Ένα ανέλπιστο και αναπάντεχο δώρο!!! (stayros edition)

Τα NOW ήταν τέλεια συλλογή,είχα κι εγώ μερικά (όχι αυθεντικά βέβαια :( ).Κυκλοφορούν ακόμα και είναι στο νούμερο 92.
 
thebest20 είπε:
Τα NOW ήταν τέλεια συλλογή,είχα κι εγώ μερικά (όχι αυθεντικά βέβαια :( ).Κυκλοφορούν ακόμα και είναι στο νούμερο 92.

Οι συλλογές Now ήταν αντιπροσωπευτικές των βρετανικών charts, και παρότι έλειπαν, συνήθως, κομμάτια από δημοφιλή είδη μουσικής της κάθε εποχής, παρέμεναν ενδεικτικές σαν συλλογές, για κάποιον που ήθελε να καταλάβει λίγο το τι ήταν δημοφιλές την κάθε εποχή. Επειδή αποτελούσαν συμπαραγωγή EMI/Virgin, προφανώς και προσπαθούσαν να στριμωχτούν τα δημοφιλέστερα κομμάτια αυτών των εταιρειών, ή και κάποια ακόμα που προσπαθούσαν να προωθήσουν οι εταιρείες αυτές. Αλλά και πάλι, μπορείς να βρεις μέσα στις συλλογές αυτές ποπ διαμάντια της κάθε εποχής.

Κι εγώ έχω 4 αυθεντικές συλλογές (την 33, την 37, την 40 και την 50) που τις απέκτησα τα τελευταία χρόνια, αλλά παρότι τις ήξερα από πιο μικρός, ξεκίνησα να τις ακούω εντατικά και με τη σειρά κάποια στιγμή στο λύκειο (τρίτη λυκείου). Η επαφή μου με τις συλλογές Now μου έμαθε άπειρη ποπ/ροκ μουσική, καλή και κακή, και γενικά διαμόρφωσε αρκετά το μουσικό μου γούστο, κάνοντάς με να ψάξω καλύτερα τη βρετανική ποπ μουσική σκηνή στα 80's και στα 90's. Ένα μέρος των κομματιών ήταν δημοφιλές και στην Ελλάδα (άλλα πάλι από ελάχιστα έως καθόλου), και μου θύμισε στιγμές της παιδικής και εφηβικής μου ηλικίας. Για κάποιον που ασχολείται με την ποπ, είναι μια καλή πηγή για ψαχτική στα δημοφιλή κομμάτια της Αγγλίας ανά περίοδο. Για μένα θα αποτελούν πάντα ένα κομμάτι των αναμνήσεών μου, μιας και μου έμαθαν μουσική που με συνόδεψε σε διάφορες (καλές και κακές) στιγμές της ζωής μου.
 
Ακριβώς όπως τα λες είναι,αν και τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει πολύ.Βάζουν κομμάτια από όλες τις εταιρείες (Sony,EMI/Universal και τα labels της κάθε εταιρείας).Κυρίως βάζουν τα 45 κομμάτια (2 cds Χ 22-23 κομμάτια σε κάθε cd) που ήταν top στο διάστημα 3 μηνών πριν την κυκλοφορία.Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αρκετά κομμάτια Ρουμάνικης παραγωγής μπαίνουν κομμένα με διάρκεια τα 2-2:30 λεπτά το πολύ,όπως επίσης σπάνια πλέον μπαίνει κομμάτι διάρκειας άνω των 4-5 λεπτών,θα κόβεται και αυτό και συνήθως το ονομάζουν UK Radio Edit.
 
Δυστυχώς έχω σταματήσει τα τελευταία χρόνια να ασχολούμαι με τις Now (και είναι μια καλή ευκαιρία να ασχοληθώ τώρα... τουλάχιστον με την πιο πρόσφατη).

Αυτό είναι ένα θέμα, και ενδεικτικό του ρυθμού που βγαίνουν κομμάτια σήμερα, αλλά είτε τα τρώει η αδυναμία προώθησης στην ευρεία γκάμα πλατφορμών, είτε η κακή παραγωγή τους που τα καθιστά μη ελκυστικά. Γενικά οι Now είχαν περισσότερο τις single versions των κομματιών, για να χωράνε στα 2 cd, χωρίς να λείπουν, βέβαια, οι εξαιρέσεις.

Ενδεικτικό της επιτυχίας της συλλογής είναι το γεγονός ότι αποτελεί την πλέον μακροβιότερη μουσική συλλογή, που όχι απλά κάνει ικανοποιητικές πωλήσεις και φιγουράρει ακόμα στα τσαρτς, αλλά και επεκτείνεται με σπέσιαλ εκδόσεις, εξίσου πετυχημένες.

Δυστυχώς, όμως, και παρά την εξέλιξη της μουσικής βιομηχανίας, παραμένει πολύ ακριβή γι' αυτό που προσφέρει, ειδικά στην Ελλάδα. Προσπαθούν κι εδώ να κάνουν μια ετήσια συλλογή Now, με περσινά και προπέρσινα κομμάτια, αλλά με τιμή 16 ευρώ δεν πας πουθενά, απλά... Αυτές οι συλλογές είχαν ανέκαθεν τη φιλοσοφία του προσιτού. Δηλαδή, ήταν πιο οικονομικές και μάζευαν τις μεγάλες επιτυχίες, ώστε οι νέοι που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα, να αγοράζουν μια συλλογή και να έχουν ορισμένες από τις μεγάλες επιτυχίες της εποχής (και μαζί με αυτές, να πληρώνουν και τα λιγότερο δημοφιλή κομμάτια, οπότε να μην είναι μεγάλη η χασούρα από τα απούλητα άλμπουμ). Πλέον, είναι που είναι πεσμένη τελείως η αγορά του cd (αν και όχι εντελώς εξαφανισμένη), δε βοηθά τόσο η τιμή στο να συνεχιστεί το legacy αυτής της σειράς, όπως στα 80's και στα 90's.
 
Μια απο τις καλυτερες συλλογες που εβγαιναν την δεκαετια του 90 ειναι Νο 1 Hits of the year. Ειναι ακριβος οπως τα ειπε o Νωντας! Εβγαιναν διαφορες καλες συλλογες οι οποιες μαζι με τα καλα κομματια της χρονιας,πετουσαν κι αυτα που δεν ειχαν μεγαλη επιτυχια,οποτε για να γλιτωσουν την χασουρα οι εταιρειες,εβγαζαν μεγαλες και ακριβες συλλογες γι'αυτο τον λογο! Οταν αρχισαν να πεφτουν οι πωλησεις,σταματησαν να βγαινουν και τα καλα αλμπουμ!
 
Βλεπω οτι Scatman,La Bouche και Nightcrawlers ηταν κοινα σε ολες τις συλλογες... :D
 
stayros είπε:
Βλεπω οτι Scatman,La Bouche και Nightcrawlers ηταν κοινα σε ολες τις συλλογες... :D

Ναι! Ηταν απο τις επιτυχιες της χρονιας! Ειχαν μπει σε πολλα αλμπουμ!

Κι επειδη μιλαμε για αναπαντεχο δωρο! Βρηκα σε εναν παγκο στο Μοναστηρακι καποια βινυλια.

Ρωτησα ποσο τα πουλαει και μου ειπε ο πακιστανος 3 ευρω το ενα αλλα επειδη δεν φευγουν μου τα αφηνει 1 ευρω. ( Με ηξερε βεβαια )

Μου εκανε εντυπωση πως αυτοι οι δισκοι δεν τους ειδε καποιος συλλεκτης να τους αρπαξει! Οι δισκοι ηταν σε αψογη κατασταση και εξωφυλλο και δισκος! Για'μενα ηταν ενα αναπαντεχο δωρο διοτι την περιοδο που ειχαν βγει,ειχα παρει τα cd αλλα οχι τους δισκους! Τα cd με τον καιρο ψιλο χαλασαν καποια και δεν τα εβαζα ποτε να τ'ακουσω! Τωρα τα εχω σε βινυλια και τ'απολαμβανω πολυ καλυτερα! Βαζω σε φωτο, μερικους απ'αυτος που πηρα με 1 ευρω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Βλεπω οτι Scatman,La Bouche και Nightcrawlers ηταν κοινα σε ολες τις συλλογες... :D

Ναι! Ηταν απο τις επιτυχιες της χρονιας! Ειχαν μπει σε πολλα αλμπουμ!
 
Η Καιτουλα ζελατινατη??? :eek: Αυτα ειναι.... :D

Καλοριζικοι και καλη ακροαση!!! :thumbup:
 
stayros είπε:
Η Καιτουλα ζελατινατη??? :eek: Αυτα ειναι.... :D
Καλοριζικοι και καλη ακροαση!!! :thumbup:

H Καιτη και καποιοι αλλοι δισκοι ηταν με την ζελατινα τους και την τιμη σε δραχμες! Δεν τα χαλαω με τιποτα! Αυτα ειναι αναμνησεις! Σ'ευχαριστω πολυ!
 
Τι να πω... Έχω μείνει έκθαμβος! Όλοι οι δίσκοι ένας κι ένας! :bow: :worship: :clap:

Περιττό να πω ότι πάνω κάτω αρκετά από αυτά τα κομμάτια βρίσκονται και στο κινητό μου, μιας και τέτοια μουσική ακούω, με πιο πρόσφατο κόλλημα το Tell me when των Human League.

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά οι συλλογές είναι διπλοί και τριπλοί δίσκοι... Στη θέση σου, αν είχα πικάπ, θα τους έριχνα μια ακρόαση, ειδικά τις συλλογές. Καιτάρα την έχω σε σιντί, οπότε θα ήμουν καλυμμένος. :p
 
nwntas είπε:
Τι να πω... Έχω μείνει έκθαμβος! Όλοι οι δίσκοι ένας κι ένας! :bow: :worship: :clap:
Περιττό να πω ότι πάνω κάτω αρκετά από αυτά τα κομμάτια βρίσκονται και στο κινητό μου, μιας και τέτοια μουσική ακούω, με πιο πρόσφατο κόλλημα το Tell me when των Human League.

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά οι συλλογές είναι διπλοί και τριπλοί δίσκοι... Στη θέση σου, αν είχα πικάπ, θα τους έριχνα μια ακρόαση, ειδικά τις συλλογές. Καιτάρα την έχω σε σιντί, οπότε θα ήμουν καλυμμένος. :p
Ηταν πολλη καλη ευκαιρια οι δισκοι διοτι τους εδωσε μονο με 1 ευρω! Ενταξει δεν ειπα οτι ειναι και τιποτα δυσκολο και ακριβο,αλλα ρε παιδια με ενα ευρω σημερα δεν παιρνεις τιποτα! ουτε εισητηριο χαχαχα!!! Πολλοι απ αυτους ειναι οντως διπλοι και τριπλοι. Λογικα η δεν ηξερε τι εδινε η ηθελε να τους ξεφορτωθει!

Εφτιαξα ενα βιντεακι με μερικα τραγουδια απο τον No 1 Hits of the year κι αυτος με ενα 1 ευρω !!

 
Τέλειο και το βιντεάκι.Αν δεν κάνω λάθος είναι extended οι versions και όχι radio edits!!!!!
 
Τι λες τώρα!!!!!!!!!!! :bow: :bow: :bow:

Αναμνήσεις... Τοσοδούλης ήμουν όταν τα άκουγα στο ράδιο αυτά τα κομμάτια... Και μόνο να βλέπεις το βινύλιο να γυρίζει...

Δεν είναι extended απαραίτητα. Είναι οι album versions, που είναι αισθητά μεγαλύτερες από τις single versions. ;)
 
Ναι τώρα είδα και στη photo τις διάρκειες,κάποια είναι νορμάλ σε διάρκεια,άλλα πάλι ξεπερνούν τα πέντε με επτά λεπτά.

Όσο για τα κομμάτια θυμάμαι ελάχιστα,όπως το Be My Lover.
 
thebest20 είπε:
Ναι τώρα είδα και στη photo τις διάρκειες,κάποια είναι νορμάλ σε διάρκεια,άλλα πάλι ξεπερνούν τα πέντε με επτά λεπτά.Όσο για τα κομμάτια θυμάμαι ελάχιστα,όπως το Be My Lover.
εγω θυμαμαι το τραγουδι ''Βe My Lover'', υπήρχε σε διαφήμιση του κεντρου διασκεδασης LA MAMOUNIA???

(ωραίο τραγουδι...το ακουγαμε σε παρτυ...)
 
BETTY BOOP είπε:
εγω θυμαμαι το τραγουδι ''Βe My Lover'', υπήρχε σε διαφήμιση του κεντρου διασκεδασης LA MAMOUNIA???

(ωραίο τραγουδι...το ακουγαμε σε παρτυ...)
Νομίζω ναι, ή τουλάχιστον στη ραδιοφωνική του διαφήμιση. Και έπαιζε και αρκετά συχνά, αν θυμάμαι καλά.

Γενικά έπαιζαν πάρα πολύ τα τρία από τα τέσσερα κομμάτια του βίντεο. Το scatman το θυμάμαι και στους τίτλους αρχής μιας εκπομπής στο Tv Magic, και το Push the feeling on έπαιζε αρκετά στο ράδιο, όπως και το Be my lover.
 
Πάντως βλέπω ότι κάθε δίσκος χωρούσε μέχρι 50-55 λεπτά σε διάρκεια (υπολογίζοντας τις διάρκειες) στα Νο1 Hits.Γι'αυτό και συνήθως χώριζαν τους δίσκους σε 2 στις συλλογές.Άραγε η έκδοση cd θα ήταν ίδια, 2 πενηντάλεπτα cds ή θα είχε παραπάνω κομμάτια,ή λιγότερα συγχωνευμένα σε 1 cd.Τα έκαναν αυτά τα κόλπα οι εταιρείες.

Οff Topic ο μεγαλύτερος σε διάρκεια δίσκος που έχω δει είναι το Τραύμα της Βίσση,από τα τελευταία Ελληνικά βινύλια που κυκλοφόρησαν.Έχει διάρκεια 61 λεπτά σχεδόν και περιέχει 15 κομμάτια.
 
Το be my lover επαιζε ασταματητα εκεινη την περιοδο,οπως και πολλα αλλα π.χ it's my life dr.Alban...What is love Haddaway....Rhythm is a dancer Snap...All that she wants Ace of base... Ala la long inner circle....coco jambo mr.president...ολα του DJ BOBO και πολλα αλλα. Τα πιο πολλα βεβαια εμπαιναν στις συλλογες TOP HITS . Ολα τα 2α αλμπουμ εβγαιναν το ιδιο και σε cd η το αντιθετο. Εχω μαζεψει σχεδον τα παντα απο εκεινη την περιοδο και σε δισκους και σε cd. Τα cd για το αμαξι και οι δισκοι για το σπιτι! χαχαχαχα!!!

Ειμαι λατρης αυτης της μουσικης ( techno ) και φυσικα ενα απο τα βασικοτερα techno συγκροτηματα που ξεκινησαν δυναμικα αυτο το ειδος ειναι οι Technotronic - pump up the jam και οι 2 unlimited με το No limit που το πηρε και η διαφημιση της stirella.

Επισης πολυ μεγαλες επιτυχιες εκαναν και οι ENIGMA.

Ωραιες εποχες !!! Ετρεχα καθε λιγο και λιγακι για να παρω οτι καινουριο αλμπουμ εβγαινε και εβγαιναν παρα πολλα μεσα σε λιγους μηνες,δεν ηξερες τι να πρωτο παρεις χαχαχα!!!

Τωρα τα περνας ολα σε ενα stick και τελος! Χαθηκε η ολη μαγεια του πραγματος!

Εγω ομως εχω την δικη μου μαγεια! Τα περναω ολα μεσα στο synthesizer βαζω τα ακουστικα και... ΔΩΣΕ LIVE χαχαχα!!!

Ενα δοκιμαστικο βιντεο που εφτιαξα, χανει ομως πολυ σε ηχο διοτι ειναι απο μια παλια ψηφιακη. https://www.youtube.com/watch?v=MS2y2_kyHfg
 
Κι εγώ μαζί σου! Αυτή η τέκνο μ αρέσει πάρα πολύ, γιατί σαν ήχος μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια. Αυτοί οι ήχοι ήταν μουσικά χαλιά σε άπειρα τηλεοπτικά προγράμματα και διαφημίσεις, έπαιζαν στο ράδιο και γενικά ακούστηκαν πάρα πολύ, οπότε και σε μεγαλύτερη ηλικία τους αναζήτησα εκ νέου.

Ισχύει ότι σαν παραγωγή και προώθηση γινόταν πανικός τότε. Και τώρα με το διαδίκτυο γίνεται πανικός, απλά επειδή υπάρχουν άπειροι τρόποι και μέσα για να ακουστεί η μουσική, χάνεται στο μπούγιο ακόμα και το πιο καλό κομμάτι ή άλμπουμ. Παλιότερα είχες τους ραδιοφωνικούς σταθμούς και την τηλεόραση, πιο μετρημένα κουκιά για να μάθεις νέα μουσική, και η παραγωγή ήταν στην πλειοψηφία της καλή, οπότε δε σε κούραζε η όποια επανάληψη. Επειδή, όμως, ραδιόφωνο και τηλεόραση παίζουν με στάνταρ χιλιοπαιγμένη playlist, και πολύ περιορισμένη προώθηση συγκεκριμένων κομματιών, πλέον κουράζει και το ραδιόφωνο και η τηλεόραση. Κι έτσι χάνεσαι στο ίντερνετ.
 
Πίσω
Μπλουζα