Έλεγχος Επίδοσης Α', Β', Γ' Λυκείου - Ενιαίο Πολυκλαδικό Λύκειο (ΕΠΛ) 1991-94

Ως ιδεα, το πολυκλαδικο λυκειο ηταν καλη.

Το προβλημα ηταν οι κτιριακες εγκαταστασεις (ανυπαρκτες), και το προσωπικο που το επανδρωνε (οι μισοι βυσματωμενοι καθηγητες χρονια να διδασκουν στην ιδια εδρα με μηδεν ορεξη και διαθεση, και οι αλλοι μισοι εποχιακοι, με τα κυρια εισοδηματα τους να τα βγαζουν εξω και στο σχολειο να ερχονται βασικα για να κανουν χαβαλε παρα να διδαξουν). Τουλαχιστον αυτα συνεβαιναν εκει που ημουν εγω. Αλλα φανταζομαι καπως ετσι πρεπει να ηταν και αλλου.
 
Ozzaros είπε:
Ως ιδεα, το πολυκλαδικο λυκειο ηταν καλη.
Το προβλημα ηταν οι κτιριακες εγκαταστασεις (ανυπαρκτες), και το προσωπικο που το επανδρωνε (οι μισοι βυσματωμενοι καθηγητες χρονια να διδασκουν στην ιδια εδρα με μηδεν ορεξη και διαθεση, και οι αλλοι μισοι εποχιακοι, με τα κυρια εισοδηματα τους να τα βγαζουν εξω και στο σχολειο να ερχονται βασικα για να κανουν χαβαλε παρα να διδαξουν). Τουλαχιστον αυτα συνεβαιναν εκει που ημουν εγω. Αλλα φανταζομαι καπως ετσι πρεπει να ηταν και αλλου.
Στο Βολο κατασκευασανε ενα καινουριο, τεραστιο σχολειο ως ΕΠΛ. Ηταν πολυ καλο σχολειο αν και οι πρωτοι μαθητες που μπηκανε μεσα κανανε πολλες ζημιες.

Π.χ. Καιγανε το συστημα πυροσβεσης με αναπτηρες(τα πλαστικα που λιωνουν και τρεχει το νερο)

Ειχε 100 καθηγητες(!) και οι περισσοτεροι ηταν καλοι, καποιοι υπερβολικα καλοι και φυσικα υπηρχαν και τεμπεληδες...χειροτεροι απο εμας...

Σε καποιες ονομαστικες εορτες(π.χ. Αγ. Γεωργιου) γινοτανε γλεντι κανονικο, αφου γιορταζανε παρα πολλοι καθηγητες.

Πολλους τους φωναζαμε με το μικρο τους.

Εκανα και σε ΤΕΛ ενα χρονο και δεν μου αρεσε. Αλλη αντιμετωπιση...

Μπορεις να δεις το σχολειο στο τελος του βιντεο...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25703-%CF%EC%E1%E4%E9%EA%DE-%E5%F1%E3%E1%F3%DF%E1-1%E7%F2-%CB%F5%EA%E5%DF%EF%F5-%C5%ED%E9%E1%DF%E1-%D0%EF%EB%F5%EA%EB%E1%E4%E9%EA%DC-%CB%FD%EA%E5%E9%E1-%28%C5%D0%CB%29&p=442913&viewfull=1#post442913
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Axilleas1981 είπε:
Ναι το μπουζουκι οπως και η εργασια ηταν στην Α'ΕΠΛ
Εχω ανοιξει θεμα για την ατομικη εργασια, αν μπορεσεις βαλε και τα δικα σου...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?27445-%C1%F4%EF%EC%E9%EA%DE-%E5%F1%E3%E1%F3%DF%E1-%EA%E1%E9-%EC%E1%E8%DE%EC%E1%F4%E1-%F3%F7%E5%E4%DF%EF%F5-1%E7%F2-%CB%F5%EA%E5%DF%EF%F5-%C5%ED%E9%E1%DF%EF-%D0%EF%EB%F5%EA%EB%E1%E4%E9%EA%FC-%CB%FD%EA%E5%E9%EF-%28%C5%D0%CB%29&p=455670&posted=1#post455670
 
Κι εγώ τελείωσα Πολυκλαδικό Λύκειο. Στην πόλη μας πρόλαβε να λειτουργήσει μόνο 2 χρόνια. Εγώ ήμουν στη 2η φουρνιά και μετά μπήκε το νέο σύστημα.

Στην Α' Λυκείου θυμάμαι το μάθημα Τεχνολογία. Ως ατομική εργασία είχα φτιάξει ένα περισκόπιο. Ένα παραλληλόγραμο ξύλινο κουτί που έβαζες το μάτι σου στη μία πλευρά και έβλεπες από την άλλη. Σαν ομαδική εργασία είχαμε φτιάξει ένα ελαιοτριβείο. Είχα επιμεληθεί το χωνί συλλογής του ελαιοκάρπου το οποίο δεν ήταν άλλο από ένα κουτί Palmolive κομμένο καθώς και τον ιμάντα που τραβούσε τις ελιές. Θυμάμαι την πρώτη μας επαφή με εργαλεία όπως ηλεκτρικό πριόνι κ.α. Το εργαστήριο μας ήταν ένα πρώην γυμανστήριο. Θυμάμαι η καθηγήτρια μας να μου είχε βάλει 15 στο πρώτο 3μηνο και να έχω φρικάρει. Έτσι έβαλα τα μεγάλα μέσα (βλέπε father). E, στο 3ο 3μηνο μου έβαλε 19.

Στη Β' Λυκείου διάλεξα 5ο κύκλο Ηλεκτροτεχνία και Ηλεκτρολογία. Περιττό να πω ότι είμασταν μόνο αγόρια στην τάξη. Καταλαβαίνετε τι γινόταν. Μαζί όμως στην ίδια αίθουσα για τα κοινά μαθήματα κάναμε με τα παιδιά του 2ου κύκλου που πήγαιναν για Ιατρικά επαγγέλματα. Ακόμη ο κύκλος που παρέπεμπε σε φιλολογικά κτλ ήταν όλο κορίτσια κι ένα αγόρι. Στην Β' Λυκείου πέρασα την καλύτερη χρονιά από όλο το Λύκειο.

Στη Γ' Λυκείου διάλεξα τον κύκλο που ήταν η Α΄Δέσμη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Κι εγώ τελείωσα Πολυκλαδικό Λύκειο. Στην πόλη μας πρόλαβε να λειτουργήσει μόνο 2 χρόνια. Εγώ ήμουν στη 2η φουρνιά και μετά μπήκε το νέο σύστημα.
Στην Α' Λυκείου θυμάμαι το μάθημα Τεχνολογία. Ως ατομική εργασία είχα φτιάξει ένα περισκόπιο. Ένα παραλληλόγραμο ξύλινο κουτί που έβαζες το μάτι σου στη μία πλευρά και έβλεπες από την άλλη. Σαν ομαδική εργασία είχαμε φτιάξει ένα ελαιοτριβείο. Είχα επιμεληθεί το χωνί συλλογής του ελαιοκάρπου το οποίο δεν ήταν άλλο από ένα κουτί Palmolive κομμένο καθώς και τον ιμάντα που τραβούσε τις ελιές. Θυμάμαι την πρώτη μας επαφή με εργαλεία όπως ηλεκτρικό πριόνι κ.α. Το εργαστήριο μας ήταν ένα πρώην γυμανστήριο. Θυμάμαι να μου βάλει 15 στο πρώτο 3μηνο και να έχω φρικάρει. Έτσι έβαλα τα μεγάλα μέσα (βλέπε father). E, στο 3ο 3μηνο μου έβαλε 19.

Στη Β' Λυκείου διάλεξα 5ο κύκλο Ηλεκτροτεχνία και Ηλεκτρολογία. Περιττό να πω ότι είμασταν μόνο αγόρια στην τάξη. Καταλαβαίνετε τι γινόταν. Μαζί όμως στην ίδια αίθουσα για τα κοινά μαθήματα κάναμε με τα παιδιά του 2ου κύκλου που πήγαιναν για Ιατρικά επαγγέλματα. Ακόμη ο κύκλος που παρέπεμπε σε φιλολογικά κτλ ήταν όλο κορίτσια κι ένα αγόρι. Στην Β' Λυκείου πέρασα την καλύτερη χρονιά από όλο το Λύκειο.

Στη Γ' Λυκείου διάλεξα τον κύκλο που ήταν η Α΄Δέσμη.
Εχεις κρατησει τιποτα απο την εργασια σου, φωτογραφιες ή το τηλεσκοπιο;;;
 
Το περισκόπιο το έχω κρατήσει και πρέπει να είναι στο πατρικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και γω Πολυκλαδικο Ηλιουπολης.

93-96 και 97 ειδικευση!!
 
pardalotzatziki είπε:
Αν μπορεις καποια στιγμη βγαλε φωτο για το αντιστοιχο θεμα...
Βεβαίως, γιατί όχι αν και θα αργήσει κομματάκι :) . Και μια διόρθωση. Περισκόπιο είναι όχι τηλεσκόπιο :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki (ωραιο nick) ημουν 7ο κλαδο!!! Και 1ο κυκλο στη 2α λυκειου
 
johnny19818 είπε:
Βεβαίως, γιατί όχι αν και θα αργήσει κομματάκι :) . Και μια διόρθωση. Περισκόπιο είναι όχι τηλεσκόπιο :)
Καλυτερο απο τηλεσκοπιο!

ASFE είπε:
pardalotzatziki (ωραιο nick) ημουν 7ο κλαδο!!! Και 1ο κυκλο στη 2α λυκειου
Ευχαριστω! Τι ειδικοτητα ηταν ο 7ος; Δε θυμαμαι..
 
Κοινωνικης προνοιας :)
 
Πίσω
Μπλουζα