Ένας ήχος που δε θ΄ακούσουν ποτέ τα παιδιά μας!....

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
568
Ακόμα και τώρα θυμάμαι την τονικότητα του ήχου που έκανε το modemάκι μου για να συνδεθεί: "του του του του, του του του του.... τρρρρρρ.... τρρρ..... [κενό - ήχος σύνδεσης]"! Προσπαθώ καμιά φορά να το εξηγήσω σε πιτσιρικάδες ή σε ανθρώπους της γενιάς μας που δεν ασχολούνταν παλιά με υπολογιστές και με κοιτάνε χαμογελώντας με συμπάθεια!....

Σκόνταψα σήμερα σ' ένα άρθρο με ένα βιντεάκι, το οποίο ήταν απλά too good to pass: Ένα φασματογράφημα του γνωστού κι αγαπημένου dial up modem:

[video=youtube;vvr9AMWEU-c]

πηγή
 
Ήταν οι εποχή που είχες άμεση επαφή με την πληροφορία, άκουγες τα bytes να φτάνουν στον υπολογιστή σου!

Στο video τα βλέπουμε κιόλας :)
 
Εγώ που το είχα ανοιχτό να ακούγεται ο ήχος και μετά το handshake (σε low volume) και έτσι "άκουγα" τα errors και τα retrains πριν τα "δω";

Επίσης ο ήχος από τα crunched bootloaders και το φόρτωμα από tape... αααααχ.

Εδώ που τα λέμε ακόμα και ο ήχος από τα floppies (ειδικά τα θορυβώδη της Amiga πχ. ...θα θυμάστε κάποιοι και το πρόγραμμα που... έπαιζε μουσική με αυτά). Τουλάχιστον αυτό το εξομοιώνει το WinUAE.
 
NLS είπε:
θα θυμάστε κάποιοι και το πρόγραμμα που... έπαιζε μουσική με αυτά). Τουλάχιστον αυτό το εξομοιώνει το WinUAE.
To είχα πρωτοδει σε C64 :)
 
Οπως ειπωθηκε και παραπανω, πολυ πριν απο αυτον τον ηχο,ακουγαμε το loading του κασσετοφωνου :) .Εχει ενδιαφερον παντως η "οπτικοποιηση".Ευχαριστουμε Μαριανα!!! :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έγραψα ήδη. ;)
 
Χαραγμενος στην μνημη μου ο ηχος απο το dial up modem στα πρωτα μου βηματα στο internet :D .
 
Επίσης ο ήχος που "φόρτωνε" το λειτουργικό από δισκέτες, σε Amstrad κλπ.

Τελευταία επίσης τείνει να καταργηθεί (ή έχει ήδη) το χαρακτηριστικό "beep" του BIOS κατά το άνοιγμα των PC. Στα laptop φυσικά δεν υπήρξε ποτέ...
 
Περίμενα να πάει 11 το βράδυ για να έχει χαμηλότερη χρέωση. Ο πατέρας μου με άφηνε μάξιμουμ 1,5-2 ώρες το πολύ να κάθομαι λόγω ΟΤΕ. Πολλές φορές το ξέσκιζα 4ωρα ολόκληρα (τα άκουγα μετά, αλλά δεν με ένοιαζε!). Ένα τραγούδι 5 ΜΒ από το Audiogalaxy και το Napster, γύρω στη 1 ώρα να κατέβει! Αν δεν έπεφτε η γραμμή και αν δεν "σήκωνε" κανένας το τηλέφωνο από την άλλη μεριά του σπιτιού καταλάθος για να πάρει! Η σελίδα και οι εικόνες να φορτώνουν και να εμφανίζονται σιγά-σιγά! Ωραίες εποχές! Τότε είχα βρει μετά από πολλά χρόνια και τα adventures της Sierra και τα είχα κατεβάσει! Όταν πολύ αργότερα πρωτοείδα DSL δεν πίστευα πόσο γρήγορη είναι η ταχύτητα και το γεγονός ότι ήσουν online συνέχεια!
 
stratos84 είπε:
Περίμενα να πάει 11 το βράδυ για να έχει χαμηλότερη χρέωση. Ο πατέρας μου με άφηνε μάξιμουμ 1,5-2 ώρες το πολύ να κάθομαι λόγω ΟΤΕ. Πολλές φορές το ξέσκιζα 4ωρα ολόκληρα (τα άκουγα μετά, αλλά δεν με ένοιαζε!). Ένα τραγούδι 5 ΜΒ από το Audiogalaxy και το Napster, γύρω στη 1 ώρα να κατέβει! Αν δεν έπεφτε η γραμμή και αν δεν "σήκωνε" κανένας το τηλέφωνο από την άλλη μεριά του σπιτιού καταλάθος για να πάρει! Η σελίδα και οι εικόνες να φορτώνουν και να εμφανίζονται σιγά-σιγά! Ωραίες εποχές! Τότε είχα βρει μετά από πολλά χρόνια και τα adventures της Sierra και τα είχα κατεβάσει! Όταν πολύ αργότερα πρωτοείδα DSL δεν πίστευα πόσο γρήγορη είναι η ταχύτητα και το γεγονός ότι ήσουν online συνέχεια!
Τα είπες όλα!.... Το σταθερό ήταν απαγορευμένο όταν έμπαινα στο internet & προσευχόμουν να μην πάρει κανείς τηλέφωνο και μου ρίξει τη γραμμή!....

Απίστευτες εποχές - τεράστια νοσταλγία! (τότε εκτιμούσαμε κάθε λεπτό online και μάλιστα σχεδιάζαμε πολύ προσεκτικά το πού θα πλοηγηθούμε και το τι θα κάνουμε... Ο χρόνος ήταν χρήμα...)
 
Εγώ μπήκα στο χώρο των BBS την εποχή που τα 1200 baud άρχιζαν να δίνουν τη θέση τους στα 2400 ΚΑΙ με MNP5 (μιλάμε πολύ προχωρημένα πράγματα)!

Θυμάμαι όλες τις BBS της εποχής (συνήθως με 1-2 γραμμές και οι μεγάλες με 10 -πχ. η HOL όταν ήταν και ιδιόκτητη ιδιωτικά). Κάποια στιγμή έφτιαξα και εγώ μια και είχα το πλεονέκτημα να έχω 2 γραμμές σπίτι.

Ωραία χρόνια.

Εισάγαμε από Αμερική (με τον νυν κουμπάρο μου) την EMPLANT για την Amiga και μπαίναμε στη βάση του Jim Drew (μεγάλος απατεώνας) για updates... ξεβράααακωμα στον ΟΤΕ. Γκρίνια από το σπίτι.

Αργότερα όταν το "Internet" άρχισε να βγαίνει από τον ακαδημαϊκό χώρο (η Αριάδνη υπήρχε ήδη), οι πρώτοι που το έβγαλαν ήταν ΠΡΩΤΑ η HOL και λίγες μέρες ΜΕΤΑ η Compulink (αντίθετα από ότι έλεγε η Compulink).

Ακόμα φυσικά dial-up. Η HOL με είχε διαλέξει από τους λίγους χρήστες/γνώστες που έμπαιναν δοκιμαστικά στο shell πίσω από το BBS και μπαίναμε στο "Internet", όπου φυσικά ΔΕΝ υπήρχαν οι browsers και όλα ήταν command line. ftp στο τάδε πανεπιστήμιο, get το αρχείο... ώρες να έρθει. Έκανε ώρες. Οπότε συνήθως βάζαμε στο background το process για να κατεβαίνει και όταν δεν ήμαστε συνδεδεμένοι. Μάλιστα είχαμε και καταχρήσεις οπότε όσοι είχαμε πρόσβαση αρχίζαμε τα "kill". Ερχόταν μάλιστα ΟΧΙ σε εμάς, αλλά στο home directory μας εκεί στο Linux της HOL. Μετά έπρεπε να το σηκώσουμε από εκεί σε εμάς. Χαρακτηριστικά μια "τσόντα" GIF μπορεί να ήθελε και 10-20 λεπτά (σε ανάλυση της πλάκας ε).

Αργότερα ήμουν από τους πρώτους με ISDN (και beta tester του NETMOD) οπότε αυτό το "μη το σηκώσει άλλος" εξαλείφθηκε. Ταχύτητες τρελές... 64... 128...

Μετά ήρθε η DSL, σταμάτησε το dial-up και ήταν νέο πολιτισμικό σοκ, πέρα από τη διαφορά ταχύτητας, ότι το Internet "απλώς είναι εκεί" και είσαι πάντα μέσα. Επανάσταση όπως η ρόδα να ξέρετε.

The rest is history.

Να έρθουμε λίγο και στα σημερινά, δεν ξέρω πόσοι έχετε δει VDSL (εγώ πχ. στην Καστέλα δεν την περιμένω να έρθει ποτέ...) αλλά σε πελάτη που την έχω βάλει και έχει τερματίσει "50/5", έχω πάθει πλάκα.
 
D@redevil είπε:
Απίστευτες εποχές - τεράστια νοσταλγία! (τότε εκτιμούσαμε κάθε λεπτό online και μάλιστα σχεδιάζαμε πολύ προσεκτικά το πού θα πλοηγηθούμε και το τι θα κάνουμε... Ο χρόνος ήταν χρήμα...)
Οσο για το θεμα του πλανου του χρονου τοτε ευδοκιμουσαν οι offline browsers , ενω (σχεδον) παντα τις απαντησεις /reply στα φορουμς τις γραφαμε offline ...

Αυτα βεβαια στο ενδιαμεσο διαστημα πριν την εξαπλωση του ADSL ,οταν τα κεντρα εγιναν φηφιακα και υπηρχε χρονοχρεωση ,ποιο πριν νομιζω δεν υπηρχε τοσο θεμα κοστους ....
 
Πάντως εγώ θυμάμαι εποχές 98-99 που πρωτοξεκινησα να χρησιμοποιώ το internet στο σπίτι με modem 56κ και δωρεάν σύνδεση extreme που έμπαινε μία στις 10, ένας φίλος είχε πρόσβαση στην πολυτεχνειούπολη και πηγαίναμε 2-3 φορές τον μήνα σε μία βιβλιοθήκη εκεί (μαζί με 2-3 σκληρούς δίσκους παραμάσχαλα, περίπου 4-6GB ο καθένας) και κατεβάζαμε πολλά MP3, διάφορες ταινίες και anime DivX (700mb η κάθε μία) και μεγάλα σε μέγεθος roms από το Emuasylum που δεν μπορούσα να κατεβάσω από το σπίτι. Η ταχύτητα ήταν ασύλληπτη, με το Kazaa να κατεβάζει δεκάδες αρχεία ταυτόχρονα έπιανε και 4 ολόκληρα MB το δευτερόλεπτο! Ακόμα και σήμερα η πιο γρήγορη ταχύτητα που έχω δει σε σπίτι είναι "μόλις" 1.5 MB/sec. Δεν μπορώ να φανταστώ δηλαδή τι ταχύτητες θα πιάνουν εκεί τώρα...

Περιττό να πω ότι κάθε φορά που πηγαίναμε γεμίζαμε τους δίσκους σχεδόν 100%. Και μετά σπίτι του να γεμίζουμε CDs.... Και μετά άντε πάλι πίσω στο σπίτι μου με το modem να ακούω τον ήχο αυτόν 10 φορές στην σειρά μέχρι να πιάσω γραμμή για να κατεβάσω κάτι με 5KB/sec στην καλύτερη περίπτωση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NLS είπε:
Εγώ μπήκα στο χώρο των BBS την εποχή που τα 1200 baud άρχιζαν να δίνουν τη θέση τους στα 2400 ΚΑΙ με MNP5 (μιλάμε πολύ προχωρημένα πράγματα)!Θυμάμαι όλες τις BBS της εποχής (συνήθως με 1-2 γραμμές και οι μεγάλες με 10 -πχ. η HOL όταν ήταν και ιδιόκτητη ιδιωτικά). Κάποια στιγμή έφτιαξα και εγώ μια και είχα το πλεονέκτημα να έχω 2 γραμμές σπίτι.

Ωραία χρόνια.
HOL στο πατάρι στη πολυκατοικία στη Νέα Ερυθραία, πηγαίναμε για βόλτα, και ήμασταν 20 άτομα όλα κι όλα! Κάποια στιγμή έκανε ένα άνοιγμα και έβαλε 70 γραμμές οπότε και πήρε ένα θηρίο Pentium/90, εκεί όπως λέει ο NLS κάναμε login στο BBS και μετά είχε ένα gateway στο menu που μπαίναμε σε αυτό το μηχάνημα. Η Hol δεν είχε δική της γραμμή, έπαιρνε από forthnet, θυμάμαι όταν μετακόμισαν στο καινούριο κτήριο, πάλι στην Ν. Ερυθραία που θα έφερναν οι ίδιοι γραμμή παρακάμπτοντας την Forthnet, αυτά προ ΑΙΧ εποχής.

Ποιος θυμάται τις Amiga BBS της εποχής που πρακτικά ήταν παιδιά της ηλικίας μας που χρησιμοποιούσαν την γραμμή του σπιτιού τους και μια 1200 με το ανάλογο software. Όλο το βράδυ κάνανε connect τα μέλη και το πρωί ο φίλος που είχε την BBS έκανε fw τα μηνύματα στην άλλη BBS.

Αδιανόητα σήμερα.
 
Ναι ναι ναι... Με τα modem στα ράφια. Ωραία εποχή.

Είχε και άλλα ωραία τότε αλλά δεν μπορώ να τα γράψω εδώ.
 
Θυμάμαι και τις στιγμές που ιοί καλούσαν σε εξωτικές χώρες χωρίς να το πάρεις χαμπάρι και σου ερχόταν λογαριασμός να!
 
Είχαι πολλά χρόνια να ακουσω αυτον τον ήχο. Να 'σαι καλά που μας τον θυμισες.
 
Πίσω
Μπλουζα