Έργα και ημέρες του Γκρίζλυ Άνταμς (The life and times of Grizzly Adams)

vaszio

Retro Member
Joined
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
19
Έργα και ημέρες του Γκρίζλυ Άνταμς (The life and times of Grizzly Adams, 1977-78 ), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Κυριακή 5/7/1981


Grizzly Adams με τον φοβερό ηθοποιό που έπαιζε τον θείο των Ντιουκς να μιλάει στον γαιδαρό του τον Μπεν...



Δείτε το link:

http://www.grizzlyadams.net/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επανέρχομαι για να τραβήξει προσοχή το μύνημά μου...
 
Το μυνημα εχει τραβηξει την προσοχη ετσι και αλλιως - απλα ψαχνουμε torrent για να κατεβασουμε :D Θυμαμαι τοτε που καθομουνα (οπως πολλοι απο εδω απο οτι εχω καταλαβει) και εγραφα τη μουσικη σε κασσετα απο το ηχειο της τηλεορασης :)
 
Σωστός ο telamonas. ;)
 
Ναι πραγματι η σειρα ξεχωρισε!

Εχω το πρωτο επεισοδιο!
 
Akmaka θέλω αν μπορείς σε ένα δισκάκι το επεισόδιο αυτό, μουσικόραμα και απίστευτα και όμως αληθινά...αν δεν είναι μεγάλος κόπος ήδη ετοιμάζω το μυστήριο... telamona έχεις τη μουσική μποείς να την ανεβάσεις εδώ;;;
 
Vaszio δες στο PM σου!!!

Οριστε φιλε μου η εισαγωγη απο τη σειρα The live & Time of Grizzly Addams!!!! :D

http://Εδω
 
Με μπερδεψατε...το κομματι που ανεβασε ο φιλος μου ο akmakas ειναι παρα πολυ ωραιο αλλα δεν ειναι αυτο που ηχογραφουσα εγω τοτε.

Αυτο που λεω εγω ειναι αυτο που ακουγεται στο site http://www.grizzlyadams.net/

που εχω κανει λαθος ?
 
Και τα δύο είναι μαγικά ευχαριστώ... αλλά δεν είμαι σίγουρος πιο άνοιγε τη σειρά και ποιό την ταινία...
 
vaszio περασαν τοσα χρονια φιλε που πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να σου πει κατι...

Η εισαγωγη ειναι απο το Νο1 επεισοδιο παιδια δεν ξερω....

Ισως να την αλαξανε μετα!!!!
 
...η εισαγωγή που θυμάμαι εγώ ("maybe"), είναι 100% αυτή που έδωσε μέσω link o telamonas.

Για το (επίσης πολύ ωραίο) τραγουδάκι του akmakas, επειδή δεν θυμόμουν να το έχω ξαναακούσει, αποφάσισα να κάνω ένα ψαξιματάκι στο google.

...πρόκειται για το "Wear the sun in your heart", και είναι ένα προγενέστερο μουσικό θέμα που είχε γραφτεί αρχικά για την ταινία. Δυτυχώς την ταινία δεν έτυχε να την δω ποτέ (μόνο την σειρά), οπότε δεν ξέρω να σας πω με 100% βεβαιότητα αν έπαιζε στην εισαγωγή ή σε κάποιο άλλο μέρος της ταινίας.

Αυτό που λέει ο akmakas πάντως, (ότι δηλαδή το τραγούδι αυτό ακούγεται και στο πρώτο επεισόδιο της σειράς) μπορεί να σημαίνει μόνο ένα πράγμα: Είχα χάσει το πρώτο επεισόδιο !! :D
 
Την ταινία την έχω σε κασσέτα αν ενδιαφέρεσαι pm...
 
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο λίγο...Εδώ έχω κάποιες φώτο από την σειρά !Δεν ξέρω ίσως και να είναι η ταινία...

Ο adam αφήνει το σπίτι του και την μικρή κόρη του στην προσπάθεια του να

κρυφτεί από την αστυνομία για ένα φόνο που δεν διέπραξε ποτέ..

κάποια στιγμή θα συναντήσει ένα χτυπημένο ινδιάνο και θα τον σώσει

από τον θάνατο. Στην πορεία θα βρει και μια μικρή άκακη αρκούδα την οποία

θα την πάρει υπό την προστασία του……..Κάπως έτσι κυλάει το πρώτο επεισόδιο

untitled11kp.jpg


Να πω την αμαρτία μου δεν θυμάμαι καθόλου την εισαγωγή

Οπότε το αφήνω σε εσάς.....Vazzio μιλάμε για το ιδιο έργο που έχεις?
 
Ήρθε μόλις την Παρασκευή από Αμερική ακόμη δεν την είδα
 
Aλλη μια αγαπημενη σειρα των παιδικων μας χρονων με τον, μακαριτη πλεον,

θειο Τζεσσυ.
 
Σε αυτή την σειρά δεν είχε για κατοικίδιο μια τεράστια καφέ αρκούδα (grizly) τον Ben; Ή μήπως κάνω λάθος;

O Ben πέθανε από καρκίνο χρόνια αργότερα.
 
Για την ιστορία, επειδή δεν έχει αναφερθεί παραπάνω, η σειρά στα ελληνικά λεγόταν Η Κιβωτός του Άνταμς. Κι επειδή σήμερα ζω στα μέρη στα οποία αναφέρεται, σας πληροφορώ πως οι άνθρωποι εδώ είναι ακριβώς όπως στην ταινία.
 
Σειρά '80ς, με έναν άντρα και μια αρκούδα

Ημουν παρα πολυ μικρη όταν έβλεπα αυτή την σειρα, και θυμαμαι ελαχιστα. Θυμαμαι όμως, πως ήταν μια απο τις αγαπημενες μου.

Πρεπει να ήταν αμερικανικης παραγωγής. Το συμπεραινω, απο τα δαση!

Ένας άντρας, ζουσε μόνος, σε ένα μεγαλο δασος (πιθανον στον καναδα). Μαλλον ήταν δασοφυλακας, ή κατι τετοιο. Η μονη του επαφή ήταν με τα ζώα. Πολύ σπανια με ανθρώπους. Και εδειχνε τις περιπετειες του μεσα στην φυση.

Ήταν σειρά, που εξυμνουσε το μεγαλειο της φυσης. Πολύ οικολογική, για την εποχή της. Σου έδειχνε πως άνθρωποι και ζώα μπορουν να συνυπαρξουν, και ταυτοχρονα, σε γεμιζε με μια ηρεμια, και νοσταλγία, βλέποντας την.

Οι τιτλοι αρχης, ήταν που θυμαμαι έντονα. Ειχε βρει ένα μικρο αρκουδακι, εγκατελειμενο, και το μεγαλωσε. Αυτό, έγινε και ο καλυτερος φιλος του.

Οι τιτλοι αρχης, περιγραφουν αυτή την ιστορία.

Στο τέλος αυτών (των τίτλων), (το οποίο ειναι και το πιο χαρακτηριστικό για όποιον έχει δει την σειρά), δειχνει την αρκουδα να περπατάει μπροστά, και αυτόν πιο πισω, να ακολουθει, με κατι ξυλα, στους ώμους του, (η ένα τσεκουρι). Η αρκουδα, γυριζει το κεφαλι να δει αν την ακολουθει, και δεν τον βλεπει, έτσι όπως γυριζει. Σταματα, και γυριζει απο την άλλη, και τότε τον βλέπει.

Η μαμα μου θυμαμαι, που της είχε κανει εντυπωση αυτό!

Καποια επεισοδια, θυμαμαι επισης σκόρπια: Όταν μια φορά χτυπησε το κεφαλι του, και επαθε αμνησια, και φοβοταν την αρκουδα, που τον πλησιαζε, και καποιο άλλο, με παρανομους κυνηγους που ήρθαν στο δασος.

Το ξερει κανεις; Τον τιτλο ίσως, για να μπορεσω να το ψαξω στο youtube.
 
Ωχ, θα το ξανασκεφτω να ανοιξω θεμα, με παλια σειρά. Βλεπω εδω, εχουν αναφερθει, ΟΛΑ.

Πάντως, δεν ηξερα το ονομα της σειρας. Βλέπω πως ειχε κανει επιτυχια.
 
Πίσω
Μπλουζα