Έγχρωμη φωτογραφια του 1936

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
813
Αντιδράσεις
980
Η φωτο αυτη ειναι του 1936-37. Πραγματικοι καλλιτεχνες τοτε οι συνοικιακοι φωτογραφοι. Εβγαζαν ασπρομαυρη φωτογραφια και μετα με το πινελακι και χρωματα την εκαναν ενγχρωμη.
Και καποια πραγματα που κληρονομισα απο τον πατερα μου
Φωτοκαμερα Lomo Lubitel 2 πολυ θαθελα να βρω φιλμ να την δοκιμασω
Ραδιοφωνο tesla εχει γινει ρεκοντισιον βεβαια γιατι οταν το πηρα σασι και λαμπες ειταν σκουριασμενα
Ρολοι ξυπνητιρι που δουλευει ακομα ρολοι. Με το ξυπνητιρι ξυπνανε και οι γειτωνες
Κηνηγετικο δικανο saint etienne και τα σχετικα αξεσουαρ
 

Συνημμένα

  • PA250209.JPG
    PA250209.JPG
    416,5 KB · Προβολές: 13
  • PA250222.JPG
    PA250222.JPG
    389,2 KB · Προβολές: 12
  • PA250208.JPG
    PA250208.JPG
    358,7 KB · Προβολές: 11
  • PA250207.JPG
    PA250207.JPG
    452,4 KB · Προβολές: 11
  • PA250228.JPG
    PA250228.JPG
    458,2 KB · Προβολές: 13
πολύ ωραία όλα για την κάμερα θα βρεις εύκολα φιλμ λέγεται 120 και υπάρχει και ασπρόμαυρο και έγχρωμο και θα στο εμφανίσουν Αθήνα. Η μηχανή αυτή λέγεται διπλορεφλέξ γιατί είχε καθρέπτη και δυο σκοτεινούς θαλάμους ένα για την εστίασή και ένα ένα για τη λήψη και όταν έβλεπες την εικόνα στο "θαμπόγυαλο" στην πάνω μεριά νετ ήταν νετ και στο φιλμ. αυτό μοιάζει αστείο την σημερινή εποχή αλλά τότε ήταν ωραία "πατέντα" για να έχεις σωστή εστίαση με όσο το δυνατόν λιγότερη παράλλαξη. πολύ ωραίος επίσης και ο τσιφτές αλλά προσοχή πάντα το όπλο κλειδωμένο και ξεχωριστά οι σφαίρες από το όπλο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι ειχα χρησιμοποιησει την καμερα πριν καμια 35αρια χρονια και με ενγχρωμο φιλμ. Θα κοιταξω να παρω να ξαναδοκιμασω. Εβγαζες ωραιες φωτο παντως.
Εννοειται για το οπλο, αν και δεν νομιζω να λειτουργουν τα φυσιγγια, θα εχει χαλασει η μπαρουτι, απλα τα κρατω σαν ενθυμια και γτ μαρεσουν τα παλαια πραγματα. Αυτα στις φωτο ειναι περιπου 75-76 ετων πραγματα.
Εχω κι ενα σιδερο με ξυλοκαρβουνα. δοκιμασα να σιδεροσω ενα πανι αλλα το εκαψα, απορω πως σιδερωνε με αυτο η θεια μου
 
μπα μην το λες δεν θα έχουν χαλάσει στην μονάδα που υπηρέτησα στην Ρόδο είχαμε σφαίρες για το 50 άρι από τον Β' Παγκόσμιο και στην Κόρινθο με το Μ1 κάτι βουνά από σφαίρες από τον Β' Παγκόσμιο και μια χαρά ήτανε. να ξέρεις οι μηχανές με το φιλμ είναι τελείως διαφορετικές από τις ψηφιακές και τα κινητά που έχουμε συνηθίσει και μάλιστα τελείως χειροκίνητες όπως η δικιά σου και ενδέχεται να βγούνε χάλια αλλά μην σε πτοήσει απλώς με το κινητό βγάζει και ένα 5 χρονό παιδάκι και με μια φιλμάτη μάνουαλ χρειάζεσαι την 10 πλάσια προσπάθεια. πάρα πολύ δύσκολο ήταν εγώ ξέρω μόνο από διηγήσεις αν πύρωνε παρά πάνω τα έκαιγε αν έπεφτε κάνα καρβουνάκι καμία σπίθα έκαιγε πάλι το ρούχο γενικώς ένα pain in the @@@ ήτανε αυτά τα σίδερα και ακόμη πιο παλιά έπρεπε να πύρωνες το σίδερο σε καυτά κάρβουνα να το σκούπιζες καλά και μετά να σιδέρωνες ενώ πιο μετά βγήκανε άλλα που έβαζες μέσα τους τα κάρβουνα.
 
Anyway, οπλισμος και πυρομαχικα, ειναι διπλοκλειδομενα. Προσωπικα δεν ασχολουμαι με κυνηγι και τετοια.
Μια χαρα φωτο ειχα βγαλει κρατοντας την μηχανη με τα 2 χερια στο υψος της μεσης και να στηριζεται στο σωμα, βλεποντας το σκοπευτρο απο πανω. Θα κοιταξω για το φιλμ που ειπες και θα δοκιμασω ετσι απο περιεργεια. Εμενα χαρα μου που ειδα οτι δουλευουν ακομα αυτα τα πραγματα.
Α! θες να πεις , οτι το σιδερο της θειας μου ειναι μοντερνας τεχνολογιας. ΟΚ θα το βγαλω μια φωτο και θα το ανεβασω.
 
Και το υπερσυνγχρονο compiuterise controlled μηχανημα
 

Συνημμένα

  • PA270238.JPG
    PA270238.JPG
    328,6 KB · Προβολές: 10
Πίσω
Μπλουζα