Ένας Πυγμαλίων

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.549
Αντιδράσεις
28.215
Τηλεοπτικη σειρα 15 επεισοδιων, του 1975.

Μεταδοθηκε απο το καναλι της ΥΕΝΕΔ, σε σκηνοθεσια Κωστα Λυχναρα, με τους Αγγελο Αντωνοπουλο, Τζοβανα Φραγκουλη, Νικο Γαλανο, Δανη Κατρανιδη.

Η σειρα δεν διασωζεται - τι πρωτοτυπο! - και το μονο που καταφερα να βρω γι' αυτην ειναι ενα τραγουδι, πολυ αισθαντικο ομολογουμενως, απο τον Αγγελο Αντωνοπουλο ντουετο με την Τζοβανα Φραγκουλη.

Για την υποθεση δεν γνωριζω τιποτα, και γενικοτερα οποιαδηποτε πληροφορια για τη σειρα, θα ειναι ευπροσδεκτη απο μερους μου.[video=youtube;iM-Rio_PT5c]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σύγκρουση δυο γιατρών με διαφορετικές επιστημονικές απόψεις, με αφορμή τον τρόπο θεραπείας μιας ασθενούς. Μια κοπέλα που παθαίνει ανοξενία, μετατρέπεται σε φυτό. Οι γιατροί παραδίδουν τα όπλα, αλλά ένας από αυτούς, έχει διαφορετική γνώμη. Παίζει τη καριέρα του κορόνα γράμματα και προσπαθεί να την επαναφέρει, μιλώντας της, ατέλειωτες ώρες. Το εγχείρημά του τελικά επιτυγχάνει και ο ίδιος την ερωτεύεται βαθιά. Ωστόσο πνίγει τα προσωπικά του αισθήματα, όταν η κοπέλα, η υγεία της οποίας έχει πλήρως αποκατασταθεί, αποφασίζει να παντρευτεί έναν «αλήτη», που τον γνώρισε τυχαία την ώρα που προσπαθούσε να διαρρήξει το σπίτι της.

Ευχαριστω για το τραγουδι,το εχω μονο με την Ατζολετακη στη θεση της Φραγκουλη...Μακαρι να εβρισκα και ολο τον δισκο ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τραγούδι πάντως αυτό υπάρχει σε δίσκο βινυλίου που ονομάζεται Ανάμνησις και στον οποίο συμμετέχουν οι Άγγελος Αντωνόπουλος και Γωγώ Ατζολετάκη. Όσο για το δίσκο ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ το μόνο που γνωρίζω (αν θυμάμαι καλά) είναι οτι στο εξώφυλλο διακρίνεται ο ηθοποιός Γιάννης Βασταρδής.
 
Επιτελους, εμαθα το σεναριο της σειρας! Πολυ ενδιαφερον, αληθεια.

Νick, ο Νικος Βασταρδης επαιζε κι αυτος στον Πυγμαλιωνα, οποτε θυμασαι πολυ καλα!

Johnalepou και Nick, μου λυσατε πολλες αποριες και σας ευχαριστω.

Εαν τυχει να θυμηθειτε οτιδηποτε αλλο σχετικο, θα χαρω να το πληροφορηθω. Φυσικα αυτο ισχυει για καθε μελος του φορουμ.
 
Ναι nick,την ΑΝΑΜΝΗΣΗ την εχω... Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ μου λειπει!
 
johnalepou είπε:
Η σύγκρουση δυο γιατρών με διαφορετικές επιστημονικές απόψεις, με αφορμή τον τρόπο θεραπείας μιας ασθενούς. Μια κοπέλα που παθαίνει ανοξενία, μετατρέπεται σε φυτό. Οι γιατροί παραδίδουν τα όπλα, αλλά ένας από αυτούς, έχει διαφορετική γνώμη. Παίζει τη καριέρα του κορόνα γράμματα και προσπαθεί να την επαναφέρει, μιλώντας της, ατέλειωτες ώρες. Το εγχείρημά του τελικά επιτυγχάνει και ο ίδιος την ερωτεύεται βαθιά. Ωστόσο πνίγει τα προσωπικά του αισθήματα, όταν η κοπέλα, η υγεία της οποίας έχει πλήρως αποκατασταθεί, αποφασίζει να παντρευτεί έναν «αλήτη», που τον γνώρισε τυχαία την ώρα που προσπαθούσε να διαρρήξει το σπίτι της.


Ευχαριστω για το τραγουδι,το εχω μονο με την Ατζολετακη στη θεση της Φραγκουλη...Μακαρι να εβρισκα και ολο τον δισκο ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ
Δηλαδή βρε Γιάννη, κατά κάποιον τρόπο, προέρχεται από το γνωστό μύθο του Πυγμαλίωνα και της Γαλάτειας, αλλά με τις απαραίτητες προσαρμογές και αλλαγές! Μάλιστα!

Ο δίσκος που αναφέρεις σχετίζεται με τη σειρά ή καμία σύνδεση? :p
 
Η σύνδεση της ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ με τον ΠΥΓΜΑΛΙΩΝΑ ειναι ότι συμμετέχουν η Φραγκούλη και ο Βασταρδής και στα 2...και ειναι κα τα 2 του 1975...κάτι άλλο δεν ξέρω
 
Θυμάμαι τη συμπαθητική αυτή σειρά, που αναμενόταν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, γιατί ήταν η πρώτη εμφάνιση του Άγγελου Αντωνόπουλου στην τηλεόραση μετά τον "Άγνωστο πόλεμο", αλλά τελικά δεν σημείωσε ιδιαίτερη επιτυχία. Εκτός από τους προαναφερθέντες ηθοποιούς, στη σειρά συμμετείχαν η Βιβέττα Τσιούνη και η Λίλυ Παπαγιάννη.
 
Δανειζομαι την εγχρωμη(!) φωτογραφια απο τον tonytony.

Δανης Κατρανιδης, Αγγελος Αντωνοπουλος και η Τζοβανα Φραγκουλη τελειως αγνωριστη.

attachment.php
 
Από αυθεντική φωτογραφία. Αντωνόπουλος-Φραγκούλη.

θυσια.jpg
 
Η Παραπάνω έγχρωμη φωτογραφία της σειράς ΚΑΙ σε εξώφυλλο του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση

24 -30 Αυγούστου 1975 Τεύχος 289

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα