Έκκληση για βοήθεια, τα έπαιξε το snes

leaosnes

Retro Member
Joined
10 Απρ 2010
Μηνύματα
118
Αντιδράσεις
0
Παίζοντας street fighter μου κόλλησε μέσα σε ένα λεπτό, αφού φύσηξα και ξανα φύσηξα τίποτα, όλα μαύρα.

Δεν αναγνωρίζει κανένα άλλο παιχνίδι, και δείχνει μερικές φορές τον τίτλο από το street fighter μετά από κει τίποτα, νομίζω ότι τα πιν θέλουν αλλαγή. Μήπως ξέρετε τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ
 
Αλλο παιχνιδι παιζει?
 
όχι δεν παίζει κανένα
 
Οταν κολλάει τι ακριβώς γίνεται? Παγώνει η οθόνη? Σβήνει το παιχνίδι? Κάνει reset η κονσόλα?
 
παγώνει το παιχνίδι μόλις αρχίσουν οι τίτλοι, αναγνωρίζει μόνο τους τίτλους του street fighter, στα άλλα παιχνίδια δείχνει μόνο μαύρη οθόνη
 
Δοκιμασες να καθαρισεις με οινοπνευμα κονσολα και cartridges?
 
Επίσης δοκίμασε να το βγάλεις τελείως από την πρίζα να το αφήσεις λίγο και να ξαναπροσπαθήσεις.
 
τα catrige ναι τα καθάρισα, τα πιν της κονσόλας είναι μικρά και δεν έχει τον απαιτούμενο χώρο για να το κάνω.

χτες μου το έκανε αυτό, και σήμερα που την ξαναδοκίμασα, πάλι τα ίδια
 
Δοκιμασες με μπατονετα(αυτη για τα αυτια?)..βαλε μπολικο οινοπνευμα,εξατμιζεται....
 
leaosnes είπε:
τα πιν της κονσόλας είναι μικρά και δεν έχει τον απαιτούμενο χώρο για να το κάνω.
Δοκίμασε να κάνεις καμιά πατέντα με οδοντογλυφίδα και λίγο χαρτι κουζίνας, πρόσεχε μόνο μην μείνει χαρτί μέσα στα pins αν και με την οδοντογλυφίδα το βγάζεις.
 
καλή σκέψη, θα προσπαθήσω να το κάνω.
 
Imgema είπε:
Δοκίμασε να κάνεις καμιά πατέντα με οδοντογλυφίδα και λίγο χαρτι κουζίνας, πρόσεχε μόνο μην μείνει χαρτί μέσα στα pins αν και με την οδοντογλυφίδα το βγάζεις.
Αν το κανεις προτιμησε υγρα μαντηλακια (αυτα για τα μωρα) που θα βαλεις οινοπνευμα..το χαρτι τους αντεχει πιο πολυ..
 
το έκανα τα καθάρισα ένα ενα αλλά τίποτα, αν έχετε κάποια άλλη ιδέα ή που μπορώ να βρώ πιν, γιατί στο εβαυ δεν βρήκα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανε μια δοκιμη με ενα κολπακι που καναμε παλια οταν δεν "επιαναν" οι κασσετες.

Παρε ενα λαστιχακι (απο αυτα τα καφε που δινουν στα σουπερ μαρκετ) κουμπωσε την κασσετα καλα και περνα το λαστιχακι πανω της , τεντωσε το απο την πισω μερια της κασσετας και πιαστο πισω στην κονσολα. Ανοιξε την και δες αν παιζει. (ελπιζω να καταλαβες πως γινεται το κολπακι).
 
Δοκίμασε να καθαρίσεις τα pins του cartridge connector με πανάκι που θα το βουτήξεις στο οινόπνευμα, και θα το τυλίξεις σε μια πλαστική κάρτα ή λεπτό χαρτόνι.

Βάζοντας λίγη δύναμη θα πατήσεις το πανάκι μέχρι να νοιώσεις ότι κουμπώνει.

Σε περίπτωση που δεν δουλέψει, cartridge connector έχει αυτή τη στιγμή στο ebay, αλλά βεβαιώσου προτού κάνεις bid πως το δικό σου snes έχει αποσπώμενο connector.
 
παιδια, τα εκανα ολα οσα μου ειπατε, θα αγορασω τα πινς, απλα θελω να σας ρωτησω αν παιζει να φταιει και τιποτα αλλο. θα το ανοιξω και θα δω αν ειναι αποσπομενα τα πιν στο δικο μου γιατι δεν βλεπω καλα
 
Αν δεν επανέλθει με τον καινούριο cartridge connector, είτε κάποιος πυκνωτής έχει σκάσει, είτε κάποιο από τα chips κάηκε.

Οι πυκνωτές αλλάζουν εύκολα, αλλά τα chips είναι δύσκολο να βρεις ανταλλακτικά. Σε αυτή την περίπτωση αγοράζεις νέα κονσόλα.
 
έχεις πολύ καιρό το snes?

Μπορεί και λόγω πολυκαιρίας να χάλασε...
 
Το εχω καιρο, θα το ανοιξω μολις παραλαβω το ειδικο κατσαβιδακι, ελπιζω να ειναι ο πυκνωτης! αναμένεται νεότερα.
 
Ένα τελευταίο που θα σου φανεί κουφό, άστο λίγο πάνω στο καλοριφέρ, και έπειτα βγάλτο. Αν είναι θέμα υγρασίας τότε θα πιάσει.
 
Πίσω
Μπλουζα