Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Επειδή πρόσεξα ότι είχε γίνει παλιότερα ερώτηση για το Νίκο Ρεντίφη και είχε δωθεί κάποια απάντηση, [edit] Το "μου το είπε κάποιος σε ένα γκρουπ στο FB" το έχουμε πει 1000000000000000000000000000000000 φορές δεν αποτελεί πηγή για εδώ πέρα. Ως εκ τούτου τα παρακάτω ποστ διαγράφονται [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπαθητική φυσιογνωμία ο Νίκος Ρεντίφης. Τον θυμάμαι σε αρκετέτες ταινίες και σειρές της περιόδου τέλη 80s αρχές 90s. Δε μου ήταν γνωστό οτι έχει αποβιώσει. Είνα τσεκαρισμένη αυτή η πληροφορία; Πρόσφατα είχα δει το μη μου άπτου και κάπου τον είχε πάρει το μάτι μου. Δεν μου φαίνονταν πάνω από 50 και δεν ήταν πολύ παχύς.
 
foutix είπε:
Συμπαθητική φυσιογνωμία ο Νίκος Ρεντίφης. Τον θυμάμαι σε αρκετέτες ταινίες και σειρές της περιόδου τέλη 80s αρχές 90s. Δε μου ήταν γνωστό οτι έχει αποβιώσει. Είνα τσεκαρισμένη αυτή η πληροφορία; Πρόσφατα είχα δει το μη μου άπτου και κάπου τον είχε πάρει το μάτι μου. Δεν μου φαίνονταν πάνω από 50 και δεν ήταν πολύ παχύς.
Και βέβαια είναι τσεκαρισμένη foutix. Το άτομο αυτό έχει ξεκαθαρίσει ότι στο γκρουπάκι που είπα, θα δίνονται μόνο πραγματικές πληροφορίες, γιατί προφανώς θα υπάρχει και επαφή με άλλους ηθοποιούς ή το συγγενικό περιβάλλον ηθοποιών, έτσι ώστε να υπάρχει ασφαλής ενημέρωση. Έχω ρωτήσει και κάτι άλλο το άτομο αυτό για το Ρεντίφη και περιμένω να μου πει. Όσο για το Μη μου άπτου που λες, έχεις δίκιο ότι τον είδες. Είναι ταινία του 1996 και σε μπέρδεψε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συγνωμη αλλα μεταγενεστερα του 2009 ειδα μετα ματια μου ζωντανο το νικο ρεντιφη

και τα ματια μ ακομη δεν με γελανε,
 

1@Tassoulis[/USER] είναι προφανές πως αν τότε (1996) ήταν περίπου 50 ο άνθρωπος και ζει σήμερα θα είναι γύρω στα 70. Με προβλημάτισε το ποστ του/της elsint17. Εύχομαι ο άνθρωπος να ζει
 
[edit] Επιβεβαίωσέ το με πηγές και όχι από τις μεταξύ σας συζητήσεις στο FB. [edit] Να ενημερώσω ότι έφυγε σήμερα ο ηθοποιός Βασίλης Μαυρομάτης (15/4/1935-1/11/2017), όπως ανακοίνωσε η κόρη του στο φέισμπουκ. Θα επιβεβαιώσω τη χρονολογία γέννησής του από την κόρη του. Επίσης να πω ότι η Καίτη Πάνου γεννήθηκε 28/8/1927 όπως μου είπε η αδερφή της στο φέισμπουκ. Τέλος η Βέτα Μπετίνη ήταν γεννημένη 9/5/1960, όπως έγραφε και στο φέισμπούκ της. Ο Αντώνης Μποσκοΐτης που της είχε πάρει συνέντευξη, γράφει ότι ήταν κάτω από 60 ετών, κάτι που επιβεβαιώνει ότι έφυγε 57 ετών. https://www.thepressroom.gr/ellada/p...les-mayromates
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Tassoulis[/USER] τα edit των moderators και των admins δε θα τα επεξεργάζεσαι. Αν υπάρχει πρόβλημα και δε σου αρέσει κάτι pm.
 
ioli1453 είπε:
Αυτη τη συνεντευξη της Μαργαριτας Παπαγεωργιου το 2002 που μιλαει για το Θαναση Βεγγο τι βρηκα κι εγω αλλα μπορει και να ζει ακομα και το λεω αυτο γιατι αν ειχε πεθανει νομιζω θα ειχε γραφτει καπου πιστευω.
Σε περίπτωση που δεν έχει αναφερθεί ....

Welcome γιαγιά Μαργαρίτα να βάλεις λίγη τάξη. Μετά ακολούθησε το ταβερνάκι με το μοσχομύριστο ουζάκι στην παρακείμενη ταβέρνα, ο αποχαιρετισμός κι οι ευχές για το νέο αντάμωμα.

Η ημέρα ήταν Κυριακή, οχτώ ογδόου του δύο χιλιάδες δέκα.
Προέλευση :

http://aspromavrestainies.blogspot.g...l#comment-form

//////////////////////////////////////

Παρεπιμτόντως/Btw

εδώ σε σελίδα αφιερωμένη στον M.Νικολικάκο

nikolik pap.jpg

βέπουμε μια φωτογραφία

Με την Μαργαρίτα Παπαγεωργίου στο διάλειμα ενος γυρίσματος, 1960

και ημερομηνία (28/04/1960)

Δεδομένου ότι τελευταία ταινία της Μ.Παπαγεωργείου είναι η "Θεία από το Σικάγο" /1957

λογικά η Μ.Παπαγεωργίου θα ήταν εκεί με κάποια άλλη ιδιότητα εκεί π.χ. ως επισκέπτης? (κι ακόμα κι αν έστω η ημερόμηνία δεν είναι η σωστή δεν έχουν παίξει ποτέ μαζί σε ταινία έτσι κι αλλιώς)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γνωρίζει κανείς εάν ζει η Τιτίκα Νικηφοράκη; Νομίζω πως γεννήθηκε το 1915, άρα πρέπει να είναι 102 ετών! Σε ανάρτηση της διαδικτυακής εφημερίδας "Η ΡΟΔΙΑΚΗ" στις 21/01/16 ο εξάδερφός της Μιχαήλ Δ. Κόκκινος της ευχήθηκε χρόνια πολλά:

http://www.rodiaki.gr/article/325876/arxizei-to-neo-taphtoyrgeio-ths-psinthoy
 
sagma666 είπε:
Γνωρίζει κανείς εάν ζει η Τιτίκα Νικηφοράκη; Νομίζω πως γεννήθηκε το 1915, άρα πρέπει να είναι 102 ετών! Σε ανάρτηση της διαδικτυακής εφημερίδας "Η ΡΟΔΙΑΚΗ" στις 21/01/16 ο εξάδερφός της Μιχαήλ Δ. Κόκκινος της ευχήθηκε χρόνια πολλά:
http://www.rodiaki.gr/article/325876/arxizei-to-neo-taphtoyrgeio-ths-psinthoy
ζει η γυναικα και ειναι οντως 102 χρονων να της ευχηθουμε να τα χιλιασει με αγαπη
 
Να είναι πάντα καλά η Τιτίκα Νικηφοράκη. Μήπως ζει και η Ξένη Δράμαλη; Αν ναι θα είναι 104 ετών σήμερα!
 
sagma666 είπε:
Να είναι πάντα καλά η Τιτίκα Νικηφοράκη. Μήπως ζει και η Ξένη Δράμαλη; Αν ναι θα είναι 104 ετών σήμερα!
συμφωνα με τους κανονες του φορουμ δεν μπορω να απαντησω σαυτη την ερωτηση
 
Γιατί είναι απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ ν' αναφερόμαστε στην Ξένη Δράμαλη;
 
sagma666 είπε:
Γιατί είναι απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ ν' αναφερόμαστε στην Ξένη Δράμαλη;
ε οχι βεβαια

απλα σε περιπτωση θανατου καλλιτεχνη πρεπει να εχουμε και τις πηγες
 

1@John22[/USER] Η οποία είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Γνωρίζει κάνενας σε ποιά ταινία είχε παίξει με τον Λογοθετίδη; ΒΤW και από τα λεγόμενα της Άννας Κυριακού φαίνεται οτι ο Λογοθετίδης ήταν μορφή.
 
Πίσω
Μπλουζα