Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Καλοστεκούμενος. Αλλά πω πω καρφί με το καλημέρα ο Χ"νικ... "ίνδαλμα των παιδικών μου χρόνων". Βέβαια αν οι ημερομηνίες που είδα είναι σωστές, έχουν 18 χρόνια διαφορά. Ο Παύλος Μελάς γυρίστηκε το 1974, όταν ο Λ.Κ. ήταν 30 και ο Ν.Χ. 12. Άρα σωστά μεν αυτά που είπε, αλλά ήταν ανάγκη?
 
Νέα για την αγαπημένη ηθοποιό Ξένια Καλογεροπούλου. Την Ξένια με τα υπέροχα μάτια της που δυστυχώς δε χρησιμοποιεί πια , την Ξένια που παρόλα αυτά έχει τεράστια δύναμη ψυχής και δίνει το δικό της σημαντικό μήνυμα...

 
H Nικη Λινάρδου "εφυγε" μέσα σε διάστημα 20 ημερών με καλπάζοντα καρκίνο στις 26/9/2012.....Το ονομα Νικη Λινάρδου είναι το μισό καλλιτεχνικό δλδ το Λινάρδου. Λεγόταν Ανδρονίκη Κούλα..Ο δεύτερος σύζυγός της με τον οποιο παντρεύτηκε το 1985 ηταν ο σκηνοθέτης της ΕΤ2 Θάνος Χρυσοβέργης με τον οποίο χώρισαν το 1994.
Η Νικη Λιναρδου ηταν απο τις αγαπημενες μου επειδη ησασταν φιλη της μηπως ξερετε ποια χρονιά παντρεύτηκε το Σακελλαριο και ποτε χωρισαν? Ρωταω γιατι κανεις δεν ξερει ποτε εγινε αυτο δεν γραφτηκε πουθενα.Επισης σας μιλαγε για τη ζωη της διπλα στο Σακελλαριο? Ο Χρυσοβεργης εχει σκηνοθετησει πολλες εκπομπες στην ερτ παλια αλλα δεν υπαρχει πουθενα βιογραφικο του.Ξερετε αν ζει ακομα?
 
Η Νικη Λιναρδου ηταν απο τις αγαπημενες μου επειδη ησασταν φιλη της μηπως ξερετε ποια χρονιά παντρεύτηκε το Σακελλαριο και ποτε χωρισαν? Ρωταω γιατι κανεις δεν ξερει ποτε εγινε αυτο δεν γραφτηκε πουθενα.Επισης σας μιλαγε για τη ζωη της διπλα στο Σακελλαριο? Ο Χρυσοβεργης εχει σκηνοθετησει πολλες εκπομπες στην ερτ παλια αλλα δεν υπαρχει πουθενα βιογραφικο του.Ξερετε αν ζει ακομα?
Μέχρι να σου απαντήσει η ΕΡΙΚΑ, σου δίνω εγώ κάποιες πληροφορίες που βρήκα. Ο Σακελλάριος ήταν παντρεμένος από το 1939 με τη Ματούλα Ντάβαρη, η οποία έφυγε νωρίς το 1969 και με την οποία είχε αποκτήσει τις κόρες του Ελένη και Ανή. Η λογική λέει ότι με τη Λινάρδου θα ήταν παντρεμένος από το 1969/70 έως το 1980/81, γιατί το 1981 παντρεύτηκε την επίσης ηθοποιό Τίνα Βρεττού (η πασίγνωστη Τίνα Σακελλάριου) και έζησε μαζί της μέχρι το θάνατό του το 1991. Δίνω και δυο λινκ με πολλές πληροφορίες για το σπουδαίο σκηνοθέτη και δημιουργό, μεταξύ αυτών τα ονόματα των γονιών του και άλλα πολλά. https://www.greekschannel.com/gr/alekos-sakellarios-h-pena-o-anthrwpos-h-klhronomia-tou/ & https://www.enimerotiko.gr/politism...as-kai-poy-ofeilontan-i-megali-epitychia-toy/. Ο Θάνος Χρυσοβέργης λογικά ζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μέχρι να σου απαντήσει η ΕΡΙΚΑ, σου δίνω εγώ κάποιες πληροφορίες που βρήκα. Ο Σακελλάριος ήταν παντρεμένος από το 1939 με τη Ματούλα Ντάβαρη, η οποία έφυγε νωρίς το 1969 και με την οποία είχε αποκτήσει τις κόρες του Ελένη και Ανή. Η λογική λέει ότι με τη Λινάρδου θα ήταν παντρεμένος από το 1969/70 έως το 1980/81, γιατί το 1981 παντρεύτηκε την επίσης ηθοποιό Τίνα Βρεττού (η πασίγνωστη Τίνα Σακελλάριου) και έζησε μαζί της μέχρι το θάνατό του το 1991. Δίνω και δυο λινκ με πολλές πληροφορίες για το σπουδαίο σκηνοθέτη και δημιουργό, μεταξύ αυτών τα ονόματα των γονιών του και άλλα πολλά. https://www.greekschannel.com/gr/alekos-sakellarios-h-pena-o-anthrwpos-h-klhronomia-tou/ & https://www.enimerotiko.gr/politism...as-kai-poy-ofeilontan-i-megali-epitychia-toy/. Ο Θάνος Χρυσοβέργης λογικά ζει.
Η Τινα Σακελλαριου σε μια συνεντευξη που εδωσε το 2018 εδω το λινκ της συνεντευξης https://www.koutipandoras.gr/article/tina-sakellarioy-dexios-kai-syggrafeas-ginetai ειπε οτι τον γνωρισε το 1978 και οτι με τη Λιναρδου ειχαν χωρισει 2-3 χρονια πριν και Είχαν χωρίσει κακήν κακώς .Αρα ειχαν χωρισει το 1975/1976 με τη Λιναρδου.Τι λες? Αρα αν παντρευτηκαν το 1970 και χωρισαν το 1975 ο γαμος κρατησε 5 χρονια τοτε.
 
Η Τινα Σακελλαριου σε μια συνεντευξη που εδωσε το 2018 εδω το λινκ της συνεντευξης https://www.koutipandoras.gr/article/tina-sakellarioy-dexios-kai-syggrafeas-ginetai ειπε οτι τον γνωρισε το 1978 και οτι με τη Λιναρδου ειχαν χωρισει 2-3 χρονια πριν και Είχαν χωρίσει κακήν κακώς .Αρα ειχαν χωρισει το 1975/1976 με τη Λιναρδου.Τι λες? Αρα αν παντρευτηκαν το 1970 και χωρισαν το 1975 ο γαμος κρατησε 5 χρονια τοτε.
Ναι πιθανόν
 
Πληροφορίες για τον Γιώργο Βάσο:
*ΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΟΝΑΚΡΙΒΟ ΓΙΟ ΤΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑΣ...*
Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΗΘΟΠΟΙΟ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 80 ΓΙΩΡΓΟ ΒΑΣΟ...ΜΕ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΣΟΣ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΣΤΗΝ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΑ ΣΙΡΙΑΛ ΤΗΣ ΕΡΤ *ΛΕΗΛΑΣΙΑ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ*- *ΡΟΚΚΟΣ ΧΟΙΔΑΣ* ΚΑΙ ΤΟ *ΧΡΥΣΟ ΣΠΙΤΙ....ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΟΥ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ ΚΩΜΙΚΟΥ ΜΑΣ ΣΩΤΗΡΗ ΜΟΥΣΤΑΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΠΑΙΞΕ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΕΥΡΥΤΕΡΑ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΤΟ ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΚΟΙΝΟ...... Η ΣΤΕΝΗ ΦΙΛΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΤΗΡΗ ΜΟΥΣΤΑΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΜΝΗΣΤΗ ΜΑΡΙΑ ΜΠΟΝΕΛΛΟΥ, ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΣΕΤΕΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΑΝΕΞΙΤΗΛΕΣ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΜΑΣ...Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΒΑΣΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΣΙΡΙΑΛ *ΖΩΗ ΠΑΤΙΝΙ* ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΡΘΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ....ΑΠΟ ΤΟΤΕ Ο ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟΤΡΑΒΗΧΤΗΚΕ ΟΡΙΣΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΖΕΙ ΜΙΑ ΗΣΥΧΗ ΖΩΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΟΝΑΚΡΙΒΟ ΓΙΟ ΤΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥ, ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΑΛΙΒΕΡΙ ΤΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ.......
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΙΟΣ ΜΑΡΑΣ

[edited by admin] Μη γράφεις σε παρακαλώ με κεφαλαία γράμματα. Πρώτων είναι κουραστικά στο διάβασμα και δεύτερον τα κεφαλαία υποδηλώνουν πως φωνάζεις :) [edited by admin]
 
Γεια σας φιλοι και φιλες, αν και εχω διαβασει σε προηγουμενη ερωτηση φιλου για την ηθοποιο Μαρια Δαβιδοπουλου και δωθηκε απαντηση απο αλλον φιλο θα ηθελα να παρακαλεσω πως μπορω να μαθω αν ειναι καλα και αν καπου παιζει σε θεατρο και αν δεχεται κοσμο που την αγαπαει και την θαυμαζει. Σας ευχαριστω.
 
Είχα επικοινωνία μαζί του στο φέισμπουκ, όπως έχω και με τη σύζυγό του, την κυρία Ρία. Εξαιρετικός άνθρωπος. Και οι δυο τους μου έχουν φερθεί με πολλή αγάπη και καλωσύνη. Λυπήθηκα πολύ. Κουράγιο στην οικογένειά του...

Παιδιά κάποιοι βάλθηκαν να πεθάνουν το Θόδωρο Κατσαδράμη. Με μπέρδεψαν κι εμένα κι έβαλα ένα ποστ στο γκρουπ του Ρετρομάνιαξ, το οποίο και διέγραψα κατόπιν παρεμβάσεως του εγγονού του (απλά τον λέει θείο). Μάλιστα παρέμβαση έκανε και ο Ηλίας Κακλαμάνης από το προφίλ του, λέγοντας πως συνομιλώντας με τον εγγονό του (προφανώς στο τηλέφωνο) άκουγε τον αγαπημένο ηθοποιό στο βάθος ν' αναρρωτιέται για την ψευδή είδηση. Σας δίνω και μια φωτό του που μου έδωσε ο εγγονός του, ο οποίος θα μου πει και πότε έχει γενέθλια. Ο αγαπημένος μας κυρ-Θόδωρος είναι ακμαιότατος και παρά τα 91 του, δεν έχει αλλάξει καθόλου.
Προβολή συνημμένου 208644
Και ο οποιος συχνα ψωνιζει στο σουπερ μαρκετ ΑΒ της λεωφορο καραμανλη στης αχαρνες φανερα καταβεβλημενος και μονος.
 
Παιδιά υπάρχει φώτο πρόσφατη της Έλιας Καλιγεράκη;Και γενικά ξέρουμε τι κάνει σήμερα;Είναι 73
 
Καλησπερα. Εχουμε καμια πληροφορια για την ηθοποιο Ηλεκτρα Καλαμιδου.
 
Καλησπερα. Εχουμε καμια πληροφορια για την ηθοποιο Ηλεκτρα Καλαμιδου.
Καλησπέρα. Η Ηλέκτρα Καλαμίδου όπως φαίνεται δεν ζει πια. Ήταν γεννημένη το 1916 στην Καβάλα. Σύμφωνα με σχόλιο κάποιου στη βιογραφία της στο μπλογκ Greek Actor, η Σπεράντζα Βρανά είχε αναφερθεί στην Καλαμίδου σε κάποια από τις τελευταίες της συνεντεύξεις λέγοντας ότι ελπίζει πως θα βλέπει την εν λόγω συνέντευξη στην τηλεόραση και μπορούμε να πούμε ότι πιθανόν να ήταν εν ζωή το 2009 που έφυγε η Σπεράντζα, αν υποθέσουμε πως η εν λόγω συνέντευξη ήταν μεταξύ 2008-2009. Άρα, θα πρέπει να έχει πεθάνει τουλάχιστον 10 χρόνια. Εκτός κι αν έχει φύγει πολύ παλιότερα και η Σπεράντζα εννοούσε να τους βλέπει από εκεί ψηλά. Αλλά ψάχνω κι εγώ να δω τι γίνεται. Θα προσπαθήσω να βρω πότε ήταν η συνέντευξη στην οποία η Σπεράντζα αναφέρθηκε στην Καλαμίδου, μπας και υπολογίσουμε καλύτερα πότε περίπου θα έφυγε. Θα ρωτήσω και το Σπύρο Μπιμπίλα που ξέρει καλύτερα, μήπως μάθω κάτι.
 
ο Άγγελος Πυριόχος έγραψε ένα κείμενο για τη ζωή του φίλου του, ηθοποιού και πρόσφατα χαμένου Πάνου Χατζηκουτσέλη. Ενδιαφέρον και γλυκό κείμενο.
 
Kαλησπερα παιδια και καλη Ανασταση Κυριου..Διαβασα συνεντευξεις του Μανου Δεστουνη και της Μαριας Κωνστανταρου..Της ρουφηξα μεχρι το μεδουλι.Στιγμες, κακιες, καλοσυνες ,μυστικα ,και μια τριτη ματια σε πολλους ηθοποιους απο τα ματια τους ,οπως των Σταυριδη Βουγιουκλακη Παπαμιχαηλ και αλλους.Ποιες αλλες παρομοιες συνεντευξεις ξερετε απο ηθοποιους ρολιστες η κομπαρσους περασμενων δεκαετιων να βαλω καφε να της απολαυσω?
 
Πίσω
Μπλουζα