Ένας χρόνος στην όαση!!!

Σώτος Σώτος

RetroMaNiaC
Joined
19 Απρ 2012
Μηνύματα
715
Αντιδράσεις
259
Λένε πως “όσα φέρνει η στιγμή δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος”… ;)

Έτσι κι εγώ ακριβώς έναν χρόνο πριν, σαν σήμερα, μεσημεράκι, σε μια ανάπαυλα της δουλειάς στο γραφείο, μου ʽρθε στο νου το αλφαβητάριο που είχα στην Αʼ Δημοτικού, το 1980… Τι ωραία που θα ήταν να το ξανάβλεπα… :flower:

Και λέω: “Δεν το χτυπάω στο google”;;;;;;;; :award:

Τα υπόλοιπα είναι ιστορία: Βρήκα ως εκ θαύματος την όαση που έψαχνα μέσα στην ξεραΐλα του διαδικτύου, ανθρώπους που απαλλαγμένοι από εμμονές και σκοπιμότητες, χωρίς να σκοπεύουν στο ανταποδοτικό κέρδος, μοιράζονται την μεγάλη τους αγάπη και νοσταλγία για το παρελθόν, για τα παιδικά και εφηβικά χρόνια που ζήσαμε και αναπολούμε.

Ανθρώπους με ΕΠΙΠΕΔΟ… σαν τον Thor, τον Prisma, την Kambia, τον alkis21, τον RIO, τον don dokken, την Caprice,τον Maddog, τον Spyros_s, την D@redevil, τον Rakeesh, την Bambinella, την Krios, τον Wally... Ανθρώπους – προσωποποίηση της καλοσύνης και της αισιοδοξίας σαν τον Stayro – playmobil maniac, τον Rinus Cesar… Και φυσικά πως να ξεχάσω τον “King of Kings” Metalcandyman !!!!! αλλά και δεκάδες άλλους χρήστες που τιμούν το φόρουμ και σίγουρα ξεχνώ να αναφέρω!!!

Όλοι εσείς συμβάλλατε με τις αναμνήσεις, τον χρόνο και τη διάθεσή σας στο να ανακτήσω πολλές, θαμμένες στη λήθη αναμνήσεις, να ξαναθυμηθώ πάμπολλες στιγμές από τα παιδικά μου χρόνια… Ίσως μʼ αυτή τη διαδικασία να έγινα καλύτερος ως άνθρωπος... Μακάρι!!!

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, χωρίς υπερβολή, ως ένα βαθμό μου αλλάξατε τη ζωή!!!!!! :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμεις σε ευχαριστουμε για την υπεροχη παρεα σου φιλτατε VAGBITH!!! :flower: :flower:

attachment.php


Ευχομαι συντομα οχι μονο στα δυο χρονια αλλα και στα 100!!!!! :thumbup:

Μεχρι να γινει ομως....παρε ανασα....και σβησε το κερακι! :D

attachment.php


Παρε γρηγορα κομματι γιατι θα εξαφανιστει....:biglaugh:
 
Nα εισαι καλα Vagbith και να συνεχισεις να μας κανεις παρεα!!! :thanx2:
 
Εγω τι να πω, VAGBITH;

Εισαι το μαναδικο, μεχρι στιγμης, μελος του φορουμ που κατορθωσε να με κανει να γραψω σχολιο στην ενοτητα του αθλητισμου! ::)

Ποια; Εγω....που οσοι με γνωριζουν, αυτο θα το θεωρουσαν μαλλον αδυνατον. Χαρις ομως στο θεμα που ξεκινησες για το τριποντο του Γιοβαϊσα, κατι τετοιο κατεστη δυνατο!

Να εισαι παντα καλα.

Και να τα εκατοστησεις εδω μεσα.
 
Εμείς σε ευχαριστούμε VAGBITH για την συμμετοχή σου στο φόρουμ και την εξαιρετική συνεργασία.

Εύχομαι να τα εκατοστήσεις :)
 
stayros είπε:
Εμεις σε ευχαριστουμε για την υπεροχη παρεα σου φιλτατε VAGBITH!!! :flower: :flower:
attachment.php


Ευχομαι συντομα οχι μονο στα δυο χρονια αλλα και στα 100!!!!! :thumbup:

Μεχρι να γινει ομως....παρε ανασα....και σβησε το κερακι! :D

attachment.php


Παρε γρηγορα κομματι γιατι θα εξαφανιστει....:biglaugh:
Σταύρο σ' ευχαριστώ! Καλά η τούρτα τα σπάει!!! Κάτι πρόλαβα και έφαγα.... :D

angel_grig είπε:
Nα εισαι καλα Vagbith και να συνεχισεις να μας κανεις παρεα!!! :thanx2:
Angel ευχαριστώ για τα καλά λόγια - παραμένεις ίνδαλμα ως άριστος γνώστης των υπολογιστών στα μάτια ενός κάπως "αδαή" κομπιουτερικά (τα δικά μου...)

bambinella 100 είπε:
Εγω τι να πω, VAGBITH;Εισαι το μαναδικο, μεχρι στιγμης, μελος του φορουμ που κατορθωσε να με κανει να γραψω σχολιο στην ενοτητα του αθλητισμου! ::)

Ποια; Εγω....που οσοι με γνωριζουν, αυτο θα το θεωρουσαν μαλλον αδυνατον. Χαρις ομως στο θεμα που ξεκινησες για το τριποντο του Γιοβαϊσα, κατι τετοιο κατεστη δυνατο!

Να εισαι παντα καλα.

Και να τα εκατοστησεις εδω μεσα.
Βλέπω Bambinella οτι το ρεκόρ μου παραμένει ακατάρριπτο :award: Εάν το επαναλάβω πάντως θα πάρει μυθικές διαστάσεις!!! :D

Kambia είπε:
Εμείς σε ευχαριστούμε VAGBITH για την συμμετοχή σου στο φόρουμ και την εξαιρετική συνεργασία. Εύχομαι να τα εκατοστήσεις :)
Kambia - "Riven συναγωνίστρια" ;) να είσαι πάντα καλά και στις επάλξεις!!!

Να είστε καλά όλοι! Αν και τα "νερά" είναι πλέον αγριεμένα το ταξίδι συνεχίζεται...
 
Γερός και δυνατός να είσαι πάντα φίλε Vagbith και να δίνεις το παρόν στο φόρουμ! :) :thumbup:
 
Να τα εκατοστήσεις!!! :flower:

 


Τελικά, απ΄ό,τι φαίνεται, ο ρόλος της οικοδέσποινας που έρχεται να καλωσορίσει τα νέα μέλη θα περάσει οσονούπω στα χέρια του Σταύρου...
:D

 

 

Κομμάτι μου κρατήσατε;;; :mad:
 
Juanita είπε:
 


Τελικά, απ΄ό,τι φαίνεται, ο ρόλος της οικοδέσποινας που έρχεται να καλωσορίσει τα νέα μέλη θα περάσει οσονούπω στα χέρια του Σταύρου...
:D


Του οικοδέσποινου.

Εμείς σε ευχαριστούμε για τη παρουσία σου στην παρέα μας :beer:
 
Juanita είπε:

Τελικά, απ΄ό,τι φαίνεται, ο ρόλος της οικοδέσποινας που έρχεται να καλωσορίσει τα νέα μέλη θα περάσει οσονούπω στα χέρια του Σταύρου...
:D

 

 

Κομμάτι μου κρατήσατε;;; :mad:

Σε αυτο η Καμπια παραμενει ασυναγωνιστη!!! ;) :flower:

Εχουν μεινει κατι λιγα smarties...ισα που προλαβαινεις....:biglaugh:




Thor είπε:
Του οικοδέσποινου.
Το τι εχω λειωσει...δεν λεγετε... :rofl: :rofl: :rofl:

Γεια σου Thorακο με τις ατακες σου!!! :bow:
 
Ένας χρόνος στην όαση του retromaniax! Ένας χρόνος μοναδικός, γεμάτος αναμνήσεις από τα καλύτερά μας χρόνια...Καλή συνέχεια!!!

Τουρτίτσα έμεινε;;;
 
Φίλε Vagbith, η χαρά είναι όλη δική μας! :flower:

Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τις αναμνήσεις σου, με το μοναδικό, απαράμιλλο αυθορμητισμό σου!

Εύχομαι να τα εκατοστήσεις!
 
Καποια ατομα απο το πρωτο κιολας ποσταρισμα τους φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι διαμαντια.Ενα απο τα λιγα αυτα ατομα εισαι και συ φιλε VAGBITH Ευχομαι να τα εκατοστησεις εδω μεσα και παντα να ανοιγης εξαιρετικα θεματα οπως και να γραφεις επισης εξαιρετικα posts. Μεγαλη μας χαρα φιλαρακι που εισαι μελος της παρεας μας.
 
Nα τα εκατοστήσεις και να ξέρεις πως η εκτίμηση είναι αμοιβαία. Ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου για την παρουσία σου εδώ κοντά μας :)
 
Ουφ ουφ... Συγνώμη παιδιά για την καθυστερημένη ανταπόκριση, αλλά οι υποχρεώσεις... :go:

RIO είπε:
Γερός και δυνατός να είσαι πάντα φίλε Vagbith και να δίνεις το παρόν στο φόρουμ! :) :thumbup:
Φίλε RIO σ' ευχαριστώ! Είσαι η κινητή σινε-βιβλιοθήκη του forum, έμαθα πολλά από τις γνώσεις σου! :clap: Να είσαι γερός!

Juanita είπε:
Να τα εκατοστήσεις!!! :flower:



Juanita σ' ευχαριστώ πολύ. :) Είναι τιμή να ακούς καλά λόγια από παλαιά, έμπειρα, με πλούσια προσφορά μέλη του φόρουμ...

Thor είπε:
Του οικοδέσποινου.
Εμείς σε ευχαριστούμε για τη παρουσία σου στην παρέα μας :beer:
Φίλε Thor, ευχαριστώ. Πάντα διακριτική και αξιόλογη η συμβολή σου στο φόρουμ. Να ξέρεις οτι αυτό φαίνεται! :vbwave:

BETTY BOOP είπε:
Ένας χρόνος στην όαση του retromaniax! Ένας χρόνος μοναδικός, γεμάτος αναμνήσεις από τα καλύτερά μας χρόνια...Καλή συνέχεια!!!
Καλή συνέχεια και σε σένα BETTY BOOP !!! :) Να είσαι πάντα καλά!

D@redevil είπε:
Φίλε Vagbith, η χαρά είναι όλη δική μας! :flower:
Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τις αναμνήσεις σου, με το μοναδικό, απαράμιλλο αυθορμητισμό σου!

Εύχομαι να τα εκατοστήσεις!
D@re σ' ευχαριστώ για τις ποιοτικές συζητήσεις και την μεγάλη συμβολή σου στη "όαση" αυτή που γλυκαίνει τη ζωή μας! Επίσης σ' ευχαριστώ που μαζί με τους υπόλοιπους Σαλονικιούς του φόρουμ μου θυμίσατε πολλά από τα παλιά μου λημέρια των παιδικών χρόνων!!! :thumbup:

metalcandyman είπε:
Καποια ατομα απο το πρωτο κιολας ποσταρισμα τους φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι διαμαντια.Ενα απο τα λιγα αυτα ατομα εισαι και συ φιλε VAGBITH Ευχομαι να τα εκατοστησεις εδω μεσα και παντα να ανοιγης εξαιρετικα θεματα οπως και να γραφεις επισης εξαιρετικα posts. Μεγαλη μας χαρα φιλαρακι που εισαι μελος της παρεας μας.
Βασίλη το να ακούω τέτοια λόγια, ειδικά από σένα με συγκινεί ιδιαίτερα! Σ' ευχαριστώ, να είσαι γερός και όπως πάντα αυθεντικός, ντόμπρος και ευθύς!!! :cool:

krios είπε:
Nα τα εκατοστήσεις και να ξέρεις πως η εκτίμηση είναι αμοιβαία. Ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου για την παρουσία σου εδώ κοντά μας :)
Τιμή μου να μοιράζομαι αναμνήσεις με άτομα σαν και σένα Krie. Το εννοώ ειλικρινά. :thanx2:
 
VAGBITH είπε:
Angel ευχαριστώ για τα καλά λόγια - παραμένεις ίνδαλμα ως άριστος γνώστης των υπολογιστών στα μάτια ενός κάπως "αδαή" κομπιουτερικά (τα δικά μου...)
Eυχαριστω πολυ Vagbith!! :bow:
 
Καλησπέρα παιδιά!

Να σας ξανασυστηθώ λοιπόν καθότι μόλις άλλαξα το nickname μου (ευχαριστώ την φίλτατη Daredevil:)) από το περίεργο Vagbith στο παρών!!!

Και για όσους δεν το ξέρουν ή δεν το θυμούνται είναι το όνομα του παιδιού-πρωταγωνιστή στο Αναγνωστικό της Γ' Δημοτικού στα early 80's...

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2182&attachmentid=60003
 
Καλώς όρισες και σαν Σώτος λοιπόν! :) Τώρα είναι πιο ρετρό το όνομα ( θυμίζει κάτι από Μουστάκα, στα Τούβλα)... ;)
 
Χαιρω πολυ ξανα, λοιπον!

Καλοριζικο το καινουργιο σου ψευδωνυμο και ευχομαι να αποδειχθει ακομα πιο γουρικο απο το προηγουμενο, μια που το διαλεξες με την καρδια σου.

Για να απολαμβανουμε κι εμεις τα σχολια σου ακομα περισσσοτερο!
 
Πίσω
Μπλουζα