Ένιντ Μπλάιτον [Enid Blyton] - Αγαπημένη σειρά βιβλίων?

Δεν είναι σπάνιο διάσημα πρόσωπα που θαυμάζουμε να μην είναι και τόσο αξιοθαύμαστα στην ιδιωτική τους ζωή. Είναι γεγονός όμως ότι με τον ίδιο τρόπο που παρουσιάζεται Από την Ελενα Μπόναμ-Καρτερ παρουσιάζεται και από την κόρη της Ιμογκέν στην αυτοβιογραφία της το 1989 (με την οποία παρουσίαση διαφώνησε η μεγαλύτερη κόρη της Γκίλιαν). Η ταινία βέβαια είναι μια τηλεταινία (του BBC και όχι χολιγουντιανή) όπου παρουσιάζεται ένα εξαιρετικά δημοφιλές δημόσιο πρόσωπο του οποίου η δημόσια εικόνα είναι τελείως διαφορετική από την ιδιωτική του. Διαμαρτυρία βέβαια από το οικογενειακό της περιβάλλον δεν θα μπορούσε να υπάρξει καθώς μόνο η Ιμογκέν είναι ζωντανή ακόμα...
 
Οι εκδοσεις Γκουτεμπεργκ εχουν κανει καποιες χαμηλες προσφορες στα βιβλια τους και μπορειτε να βρειτε τη σειρα "Πέντε φίλοι" με κάτι λιγότερο από 2 ευρω κάθε τόμο

http://www.dardanosnet.gr/book_category.php?id=368

αναζητηστε τίτλους στο γράμμα Π -είναι αλφαβητικά
 
Thor είπε:
Δεν είναι σπάνιο διάσημα πρόσωπα που θαυμάζουμε να μην είναι και τόσο αξιοθαύμαστα στην ιδιωτική τους ζωή. Είναι γεγονός όμως ότι με τον ίδιο τρόπο που παρουσιάζεται Από την Ελενα Μπόναμ-Καρτερ παρουσιάζεται και από την κόρη της Ιμογκέν στην αυτοβιογραφία της το 1989 (με την οποία παρουσίαση διαφώνησε η μεγαλύτερη κόρη της Γκίλιαν). Η ταινία βέβαια είναι μια τηλεταινία (του BBC και όχι χολιγουντιανή) όπου παρουσιάζεται ένα εξαιρετικά δημοφιλές δημόσιο πρόσωπο του οποίου η δημόσια εικόνα είναι τελείως διαφορετική από την ιδιωτική του. Διαμαρτυρία βέβαια από το οικογενειακό της περιβάλλον δεν θα μπορούσε να υπάρξει καθώς μόνο η Ιμογκέν είναι ζωντανή ακόμα...
Ναι, τα διάβασα αυτά (κατόπιν εορτής βέβαια) στη wikipedia. Δεν είμαι αιθεροβάμων, γενικά, αλλά για τη συγκεκριμένη, μου ήρθε κάπως, το ομολογώ...δεν το περίμενα καθόλου.
 
Ο Νοντυ κυκλοφόρησε ποτέ στην Ελλάδα; σαν βιβλία εννοώ όχι τωρα με προσφορες σε περιοδικά αλλα παλιά, ο παλιος Νόντυ;
 
Δεν το πιστεύω ότι μου ξέφυγε ετούτο το poll και δεν ψήφισα!!!

Τα 5 λαγωνικά ftw!!!

Φήμες θέλουν τρελή, ρετρομανιακή, να περιφέρεται αναζητώντας όλους τους τόμους της σειράς, τους οποίους και σκοπεύει να αποκτήσει πάση δυνάμει!

Αν τη συναντήσετε μπροστά σας, ε, τότε συγχαρητήρια! Με βρήκατε! :biglaugh:
 
Εμένα η αγαπημένη ήταν μια άλλη σειρά, νομίζω την έλεγαν μυστηρίου. Ηταν πάλι 5 παιδιά κι είχε τίτλους οπως Το μυστικο Νησι, το μυστικο βουνο, το μυστηριο του τάδε, όπου ταδε καποιο στοιχειωμενο καστρο κλπ. Νομιζω τα εχω ακομα.
 
Καλά, αυτό το quiz ήταν φεύγα εντελώς!....

Με έβγαλε Julian, αλλά όταν μια από τις απαντήσεις μου ήταν "A happy homemaker, doped up on Prozac" στην ερώτηση "When you grow up, what are you most likely going to be?" δεν ξέρω για πόσο αξιόπιστο τεστ μιλάμε! :biglaugh:
 
Έδωσα ψήφο στους Μυστικούς Εφτά. Είχα την περιπέτεια με τον Κέρυ Μπλου.
 
Καλησπέρα κι από μένα και καλή χρονιά! Αυτές τις μέρες που είμαι στο πατρικό μου περνάω όπως πάντα μια ρετρο κρίση γιατί, θέλοντας και μη, πέφτω συνέχεια πάνω σε πράγματα των παιδικών μου χρόνων. Χθες έπεσα πάνω σ' ένα βιβλίο των Μυστικών Επτά και είπα να κοιτάξω εδω μεσα για thread. Τα λάτρευα τα βιβλία της Blyton. Το πρώτο που διάβασα ήταν οι Μυστικοί Επτά σε νυχτερινές περιπέτειες και μετά άρχισα να ανακαλύπτω και τις άλλες σειρές στη δημοτική βιβλιοθήκη. Ψήφισα Μυστικούς Επτά γιατί ήταν η πρώτη σειρά που ανακαλυψα και γιατί με εβαλε στο κλίμα της λογοτεχνίας αυτού του είδους. Ωστόσο μέσα μου πάντα είχα μια ιδιαίτερη αδυναμία στις υπόγειες στοές και τα κρυφά περάσματα του Κιριν των πέντε φίλων αλλά είπαμε, η πρωτη αγαπη δεν ξεχνιέται.
 
Παιδια εχω διαβασει από το σεντ κλαιρ δυο βιβλία, ''οι διδυμες στο σεντ κλαιρ'' και την ''θερινη περιοδο'', το πρωτο και το τριτο βιβλιο,λετε να βρω τα αλλα;
 
Παιδια ''τα πέντε λαγωνικα'' ξετυλίγονται στην ελλαδα, απιστευτο :eek:
 
Τα Πέντε Λαγωνικά!!!

είχα περάσει ένα καλοκαίρι διαβάζοντας τις υπέροχες ιστορίες-περιπέτειες τους!

Τα ξαναβρήκα σήμερα...είναι ακριβώς έτσι όπως τα είχα αποθηκεύσει, μέσα στη ζελατίνα τους για να μην φθαρούν από τον χρόνο και τις καιρικές συνθήκες!
 
Πίσω
Μπλουζα