Ένα ασύλληπτο κορόιδο (1969)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.256
Αντιδράσεις
6.019
Ένα ασύλληπτο κορόιδο (1969)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%88%CE%BD%CE%B1_%CE%B1%CF%83%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%80%CF%84%CE%BF_%CE%BA%CE%BF%CF%81%CF%8C%CE%B9%CE%B4%CE%BF




Κωμωδία σε σκηνοθεσία Θανάση Βέγγου και σενάριο Γιώργου Λαζαρίδη με τους Θανάση Βέγγο, Διονύση Παπαγιαννόπουλο, Τάκη Μηλιάδη, Δώρα Φύτιζα, Νόρα Κατσέλη, Κώστα Σταυρινουδάκη και άλλους ηθοποιούς.

Ο Θανάσης (Θανάσης Βέγγος), ένας φτωχός κουρέας στην Πλάκα, είναι ερωτευμένος με τη Λίζα (Νόρα Κατσέλη), την κόρη του κυρίου Χαρούπογλου (Διονύσης Παπαγιαννόπουλος), ενός γείτονά του που ήταν συνεργάτης των Γερμανών την περίοδο της Κατοχής. Στο σπίτι του Χαρούπογλου έμενε ένας Γερμανός συνταγματάρχης ο Φον Τζίφρεν (Τάκης Μηλιάδης), ο οποίος πριν εγκαταλείψει την Ελλάδα, έθαψε στην αυλή του κουρείου του Θανάση, ένα θησαυρό. Μετά από πολλά χρόνια ο Γερμανός συνταγματάρχης και δύο φίλοι του έρχονται στην Αθήνα και προτείνουν στο Θανάση να αγοράσουν το κουρείο του. Εκείνος αρνείται την πρόταση και οι Γερμανοί προσπαθούν με κάθε τρόπο να πάρουν το θησαυρό από την αυλή με τη βοήθεια του Χαρούπογλου. Ο Θανάσης καταλαβαίνει τι συμβαίνει και παίρνει εκδίκηση για να κερδίσει την Ελπίδα (Δώρα Φύτιζα), τη φτωχή υπηρέτρια που δουλεύει στο σπίτι του Χαρούπογλου, η οποία είναι κρυφά ερωτευμένη με το Θανάση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι από τις αγαπημένες μου ταίνιες του Θανάση Βέγγου, αν και το δεύτερο μέρος της το βρίσκω λιγότερο καλό σε σχέση με το πρώτο.

Πέραν του αδιαμφίσβητου ταλέντου του Βέγγου, βγάζει πολύ γέλιο και ο ρόλος του Τάκη Μηλιάδη, του Παπαγιαννόπουλου και του ηθοποιού που υποδύεται τον Πασχάλη. :p

Σημαντική παρουσία και ο Γ.Βελέντζας!
 
μπορειτε να μου πειτε τι ειναι αυτο;

καποια στιγμη παιζει δυνατα το γραμμοφωνο στην ταινια και βλέπουμε αυτη την εικονα

tainia.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
μπορειτε να μου πειτε τι ειναι αυτο;
καποια στιγμη παιζει δυνατα το γραμμοφωνο στην ταινια και βλέπουμε αυτη την εικονα

και εγω δεν καταλαβα με τιποτα τι ειναι
 
Πρεπει να ήταν "Barber pole" το οποίο υπήρχε τις περασμένες δεκαετίες σε καθε κουρείο, ήταν το σήμα των κουρέων, οτι "εδω είναι κουρείο"...

Διαβάστε εδω για το barber pole

Αλλωστε στην ταινία υποδυόταν τον κουρέα....μην περιμένετε να το εχει και εντελώς όμοιο...άλλωστε ταινία είναι, και για χάρη της ταινίας το έκανε και περιστρεφόμενο :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία παίζει και η Νένα Μεντή. Στους τίτλους εμφανίζεται ως Ελένη Μεντή. Είναι στην πρώτη σκηνή στο μπαλκόνι!

Επίσης στην ταινία έπαιζε και ο αδερφός του πατέρα της Κώστας Μεντής.
 
Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι η άσχημη κοπελίτσα στο μπαλκόνι. Αλλά η γυναίκα του Παπαγιαννόπουλου (στο Flashback)

Menti.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα