Έκλεισε το ΝΕΟΝ στην Ομόνοια

alkis21 είπε:
Στα πλαίσια αυτού που είπε ο Wally,


να προσθέσω: Μήπως αυτό γίνεται επειδή αν τολμήσει αστυνομικός να ψελλίσει σε κάποιον "παρακαλώ κύριε προστάτη, μην ξυλοκοπείτε την ναρκομανή πόρνη σας μέρα μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας" την ίδια στιγμή θα ξεκινήσουν 20 πορείες από εξαγριωμένους πολίτες που θα στριγγλίζουν "ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ";

Είναι ειρωνικό να αναρωτιόμαστε γιατί η αστυνομία δεν κάνει τίποτα τη στιγμή που της έχουμε δέσει οι ίδιοι τα χέρια, καθώς ο μέσος πολίτης την έχει στο μυαλό του ως το πιο απεχθή κλάδο εργαζομένων της Ελληνικής κοινωνίας και φροντίζει να το διαλαλεί σε κάθε ευκαιρία. Ποιος από εμάς θα ρίσκαρε τη ζωή του για τον βασικό μισθό τη στιγμή που ξέρει πως όχι μόνο δεν θα ακούσει ένα ευχαριστώ, αλλά κινδυνεύει να βρει και τον μπελά του από πάνω;
Είσαι λίγο foul εδω Άλκη, το ποιόν της Ε.Α. το είδαμε στην υπόθεση Γρηγορόπουλου οπου αποδείχτηκε οτι οι αστυνομικοί δέν ξέρουν τον ίδιο τους τον Κώδικα.

Απο την άλλη για 800 euros το μήνα δεν νομίζω να ρίσκαρα ουτε εγω το τομαρι μου
 
alkis21 είπε:
Στα πλαίσια αυτού που είπε ο Wally,


να προσθέσω: Μήπως αυτό γίνεται επειδή αν τολμήσει αστυνομικός να ψελλίσει σε κάποιον "παρακαλώ κύριε προστάτη, μην ξυλοκοπείτε την ναρκομανή πόρνη σας μέρα μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας" την ίδια στιγμή θα ξεκινήσουν 20 πορείες από εξαγριωμένους πολίτες που θα στριγγλίζουν "ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ";

Είναι ειρωνικό να αναρωτιόμαστε γιατί η αστυνομία δεν κάνει τίποτα τη στιγμή που της έχουμε δέσει οι ίδιοι τα χέρια, καθώς ο μέσος πολίτης την έχει στο μυαλό του ως το πιο απεχθή κλάδο εργαζομένων της Ελληνικής κοινωνίας και φροντίζει να το διαλαλεί σε κάθε ευκαιρία. Ποιος από εμάς θα ρίσκαρε τη ζωή του για τον βασικό μισθό τη στιγμή που ξέρει πως όχι μόνο δεν θα ακούσει ένα ευχαριστώ, αλλά κινδυνεύει να βρει και τον μπελά του από πάνω;
Εδώ έχεις ένα πολύ μεγάλο λάθος Άλκη και εξηγώ...

θα αναφέρω το παράδειγμα της πλατείας εξαρχείων, όπου είναι μια κατεξοχήν περιοχή στην οποία θα περίμενες να ξεκινήσουν πορείες οι εξαγριωμένοι πολίτες και να φωνάζουν....

ωστόσο η πραγματικότητα στο κέντρο των εξαρχείων είναι πολύ διαφορετική και για το συγκεκριμένο μιλάω από απόλυτα προσωπική μου εμπειρία...

Εδώ και αρκετούς μήνες...αυτό που συμβαίνει είναι το εξής....

Στην πλατεία των εξαρχείων μαζεύονται εξαρτημένοι και έμποροι σε τεράστιους αριθμούς....οι "πολίτες" μαζεύονται κυρίως στο πάρκο της τρικούπη.

Σχεδόν καθημερινή εικόνα είναι η παρακάτω:

Πλατεία γεμάτη εξαρτημένους, εμπόρους και γίνονται απροκάληπτες συναλλαγές θανάτου. Τα ματ...στέκονται γωνία στουρνάρη έξω από το σαντουιτσάδικο, στον πεζόδρομο απέναντι από την πλατεία που οδηγεί στρέφη (δεν θυμάμαι το όνομα του δρόμου) και στη γωνία με τη σολωμού.

Κανείς δεν κάνει τίποτα για τους εξαρτημένους. Οι πολίτες - κάτοικοι των εξαρχείων κατεβαίνουν σε μορφή πορείας μέχρι την πλατεία, κάνουν ντου στους εξαρτημένους/εμπόρους και τους διώχνουν με τις κλωτσιές. Οι πολίτες κάθονται στην πλατεία ειρηνικά, αφού την καθάρισαν.

Τα ματ, κάνουν στο πεντάλεπτο ντου στους πολίτες και τους απωθούν από την πλατεία. Μέσα στο επόμενο 10λεπτο, οι εξαρτημένοι/έμποροι έχουν επιστρέψει στην πλατεία και τα ματ στις θέσεις τους.....

επαναλαμβάνω η παραπάνω εικόνα είναι πραγματική και αποτελεί σχεδόν καθημερινότητα....

τα συμπεράσματα τα αφήνω να τα βγάλει ο καθένας μόνος του ;)
 
Ωπα παιδια!

Ειπαμε να το προεκτεινουμε λιγο, μην το @@σουμε κιολας.

Τα περι αστυνομευσης, πολιτικης βουλησης κτλ απαγορευονται. Θα οδηγησουν σε flames και κακοκαρδισματα
 
Plink είπε:
Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει τόπος συνάντησης εμπόρων και ζόμπι.....θα πρέπει να είσαι τρελός για να δουλεύεις εκεί...

η κατάσταση είναι απαράδεκτη....

ειδικά τα βράδια....γίνεται ο χαμός και η αστυνομία φυσικά ανύπαρκτη....όλο το κέντρο από την Πατησίων και κάτω (προς Πειραιώς) δυστυχώς έχει γίνει απροσπέλαστο...εκτός αν είσαι ο Ράμπο....

Εγω λογω δουλειας καθε μεσημερι περναω απο την Ομονοια για το μετρο.

Ειναι 2-3 απο τους "μελαμψους" εμπορους που μ'εχουν μαθει φατσικα και με χαιρετανε καθε φορα.

"Φιλαρακι θες μαυρη? Θες κι αλλο χορτο?"

Λες και εχω αγορασει ποτε απο αυτους!
 
χαχαχα...όντως ξεφύγαμε λίγο....να μην πω πολύ...
 
Το μόνο που μας μένει ειναι αυτ[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=eDd-GXkMrJs"]http://www.youtube.com/watch?v=eDd-GXkMrJs[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=eDd-GXkMrJs ό
 
ΟΚ συμφωνούμε ότι διαφωνούμε 100000% και το αφήνουμε εδώ.
 
είμαι εκτός Αθηνών εδώ και 8 μήνες και έχω αρχίσει και νιώθω άνθρωπος.. έχουν ηρεμήσει τα νεύρα μου, νιώθω την φύση αναπνέω καθαρό αέρα και άλλα πολλά.. σκέφτομαι πολύ σοβαρά το αν θα ξανά γυρίσω στο Νταχάου που λέγετε ΑΘΗΝΑ.. μια πόλη που έπεσε για πρώτη φορά στην ιστορία αμαχητί σε κάθε λογής εγκληματίες και με την σκέψη που θα μεγαλώσω αύριο τα παιδιά μου να με βασανίζει απο τωρα που δεν έχω .. και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα...
 
Τώρα μου ήρθε κάτι στο μυαλό και δεν αντέχω, θα το πω: Αφού ρε παιδιά σας ενοχλεί το κέντρο της Αθήνας όσο ενοχλεί και μένα, γιατί στο καλό σας κανονίζετε πάντα, μα πάντα τις συναντήσεις του GRM εκεί; Τόσα και τόσα ωραία μέρη υπάρχουν με πρόσβαση σε μετρό/ΗΣΑΠ αλλά και πολύ πιο άνετο πάρκινγκ... τέλος πάντων.
 
Το Θησειο ειναι μια οασις μεσα στο γκετο χαχαχαχα
 
Λογω σχολης βρισκομουν καθημερινα γυρω απο το κεντρο. Μαλιστα για να παω σπιτι επαιρνα λεωφορειο απο την Μενανδρου. Τοτε η περιοχη της Ομονοιας μπροστα απο το σταθμο εβριθε κυριολεκτικα απο εξαρτημενους, οι οποιοι σερνονταν μεσα στο υπο κατασκευη μετρο (θυμαστε με τα κυλινα χωρισματα κτλ)το οποιο μυριζε κατουρο. Ο σταθμος της Ομονοιας ηταν οτι πιο βρωμικο μετα απο αυτον της Βικτωριας. Σαν εφηβος τοτε κοιτουσα παντα με απορια εναν μεγαλο σε ηλικια αστυνομικο που στεκοταν εξω απο τα Everest και γυρω του γινοταν ο χαμος απο δοσοληψιες. Δεν το χωραγε το μυαλο μου.

Πιο κατω προς Πειραιως τα πραγματα ηταν λιγο πιο ησυχα. Υποαναπτυκτα σιγουρα. Αλλα οχι απολυτα εξαθλιωμενα. Τα περισσοτερα καταστηματα βεβαια ηταν παρα πολυ παλια, ξεμεινεμενα απο μια αλλη εποχη και ειδικευονταν σε προιοντα που δεν χρειαζεται ''μουρη'' για να τα πουλησεις. Κατι σαν την περιοχη γυρω απο την Αγορα του Πειραια. Με τα μπαχαρικα, αποθηκες ποτων και τροφιμων.

Η εικονα του τοτε (η οποια σε καμια περιπτωση δεν ηταν ιδανικη) με την αθλιοτητα του σημερα ειναι απιστευτη. Δεν ειμαι κανενας φοβιτσιαρης και για να πω την αληθεια δεν μου πολυκολλανε γενικως, αλλα τις τελευταιες φορες που βρεθηκα εκει γυρω, νυχτα, παραδεχομαι πως ειχα το νου μου και κοιταζα αρκετα πισω μου.

Αντε να δουμε ποσο κατω πρεπει να πεσουν οι αξιες της γης εκει ωστε να ολοκληρωθουν οι αγοραπωλησιες και να τακτοποιηθει το θεματακι εν νυκτι.
 
Ωπα κατσε να καταλαβω.

Το Νεον ηταν κλειστο απο το 2001 περιπου νομιζω. Επι χρονια ητανε με σκαλωσιές επειδή το επισκευάζανε, μέχρι που άνοιξε πρόσφατα, πέρσι περίπου

Και όλα αυτά για να κλείσει;

Κριμα ρε παιδιά. Μόνο μια φορά έχω πάει αλλά πολύ κρίμα. Ήταν απο τα πιο ομορφα και ποιοτικά στο μάτι σημεία σε εκείνο το χώρο
 
Plink είπε:
Το μοναστηράκι, το ψυρή, το γκάζι, και ο βοτανικός είναι κλασσικά παραδείγματα αυτής της τακτικής.Πριν μια 5ετία στο γκάζι σε παρακάλαγαν να αγοράσεις κτίρια.....σήμερα οι αξίες στην εν λόγω περιοχή έχουν 20πλασιαστεί....
Ο κουμπάρος μου πάντως, που δουλεύει στου Ψυρρή (στον τομέα της ψυχαγωγίας), μου λέει ότι "μήνα με το μήνα η πελατεία μειώνεται και φεύγει".

Αιτία : τους μισούς πελάτες τους κλέβουνε 2 στενά αφότου βγούνε από το μαγαζί και οι υπόλοιποι βρίσκουν τα αμάξια τους "ανοιγμένα".

Συνεπώς, μετακινούνται προς πιό "ήρεμες" περιοχές.

tanan είπε:
Δεν κατηγορώ σε καμία περίπτωση τους μετανάστες για τα προβλήματα του κέντρου και γενικότερα της χώρας...Ο φόβος όντως είναι πολλές φορές πλασματικός και μακάρι τέτοια φαινόμενα να υποχωρήσουν ή και να εκλείψουν....
Δηλαδή, όλοι αυτοί που βγαίνουν στις ειδήσεις και λένε ότι τους κλέψανε στην Μενάνδρου, τους σπάσανε το αμάξι στην Ευριπίδου, μπουκάρανε στο μαγαζί τους στη Σωκράτους, τους πούλησαν ναρκωτικά στην Καποδιστρίου κλπ, βιώνουν μια "πλασματική κατάσταση φόβου" ;

Plink είπε:
...να σημειώσουμε ότι στις συγκεκριμένες περιοχές ο μεγαλύτερος κίνδυνος προέρχεται από έλληνες εξαρτημένους και όχι από τους μετανάστες
Οι Έλληνες τοξικομανείς, υπήρχαν από τη δεκαετία του 80'. Ήταν ελάχιστοι, συνήθως "ακίνδυνοι" (καθότι μονίμως λιώμα) και η αστυνομία τους ήξερε έναν-προς-ένα.

Άραγε, αυτοί πραγματικά είναι, που κάνανε τον κόσμο να φοβάται να περάσει (ακόμα και μεσημέρι) από το κέντρο ;

Και αν φταίνει οι Έλληνες τοξικομανείς για το χάος στην πρωτεύουσα, τότε πώς δεν μας ενοχλούσαν τόσα χρόνια ;

Την εγκληματικότητα και την υποβάθμιση την έφεραν οι εκατοντάδες χιλιάδες λαθρομετανάστες που έκαναν "άντρο" τους το κέντρο.

Και ασφαλώς δεν τίθεται θέμα "ρατσισμού".

Ρατσισμός θα ήταν να πούμε ότι κλέβουν και εγκληματούν ΕΠΕΙΔΗ είναι π.χ. Σενεγαλέζοι, ή Πακιστανοί, ή Σομαλοί..

Βεβαίως όμως, ουδείς ισχυρίζεται κάτι τέτοιο.

Εγκληματούν επειδή μαζεύτηκαν δύο εκατομμύρια ψυχές (που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα), σε μια χώρα που καλά-καλά δε μπορούσε να φροντίσει τον ήδη υπάρχων πληθυσμό.

Οπότε, από το να πεθάνουν της πείνας οι άνθρωποι, και πρέζα θα πουλήσουν, και θα ληστέψουν και θα κλέψουν και οτιδήποτε.

Είναι θέμα συνθηκών και περιστάσεων, όχι φυλετικό ή ρατσιστικό.

Το θέμα είναι, αν αυτό είναι που εμείς επιθυμούμε για την πατρίδα μας και για την καθημερινότητά μας ;

Plink είπε:
Μέχρι να καταφέρουν να ξεπουλήσουν όλη την συγκεκριμένη περιοχή και να έλθουν όλα τα ακίνητα στα χέρια 3-4 γνωστών λαμογιών....η κατάσταση θα είναι ίδια και χειρότερη....όταν καταφέρουν να αποκτήσουν για ένα κομμάτι ψωμί όλη την περιοχή, τότε θα βάλουν τα τσιράκια τους να την καθαρίσουν και να την μοσχοπουλήσουν....
Συμφωνώ απόλυτα Ηλία !

Η μόνη απορία μου είναι, όταν διώξουν όλους αυτούς που λυμαίνονται την Ομόνοια, ποιά περιοχή θα έχει σειρά για "υποβάθμιση" ;

Μήπως η δικιά μας ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως και ειπατε παραπανω, ειχαν γινει παρα πολλα στο συγκεκριμενο σημειο.. Ολο και λιγοτερος κοσμος πηγαινε καθε φορα, με αποτελεσμα σε καποιο σημειο να μην παει και κανενας. Την ιδια μοιρα ειχαν και τα mc donalds. Ελαχιστο καιρο πριν κλεισουν, ηταν περισσοτερο καταυλισμος παρα καταστημα με γρηγορο φαγητο.
 
exetlaios είπε:
Δηλαδή, όλοι αυτοί που βγαίνουν στις ειδήσεις και λένε ότι τους κλέψανε στην Μενάνδρου, τους σπάσανε το αμάξι στην Ευριπίδου, μπουκάρανε στο μαγαζί τους στη Σωκράτους, τους πούλησαν ναρκωτικά στην Καποδιστρίου κλπ, βιώνουν μια "πλασματική κατάσταση φόβου" ;
Δεν εννοώ οτι όντως δεν υπάρχει συντριπτική άνοδος στην εγκληματικότητα και οτι ένα μέρος της εγκληματικότητας αυτής δεν προέρχεται από αλλοδαπούς. Αυτό που εννοώ είναι οτι πολλές φορές, ίσως να υπερβάλουμε λίγο σε κρίσεις και οτι δεν πρέπει η ανησυχία μας, η οποία είναι εύλογη να μας οδηγεί σε γενικεύσεις(π.χ. οι μετανάστες, αποκλειστικά ευθύνονται για την εγκληματικότητα).

Δική μου γνώμη είναι οτι το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης, για όλες αυτές τις καταστάσεις για τις οποίες αισθανόμαστε ντροπή και ανησυχία, το έχει η πολιτεία η οποία δεν έχει θέσει κάποια πλαίσια μέσα στα οποία αυτοί οι άνθρωποι θα πρέπει να κινούνται. Γιατί μεταναστευτική πολιτική, θα πρέπει να ξέρουμε, δεν υπάρχει αυτή την στιγμή. Επίσης δεν υπάρχει μηχανισμός ένταξης των μεταναστών στον κοινωνικό ιστό κάτι το οποίο ''εξωθεί'' τους μετανάστες σε παράνομες δραστηριότητες και εν τέλει οδηγεί σε φαινόμενα κοινοτισμού, τα οποία είναι άκρως ανησυχητικά.

Δεν κατηγορεί κανείς κανένα ως ρατσιστή και προσωπικά συμφωνώ μαζί σου μιας και κανείς δεν λέει οτι οι άνθρωποι αυτοί έχουν το έγκλημα στην φύση τους αλλά όσο δεν υπάρχουν τα εργαλεία για την ομαλή ένταξη τους τέτοια φαινόμενα θα γίνονται ολοένα και περισσότερο ορατά...
 
Πιστευω οτι δεν μπορει να υπαρξει μεταναστευτικη πολιτικη οταν ομιλουμε για αναλογια 1 λαθρομεταναστη προς σκαρτα 5 πολιτες!!

Καμια κοινωνια, ακομα και οι πιο προηγμενες του Βορρα, δεν μπορουν να αποροφησουν κοσμο σε τετοια αναλογια, με τετοια ροη και τοσο μεγαλο ευρος προελευσης!

Και προσοχη για τι χωρα ομιλουμε...

Μια χωρα που ειναι στα προθυρα της οικονομικης καταρευσης και υποθηκευει κομματια της.

Μια χωρα που εχει (εγκληματικως) υπογραψει συμφωνια οτι δεν εχει το δικαιωμα να προωθει λαθρομεταναστες στην υπολοιπη "πολιτισμενη Ευρωπη".

Μια χωρα που αντι να χαιρει της προστασιας της ΕΕ αφου αποτελει ασπιδα της για το λαθρομεταναστευτικο, οι "εταιροι" της την δανειζουν με 7%, διασυρουν το λαο της στις φυλλαδες και δεν ξεκοβουν το βηχα στους γειτονες ετσι ωστε να μην σταματησει η Ελλας να δινει το 6%+ του ΑΕΠ για Γερμανικα και λοιπα οπλα.

Μηπως να στελναμε ολους αυτους τους ατυχους, πονεμενους, δυσμοιρους ανθρωπους τζαμπε με τα τρενα του (χρεωκοπημενου ετσι κι αλλιως) ΟΣΕ μας προς την Κεντρικη Ευρωπη με ενα τουριστικο οδηγο για Βερολινο, Λονδινο, Στοκχολμη, Αμστερνταμ, Βιεννη κτλ παραμασκαλα και μερικα φραγκα να βρουν την τυχη τους? Να δουμε μετα...

Μην παρασυρομαστε απο ευκολα λογια. Οι πολιτικοι που ομιλουν για ελλειψη μεταναστευτικης πολιτικης συνηθως μενουν στην Πεντελη και τη Βουλιαγμενη και προτιμουν την στειρα κριτικη και τα ξενα χειμερινα θερετρα για σκι.
 
Ναι,όμως, η μεταναστευτική πολιτική δεν αφορά μόνο την ένταξη των μεταναστών αλλά και τα πλαίσια μέσα στα οποία αυτοί θα κινούνται. Χρειάζεται ένα οργανωμένο σχέδιο από το κράτος(αυτό βασικά εννοώ ώς μεταναστευτική πολιτική) το οποίο θα καθορίζει το πως και με ποιούς όρους θα μείνουν αυτοί οι άνθρωποι εδώ...

Γενικά η μετανάστευση και οι προκλήσεις τις οποίες αυτή θέτει είναι ένα ζήτημα το οποίο δεν μπορούμε να το κανονίσουμε μόνοι μας αλλά σαν σύνολο, σαν Ένωση...Το εάν υπάρχει βούληση είναι άλλο θέμα...

Μην ξεχνάς οτι οι πόλεις τις οποίες αναφέρεις έχουν ήδη μεγάλο ποσοστό μεταναστών(Η Γαλλία έχει πέντε(επίσημα) εκατομμύρια μουσουλμάνους(μόνο) μετανάστες σε σύνολο 65 εκατομμυρίων και τρομερες προκλήσεις από την παρουσία των μεταναστών(επεισόδια στο Παρίσι το 05, ζήτημα της μαντίλας κτλ).

Δυστυχώς παιδιά είμαστε εν μέσω κρίσης και όχι μόνο οικονομικής και τέτοια προβλήματα θα είναι ορατά για πολύ καιρό ακόμα..

Μην κατηγορούμε όμως τους εταίρους μας γιατί για την δεινή θέση στην οποία βρισκόμαστε φταίμε εμείς και δεν εννοώ μόνο το επίσημο κράτος αλλά και εμάς διότι τόσα χρόνια(και είναι πολλά τα χρόνια)βλέπαμε αυτό το όργιο διαφθοράς δεν αντιδρούσαμε. Ίσως γιατί ένα μέρος του ελληνικού λαού βολευόταν απο αυτή την κατάσταση...
 
Αλλο το 1 Γαλλος προς 13 μεταναστες και αλλο το 1 Ελληνας προς 5 μη-νομιμους μεταναστες.

Μονο και μονο η ελλειψη καταγραφης λογω τεραστιου αριθμου και ροης ειναι προβλημα σε ολα τα επιπεδα (κοινωνικο, πολιτικο, υγειονομικο, οικονομικο, τουριστικο, ασφαλειας κτλ). Και δεν μιλαμε για ρατσισμο. Αφενος οι Ελληνες ειναι ο πιο αντιρατσιστικος λαος (αλλοι "πολιτισμενοι" πυροβολουν στην Αδριατικη βαρκες με οικογενειες) και αφετερου ολοι οι ανθρωποι που ερχονται με καθε μεσο εδω ειναι πεινασμενοι, βασανισμενοι, χωρις ελπιδα. Ανθρωποι που χρηζουν και δικαιουνται Πανευρωπαικης αμεσης βοηθειας!

Με τη Λισαβωνα και το Μααστριχ εχω την εντυπωση πως η μεταναστευση ειναι προβλημα της ΕΕ μονο οταν ομιλουμε για χωρα πλην της Ελλαδος. Εμεις ειμαστε η εισοδος και λογω υπογραφων ειμαστε και ο τελικος σταθμος.

Περα ομως απο τα οργια σπαταλης, μιζας, Δ.Υ, ρουσφετιου, τεμπελιας μηπως με τα καμποσα δισεκατομυρια που δινουμε καθε χρονο τις τελευταιες δεκαετιες για οπλα (ασχετα αν ειμαστε το "νοτιο συνορο της Ευρωπης") εχουμε χρηματοδοτησει ιδιαιτερα γενναια την Ευρωπη και τους δανειστες μας εν γενει?

Μηπως μας δανειζαν (προ ευρω) πετσινο χρημα?

Υπηρχε αγνη βουληση για τη δημιουργια της ΕΕ or απλα ηταν ενα κολπο για να γινουν ολοι οι Νοτιοι σερβιτορια και καμαριερες?

Αν υπηρχαν αγαθα κινητρα γιατι δεν δημιουργησαν πρωτα απο ολα μια Ευρωπαικη Τραπεζα που θα τυπωνει χρημα κατα το δοκουν και θα βοηθα τα "φτωχαδακια" οπως κανει τοσα χρονια η Αμερικη και εκανε και προ ευρω η Γερμανια και οι υπολοιποι? (ακομα και εμεις επι χουντας).

Αναρωτηθηκαμε οτι μηπως αυτος ειναι ο λογος που το Ηνωμενο Βασιλειο δεν προσχωρει στην νομισματικη ενωση? Μηπως τυπωνει αβερτα στερλινα και κλεινει τρυπες - δανειζει τους Νοτιους?

Ερωτησεις κανω. Ειδημων δεν ειμαι...το αντιθετο θα ελεγα

Η αναλογια μεταναστων στην Ελλαδα δεν εχει Ευρωπαικο προηγουμενο και η στηριξη της ΕΕ ειναι μηδενικη (μας εδωσαν λιγα δεκαδες εκατομυρια για 2 χρονια ως αναγνωριση...).

Ειναι Ευρωπαικη Ενωση τελικα αυτο or σχεδιακι για να εχουν οι Βορειοι δωρεαν μερος για ηλιοθεραπειες τα καλοκαιρια? χαχαχαχα
 
Εδω με σταματησε ενας αφρικανος στην Ομονοια ολιγον (τι ολιγον τεσπα) βαπορακι και με ρωταει: Hey Bro θελεις λιγη κοκα?

Εγω: Οριστε?

Βαπορακι: Θελεις λιγη κοκα?

και για να το τελειωσω και να φυγω γρηγορα του λεω: Κοκα κολα?

περιττο να πω οτι εφυγε τρεχοντας :p

Η κατασταση στο κεντρο εχει φτασει στο απροχωρητο, καε μερα εκει κινουμαι λογω δουλειας. Οποτε μου καθεται δρομολογιο εκτος κεντρου κανω παρτυ!
 
Oταν ημουν μικρος και διαβαζαμε στην ιστορια για διαφορες περιοδους παρακμης πολιτισμων και κραταιων αυτοκρατοριων, θυμαμαι ακομα την απορια μου '' μα καλα, ηταν τυφλοι? Δεν εβλεπαν τι ερχεται?''. Μερικες φορες ειχα την αισθηση οτι ενω ηταν ηλιου φαεινοτερον οτι ερχεται η καταστροφη και χρειαζεται αλλαγη πορειας, επικρατουσε μια νιρβανα και παραιτηση.

Χρονια μετα με τρομο βλεπω το ιδιο στην Ελλαδα του σημερα. Το αυτοκινητο τρεχει χωρις φρενα προς το γκρεμο και κανεις δεν πιανει το τιμονι να το στριψει. Αντιθετως κοιταμε να αξιοθεατα στην πορεια. Μενω εκπληκτος με το γεγονος οτι η αδιαφορια της μεγαλυτερης μεριδας πολιτων επιτρεπει σε διαφορα συμφεροντα (τα οποια δεν συγκοινωνουν απαραιτητα ή ακομη μπορει να ανηκουν εκ διαμετρου αντιθετους χωρους) να πραγματοποιουν τα προσωπικα τους σχεδια εις βαρος ολων.
 
Πίσω
Μπλουζα