Έγκλημα Στο Κολωνάκι - 1959

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.129
Αντιδράσεις
48.287
Έγκλημα Στο Κολωνάκι (1959)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Έγκλημα_στο_Κολωνάκι

 


Αστυνομική ταινία παραγωγής Τζαλ Φιλμ 1959 , σε σενάριο και σκηνοθεσία του Τζανή Αλιφέρη (από το μυθιστόρημα του Γιάννη Μαρή) και μουσική Κώστα Καπνίση. Πρωταγωνιστούν η Γκέλυ Μαυροπούλου , ο Ανδρέας Μπάρκουλης , η Μάρω Κοντού , ο Μιχάλης Νικολινάκος , η Ελένη Χατζηαργύρη , ο Στέφανος Στρατηγός , ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος , ο Χρήστος Τσαγανέας κ.α. Η ταινία έκοψε 68.097 εισιτήρια και ήρθε 9η στις 52 ταινίες της χρονιάς.



Υπόθεση : Ένας διάσημος ζωγράφος βρίσκεται νεκρός στο ατελιέ του και οι υποψίες της αστυνομίας στρέφονται προς τον άντρα της ερωμένης του.

 


[deadpic]


[deadpic]



attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το καλύτερο φιλμ νουάρ του παλιού ελληνικού κινηματογράφου, βασισμένο στο ωραιότερο μυθιστόρημα του Γιάννη Μαρή. Ερμηνείες επιπέδου από τον Ανδρέα Μπάρκουλη, την Γκέλλυ Μαυροπούλου, τον Μιχάλη Νικολινάκο, την Ελένη Χατζηαργύρη, τον Χρήστο Τσαγανέα, τον Διονύση Παπαγιαννόπουλο και τη Μάρω Κοντού, υπέροχη νυχτερινή φωτογραφία του Αριστείδη Καρύδη-Φουκς και ωραία ατμοσφαιρική μουσική του Κώστα Καπνίση.
 
Αυτό, πραγματικά θα το ψάξω να το βρω! Γιάννης Μαρής είναι τούτος!

(και αν το έργο ακολουθεί το βιβλίο, τότε μιλάμε για την απόλυτη ταινία! :) )
 
D@redevil είπε:
Αυτό, πραγματικά θα το ψάξω να το βρω! Γιάννης Μαρής είναι τούτος!
(και αν το έργο ακολουθεί το βιβλίο, τότε μιλάμε για την απόλυτη ταινία! :) )
Εννοοιται οτι ακολουθει το βιβλιο.Ειναι ταινιαρα και απο της πολυ αγαπημενες μου δες την οπωσδηποτε Μαριανα.
 
Για την ταινία έχω διφορούμενα συναισθήματα (το βιβλίο, δεν το συζητάω, είναι από τ' αγαπημένα μου του Μαρή).

Κατ' αρχάς έχει απίστευτα κακό ήχο (είναι κι η εποχή που γυρίστηκε με τα λίγα μέσα θα μου πείτε).

Μετά έχω ενστάσεις στο καστ.

Ο Παπαγιαννόπουλος δεν μου κολλάει ως "Δέλιος". Στον ρόλο του εύθραστου, χαμηλών τόνων, διανοούμενου, θα ήθελα κάποιον σαν τον Νότη Περγιάλη. Ο Παπαγιαννόπουλος βγάζει μία "ρώμη" που τα άτεχνα ασπρισμένα μαλλιά του δεν καταφέρνουν να κρύψουν.

Μετά είναι και το ζευγάρι Μπάρκουλης - Μαυροπούλου. Κάτι δεν μου κολλάει μαζί τους :xm: Ίσως η χημεία τους; Τι να πω;

Η Μαυροπούλου ως "Μυρτώ" μάλλον είναι πετυχημένη επιλογή παρ' όλο που η "Μυρτώ" του βιβλίου βγάζει στην αρχή μία συγκρατημένη οργή και "δυσκολία" που η γλυκιά φιγούρα της Μαυροπούλου δεν απέδωσε όπως θα περίμενα. Ο Μπάρκουλης όμως μου φαίνεται εντελώς άστοχος. Γενικώς βέβαια δεν είναι ο αγαπημένος μου ηθοποιός. Ανέκαθεν τον εύρισκα λίγο "λαπά". Θα προτιμούσα έναν Κούρκουλο στα νιάτα του (που δεν ήταν τόσο "αλήτης" αλλά είχε δυναμική μορφή), έναν Παπαμιχαήλ ... Βέβαια αυτοί δεν θα ταίριαζαν ηλικιακά στην ταινία και στην Μαυροπούλου ... Δεν ξέρω ... Ψάχνω ακόμα τον ιδανικό "Δημήτρη"

Εννοείται βέβαια πως ο Νικολινάκος ήταν ιδανικός Καρνέζης!
 
Retrofan, διάβασα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τις τεκμηριωμένες παρατηρήσεις σου για το "Έγκλημα στο Κολωνάκι". Διαφωνώ, βέβαια, με τα σχόλια σου για τον Μπάρκουλη, τον οποίο βρίσκω καλό ηθοποιό και πιστεύω ότι στην ταινία αυτή ειδικά ταιριάζει το κάπως "μπλαζέ" στυλ του. Τώρα, σε σχέση με τα άλλα ονόματα που αναφέρεις: συμφωνώ ότι θα ήταν πολύ καλοί στον ρόλο του Δημήτρη και ο Κούρκουλος και ο Παπαμιχαήλ, αλλά διαφωνώ ότι δεν θα ταίριαζαν ηλικιακά στη Μαυροπούλου. Όλοι αυτοί οι ηθοποιοί είναι σχεδόν συνομήλικοι: η Μαυροπούλου είναι γεννημένη το 1932, ο Κούρκουλος είναι γεννημένος το 1934, ο Παπαμιχαήλ το 1934 (και έχει συμπρωταγωνιστήσει με τη Μαυροπούλου σε αρκετές παραστάσεις στο Εθνικό - αξέχαστο ζευγάρι στα "Οργισμένα νιάτα"-, καθώς και στις ταινίες "Εταιρεία θαυμάτων" και "Μηδέν πέντε") και ο Μπάρκουλης το 1936 (και, επίσης, έχει παίξει με τη Μαυροπούλου και στο θέατρο και ξανά στο σινεμά στο "Τσακιτζής, ο προστάτης των φτωχών" και στο "Έγκλημα στην Ομόνοια"). Έχεις απόλυτο δίκιο στην άποψή σου για τον Νικολινάκο: ο Καρνέζης εδώ και ο ήρωας που έπαιξε στο "Τελευταίο ψέμα" είναι οι καλύτεροι ρόλοι του.
 
Nα μην ξεχναμε ομως και το ρολο του ως Τωνη Καρζη, στο εξοχο ψυχολογικο θριλερ, Εφιαλτης. Το καλυτερο στο ειδος του, κατ εμε.
 
Bambinella, έχεις απόλυτο δίκιο για τον Νικολινάκο στον "Εφιάλτη". Είχα ξεχάσει αυτό το καταπληκτικό θρίλερ του Ερρίκου Ανδρέου, που δυστυχώς δεν βλέπουμε πια ποτέ από την τηλεόραση!
 
atanasio είπε:
Retrofan, διάβασα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τις τεκμηριωμένες παρατηρήσεις σου για το "Έγκλημα στο Κολωνάκι". Διαφωνώ, βέβαια, με τα σχόλια σου για τον Μπάρκουλη, τον οποίο βρίσκω καλό ηθοποιό και πιστεύω ότι στην ταινία αυτή ειδικά ταιριάζει το κάπως "μπλαζέ" στυλ του. Τώρα, σε σχέση με τα άλλα ονόματα που αναφέρεις: συμφωνώ ότι θα ήταν πολύ καλοί στον ρόλο του Δημήτρη και ο Κούρκουλος και ο Παπαμιχαήλ, αλλά διαφωνώ ότι δεν θα ταίριαζαν ηλικιακά στη Μαυροπούλου. Όλοι αυτοί οι ηθοποιοί είναι σχεδόν συνομήλικοι: η Μαυροπούλου είναι γεννημένη το 1932, ο Κούρκουλος είναι γεννημένος το 1934, ο Παπαμιχαήλ το 1934 (και έχει συμπρωταγωνιστήσει με τη Μαυροπούλου σε αρκετές παραστάσεις στο Εθνικό - αξέχαστο ζευγάρι στα "Οργισμένα νιάτα"-, καθώς και στις ταινίες "Εταιρεία θαυμάτων" και "Μηδέν πέντε") και ο Μπάρκουλης το 1936 (και, επίσης, έχει παίξει με τη Μαυροπούλου και στο θέατρο και ξανά στο σινεμά στο "Τσακιτζής, ο προστάτης των φτωχών" και στο "Έγκλημα στην Ομόνοια"). Έχεις απόλυτο δίκιο στην άποψή σου για τον Νικολινάκο: ο Καρνέζης εδώ και ο ήρωας που έπαιξε στο "Τελευταίο ψέμα" είναι οι καλύτεροι ρόλοι του.
Τον Μπάρκουλη τον παραδέχτηκα ως ηθοποιό μόνο στον ρόλο του βουλευτή Μαντά στο "Τζένη - Τζένη". Υποθέτω ότι κάτι στην μεταξύ μας χημεία δεν κόλλησε ποτέ :)

Δεν το φανταζόμουν ότι Μαυροπούλου και Κούρκουλος - Παπαμιχαήλ ήταν σχεδόν συνομίληκοι. Μάλλον έχω συνηθίσει την Γκέλυ στην πρώτη περίοδο του μεταπολεμικού κινηματογράφου, ως ντάμα του Φωτόπουλου ή του Δημητριέφ και δεν την φανταζόμουν με τους γόητες που αναδείχτηκαν στη δεκαετία του 60΄.

Πάντως οι λίγοι ενδοιασμοί μου για το αν ο Κούρκουλος θα μπορούσε να βγάλει το "παριζιάνικο" που κουβαλάει ο Δημήτρης, παραμερίζονται όταν φέρνω στον νου μου τον Αλέξη από το "Ένας μεγάλος έρωτας".

Όσο για τη Μυρτώ, το σκέφτηκα και νομίζω ότι θα ταίριαζε πολύ η Καλογεροπούλου. Και το "στριμμένο" της βγαίνει όταν θέλει και απίστευτα γλυκιά γίνεται τη στιγμή που θ' άρχιζε να ερωτεύεται τον Δημήτρη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
retrofan είπε:
Για την ταινία έχω διφορούμενα συναισθήματα (το βιβλίο, δεν το συζητάω, είναι από τ' αγαπημένα μου του Μαρή).
Κατ' αρχάς έχει απίστευτα κακό ήχο (είναι κι η εποχή που γυρίστηκε με τα λίγα μέσα θα μου πείτε).

Μετά έχω ενστάσεις στο καστ.

Μετά είναι και το ζευγάρι Μπάρκουλης - Μαυροπούλου. Κάτι δεν μου κολλάει μαζί τους :xm: Ίσως η χημεία τους; Τι να πω;

Η Μαυροπούλου ως "Μυρτώ" μάλλον είναι πετυχημένη επιλογή παρ' όλο που η "Μυρτώ" του βιβλίου βγάζει στην αρχή μία συγκρατημένη οργή και "δυσκολία" που η γλυκιά φιγούρα της Μαυροπούλου δεν απέδωσε όπως θα περίμενα. Ο Μπάρκουλης όμως μου φαίνεται εντελώς άστοχος. Γενικώς βέβαια δεν είναι ο αγαπημένος μου ηθοποιός. Ανέκαθεν τον εύρισκα λίγο "λαπά". Θα προτιμούσα έναν Κούρκουλο στα νιάτα του (που δεν ήταν τόσο "αλήτης" αλλά είχε δυναμική μορφή), έναν Παπαμιχαήλ ... Βέβαια αυτοί δεν θα ταίριαζαν ηλικιακά στην ταινία και στην Μαυροπούλου ... Δεν ξέρω ... Ψάχνω ακόμα τον ιδανικό "Δημήτρη"

Εννοείται βέβαια πως ο Νικολινάκος ήταν ιδανικός Καρνέζης!
ρετροφαν, δεν έχω διαβασει το βιβλίο αλλα το αγαπημενο μου ζευγαρι, ή μαλλον ενα από τα αγαπημένα μου ζευγάρια ειναι σε αυτη την ταινία!! ενα ζευγαρι ονειρικο μεσα απο ένα ονειρικό φιλμ-νουαρ! ο δε Μπαρκουλης μου βγαζει ένα ενδιαφερον, μια ζεστασιά και μια γλυκυτητα που ταιριαζει απόλυτα στο ρόλο, μαζί με κάποιο συγκρατημένο δυναμισμό και μια ομορφη πίστη για την αθωωτητα του πατερα του, κατι περισσοτερο δυναμικο μπορει και να χάλαγε την συνταγη! και η Γκελυ ειναι η γλυκεια, ηρεμη δυναμη που συμπαραστεκεται στον ανδρα που αγαπά! επισης αυτοι οι δυο καλοπροαιρετοι ανθρωποι , ερχονται σε αντίθεση με τον καχυποπτο, δυναμικοτατο Καρνεζη που ειναι ετοιμος για το οτιδήποτε!

ειδικά στην δευτερη αφίσα που μας εδειξε ο Αντωνης , ειναι σαν να βλέπεις ζευγαρι του μεσοπολέμου :) και σαν εμφανιση τιαριαστοι...μα τι τους λείπει; η χημεια ειναι περισσοτερο και απο αριστη! εχω βρει τον ιδανικο Δημητρη!! όσο για τον Κουρκουλο, ναι στις αμφιβολιες , ηταν ιδανικος στο πλαι της Τσιουνη, εκει χρειαζοτανε δυναμισμο!

πολυαγαπημενη ταινια το εγκλημα στο κολωνακι , ωραιες στιγμες..μα γιατι δεν γινονται πια ωραια φιλμ νουαρ!!

Πρόσφατα ειδα και το εγκλημα στα παρασκήνια αλλα νομιζω πως το έγκλημα στο κολωνάκι υπερεχει, οχι πως και η αλλη ταινια με χαλασε με εναν πολυ καλο Αλεξανδρακη και μια Τζωρτζ Σαρρη φοβερη! αλλα..αλλα δεν ειχε Νικολινακο, παραλειψη!!!

θα ηθελα να δω και το εγκλημα στην ομονοια με παλι αυτους τους δυο, δεν ξερω αν ειναι Μαρης αλλα θα εχει σιγουρα ενδιαφερον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ηθοποιός που έπαιζε τον Μπέκα είναι ο Βασίλης Κανάκης; Είναι λογικά ο πρώτος κινηματογραφικός Μπέκας (ο δεύτερος ο Τίτος Βανδής από το Έγκλημα στα Παρασκήνια), αν και ο ρόλος του πολύ δευτερεύον (δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο στο βιβλίο - δεν το έχω διαβάσει).
 
Ο ηθοποιός που έπαιζε τον Μπέκα είναι ο Βασίλης Κανάκης; Είναι λογικά ο πρώτος κινηματογραφικός Μπέκας (ο δεύτερος ο Τίτος Βανδής από το Έγκλημα στα Παρασκήνια), αν και ο ρόλος του πολύ δευτερεύον (δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο στο βιβλίο - δεν το έχω διαβάσει).
Οχι, ο Κανακης κραταει το ρολο του προστατη και βοηθου της Μαυροπουλου. Τον Μπεκα υποδυεται εδω ο Γιαννης Μπερτος.
 
Είδα την ταινία πρόσφατα και παρατήρησα πως η Κοντού σε πολλές σκηνές είναι ντουμπλαρισμενη, αλλά όχι σε όλες. Ξέρει κανείς ποιά ηθοποιός τη ντουμπλαρει;
 
Είδα την ταινία πρόσφατα και παρατήρησα πως η Κοντού σε πολλές σκηνές είναι ντουμπλαρισμενη, αλλά όχι σε όλες. Ξέρει κανείς ποιά ηθοποιός τη ντουμπλαρει;
Αυτο εχει αναφερθει ξανα στο θεμα με τα ντουμπλαρισματα ηθοποιων. Μπορει κι απο μενα, δε θυμαμαι....
Νομιζω πως ειναι η Αλικη Ανδρεου η ηθοποιος που ντουμπλαρει την Κοντου.
 
Αυτο εχει αναφερθει ξανα στο θεμα με τα ντουμπλαρισματα ηθοποιων. Μπορει κι απο μενα, δε θυμαμαι....
Νομιζω πως ειναι η Αλικη Ανδρεου η ηθοποιος που ντουμπλαρει την Κοντου.


Α μπράβο κι έσπαγα το κεφάλι μου, αυτήν είναι ναι.

Στο μεταξύ αυτήν η ηθοποιός είχε συγγένεια με τον Ερρίκο;
 
Α μπράβο κι έσπαγα το κεφάλι μου, αυτήν είναι ναι.

Στο μεταξύ αυτήν η ηθοποιός είχε συγγένεια με τον Ερρίκο;
Αυτο δεν το ξερω. Παντως η μια εκ των τριων ταινιων στις οποιες επαιξε ηταν του Ερρικου. Ο Εφιαλτης.
 
Μια σύμπτωση που μεταφέρω με πάσα επιφύλαξη:
Το 1984 ο Αθ. Διαμαντοπουλος ( λογοτέχνης) δολοφονείται στο σπίτι του στο Κολωνάκι από τον Αθ. Νασιουτζικ ( επίσης λογοτέχνη). Ο Νασιουτζικ καταδικαστηκε μετά από πολλές δικαστικές περιπέτειες ενώ ο ίδιος επέμενε στην αθωότητα του μέχρι το τέλος της ζωής του. Από τη μια ο τρόπος της δολοφονίας, κι από την άλλη οτι το έγκλημα έγινε σε πολυκατοικία της οδού Διδότου 3 στο Κολωνάκι, στο διαμέρισμα του Διαμαντόπουλου, όπου κατά διαβολική σύμπτωση το 1959 είχαν γυριστεί σκηνές της ταινίας «Έγκλημα στο Κολωνάκι» κάνουν την ιστορία ανατριχιαστικη.
Περισσότερα: https://www.google.com/amp/s/www.mi...no-i-astinomia-iche-pi-oti-o-fonias-it/?amp=1
 
Πίσω
Μπλουζα