Ένας μικρός θησαυρός από τα παιδικά μου χρόνια

petermeli

RetroN00b
Joined
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
13
Γεια σας! Όσα καλοκαίρια μπορώ, έτσι και φέτος, έκανα λίγες μέρες διακοπές στο χωριό όπου έζησα λίγα από τα παιδικά μου χρόνια, το 1975 όταν ήμουν 5 χρονών. Ένα μικρό χωριό στα περίχωρα Κονίτσης. Κάποια στιγμή ανακάλυψα ότι ο παππούς μου (ναι, ζει ακόμα και είναι 91 χρονών) έχει το κλειδί του Δημοτικού Σχολείου, το οποίο παρεμπιπτόντως δεν λειτουργεί ως σχολείο εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Αποφάσισα να το πάρω και να κάνω μια μικρή εξερεύνηση μιας και είχα να μπω στην μία και μοναδική τάξη του (μονοθέσιο εξατάξιο πρέπει να ήταν) από το '75. Εγώ δεν έκανα μάθημα εκεί, έκανε η αδελφή μου (4 χρόνια μεγαλύτερη), αλλά κι εγώ όλο εκεί γύρω τριγυρνούσα. Προς μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα ότι ο σύλλογος έχει φτιάξει μια βιβλιοθήκη με τα βιβλία των μαθητών. Αμέσως επιστράτευσα το laptop και το scaner που για καλή μου τύχη είχα πάρει μαζί μου για να σκανάρω τις φωτογραφίες του παππού (προτού μας αφήσει χρόνους) και ξεκίνησα δουλίτσα. Ιδού κάποια από τα ευρήματα !

Προβολή συνημμένου 86488Προβολή συνημμένου 86489Προβολή συνημμένου 86490Προβολή συνημμένου 86491Προβολή συνημμένου 86492

Προβολή συνημμένου 86508Προβολή συνημμένου 86509Προβολή συνημμένου 86510Προβολή συνημμένου 86511Προβολή συνημμένου 86512Προβολή συνημμένου 86513

Κάποια βιβλία των δασκάλων...

Προβολή συνημμένου 86514Προβολή συνημμένου 86515Προβολή συνημμένου 86516Προβολή συνημμένου 86517Προβολή συνημμένου 86518Προβολή συνημμένου 86519

Προβολή συνημμένου 86520Προβολή συνημμένου 86521

.. κάποια τετράδια μαθητών..

Προβολή συνημμένου 86522Προβολή συνημμένου 86523Προβολή συνημμένου 86524Προβολή συνημμένου 86525Προβολή συνημμένου 86526Προβολή συνημμένου 86527

άλλο ένα που το ξέχασα

Προβολή συνημμένου 86528

και μερικά βιβλία από τη "Ζωή τού Παιδιού"

Προβολή συνημμένου 86529Προβολή συνημμένου 86530Προβολή συνημμένου 86531Προβολή συνημμένου 86532Προβολή συνημμένου 86533Προβολή συνημμένου 86534

και τα υπόλοιπα

Προβολή συνημμένου 86535Προβολή συνημμένου 86536Προβολή συνημμένου 86537Προβολή συνημμένου 86538Προβολή συνημμένου 86539Προβολή συνημμένου 86540

και κάτι ακόμα..

Προβολή συνημμένου 86541Προβολή συνημμένου 86542

Sorry για τον τρόπο που ανέβασα το υλικό ! Δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένος με το σπορ !

Αυτά ! Σύντομα θα ψάξω να βρω και θα προσθέσω και λίγες φωτογραφίες εκέινης της εποχής, από το συγκεκριμένο σχολείο, αν δεν ενοχλεί που είναι άσχετο με το θέμα !

Με πολύ αγάπη και νοσταλγία !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόνο "μικρό" δε θα τον χαρακτήριζα τον θησαυρό που ανακάλυψες :) Ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες petermeli

Μπράβο και στον σύλλογος που τα διαφύλαξε.

Όταν με το καλό βγάλεις και φωτογραφίες του κτηρίου κάνε ένα νέο θέμα στο υποφόρουμ Σχολικές Αναμνήσεις ;)
 
Πραγματικα, μονο μικρος δεν ειναι...ο θησαυρος!

Εδειξα το βιβλιο του 1957 στον πατερα μου και μου ειπε οτι το ειχε.

Αναμενουμε και τις φωτογραφιες!
 
Εγώ τρελάθηκα όταν είδα πόσο ριζικά αλλαγμένα είναι τα βιβλία από τότε που πήγα εγώ πρώτη δημοτικού (1991) σε σχέση με τα σημερινά.

Πάρτε ένα δείγμα της Γλώσσας της 2ας δημοτικού για παράδειγμα: http://www.pi-schools.gr/books/dimotiko/glossa_b/math/tefxos_a_1_10.pdf

22 χρόνια μετά και το χάσμα είναι σε τεράστιο ποσοστό μεγαλύτερο από του 1969 σε σχέση με του 1991 (22 χρόνια πριν επίσης).

Όσον αφορά τα ευρήματα, κράτησέ τα για γενιές και γενιές και μην τα πουλήσεις για κανένα λόγο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκλπληκτικος θησαυρος, σευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας. Μπραβο στο Συλλογο και μακαρι η βιβλιοθηκη τους να μη γινει φτερο ατον ανεμο! :(
 
Σαν να έχουν αρκετά μεγάλα κείμενα και λιγότερες εικόνες τα νέα βιβλία, όπως αυτό που παραθέτει ο Dr. SLUMP. ενόσω μιλάμε για 7 χρονών παιδιά... Νομίζω θα έπρεπε να είναι πιο σωστή η ισορροπία ανάμεσα σε λέξεις και εικόνες.

Όσον αφορά τον θησαυρό, χωρίς εισαγωγικά, που αναφέρεται στο θέμα αυτό, πραγματικά φοβερά ευρήματα!!! Δεν πρέπει να χαθούν ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ :eek: o_Oo_O
 
Kambia είπε:
Μόνο "μικρό" δε θα τον χαρακτήριζα τον θησαυρό που ανακάλυψες :) Ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες petermeli Μπράβο και στον σύλλογος που τα διαφύλαξε.

Όταν με το καλό βγάλεις και φωτογραφίες του κτηρίου κάνε ένα νέο θέμα στο υποφόρουμ Σχολικές Αναμνήσεις ;)
Οι φωτογραφίες ανέβηκαν στο Αναμνήσεις από τα σχολεία που πέρασα !

Kambia , σε παρακαλώ, κάνε πάλι τα μαγικά σου και συνένωσε τα post γιατί μόλις πάω να βάλω από κάποιο μέγεθος φωτογrαφιών και πάνω στο ίδιο post , δεν τις κάνει upload !

Ευχαριστώ πολύ !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
petermeli είπε:
Οι φωτογραφίες ανέβηκαν στο Αναμνήσεις από τα σχολεία που πέρασα !
Kambia , σε παρακαλώ, κάνε πάλι τα μαγικά σου και συνένωσε τα post γιατί μόλις πάω να βάλω από κάποιο μέγεθος φωτογrαφιών και πάνω στο ίδιο post , δεν τις κάνει upload !

Ευχαριστώ πολλύ !!!
Το τακτοποίησα! :)

Να ξέρεις, μπορείς σε κάθε μήνυμα να βάλεις μόνο 6 φωτός - παραπάνω γιοκ!

Ποστάρεις εσύ και συνήθως περνάει η Κάμπια ή εγώ και τα "ζουπάμε"! ;)

Και παρεπιπτόντως, άπειρα ευχαριστούμε! Χάζευα γι' αρκετή ώρα τα βιβλία - μπράβο σε όλους όσους τα διέσωσαν και σε σένα που μας τα παρουσίασες! :flower:
 
Πολύ ωραία τα ευρήματα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα