Ένα κουτί γεμάτο εκπλήξεις!

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.517
Αντιδράσεις
28.113
Ημουν παιδι του δημοτικου οταν η μαμα εβγαλε για πρωτη φορα μπροστα μου ενα ξυλινο κουτι απο τη ντουλαπα της.

Το ακουμπησε πανω στο τραπεζι του καθιστικου και μου εγνεψε με το βλεμμα να παω κοντα της. Εγω πλησιασα γεματη περιεργεια κι εκεινη ανοιξε το χρυσαφι κουμπωμα του κουτιου αφηνοντας το περιεχομενο του εκτεθειμενο μπροστα στα λαιμαργα παιδικα μου ματια.

Το πρωτο πραγμα που προσεξα ηταν πως το κουτι ειχε μεσα διαφορα πραγματα εντελως ασχετα μεταξυ τους. Το δευτερο ηταν μια γλυκεια ευωδια που μπηκε στα ρουθουνια μου και με γεμισε ευχαριστηση. Μα τι ηταν αυτο που μυριζε ετσι ωραια; Δε χρειαστηκε να ψαξω πολυ γιατι το κουτι δεν ηταν τοσο μεγαλο που να μην ξερω που να πρωτοκοιταξω. Σε μιαν ακρη του ειδα ενα λευκο μπουκαλακι αποσμητικου σε στικ. Το καπακι του ελειπε και μεσα διακρινοταν το μισοτελειωμενο του περιεχομενο. Ηταν ενα γαλαζιο σαπουνακι, οπως λεγαμε τοτε τα αποσμητικα αυτου του ειδους, λιγακι στραπατσαρισμενο. Το πηρα στα χερια μου και το μυρισα. Τι υπεροχη ευωδια! Θαλασσια αυρα, φρεσκαδα και ζεστασια μαζι ανακατεμενα με εντονη θηλυκοτητα! Για μενα τοτε που ημουν μικρουλα, ηταν τελειο! Εβαλα λιγο στο χερι μου, το κρατησα κοντα μου για να δω τη συσκευασια του και το ξαναβαλα στη θεση του λιγο πριν η μαμα κλεισει το κουτι. Ομως αυτη η ωρα ευτυχως αργουσε ακομα και ειχα μπροστα μου κι αλλους θησαυρους προς εξερευνηση.

Ενω συνεχιζα να κραταω στα μικρα μου χερια το αποσμητικο γαλαζιο σαπουνακι, η μαμα πηρε στα δικα της ενα δαχτυλιδι με μια τεραστια οβαλ τυρκουαζ πετρα. Ηταν τοσο τεραστια, που ακομα και τη δεκαετια του '70 που συνεβησαν οσα περιγραφω, θα ηταν δυσκολο να φορεθει ενα τετοιο δαχτυλιδι χωρις να θεωρηθει η κατοχος του κακογουστη.

Διπλα στο δαχτυλιδι υπηρχε ενα ασπρο κολιε που οι χαντρες του μεγαλωναν οσο πλησιαζαν στο κεντρο του στηθους. Το πηρα και το φορεσα κι ενιωσα πολυ ομορφα. Σαν δεσποινις που θα πηγαινε σε δεξιωση.... :)

Δυο κομματια απο εμπριμε υφασματα τραβηξαν την προσοχη μου και αναρωτηθηκα τι τα ηθελε η μαμα μεσα στο κουτι. Οταν τη ρωτησα δεν πηρα σαφη απαντηση η δε θυμαμαι τι μου ειπε.

Ενα μαυρο πλαστικο βραχιολι με αυξομειουμενο μεγεθος ηταν το επομενο αντικειμενο μου. Το κρατησα λιγακι, αλλα δεν μου αρεσε αρκετα και γρηγορα το εβαλα στη θεση του. Αργοτερα θυμηθηκα οτι αυτο το βραχιολι το ειχα δει στο χερι της μητερας μου καποια φορα.

Κοντα στο βραχιολι ηταν ενα περιεργο κερμα. Δεν ειχα δει παρομοιο αλλη φορα. Ηταν μεγαλο και ασημι κι οταν ρωτησα τη μαμα αν μπορουσα να το παρω για να αγορασω λιχουδιες, εκεινη γελασε και μου ειπε πως δε θα μου το επαιρνε κανεις γιατι ειχε περασει η αξια του. Τι κριμα! Κι εγω που λογαριαζα οτι θα αγοραζα ενα σωρο πραγματα μ' αυτο!

Ενα μικρο γυαλινο μπουκαλακι τραβηξε την προσοχη μου. Ειχε χρυσαφενιο πωμα και το περιεχομενο του εμοιαζε με σπορελαιο. Φυσικα το ανοιξα και η μυρωδια του ηταν εντονη, βαρια και λιπαρη. Η μαμα ειπε οτι αρκουσε μια σταγονα πισω απο καθε αυτι, για να μυριζεις ολο το βραδυ. Δηλαδη αυτο απαισιο πραγμα ηταν αρωμα;;; Μαλλον απο εκεινη τη μερα επαθα ψυχικο τραυμα κι απο τοτε δεν αντεχω τα πατσουλια και τα λιβανια!

Στην ακρη του κουτιου ηταν δυο φωτογραφιες. Ασπρομαυρες, βεβαια. Και οι δυο με τη μαμα. Στη μια ηταν μαζι με το μπαμπα και μεγαλη παρεα, απο καποιο γλεντι τον καιρο που ηταν αρραβωνισμενοι. Ποιοι ηταν ολοι αυτοι; Ουτε εναν δεν ηξερα! Στην αλλη φωτογραφια, η μαμα με μαγιω.

Ολοσωμο, σεμνο και διακριτικο και η μαμα καμποσα χρονια νεωτερη και αρκετα κιλα πιο αδυνατη. Ο μπαμπας που ηταν; Λες αυτος να τραβηξε τη φωτογραφια;

Το κουτι με τις εκπληξεις ειχε ακομα λιγα πραγματακια μεσα που ομως δεν μπορω να θυμηθω τι ηταν. Μαλλον δε θα ειχαν μεγαλο ενδιαφερον....

Υστερα απο λιγο η μαμα το εκλεισε και το ξαναφυλαξε στο συρταρι της ντουλαπας. Απο τοτε το εβγαζε δυο - τρεις φορες το χρονο και το κοιταζε μαζι μου. Εγω ενιωθα παντα χαρουμενη και ενθουσιασμενη, ισως οχι τοσο οσο την πρωτη φορα, αλλα ποτε δεν ελεγα οχι στο να κατσω πλαϊ της και να το εξερευνησω για αλλη μια φορα. Ηταν για μενα μια ομορφη, σπανια στιγμη που ακριβως επειδη ηταν σπανια, ηταν πολυτιμη.

Αισθανομουν ομορφα που περναγα εκεινες τις ωρες κοντα στη μητερα μου. Ερχομουν κοντα της κι ενιωθα πως την αγαπουσα και μ' αγαπουσε πιο πολυ.

Δεν ξερω τι απεγινε το κουτι εκεινο. Εχω χρονια να το δω. Δε θελω να ρωτησω τη μητερα μου γιατι φοβαμαι μηπως μου απαντησει πως δεν ξερει ουτε η ιδια που βρισκεται η μηπως μου πει πως δεν το εχει πια κι εγω θελω να εχω παντα την ελπιδα πως καποια μερα θα το βρω μπροστα μου.

Αυτο που μου εχει μεινει περισσοτερο στο νου και την καρδια απο ολα του τα αντικειμενα του ειναι το γαλαζιο αρωματισμενο σαπουνακι και η ευωδια του. Μια ευωδια που παρομοια της δεν ξαναμυρισα ποτε μεχρι τωρα.

Ακομα ερχεται στη μυτη μου, ιδια ακριβως οπως εκεινη την πρωτη φορα και αυτο που μου φερνει αυτοματα στο μυαλο -παραξενο πραγμα- δεν ειναι το κουτι με τις εκπληξεις, αλλη η αγκαλια της μητερας μου. Γλυκεια, ζεστη κι αγαπημενη.........................................
 
Απο τα πιο ομορφα και συγκινητικα ποστ.... :wub:

Ευχαριστουμε που μοιραστηκες αυτη την αναμνηση μαζι μας Βιβη! :flower:

bambinella 100 είπε:
Δεν ξερω τι απεγινε το κουτι εκεινο. Εχω χρονια να το δω. Δε θελω να ρωτησω τη μητερα μου γιατι φοβαμαι μηπως μου απαντησει πως δεν ξερει ουτε η ιδια που βρισκεται η μηπως μου πει πως δεν το εχει πια κι εγω θελω να εχω παντα την ελπιδα πως καποια μερα θα το βρω μπροστα μου.
Ετσι για να σου φυγει η απορια.....δεν της κανεις μια ερωτηση.... :)
 
stayros είπε:
Ετσι για να σου φυγει η απορια.....δεν της κανεις μια ερωτηση.... :)
Θα τη ρωτησω οπωσδηποτε. Αλλωστε μετα το σημερινο θεμα που ανοιξα, δε θελω πια να το αναβαλλω.

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια Σταυρο και θα' θελα να διαβασω και δικες σας ιστοριες με κουτια μικρων θησαυρων που υπηρχαν στα σπιτια σας.
 
Μπαμπι πολύ ωραια αναμνηση και τα κουτια πάντα μαγευουν αλλα και βαζουν σε περιέργεια τα μικρά παιδιά;)please ρωτα την μαμα, πια τωρα που το μοιράστηκες μαζι μας, είναι κάτι και σαν δική μας απορια!
 
Όμορφες αναμνήσεις!!!
 
Πολύ ωραίες αναμνήσεις. Θα ήταν πολύ συγκινητικό να έβλεπες ξανά το κουτί μια μέρα...
 
Μου ζητησατε να το κανω, και χωρις τη δικη σας παροτρυνση σιγουρα δε θα το εκανα τοσο γρηγορα.

Εχθες ρωτησα τη μητερα μου για το κουτι με τις εκπληξεις. Δυσκολευτηκε στην αρχη να καταλαβει τι κουτι εννοουσα. Της εξηγησα, της υπενθυμισα τι περιειχε, ποσες φορες το κοιταξαμε μαζι και τελικα θυμηθηκε.

Μου απαντησε πως δεν εχει ιδεα τι το' κανε. Μου μιλησε σαν να ηταν κατι ασημαντο που δεν εχει καμια σημασια αν θα το ξαναβρουμε ποτε. Φταιω κι εγω που ποτε δεν της ειπα ποσο σημαντικο ηταν για μενα. Οχι τοσο το κουτι αυτο καθευατο και το αλλοπροσαλλο περιεχομενο του, αλλα οι στιγμες που περνουσα μαζι με τη μητερα μου και τα συναισθηματα που ενιωθα κοιταζοντας το διπλα της. Αυτη η αισθηση του να μοιραζεσαι πραγματα με καποιον που αγαπας πολυ.

Την πιεσα να ψαξει να το βρει, ακομα και αδειο και αν το βρει να μου το δωσει γιατι για μενα εχει πιο μεγαλη σημασια απο ο,τι για εκεινη.

Ειπε πως θα ψαξει. Δεν εχω παρα να ελπιζω πως υστερα απο τοσα χρονια θα το ξαναδω. Ισως να μη μυριζει τοσο εντονα οσο τοτε, αλλα τωρα πια δεν πειραζει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Να της το πεις τωρα...
Εχεις απολυτο δικιο, αλλα σιγα - σιγα. Καποια συναισθηματα, ιδιως στη μητερα μου, δυσκολευομαι να τα εκφρασω.
 
Αχ αυτή η μνήμη της όσφρησης... Ωραίο θέμα bambi ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.
 
bambinella 100 είπε:
Εχεις απολυτο δικιο, αλλα σιγα - σιγα. Καποια συναισθηματα, ιδιως στη μητερα μου, δυσκολευομαι να τα εκφρασω.
Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα που αγγίζεις που ίσως θα έπρεπε να ανοίγαμε άλλο θέμα. Είναι απίστευτο πώς πολύ κόσμος δεν μπορεί να εκφραστεί απέναντι στους δικούς του ( συμπεριλαμβανομένου και εμένα ) ιδιαιτέρως στους γονείς τους.

Ώστε κάποια μέρα μοιραία έρχεται η ημέρα του αποχωρισμού... και τότε έχεις να πεις τόσα πολλά...

Τι να είναι άραγε αυτό που μας κάνει να μην μιλάμε ??? εγωισμός ? αμυντική στάση ? προσπαθούμε να σταθούμε δυνατοί ? ασυμφωνία χαρακτήρων ?

Τέλος πάντων, ίσως το συζητήσουμε κάποια άλλη στιγμή μιας και το παρόν θέμα είναι για άλλο λόγο.

Πάντως μπράβο, χαίρομαι όταν κάποιος δεν φοβάται να εκφράσει τέτοιου είδους "εσώψυχα" θέματα.
 
Εγω παιδια καθολου δεν ντρεπομαι να εκφρασω αποριες και συναισθηματα στην μαμα αλλα έλα που λειπει το μητρικο κουτι :p

τα μονα κουτια που ειχα ηταν τα δικα μου, που τα ειχα στην ακαταστασια και μετα ήρθαν οι κατσαριδες :p ναι φταιει η μητηρ γιατι μου τα καθαριζε αρχικα μετα όμως μου ειπε ''θα τα κανεις εσυ, δεν μπορω άλλο εγω, κανε και συ τιποτα'', δεν την άκουσα όμως και εχασα αναμνησεις
 
jdc είπε:
Τι να είναι άραγε αυτό που μας κάνει να μην μιλάμε ??? εγωισμός ? αμυντική στάση ? προσπαθούμε να σταθούμε δυνατοί ? ασυμφωνία χαρακτήρων ?
Νομιζω πως ειναι φοβος πιο πολυ.

Οτι ας πουμε, εγω θα ανοιξω την καρδια μου, θα βγαλω τα εσωψυχα μου στη φορα, θα εκετεθω, και ο αλλος δε θα ανταποκριθει αναλογως. Ειδικα αν αυτος ο αλλος εχει δειξει οτι δε θα σου κανει το χατιρι να εκφραστει αναλογως.

Επειτα ειναι κι εγωισμος. Λες "Γιατι εγω πρωτος; Ας μιλησει εκεινος". Και περιμενοντας τον αλλον να κανει το πρωτο βημα, αυτο δε γινεται ποτε, κυλαει η ζωη, φευγει και παραμενουν ενα σωρο συναισθηματα θαμμενα για παντα.
 
jdc είπε:
Τι να είναι άραγε αυτό που μας κάνει να μην μιλάμε ??? εγωισμός ? αμυντική στάση ? προσπαθούμε να σταθούμε δυνατοί ? ασυμφωνία χαρακτήρων ?
Νομιζω πως ειναι φοβος πιο πολυ.

Οτι ας πουμε, εγω θα ανοιξω την καρδια μου, θα βγαλω τα εσωψυχα μου στη φορα, θα εκετεθω, και ο αλλος δε θα ανταποκριθει το ιδιο. Ειδικα αν αυτος ο αλλος εχει δειξει οτι δε θα σου κανει το χατιρι να εκφραστει αναλογως.

Επειτα ειναι κι εγωισμος. Λες "Γιατι εγω πρωτος; Ας μιλησει εκεινος". Και περιμενοντας τον αλλον να κανει το πρωτο βημα, αυτο δε γινεται ποτε, κυλαει η ζωη, φευγει και παραμενουν ενα σωρο συναισθηματα θαμμενα για παντα.
 
@bambinella 100 Τι Θαυμάσιος συναισθηματικος κόσμος είναι αυτός!


Νομίζω ότι λίγο/πολύ με μαγικό τρόπο μας γύρισες όλους πίσω στην παιδική σου ηλικία και μας έβαλες ακριβώς δίπλα σου στο δωμάτιο εκείνο μαζί με την μητέρα σου..

Κάπου εκεί άρχιζεις και χρωματίζεις (τόσο περιγραφικά) όλες τις στιγμές με τα όμορφοτερα χρώματα και με τέτοιο τρόπο που κάνουν τις αναμνήσεις σου να ζωντανεύουν μπροστά μας.!

Η αίσθηση όσο διαβάζεις μετατρέπεται σε συναίσθηση και δεν θέλεις να σταματήσεις το διάβασμα καθώς το ένα μετά το άλλο ξεπηδούν μαγικά και ζωντανεύουν μπροστά σου..

Στο τέλος εγώ τουλάχιστον ένιωσα σαν να είμαι τόσο κοντά σε εκείνο το κουτί που.. ενιωσα μέχρι και εκείνο το θεσπέσιο άρωμα που περιγράφεις με τόσο νοσταλγία..

Πραγματικά είναι πολύ συγκινητικά όλα αυτό που περιγράφεις!

Σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@bambinella 100
Πραγματικά είναι πολύ συγκινητικά όλα αυτό που περιγράφεις!
Σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.
Kαι για μενα ειναι πολυ συγκινητικα αυτα που μου λες και σε ευχαριστω.
Αυτες τις ομορφες αναμνησεις απο την αγνη παιδικη ηλικια θα τις μοιραζομουν οπωσδηποτε μαζι σας γιατι ολοι εσεις ειστε πλεον οι ανθρωποι που επισκεπτομαι και με επισκεπτονται καθημερινα μεσα σ' αυτο το φορουμ.
Εχετε γινει πια αναποσπαστο κομματι της καθημερινοτητας μου και σας νιωθω σαν φιλους καλους και δικους μου ανθρωπους.
 
Πίσω
Μπλουζα