμίζει την πρόσφατα χαμένη κόρη τους και δεν παριστάνει την μακρινή ανηψιά τους...


 

 


Επιπλέον δεν εμφανίζεται από το πουθενά μετά το θάνατο του Άντονυ για να παρηγορήσει την Κάντυ...



(Στο κάτω κάτω από που και ως που γνώριζε τα αισθήματα της φίλη της για τον Άντονυ...)
 
ΑΑΑΑ!!!! Εξαιρετική! Αυτό το κοριτσάκι είναι πραγματικά ανάπαυση ψυχής!

Η καλύτερη φίλη της Candy είναι μέσα και στη δική μου καρδιά!

Οι φίλοι της , είναι και δικοί μου φίλοι!!!!
 
Η Αννυ αφηνει την κορδελα της δωρο για την Καντυ, οταν επισκεπτεται τους Ρανγκαν. Η σκεψη της βρισκεται κοντα της, παρολο που δειλιαζει να δειξει την αγαπη της.
 

Παιδιά, εμένα στο anime η Άννυ με εκνεύρισε πάρα πάρα πολύ σε δύο σημεία.

Το πρώτο ήταν όταν επισκέφτηκαν τους Ράγκαν, ενώ ήξερε ότι ο Νηλ λέει ψέματα, δεν το είπε και δεν την υπερασπίστηκε.

Και πες ότι τότε ήταν μικρή. (η Κάντυ δεν ήταν? Που ζήτησε και συγγνώμη χωρίς να φταίει?)

Στο κολλέγιο του αγ. Παύλου, που έχει να δει τόσο καιρό την Κάντυ, και κάνει ότι δεν την ξέρει, όταν αποφασίζει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να της μιλήσει (κρυφά βέβαια) το μόνο που έχει να της πει είναι: «Κάντυ, μη μου πάρεις τον Άρτσι!»

ΕΛΕΟΣ!!!!!

Ευτυχώς δηλαδή που την Κάντυ ουσιαστικά τη γνώρισα από το μανγκα!

Αν την είχα δει μόνο από το ανιμε, η Άννυ πολύ πιθανόν να ήταν για μένα στην κατηγορία των «εξευγενισμένων κακών…» όπως τους λέω εγώ, πχ. Σουζάννα…




 
Kαλά εγώ είμαι απ'τις δηλωμένες μη-φαν της Άννυ για πολλούς λόγους, που τους συνοψίζει τέλεια η akaliakoukou οπότε δε θα επεκταθώ.Έχω όμως μια ένσταση στη παρουσίαση. Η Άννυ ναι μεν βρέθηκε την ίδια μέρα με την Κάντυ, αλλά δεν ήταν Μάιος. Η Κάντυ είχε τα γενέθλιά της τον Μάιο γιατί τότε το θέσαν ως ημερομηνία με τον Άντονυ, δεν ισχύει όμως το ίδιο και με την Άννυ..
 
QueenofHearts είπε:
Η Κάντυ είχε τα γενέθλιά της τον Μάιο γιατί τότε το θέσαν ως ημερομηνία με τον Άντονυ, δεν ισχύει όμως το ίδιο και με την Άννυ..
Σωστο! Αλλωστε μονο η Καντυ ηταν "πνευμα των λουλουδιων" στην γιορτη του Μάη! :cheers:
 
Και η Άννυ ήταν "πνευμα των λουλουδιών" στο manga. Αν και οι πιστευω, πως και οι πολύ-πολύ πλουσιες, γινοταν "πνευματα". Εξ' ου και οι αντιρρήσεις της Ελίζας για την καντυ. Δεν ήξερε κανεις ποτε γεννηθηκε!

Υ.Γ. την Άννυ ποτε δεν την πολυ συμπαθησα!
 
Λορένα και Queen θα συμφωνήσω μαζί σας...

Η Άννυ στο anime δεν ήταν και το υπόδειγμα της σωστής φίλης...

Ευτυχώς που στο manga η κατάσταση είναι τελείως διαφορετική...
 
Από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες στην σειρά και πιο ᾽ἀνθρώπινη᾽᾽από την παντοτε άψογη Κάντυ!
 
Πίσω
Μπλουζα