Έλα να παίξουμε (ΕΡΤ1)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Ενα ηθοπλαστικο προγραμμα για παιδια (οπως λεει η εκφωνητρια) που προβαλλοταν απ την ΕΡΤ1

Tο παρακατω βιντεακι ειναι αποσπασμα της ταινιας "ιστοριες μιας κερηθρας" (1981) ,ισως να ειναι και το μοναδικο που σωζεται απ τη συγκεκριμενη παιδικη εκπομπη.




Βρηκα λιγα στοιχεια απο ορισμενα τηλεοπτικα προγραμματα που ανεβασαν αλλα μελη (δυστυχως φωτογραφιες απο αρκετα προγραμματα δεν εμφανιζονται και δε μπορεσα να βρω αλλες πληροφοριες).

Τριτη 19-12-1978 ωρα προβολης 18:05

156352.jpg

Πεμπτη 1-11-1979 ωρα προβολης 18:05

156353.jpg

Πεμπτη 31-1-1980 ωρα προβολης 18:05

156354.jpg

Πεμπτη 6-11-1980 ωρα προβολης 17:10

156355.jpg

Δε μπορω να βγαλω ακρη σχετικα με το ποτε ξεκινησε και ποτε σταματησε η προβολη της

Την παρακολουθουσε κανεις σας αυτη την εκπομπη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γνωριζετε ποια ειναι η εκφωνητρια του τρειλερ; μου φαινεται γνωστη η φωνη της απο παλια διαφημιστικα
 
Οπως ειχα γραψει παλιοτερα σε αλλο θεμα επικρατει μπερδεμα με τον τιτλο στα τηλεοπτικα προγραμματα και δεν ξερω αν προκειται για την ιδια η' για δυο διαφορετικες εκπομπες γιατι ο τιτλος ειναι σχεδον ο ιδιος : Η εκπομπη "ελατε να παιξουμε" ειχε ως παρουσιαστρια την ηθοποιο Ανθη Ανδρεοπουλου και ως συμπαρουσιαστρια την 6χρονη τοτε Μυρτω Αλικακη

ALIKAKI1.jpgALIKAI5.jpgALIKAKI3.jpg 

πηγη

Βεβαια στην παρακατω φωτογραφια διαβαζουμε την περιγραφη ενος επεισοδιου με τιτλο "οι 4 εποχες του χρονου" και γραφει "σημερα οι δυο φιλες, η Ανθη και η Κατερινα".... Η παρουσιαστρια λεγοταν πραγματικα Ανθη , δεν ξερουμε ομως αν η Μυρτω Αλικακη ως μικρη συμπαρουσιαστρια λεγοταν "Κατερινα"  

1-9-79.JPG.ce0c83068cc910446e06470f12de7d63.JPG

ο κ. Πιλαβιος στο βιντεακι (00:58) μιλαει για την εκπομπη με τιτλο "ελατε να παιξουμε" οπου για πρωτη φορα εμφανιστηκε η ηθοποιος Μυρτω Αλικακη

https://player.vimeo.com/video/68869331?app_id=122963

Στο βιντεακι που εφτιαξα οταν ανοιξα το θεμα αυτο η εκφωνητρια (δεν ξερω το ονομα της) αναφερει ως τιτλο τον "ελα να παιξουμε" και απ αυτα που λεει δεν αναφερεται ακριβως σε παιδια προσχολικης ηλικιας αφου στο συγκεκριμενο επεισοδιο ασχολουνται με το κεντημα οπως βλεπουμε στο βιντεο του 1ου ποστ.. ωστοσο στα τηλεοπτικα προγραμματα η εκπομπη "ελα να παιξουμε" αναφερεται ως εκπομπη για παιδια προσχολικης ηλικιας.

Αν κανεις γνωριζει τον πραγματικο τιτλο κι αν παρακολουθησε την εκπομπη ας μας ξεδιαλυνει αυτο το μπερδεμα; ειναι η ιδια εκπομπη η "ελα να παιξουμε" με την "ελατε να παιξουμε"   η' δυο διαφορετικες;
 
Είναι πραγματικά η Μυρτώ Αλικάκη?

Πρόσφατα διάβασα μια συνέντευξή της και δεν ανέφερε πουθενά ότι είχε παίξει σε σειρά της ΕΡΤ όταν ήταν παιδί.
 
Μήπως η Αλικάκη απλά έκανε ένα πέρασμα, κάποια στιγμή από κάποια εκπομπή της ΕΡΤ;  Δεν ξέρω αν ταυτίζονται ή όχι οι εκπομπές, αλλά μου φαίνεται δύσκολο να άλλαζαν το όνομα του κοριτσίου από Μυρτώ σε Κατερίνα σύμφωνα με το κείμενο που ανέβασε η Katerinask. Άφησαν Ανθή την ενήλικη και θα άλλαζαν το Μυρτώ που είναι και πιο τηλεοπτικό από το Κατερίνα και θα μπέρδευαν και την μικρή με τα δύο ονόματα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Είναι πραγματικά η Μυρτώ Αλικάκη?

Πρόσφατα διάβασα μια συνέντευξή της και δεν ανέφερε πουθενά ότι είχε παίξει σε σειρά της ΕΡΤ όταν ήταν παιδί.
1@domniki[/USER]στο βιντεο ο Νικος Πιλαβιος λεει οτι αυτη ειναι. Αν εχει κανεις το συγκεκριμενο τευχος της Ραδιοτηλεορασης (441 , 22-28/7/1978 ) θα μπορουσε να μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες. Επισης δεν ηταν σειρα αλλα παιδικη εκπομπη, ισως γι αυτο να μην τη θυμοταν η Αλικακη.

Μήπως η Αλικάκη απλά έκανε ένα πέρασμα, κάποια στιγμή από κάποια εκπομπή της ΕΡΤ;  Δεν ξέρω αν ταυτίζονται ή όχι οι εκπομπές, αλλά μου φαίνεται δύσκολο να άλλαζαν το όνομα του κοριτσίου από Μυρτώ σε Κατερίνα σύμφωνα με το κείμενο που ανέβασε η Katerinask. Άφησαν Ανθή την ενήλικη και θα άλλαζαν το Μυρτώ που είναι και πιο τηλεοπτικό από το Κατερίνα και θα μπέρδευαν και την μικρή με τα δύο ονόματα;
1@foutix[/USER]  Σχετικα με την αλλαγη του ονοματος του κοριτσιου δε μπορουμε να αποκλεισουμε οτι μπορει να προκειται και για λαθος του τηλεοπτικου προγραμματος, δε θα ειναι και η πρωτη φορα. Δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη αλλη παιδικη εκπομπη με συμπαρουσιαστη παιδι για να συγκρινω αν ειχε το πραγματικο του ονομα η' αλλο. Παντως τοσο σε ελληνικες ταινιες οσο και σε σειρες πολλα παιδια εχουν διαφορετικο ονομα απ'το πραγματικο τους, εδω ομως μιλαμε για παιδικη εκπομπη.

 
1@katerinak[/USER] Τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε, αλλά αν η ενήλικη παρουσιάστρια στη συγκεκριμένη εκπομή δεν άλλαξε το όνομά της θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν αυτό συνέβαινε με τη μικρή συμπαρουσιάστρια της εκπομπής. Για να δούμε, ίσως κάποιος που έχει δει την εκπομπή μπορεί να μας βοηθήσει.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δύο χρόνια μετά το τελευταίο post, να αναφέρω πως στη σημερινή εκπομπή "Συναντήσεις" της ΕΡΤ 1 ήταν καλεσμένες η Μυρτώ Αλικακη κ η Φωτεινή Βελεσιωτη. Μιλώντας για τα παιδικά της χρόνια η Αλικακη ανέφερε ότι συμμετείχε στην εκπομπή 'Ελάτε να παίξουμε' με την Ανθή Ανδρεοπουλου. Εάν κρίνω κ από τις δικές μου μνήμες η εκπομπή πρέπει παιζόταν μέχρι το 1981.
 
Δύο χρόνια μετά το τελευταίο post, να αναφέρω πως στη σημερινή εκπομπή "Συναντήσεις" της ΕΡΤ 1 ήταν καλεσμένες η Μυρτώ Αλικακη κ η Φωτεινή Βελεσιωτη. Μιλώντας για τα παιδικά της χρόνια η Αλικακη ανέφερε ότι συμμετείχε στην εκπομπή 'Ελάτε να παίξουμε' με την Ανθή Ανδρεοπουλου. Εάν κρίνω κ από τις δικές μου μνήμες η εκπομπή πρέπει παιζόταν μέχρι το 1981.
Είδα κι εγώ την εκπομπή και το επιβεβαιώνω ότι ανέφερε πως έπαιζε στην εκπομπή. Ανέφερε επίσης ότι κάποια στιγμή κουράστηκε ως παιδί και απλά σταμάτησε να πηγαίνει. Ενδεχομένως η Κατερίνα που αναφέρεται παραπάνω να είναι η αντικαταστάτριά της.
 
Πίσω
Μπλουζα