Ένθετο του Computer Για όλους [25 χρόνια]

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.187
Για να γιορτάσει τα 25 του χρόνια, το περιοδικό Computer Για Όλους, έδωσε σαν ένθετο, το παρακάτω, το οποίο περιέχει διαφημιστικές καταχωρίσεις  προϊόντων και εταιρειών που δημοσιεύτηκαν στα πρώτα 100 τεύχη του περιοδικού.

DSC00351.JPG

DSC00353.JPG

DSC00352.JPG
 
Μπραβο ρε Ντινο που το θυμηθηκες ,δεν το ειχαμε αναφερει.

25 χρονια ,βγηκε δηλαδη το 200;

Το ειχα παρει.
 
Αν περιεχει μονο διαφημισεις...ισως το καθεστως των πνευματικων δικαιωματων να ειναι πιο "ανεκτικο" για σκαναρισμα...

Αν υπαρχει ορεξη και χρονος και συμφωνησουν και οι εταιροι διαχειριστες...ειναι λουκουμι
 
Δεν έχω πρόβλημα να το σκανάρω...

Μάλιστα μπορώ να το κάνω ανεβάζοντας κανά-δυό σελίδες κάθε φορά, ούτως ώστε να ρίχνουμε και καμιά κουβεντούλα για τις εκάστοτε καταχωρήσεις...
 
Δώσε πράμα στον λαό... Σωστή η ιδέα για λίγο-λίγο, απλά κάντες τέσσερεις τις σελίδες για μεγαλύτερη συμμετοχή. 
 

Πηρα το ΟΚ και απο την υπολοιπη συμμορια της διαχειρισης:

Αν ο 1@DINO[/USER] την παλευει..ας καλοσκαναρει μια-δυο διαφημισεις την φορα για να γινεται κουβεντα (ειχα παρει τον Spectrum απο εκει, ηξερα τον ιδιοκτητη, ειχε μια "δυνατη" παρουσια στο ταμειο και τετοια) απο κατω

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@DINO[/USER]Για να μη γίνει καμία παρανόηση, η συγκεκριμένη έκδοση βγήκε το 2008, σωστά;

1@Wally[/USER]Εσείς εκεί οι ρερτφορομουσυμμορίτες κατεργάζεστε σενάρια ανατροπής της διαφημιστικής τάξης μου φαίνεται...

 
Το ένθετο είναι από το 2008... Πολύ σωστά...
 
Η ECS πρεπει να ηταν πολυ καλη αντιπροσωπεια. Εγω και οι περισσοτεροι γνωστοι μου τσιμπησαμε τα Spectrum μας απο παραλληλες εισαγωγες ως πιο φθηνα οποτε δεν ειχαμε επαφη με την αντιπροσωπεια. 

Νομιζω οτι μετα επιασε τα Epson και μετα δεν ξερω τι απεγινε.

Ουδεις γνωστος μου ειχε Vic20 και ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος Ευρωπαιος να προεβαινε στην αγορα του, ιδιαιτερα μετα το 1983...

Μια συνεντευξη απο τους υπευθυνους του ACC (που απο μια μικρη ερευνα που εχω κανει, ηταν το πρωτο μαγαζι home micros στο λεκανοπεδιο και λογικα στη χωρα) θα ηταν πολυ ενδιαφερουσα.

Οσο για το εργοαστασιο της NewBrain...ηταν η εποχη που η κρατικη γραμμη ηταν το διωξιμο των ξενων επενδυσεων και η κρατιοποιηση...δεν εχουν αλλαξει πολλα 30+ χρονια μετα
 
Αυτό το ΒΒC κομπιούτερ τι στο καλό ήταν; Το είχε συναντήσει κανένας;
 
Φυσικα. Τα αντιπροσωπευε ο Αξαρλης νομιζω στην Ακαδημιας. Κοστιζαν ενα νεφρο αλλα ηταν πολυ μπροστα σχεδιαστικα (δευτερες CPU κτλ)
 
Μια συνεντευξη απο τους υπευθυνους του ACC (που απο μια μικρη ερευνα που εχω κανει, ηταν το πρωτο μαγαζι home micros στο λεκανοπεδιο και λογικα στη χωρα) θα ηταν πολυ ενδιαφερουσα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ οι παλιες κακες μερες. Βρε παιδάκι μου τι σαχλαμάρα πέρναγε για "σοβαρό προβληματισμό" στα media τοτε... Με τα μυαλά που κουβαλάγανε τότε κάναμε τελικά ένα βήμα μπροστά και δέκα πίσω! Είχαμε και τον αργόσχολο (=συνδικαλιστή) μαϊντανό.

Πρέπει να ήμασταν η μόνη χώρα παγκοσμίως που αντί για ευκαιρία η πληροφορική θεωρείτο εμπόδιο.

Και εγώ ο :rant: νόμιζα οτι θα κάνω το επάγγελμα του μέλλοντος... δεν :rant: λεω γω.




Πάντως ωραίες οι φυσιογνωμίες και τα πλάνα απο το μαγαζί, και ο κ. Νικολάου φαίνεται να δραστηριοποιείται στο youtube, οποτε πιστεύω οτι πρεπει να δράσουν οι δαιμόνιοι ρεπορτερς του retromaniax και να μας κάνουν ενα πολυ ωραίο δώρο για τις γιορτές! :please:
 
Δαιμόνιος ρεπόρτερ ήταν μόνο ο Πικος Απικος...
 
Έχει δηλώσει ο συμφορουμιτης, 'δαιμόνιος ρεπόρτερ";
 
:) απλά αστειευόμαι κάνοντας  λογοπαίγνιο λόγω του nickname  καλοπροαίρετα πάντα  .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα