Άρτσυ

akaliakoukou

RetroMaNiaC
Joined
19 Απρ 2008
Μηνύματα
751
Αντιδράσεις
3
Ο Άρτσι



Archibald Cornwell-Archie (Άρτσιμπαλ Κόρνγουελ ή Άρτσι)





archie11.jpg






Ημερομηνία γέννησης:
11 Οκτωβρίου 1898


Ζώδιο: Ζυγός


Ύψος: 1.72


Βάρος: 52kg


Χρώμα ματιών: Γαλάζιο


Ομάδα αίματος: Α


Αγαπημένο φαγητό: Αυγά με μπέικον


Αγαπημένο λουλούδι: Ορχιδέα


Αγαπημένο χρώμα: Μπλε

 


candy213.jpg


 


Αυτός είναι ο Άρτσι Κόρνγουελ, ο μικρός αδελφός του Στήαρ.


Ο Άρτσι κι ο Στήαρ είναι πρώτα ξαδέλφια με τον Άντονι και έχουν μεγαλώσει μαζί.


 

 


aas10.jpg


 

 


Έχει εύθυμο χαρακτήρα, είναι γόης και πάντα στη μόδα! Ένας αληθινός gentleman!



Την πρώτη φορά που συνάντησε την Κάντυ, τον είχε πάρει ο ύπνος μέσα σε μια βάρκα.



Είναι μάλιστα το πρώτο αγόρι που έκανε την Κάντυ να κοκκινίσει



(όταν στην πρώτη τους συνάντηση της φίλησε το χέρι!)


 


ac11.jpg


 

 


Ο καλύτερός του φίλος είναι ο αδελφός του, ο Στήαρ, και ακολουθούν ο Άντονι και η Κάντυ.


 


Όταν ήταν μικροί μαζί με τον Άντονι και τον Στήαρ σκάρωναν ένα σωρό φάρσες και έκαναν συνεχώς σκανταλιές. Η γιαγιά τους, η θεία Ελρόυ γινόταν έξαλλη, αλλά πάντα κατάφερναν να τη μαλακώσουν (ειδικά ο Άντονι, που ήταν και ο αγαπημένος της εγγονός)



asa10.jpg


 

 


Πάντα πίστευε ότι όταν η Κάντυ μεγαλώσει, θα γίνει μια θαυμάσια κυρία. Είναι κρυφά ερωτευμένος μαζί της, αλλά δεν το φανερώνει μέχρι τη μέρα που είδε την Κάντυ να κάνει παρέα με τον Τέρυ και ζήλεψε. Όμως ήταν ερωτευμένη μαζί του η Άννυ, η καλύτερη φίλη της Κάντυ. Η Άννυ τον αγαπούσε πολύ. Έτσι ο Άρτσι αποφάσισε να μείνει με την Άννυ και με τον καιρό εξελήχθηκαν σε ένα πολύ όμορφο και ταιριαστό ζευγάρι!


 


anniea10.jpg






Ο Άρτσι δυστυχώς αντιμετώπισε δύο πολύ μεγάλες απώλειες στη ζωή του.



Πρώτα έχασε τον ξάδελφό του, τον Άντονι, και στη συνέχεια τον αγαπημένο του αδελφό, τον Στήαρ.



Πάντα θα νιώθει ένα κενό στην καρδιά του, αφού του είναι έντονη και βασανιστική η απουσία τους…


 


archie10.jpg


Προβολή συνημμένου 56168 Προβολή συνημμένου 56169 Προβολή συνημμένου 56170 Προβολή συνημμένου 56172Προβολή συνημμένου 56171 Προβολή συνημμένου 56173
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Άρτσυ ΖΥΓΟΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;8)

Ενίσταμαι!!!!!!:super:

Αν η Μιζούκι δεν έριχνε την Κάντυ στην αγκαλιά του Άλμπερτ :award: στο τέλος θα θεωρούσα πως το έχει χαμένο...

Γκρουμπλε γκρουμπλε... :banghead:

Δεν ταιριάζει καθόλου με τους χαρακτηριστικούς Ζυγούς...

Εμένα, το Δημήτρη μου, την κολλητή μου, το Νταλάρα... :D :D:D
 
Ο Αρτσυ ειναι κλασικος Ζυγος...αυτο ακριβως που λεγαμε! Οι Ζυγοι εχουν τρελλα με την εμφανιση και το ωραιο...οσο για τον Δημητρη σου, τα εχουμε ξαναπει: η λατρεια του στο ωραιο φαινεται απο το γεγονος οτι διαλεξε εσενα ;)

Kαι να συγχαρουμε και παλι την akaliakoukou για την υπεροχη δουλεια της...εγινε υπομνημα κ'αυτο το θεμα :worship:
 
domniki είπε:
...οσο για τον Δημητρη σου, τα εχουμε ξαναπει: η λατρεια του στο ωραιο φαινεται απο το γεγονος οτι διαλεξε εσενα ;)

Με συγκινείς..:augenrollen: αλλά αυτό ακριβώς αποδεικνύει πως δεν εξετάζουμε την εξωτερική εμφάνιση... :tease: :tease: :tease:

 


Και δυστυχώς για μένα έχεις ένα point... Ο Άρτσυ επιλέγει την Κάντυ όχι επειδή είναι πιό όμορφη από την Άννυ αλλά για τον ατίθασο χαρακτήρα της!!!



Άρα... θα μπορούσε να είναι Ζυγός...
:cry:


 
Ο Άρτσυ δεν χώνεψε ποτέ και με τίποτα τον Τέρρυ!!! :D

Μάλιστα σε πείσμα και σωματική ρώμη δεν είχε να ζηλέψει και πολλά από τον ηθοποιό.Η Άννυ ήταν μια εκπληκτική εξέλιξη στην ζωή του!Πραγματικά ένα λαμπερό ζευγάρι!

Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά akaliakoukou !!!

 


 
Turrican είπε:
Ο Άρτσυ δεν χώνεψε ποτέ και με τίποτα τον Τέρρυ!!! :D
Ο Αρτσυ παντα ζηλευε γιατι ειχε αισθηματα για την Καντυ και δεν μπορουσε να χωνεψει οτι η Καντυ προτιμουσε τον Γκραντσεστερ...εναν σνομπ, εναν ψευτοαριστοκρατη που κανει τον σπουδαιο...


Αχ, ετσι ειναι ο ερωτας...τυφλωνει :heartcloud:
 
domniki είπε:
Ο Αρτσυ παντα ζηλευε γιατι ειχε αισθηματα για την Καντυ και δεν μπορουσε να χωνεψει οτι η Καντυ προτιμουσε τον Γκραντσεστερ...εναν σνομπ, εναν ψευτοαριστοκρατη που κανει τον σπουδαιο...
Αχ, ετσι ειναι ο ερωτας...τυφλωνει :heartcloud:
 


Στο manga o Άρτσυ όταν μαθαίνει από την Κάντυ πως χωρίσανε με τον Τέρρυ δείχνει να συμμερίζεται τον πόνο της και σε καμία περίπτωση δεν αφήνει να εννοηθεί πως τρέφει ελπίδες τώρα που άνοιξε ο δρόμος...
 
Juanita είπε:

Στο manga o Άρτσυ όταν μαθαίνει από την Κάντυ πως χωρίσανε με τον Τέρρυ δείχνει να συμμερίζεται τον πόνο της και σε καμία περίπτωση δεν αφήνει να εννοηθεί πως τρέφει ελπίδες τώρα που άνοιξε ο δρόμος...
Το ιδιο συμβαινει και στο anime: ο Αρτσυ και η Αννυ πηγαινουν ακομα και στα ορυχεια για να βεβαιωθουν οτι η Καντυ ειναι καλα. Ειναι λογικο αλλωστε: ο Αρτσυ ειναι ζευγαρι με την Αννυ. Αν και οταν η Καντυ φευγει για την Νεα Υορκη ο Αρτσυ ανησυχει και φοβαται οτι η Καντυ δεν θα ξαναγυρισει...και εχει δικιο να φοβαται. Ο Τερρυ σχεδιαζε να την κρατησει για παντα κοντα του :heartcloud: ...Καταραμενη Μιζουκι :banghead:
 
Αν θυμαμαι καλα στο Anime οταν μαθαινει, στο νοσοκομειο που πηγαν να δουν την Καντυ για να τις διαβασουν και το γραμμα του Stiar, οτι χωρισε, σκουπιζει τα δακρυα του.
 
Ενα ερωτημα που γεννηθηκε απο μια συζητηση μου με την misspepper ειναι το εξης:

Ειναι δυνατον καποιος σαν τον Αρτσυ που ηταν ερωτευμενος με την Καντυ και το ελευθερο πνευμα της να μπορει να ερωτευθει την Αννυ, που εχει μια προσωπικοτητα εντελως διαφορετικη απο της Αννυς? Μπορει να ειναι ειλικρινη και αληθινα τα αισθηματα του?

Και τελικα γιατι να μην ερωτευομαστε τους ανθρωπους που μας ερωτευονται, αλλα να παιδευομαστε με ανθρωπους που δεν εχουν τα αμοιβαια αισθηματα με μας??? (αυτο το τελευταιο ηταν και ειναι απορια μου απο παντα)
 
Κατά βάθος η Άννυ με τον Άρτσυ ταιριάζουν.

Και οι δύο έχουν ιδιαίτερη αγάπη για τη μόδα και το στυλ γενικότερα είναι και οι δύο ρομαντικοί και ευαίσθητοι.

Για τον Άρτσυ όπως και για το Στήαρ και τον Άντονυ η Κάντυ ήταν κάτι το άπιαστο. Δεν είχε καμία σχέση με τα κορίτσια που είχαν γνωρίσει μέχρι τότε και αυτό τους εξίταρε.

Αν όμως ήταν πραγματικά ερωτευμένος θα τη διεκδικούσε από τον Τέρρυ δε θα καθόταν απλώς να κλαίγεται που η Κάντυ επέλεξε τον Τέρρυ (ή τον Άντονυ νωρίτερα). Γιατί όταν είσαι πραγματικά ερωτευμένος αυτό κάνεις. Όπως έκανε ο Τέρρυ βάζοντάς τα με τα φαντάσματα της Κάντυ. Και αυτό ήταν πολύ πιό δύσκολο από το να "ανταγωνιστής" έναν ζωντανό.

Νομίζω πως ο Άρτσυ απλά τη θαύμαζε βαθιά και ίσως μιά σχέση όπου η Κάντυ θα είχε το πάνω χέρι να μην τον ενδιέφερε καθόλου.

Γι αυτό και η Αννούλα ήταν η κατάλληλη για τον Άρτσυ.

 


Τώρα, σχετικά με το αν κολλάμε εκεί που μας εμμμ... ναι... διώχνουν :p μάλλον προσπαθούμε να αποδείξουμε στον εαυτό μας πως θα καταφέρουμε να κερδίσουμε τον άλλον ακόμη και όταν δε μας θέλει... Εγωισμός λέγεται, κρυφή αυταρέσκεια... θα σας γελάσω...
 
Juanita είπε:
Αν όμως ήταν πραγματικά ερωτευμένος θα τη διεκδικούσε από τον Τέρρυ δε θα καθόταν απλώς να κλαίγεται που η Κάντυ επέλεξε τον Τέρρυ (ή τον Άντονυ νωρίτερα). Γιατί όταν είσαι πραγματικά ερωτευμένος αυτό κάνεις. Όπως έκανε ο Τέρρυ βάζοντάς τα με τα φαντάσματα της Κάντυ. Και αυτό ήταν πολύ πιό δύσκολο από το να "ανταγωνιστής" έναν ζωντανό.
Nαι, συμφωνω απολυτα! Οταν εισαι ερωτευμενος διεκδικεις! (αχ, μακαρι να εγραφε και ο Turrican, γιατι εχει αντιθετη αποψη πανω σ'αυτο το θεμα και θα γινοταν απιστευτος διαλογος)




Juanita είπε:
Νομίζω πως ο Άρτσυ απλά τη θαύμαζε βαθιά και ίσως μιά σχέση όπου η Κάντυ θα είχε το πάνω χέρι να μην τον ενδιέφερε καθόλου.
Μηπως ομως και ο ερωτας δεν εμπεριεχει τον θαυμασμο? Μηπως δεν ειναι θαυμασμος χωρις τελος? Ερωτευομαστε καποιον που μας συναρπαζει και τον θαυμαζουμε! Αλλιως τι ερωτευομαστε στον αλλο? Τα γαλαζια του ματια? ...λεμε τωρα...γιατι το πιο πιθανο ειναι να εχει καστανα ματια :D ...δεν γραφει και η D2E που γνωριζω οτι στα σιγουρα ερωτευεται τα γαλαζια του ματια :rofl:

Juanita είπε:
Τώρα, σχετικά με το αν κολλάμε εκεί που μας εμμμ... ναι... διώχνουν :p μάλλον προσπαθούμε να αποδείξουμε στον εαυτό μας πως θα καταφέρουμε να κερδίσουμε τον άλλον ακόμη και όταν δε μας θέλει... Εγωισμός λέγεται, κρυφή αυταρέσκεια... θα σας γελάσω...
H δικια μου απορια δεν αναφερεται στα κολληματα, αλλα στο εξης απλο: γνωριζω καποιον και τον ερωτευομαι. Γιατι στο 90% (για να μην πω 99.999%) των περιπτωσεων αυτος δεν θα ενδιαφερεται για μενα, για να μην πω οτι θα αγνοει και την υπαρξη μου? (βαζω τον εαυτο μου σαν παραδειγμα, αλλα νομιζω οτι συμβαινει σε πολλους/ες). Δεν σημαινει οτι θα κολλησω, οτι θα μου γινει εμμονη ιδεα και δεν θα εχω ματια για κανεναν αλλον ...απλα μολις φαω την χυλοπιτα μου, θα τραβηξω για αλλα λιμανια ;) Απο την αλλη, η ολη φαση εχει και το γελιο της: πολλες φορες παρακολουθω σαν παρατηρητης ακομα και την δικια μου ζωη και γελαω με ολα αυτα που συμβαινουν: ο Α ειναι ερωτευμενος με την Β, που ομως ειναι ερωτευμενη με τον Γ, που ομως ειναι τρελος για την Δ...κ.ο.κ. :rofl: Δεν θα ηταν πολυ πιο ευκολα αν η Β ηταν κ'αυτη ερωτευμενη με τον Α, ή ο Γ με την Δ?
 
Μπα... δε θα είχε νόημα να μας ερωτεύονται όσοι ερωτευόμαστε...

Και η χυλόπιτα έχει τη νοστιμάδα της...

Άλλωστε... αποδεικνύει περίτρανα πως εμείς προσπαθήσαμε - διεκδικήσαμε τον έρωτά μας... άσχετα αν εκείνος/η δε μας ήθελε... (εκείνος/η έχασε... :p )

Ο έρωτας εμπεριέχει το θαυμασμό... σίγουρα... αλλά δε φτάνει μόνο αυτό... Και μπορείς να θαυμάζεις κάποιον χωρίς να είσαι ερωτευμένος μαζί του (αυτό δεν ισχύει για τον Νταλάρα... :dribble::dribble: )
 
Juanita είπε:
Μπα... δε θα είχε νόημα να μας ερωτεύονται όσοι ερωτευόμαστε...Και η χυλόπιτα έχει τη νοστιμάδα της...

Άλλωστε... αποδεικνύει περίτρανα πως εμείς προσπαθήσαμε - διεκδικήσαμε τον έρωτά μας... άσχετα αν εκείνος/η δε μας ήθελε... (εκείνος/η έχασε... :p )

Ο έρωτας εμπεριέχει το θαυμασμό... σίγουρα... αλλά δε φτάνει μόνο αυτό... Και μπορείς να θαυμάζεις κάποιον χωρίς να είσαι ερωτευμένος μαζί του (αυτό δεν ισχύει για τον Νταλάρα... :dribble::dribble: )
Τι να σου πω Juanita...μακαρι να μην ειχα φαει ποτε χυλοπιτα, δεν μ'αρεσει η γευση της :D

Οσο για τον θαυμασμο, χμ, ειναι λιγο περιπλοκα τα πραγματα, γιατι πολλες φορες θαυμαζουμε στον αλλο πραγματα που δεν υπαρχουν :p ακριβως επειδη ειμαστε ερωτευμενοι, δεν βλεπουμε την αληθεια, αλλα ομως βλεπουμε συννεφακια, αστερακια, και αλλα παραμυθακια :flower: Ασε που ο ερωτας αλλαζει τους ανθρωπους, και το αντικειμενο του θαυμασμου μας ξαφνικα μετατρεπεται σε εναν απλο ανθρωπο....αχου, μου εχει συμβει, και ετριβα τα ματια μου μετα #)
 
Λοιπόν καλό μου Δομνικάκι χαίρομαι που σου δημιούργησα τέτοιες επικοδομητικές απορίες χεχεχε :)

Λοιπόν γνώμη μου είναι πως μπορούμε να αγαπήσουμε διαφορετικούς χαρακτήρες όταν οι συνθήκες το ευνοήσουν(δηλαδή να έχει μεσολαβήσει κάποιος καιρός ώστε να επουλωθούν οι πληγές...στην περίπτωση του Άρτσι η μη ανταπόκριση),γιατί πολύ απλά θαυμάζουμε τον κάθε άνθρωπό για διαφορετικά πράγματα.

Η Άννυ είναι ένας χαρισματικός άνθρωπος γενικά... που ναι, στην δεδομένη στιγμή επισκιάζεται απο την καταλυτική προσωπικότητά της Κάντυ.

Αυτό δεν σημαίνει πως ο Άρτσι δεν μπορεί κάποια στιγμή να την εκτιμήσει για αυτό που είναι...Μπορεί να μην γίνει και ποτέ αλλά δεν είναι στάνταρ για μένα ο τύπος των ανθρώπων που ερωτευόμαστε.

Υπάρχει πάντα ένας μπούσουλας που λέμε...μου ταιριάζει αυτός ο τύπος ατόμου,αλλά στον έρωτα όλα είναι απρόβλεπτα.

Μπορεί να γοητεύτουμε απο κάποιον που ούτε μας πήγαινε το μυαλό πριν...

Όσο για τις χυλόπιτες θα συμφωνήσω και με τις δυο σας...Ναι... σου προσφέρει γνώση όπως όλα τα πράγματα σε αυτή τη ζωή...κανείς όμως πραγματικά δεν θέλει να πάθει για να μάθει...! :flower:

Πάλι σας ισοπέδωσα με τις αναλυσεις μου το ξερω! :cool:
 
Εγώ θα συμφωνήσω και με τις τρεις σας!! :)

Καταρχήν θα αμφιβάλλω και εγώ για τα αισθήματα του Archie προς την Candy... Αν αυτά ήταν πραγματικά, θα διεκδικούσε!

Πολύ συχνά- για να μην πω πάντα- ερωτευόμαστε το ακριβώς αντίθετο από μας. Κάπως έτσι έγινε και με την Candy: ο Anthony, o Stear, o Archie, ο Albert, o Terry και το αποκορύφωμα o Νηλ!!

Αλλά και ο Terry ο καημένος τι να πει που τον ερωτεύθηκαν η Ελίζα και η Σουζάννα; :cry:

domniki είπε:
H δικια μου απορια δεν αναφερεται στα κολληματα, αλλα στο εξης απλο: γνωριζω καποιον και τον ερωτευομαι. Γιατι στο 90% (για να μην πω 99.999%) των περιπτωσεων αυτος δεν θα ενδιαφερεται για μενα, για να μην πω οτι θα αγνοει και την υπαρξη μου? (βαζω τον εαυτο μου σαν παραδειγμα, αλλα νομιζω οτι συμβαινει σε πολλους/ες). Δεν σημαινει οτι θα κολλησω, οτι θα μου γινει εμμονη ιδεα και δεν θα εχω ματια για κανεναν αλλον ...απλα μολις φαω την χυλοπιτα μου, θα τραβηξω για αλλα λιμανια Απο την αλλη, η ολη φαση εχει και το γελιο της: πολλες φορες παρακολουθω σαν παρατηρητης ακομα και την δικια μου ζωη και γελαω με ολα αυτα που συμβαινουν: ο Α ειναι ερωτευμενος με την Β, που ομως ειναι ερωτευμενη με τον Γ, που ομως ειναι τρελος για την Δ...κ.ο.κ. Δεν θα ηταν πολυ πιο ευκολα αν η Β ηταν κ'αυτη ερωτευμενη με τον Α, ή ο Γ με την Δ?
Όσον αφορά την απορία σου domniki, για ποιο λόγο ερωτευόμαστε άλλ' αντ' άλλων... νομίζω ότι αυτό συμβαίνει γιατί πάντα θέλουμε αυτό που ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να έχουμε... Είμαστε δηλαδή και ολίγον τι μαζοχιστές! Ξέρουμε ότι κατά βάθος δεν ταιριάζουμε με κάποιον, αλλά εκεί, κολλημένοι! Μέχρι που θα έρθει η χυλόπιτα και θα ταρακουνηθούμε λιγάκι! :banghead: Τότε ανοίγουμε τα ματάκια μας και αν είμαστε τυχεροί βλέπουμε ότι κάποιος περιμένει υπομονετικά για μας! :wub: (Νομίζω ότι η Juanita θα είναι πολύ χαρούμενη με αυτά που γράφω γιατί ένας ήταν ο υπομονετικός της παρέας!!!)

misspepper είπε:
Η Άννυ είναι ένας χαρισματικός άνθρωπος γενικά... που ναι, στην δεδομένη στιγμή επισκιάζεται απο την καταλυτική προσωπικότητά της Κάντυ.Αυτό δεν σημαίνει πως ο Άρτσι δεν μπορεί κάποια στιγμή να την εκτιμήσει για αυτό που είναι...Μπορεί να μην γίνει και ποτέ αλλά δεν είναι στάνταρ για μένα ο τύπος των ανθρώπων που ερωτευόμαστε.

Υπάρχει πάντα ένας μπούσουλας που λέμε...μου ταιριάζει αυτός ο τύπος ατόμου,αλλά στον έρωτα όλα είναι απρόβλεπτα.
Λέμε βέβαια ότι τα ετερώνυμα έλκονται, αλλά και εγώ πιστεύω ότι οι σχέσεις που έχουν διάρκεια είναι αυτές που αναπτύσσονται μεταξύ ατόμων που ταιριάζουν οι πεποιθήσεις τους, τα ιδανικά τους, τα ενδιαφέροντά τους...
 
Πίσω
Μπλουζα