Έγκλημα Στα Παρασκήνια - 1960

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.403
Αντιδράσεις
49.580
Έγκλημα Στα Παρασκήνια (1960)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Έγκλημα_στα_παρασκήνια

 


Ασπρόμαυρη αστυνομική ταινία παραγωγής Δαμασκηνός - Μιχαηλίδης / Τέχνη Α.Ε. / Νικολούδης , γυρισμένη το 1960 , σε σκηνοθεσία Ντίνου Κατσουρίδη , σενάριο Γιάννη Μαρή και μουσική Μίμη Πλέσσα. Παίζουν ο Αλέκος Αλεξανδράκης , ο Τίτος Βανδής , η Μάρω Κοντού , η Αλίκη Γεωργούλη , η Ζωρζ Σαρρή , ο Χρήστος Τσαγανέας , ο Δήμος Σταρένιος , ο Λαυρέντης Διανέλλος , ο Δημήτρης Νικολαίδης κ.α. Η ταινία έκοψε 67.610 εισιτήρια και ήρθε 7η στις 58 ταινίες της χρονιάς.



Υπόθεση : Ένας δημοσιογράφος βοηθάει τον φημισμένο αστυνόμο Μπέκα, να εξιχνιάση την δολοφονία της πρωταγωνίστριας ενός θεάτρου.




Η ταινία είναι κινηματογραφική διασκευή του ομώνυμου μυθιστορήματος του Γιάννη Μαρή.Η ταινία είναι η πρώτη σκηνοθετική απόπειρα του Ν.Κατσουρίδη.Είναι η πρώτη ελληνική ταινία που πουλήθηκε για διανομή στην αμερικάνικη αγορά.Η Μάρω Κοντού νιόπαντρη κινηματογραφείται από τον σύζυγό της και διευθυντή φωτογραφίας της ταινίας, Αριστείδη Καρύδη.

ea457adccaa9e569cff05de9b4f3b04d_XL.jpg


egklimaparaskinia1.jpg


egklimaparaskinia10.jpg


egklimaparaskinia2.jpg


egklimaparaskinia3.jpg


egklimaparaskinia4.jpg


Πηγη φωτογραφιων: karagiannis-karatzopoulos.gr
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
egklimaparaskinia5.jpg


egklimaparaskinia6.jpg


egklimaparaskinia7.jpg


egklimaparaskinia8.jpg


egklimaparaskinia9.jpg


Πηγη φωτογραφιων: karagiannis-karatzopoulos.gr
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτήν την ταινία δεν την ήξερα! :)

Πρέπει οπωσδήποτε να τη δω! Συνδυάζει 2 μεγάλες μου αγάπες: τον Αλεξανδράκη & το Μαρή! :)
 
Σαν λατρης του αστυνομου μπεκα και του γιαννη μαρη εχω δει την συγκεκριμενη ταινια 3 φορες.Πολυ καλη ταινια απο της αγαπημενες μου οπως και επισης οι ταινιες εγκλημα στο κολωνακι,ο θανατος θα ξαναρθει,ο εφιαλτης,χωρις ταυτοτητα,αμφιβολιες,μια γυναικα κατηγορειται που της εχω δει αμετρητες φορες.
 
Πολύ καλή και αγαπημένη! Είδα και το αντίστοιχο της σειράς του Αστυνόμου Μπέκα, αλλά πειράζει που ψηφίζω και προτιμώ την βερσιόν του 1960??? Ε τι να κάνουμε, Αλέκος είναι αυτός!!!

Αλήθεια , έχει διαβάσει κανείς το αντίστοιχο βιβλίο?
 
Από τις καλύτερες ελληνικές ταινίες και ίσως η καλύτερη ελληνική φιλμοκατασκευή στα πρότυπα του Νουάρ.
 
mariadegrecia είπε:
Αλήθεια , έχει διαβάσει κανείς το αντίστοιχο βιβλίο?
Ναι, και μάλιστα το ξαναδιάβασα σχετικά πρόσφατα! (το καλοκαίρι που μας πέρασε!). Εξαιρετική πλοκή! :)

Τι συζητάμε! Γιάννης Μαρής είναι αυτός - δεν υπήρχε περίπτωση να είναι κακό το βιβλίο! Γι' αυτό θέλω να δω και την ταινία, για να δω πώς το απέδωσαν τότε.
 
Σημερα στις 23:00 στην ET3!

Με προλαβε ο Nemo!
 
Την πιο δυνατή ερμηνεία σε αυτή την πολύ καλή αστυνομική ταινία δίνει η σπουδαία Ζωρζ Σαρρή, η οποία έφυγε πριν από λίγες μέρες.
 
Ε, μα ειναι κυριως η εποχη που γυριστηκε το φιλμ!

Μιλαμε τωρα για 1959 - 60. Τη σωστη χρονικη στιγμη, δηλαδη. Αντε τωρα να γυριζοταν οχτω - δεκα χρονια αργοτερα και να εβγαζε το ιδιο αποτελεσμα...Δεν υπηρχε περιπτωση!

Μονο που θα εβλεπα τους ηρωες με παντελονι καμπανα και εμπριμε πουκαμισο, θα ξενερωνα εντελως!
 
Πίσω
Μπλουζα