Άρχεται η Συνεδρίασις (1993 ΕΤ2)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Άρχεται η Συνεδρίασις (1993 ΕΤ2)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%86%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9_%CE%B7_%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%82

Επρόκειτο για μια κωμική σειρά που προβλήθηκε σε 25 επεισόδια των 30 λεπτών. Ήταν διασκευή του βιβλίου του Μ. Καραμπατσάκη και αποτελούσε ας πούμε μια τηλεοπτική συνέχεια του Ορκιστείτε παρακαλώ του 1983.

Μόνο που τον ρόλο του Προέδρου είχε πια η Νεφέλη Ορφανού. Στο σενάριο ο γνωστός πλέον Κώστας Παπαπέτρος στην σκηνοθεσία ο Θανάσης Αντωνίου και στην παραγωγή η Ελένη Μαλεγκάνου - Κοντραφούρη.

Υπόθεση: Εύθυμα και απροσδόκητα δικαστηριακά στιγμιότυπα. Υποθέσεις, παρμένες από την ομώνυμη συλλογή δικαστηριακών ευθυμογραφημάτων του αστυνομικού ρεπόρτερ Μανώλη Καραμπατσάκη.

Ας θυμηθούμε κάτι από τους τίτλους αρχής:

[video=youtube_share;JoGnd6WBxp8]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την θυμάμαι την σειρά. Κάποια επεισόδια ήταν αντιγραφή του "ορκιστείτε παρακαλώ". Σε ορισμένα υποδυόταν τον δικηγόρο ο Τάκης Βλαστός
 
Οι ολοκληρωμένοι τίτλοι αρχής:


Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Ηθοποιό Σούλη Σαμπάχ για την παραχώρηση του υλικού....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρά ξεκινάει σε επανάληψη από την επόμενη Τρίτη στην ΕΡΤ2
 
σύμφωνα με το παρακάτω βίντεο σε επεισόδιο της σειράς συμμετείχε και η γνωστή τραγουδίστρια Πέγκυ Ζήνα

 
:D Σίγουρα θα θέλει να το σβήσει από τη μνήμη της και αυτό όπως και το "Αν πας με άλλη...θα σου σπάσω το κεφάλι" , το πρώτο της σουξέ!
 
Τώρα που δουλεύω (ξανά) στο σπίτι μου, όποτε έχω ευκαιρία, παρακολουθώ κάποια επεισόδια της σειράς. Αρκετά ενδιαφέρουσα, αν και φαίνεται ότι όντως είναι ένα είδος spin-off του "Ορκιστείτε Παρακαλώ". Η Νεφέλη Ορφανού είναι αρκετά καλή στο ρόλο της δικαστίνας θα έλεγα, ενώ οι εκάστοτε γκεστ-σταρ, ως επί το πλείστον είναι επιτυχημένοι ως προς την επιλογή. Εγώ σε ένα συγκεκριμένο επεισόδιο (δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο) που είδα την σεξοβόμβα των 80s (και early 90s) Τζούλια (τότε ακόμα Γιούλη) Μπάρκα ουσιαστικά να υποδύεται τον εαυτό της (ο χαρακτήρας ήταν η ηθοποιός αισθησιακών ταινιών Τούλη) δάκρυσα, γιατί μου ήρθαν στο μυαλό όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισε αργότερα (ο διασυρμός της με την κατηγορία της πορνείας, αλλά και το πρόβλημα υγείας που την ανάγκασε να αποσυρθεί οριστικά)...Τέλος πάντων...
 
Πίσω
Μπλουζα