Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

mhmerotategiatipino είπε:
Σημειωσα τις ταινιες της κομπαρσας και θα το ψαξω το βραδυ στο διτομο οπως σου υποσχεθηκα.
Χρόνια πολλά και καλές γιορτές. Αναρωτιέμαι αν το δίτομό σου συμπεριλαμβάνει τη Λούσυ Ματλή, την θρυλική "Χλόη" στο "Δάφνις και Χλόη". Πάντως, σίγουρα ζούσε το 1964, καθώς ο Σακελλάριος την αναφέρει στο ντοκιμαντέρ "Τον παλιό εκείνο τον καιρό...". Κατά τη γνώμη μου θα ήταν χρήσιμο να έχουμε όλες τις πληροφορίες που αναφέρει το βιβλίο γι' αυτούς τους ηθοποιούς, παραθέτοντάς το φυσικά ως πηγή.
 
Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι απεγινε η χλοη Λασκου?
 
georgeafe είπε:
Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι απεγινε η χλοη Λασκου?
Τη θυμάμαι σε κάποιες βιντεοταινίες και σειρές τη 10ετία του '80 αλλά έκτοτε και γω δε ξέρω...
 
Εγώ πάντως τη θυμάμαι έναν καιρό να εμφανίζεται ολίγον-τι "σερί" σε "πρωινάδικα" (για ένα-δυο χρόνια ίσως, πότε να την βγάζει το ένα, πότε το άλλο). Κι αν δεν κάνω λάθος, ήταν μέσα στην προηγούμενη δεκαετία. Ίσως τελευταία φορά που την είχα πετύχει, να ήταν κατά τα μέσα της (προηγούμενης δεκαετίας). Σίγουρα θυμάμαι να λέει ότι είχε "αποσυρθεί" σε κάποιο νησί (ΝΟΜΙΖΩ Σαντορίνη), με την έννοια ότι αποφεύγει τη δημοσιότητα, ή τουλάχιστον δεν την επιδιώκει.

Και είναι "μικρή" σε ηλικία (κάτω από 65). Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα τα ΜΜΜ έχουν τις κεραίες τους (και τις κάμερες και τα μικρόφωνά τους) προς τα πάνω της, σε φάση "stand by", με την έννοια ότι δεν έχει "ξεχαστεί" και τους είναι άγνωστος ο σημερινός της βίος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια ποσο τσακαλια ειστε μπραβο ευχαριστω πολυ και καλη χρονια με υγεια
 
Η Αντιγόνη Αμανίτου και Η Ελεονώρα Σταθοπούλου, που έπαιζαν σε ταινίες τέλη 70ς αρχές 80ς τι απέγιναν;
 
Για την Ελεονώρα Σταθοπούλου το 2006 εξέδωθει το πρώτο της μυθυστόρημα με τον τίτλο "Εκείνος". Περσσότερες πληροφορίες εδώ :

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=28991&page=1

Η Αντιγόνη Αμανίτου εργάζοταν στο ΔΗΠΕΘΕ Ρόδου το 2010 ενώ ηχογράφησε ένα τραγούδι για την παγκόσμια ημέρα κατά του AIDS to 2011.

Το τραγούδι εδώ

 
Στην εφημεριδα espresso εχει μια συνεντευξη της χορευτριας Ναντια Φοντανα που λεει ποσο δυσκολα περναει οικονομικα και οτι κανει καποιες φορες ασχημες σκεψεις και εχει βαλλει η εφημεριδα εναν τρομακτικο τιτλο μπορειτε να διαβασετε την συνεντευξη της σαυτο το το λινκ που παραπεμπει στην εφημεριδα http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=2&catid=0&artid=1475300&pg=1.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για άλλη μια φορά
 
stakovie το διτομο δεν αναφερει κατι ξεχωριστο για τη Λουσυ Ματλη. Απο προσωπικη ερευνα βρηκα ενα εξωφυλλο της στον Κινηματογραφικο Αστερα (18/1 και 8/2/1931) και 2 δημοσιευματα στο Εξελσιορ τον Νοεμβρη του 1931. Περαν τουτου ουδεν.

kostratinos μετα απο διασταυρωσεις που εκανα στο 2τομο δεν εβγαλα καποιο ασφαλες συμπερασμα. αν θες τη γνωμη μου η κομπαρσα μαλλον πρεπει να ειναι η νιτσα αβαταγγελου. καμια δεν αναφερεται σε ολες τις ταινιες που αναφερεις, εντοπισα μονο τα εξης: Ντία Αβδή στις ταινίες Η αγαπη μας, Δημητρη μου Δημητρη μου / Αγγελα Γιουραντη στο Ησαια χορευε και στο Δημητρη μου Δημητρη μου / Νιτσα Αβαταγγελου στο Φανερος πρακτωρ 000, Δημητρη μου, Δημητρη μου. Στο διτομο οι συγγραφεις δεν μενουν στα κρεντιτς των ταινιων, εχουν κανει και προσωπικη ερευνα, που εγω δεν καταλαβα απο που και αναφερουν στο τελος των γνωστων ονοματων και τους κομπαρσους. το λεω αυτο γιατι δεν αναφερονται ολα τα ονοματα των κομπαρσων (αν προκειται για την Αβαταγγελου δεν αναφερεται στις αλλες ταινιες που λες) ελπιζω να βοηθησα. θες να αναρτησω τη φιλμογραφια της εδω;
 
washcloud είπε:
Εγώ πάντως τη θυμάμαι έναν καιρό να εμφανίζεται ολίγον-τι "σερί" σε "πρωινάδικα" (για ένα-δυο χρόνια ίσως, πότε να την βγάζει το ένα, πότε το άλλο). Κι αν δεν κάνω λάθος, ήταν μέσα στην προηγούμενη δεκαετία. Ίσως τελευταία φορά που την είχα πετύχει, να ήταν κατά τα μέσα της (προηγούμενης δεκαετίας). Σίγουρα θυμάμαι να λέει ότι είχε "αποσυρθεί" σε κάποιο νησί (ΝΟΜΙΖΩ Σαντορίνη), με την έννοια ότι αποφεύγει τη δημοσιότητα, ή τουλάχιστον δεν την επιδιώκει.
Ακριβώς και εγώ κάτι τέτοιο θυμάμαι. Μόνο που το νησί δεν ήταν η Σαντορίνη αλλά η Σύρος. Θυμάμαι μάλιστα μια εκπομπή γύρω στις αρχές των 00s που την έδειχνε να κάνει καταδύσεις στις παραλίες του νησιού, και να λέει με παράπονο για τον Βουτσά ότι ενώ πηγαίνει κάθε καλοκαίρι στη Μύκονο, δεν έχει περάσει ποτέ από τη Σύρο (που είναι δίπλα) για να τη δει. Ήταν πάντως γλυκύτατατη και όμορφη ακόμα. Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και δημιουργικότητα
 
mhmerotategiatipino είπε:
Αγγελα Γιουραντη στο Ησαια χορευε και στο Δημητρη μου Δημητρη μου
H Aγγελα Γιουραντη αποκλειεται να ειναι γιατι δεν ηταν κομπαρσα. Στο Δημητρη μου Δημητρη μου κανει το κοριτσι που προτιμα ο Πρεκας αντι της Ξενιας Καλογεροπουλου. Η Αγγελα επαιξε επισης στο Χαζομπαμπα ερμηνευοντας τη συζυγο του Νικου Δαδινοπουλου που τη φερνει μαζι του απο τη Γερμανια.

Πολυ γλυκια και ομορφη κοπελα και θα ηθελα να τη βλεπαμε και αλλου. Εμφανιστηκε στα τελη του '60 μεχρι αρχες του '70 κι υστερα χαθηκε.
 
Πίσω
Μπλουζα