Έλληνες Oasis?

tolis

RetroActive
Joined
8 Μάρ 2008
Μηνύματα
235
Αντιδράσεις
32
Αμυδρα θυμαμαι ενα κομματι στις αρχες των 80ς απο ελληνικο συγκροτημα Oasis. το κειμενο ηταν αγγλικο με κλασσικη ελληνικη προφορα. Δεν ξερω τιτλο αλλα θυμαμαι 3 στοιχους

You love me? Yes I do

it seems simple my friend

but its so true

Ψαξιμο στο Google ανατρεχει παντα στους γνωστους.

Μηπως μπορει να βοηθησει κανεις?

Τολης
 
Άι λάβγιου - άι λαβγιού,

ντου γιού λαβ μι;

γιές άι ντου!

Ας βοηθήσει κάποιος να βρούμε και αυτό με την ευκαιρία : )
 
Νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω. Πίστεψε με έκανα ένα search στο google.gr για το ελληνικό συγκρότημα oasis και κατέληξα εδώ...:-Ο

Γύρω στο 1985, γνώρισα ένα παληκάρι από μία τάξη αγγλικών που πήγαινα τότε (Ελληνοαμερικανική Ένωση) και με τον οποίο γίναμε φίλοι αργότερα. Ήταν μανιακός μουσικόφιλος με πολλά ακούσματα από '70s (art/progressive rock κλπ), αν και την εποχή που τον γνώρισα το είχε γυρίσει αποκλειστικά σχεδόν σε jazz και κλασική.

Έχω να τον δω πολλά χρόνια τώρα, αλλά θυμάμαι καθαρά ότι μας είχε αναφέρει ότι νεώτερος ων, ήταν μέλος ένος γκρουπ που λεγόταν... oasis. Αυτός νομίζω ότι ήταν ο drummer του συγκροτήματος και νομίζω ότι ήταν σαφώς επηρεασμένοι από genesis κλπ.

Noμίζω (αλλά με μεγάλη επιφύλαξη) ότι στο σχήμα αυτό συμμετείχε και ο Θάνος Καλλίρης.
 

Καλησπέρα και από μένα! Τυχαίνει να έχω αυτόν τον δίσκο στη συλλογή μου. Κυκλοφόρησε το 1978 (seagull label). Σαν συνθέτης αναφέρεται ο Βαγγέλης Πιτσιλάδης. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ρωτήστε με. Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες του εξώφυλλου και του δίσκου.




picture.php


picture.php


picture.php


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι ο ιδιος Βαγγελης Πιτσιλαδης που ηταν συνθετης στη "Κραυγη των Λυκων"

Δυνατο εξωφυλλο παντως. Τι ειδους μουσικη ειναι?
 
Το ύφος του δίσκου θα το χαρακτήριζα ελαφρύ ποπ, όχι ιδιαίτερα εμπνευσμένο. Όσο για τον Πιτσιλάδη δεν γνωρίζω πολλά πράματα.
 
Lamda είπε:
Noμίζω (αλλά με μεγάλη επιφύλαξη) ότι στο σχήμα αυτό συμμετείχε και ο Θάνος Καλλίρης.
Ο Καλλίρης ήταν στους The Bangs
 
tolis είπε:
Αμυδρα θυμαμαι ενα κομματι στις αρχες των 80ς απο ελληνικο συγκροτημα Oasis. το κειμενο ηταν αγγλικο με κλασσικη ελληνικη προφορα. Δεν ξερω τιτλο αλλα θυμαμαι 3 στοιχους
You love me? Yes I do

it seems simple my friend

but its so true

Ψαξιμο στο Google ανατρεχει παντα στους γνωστους.

Μηπως μπορει να βοηθησει κανεις?

Τολης
...προκειται για δισκο του πιτσιλαδη με τιτλο OASIS ,den einai sygkrothma. 70s easy listening απο εναν καλλιτεχνη ενεργο απο τα 60s κ πολυ γνωστο κ επιτυχημενο στα late 70s. ο καλυρης που αναφερεται δεν μπορει να ειναι ο θανος (12-13 ετων???) αλλα φυσικα ο εξαιρετικος πατερας του,ο καλυτερος jazz κιθαριστας που περασε ποτε απ'τη χωρα (π.χ. σαουντρακ ΑΝΑΖΗΤΗΣΙΣ).

thebest20 είπε:
Ο Καλλίρης ήταν στους The Bangs
εννοεισ στους BANG :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιτσιλαδης - Oasis

Δυο εξαιρετικα "easy listening" αλμπουμς.

Oasis - Tycoon (1978) - Φοβερο εξωφυλλο...καρα 70s

2846460.jpg

Oasis - Conquistador (1979)

 
...κανονικα επρεπε να τα τραβαει τα εγγλεζακια στα δικαστηρια και να κονομησει για το ονομα!

μα το δια,τον αγνοουσα το μαστορη!πολυ ωραιο προτζεκτ!

αν και -συνειρμικα-ακουγοντας το κομματι περιμενα να βγει ο Πρεκας απο καμμια μερια..
 
Σκοπος μας ειναι να πεταχτει ο Πρεκας απο εδω καποια στιγμη ;)
 
Το άλμπουμ αυτό περιέχει εκτός από το "YES I DO" και άλλες καταπληκτικές μελωδίες, όπως το "SEAGULLS" και επειδή μου φέρνει στη μνήμη καταπληκτικές στιγμές της εφηβείας μου, έψαξα και αφού το βρήκα ανάμεσα στους δίσκους που έχω στην αποθήκη, το έγραψα σε cd.

Το απίθανο είναι ότι σε ένα από τα τραγούδια είναι ερμηνεύτρια κάποια "Λ. Κανέλλη"! Λέτε;;;;
 
Πίσω
Μπλουζα