Έφυγε από την ζωή ο ηθοποιός Max Von Sydow

Και όμως με όλα αυτά τα σεβαστά σχόλια απο όλους σας πιστεύω ότι έχει πετύχει αυτό ακριβώς που ήθελε ο Μπεργκμαν...

Κύρια θέματα των ταινιών του είναι η αδυναμία ουσιαστικής επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων, η αντιπαράθεση του ανθρώπου με τον εαυτό του και με τον Θεό και η αμφισβήτηση του τελευταίου, η ανάλυση των διαπροσωπικών σχέσεων και κυρίως των σχέσεων μεταξύ των δύο φύλων και η αναζήτηση του νοήματος της ζωής.

Κοινώς μας έβαλε όλους στη φιλοσοφία του με την συγκεκριμένη ταινία και ψαχνόμαστε για όλα αυτά και το νόημα της ζωής ο καθένας να με την δική του διαφορετικοτητα! Χαχαχα! :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και όμως με όλα αυτά τα σεβαστά σχόλια απο όλους σας πιστεύω ότι έχει πετύχει αυτό ακριβώς που ήθελε ο Μπεργκμαν...

Κύρια θέματα των ταινιών του είναι η αδυναμία ουσιαστικής επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων, η αντιπαράθεση του ανθρώπου με τον εαυτό του και με τον Θεό και η αμφισβήτηση του τελευταίου, η ανάλυση των διαπροσωπικών σχέσεων και κυρίως των σχέσεων μεταξύ των δύο φύλων και η αναζήτηση του νοήματος της ζωής.

Κοινώς μας έβαλε όλους και ψαχνόμαστε για αυτά.. Χαχαχα! :p
Σιγά always somewhere,μην κάτσω να ζητησω τα νοήματα της ζωής κατά Μπεργκαν , αρκετά προβλήματα έχουμε αυτήν την στιγμή( προβληματαρες) να πάω να ψυχοπλακωθω περισσότερο και να λέω τι θέλει εδώ να πει ο ποιητής ε όχι χίλιες φορές ταινια κατανοητή .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και όμως με όλα αυτά τα σεβαστά σχόλια απο όλους σας πιστεύω ότι έχει πετύχει αυτό ακριβώς που ήθελε ο Μπεργκμαν...

Κύρια θέματα των ταινιών του είναι η αδυναμία ουσιαστικής επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων, η αντιπαράθεση του ανθρώπου με τον εαυτό του και με τον Θεό και η αμφισβήτηση του τελευταίου, η ανάλυση των διαπροσωπικών σχέσεων και κυρίως των σχέσεων μεταξύ των δύο φύλων και η αναζήτηση του νοήματος της ζωής.

Κοινώς μας έβαλε όλους στη φιλοσοφία του με την συγκεκριμένη ταινία και ψαχνόμαστε για όλα αυτά και το νόημα της ζωής ο καθένας να με την δική του διαφορετικοτητα! Χαχαχα! :p
Χίλια "like" γιατί το σχόλιο σου ήταν "πυροσβεστικό" σε κάτι που πήγε να ξεκινήσει σε λάθος thread..
 
Όχι, η συγκεκριμένη δεν είναι από τις "δύσκολες"..Αρκεί να διαβάσεις την υπόθεση.
Εγώ την είχα δει στην εφηβεία μου,απλά ακούγοντας πως πρόκειται για αριστούργημα,χωρίς να ξέρω την υπόθεση.Και δεν καταλάβαινα όταν την έβλεπα.Όχι τι έβλεπα,αλλά το τι ήθελε να μας πει ο "ποιητής"..Όταν μετά από χρόνια την ξαναείδα, ήταν διαφορετικά..
Δεν βλέπεις κάποιες ταινίες όπως θα πας σινεμά και λες στην παρέα "πάμε να δούμε αυτήν την κωμωδία ή εκείνο το θρίλερ?"..Ναι,εκείνες δεν σε απασχολούν τόσο πολύ και δεν χρειάζεται κάποια "προετοιμασία" για να τις παρακολουθήσεις.
Υπάρχουν όμως και άλλες που χρειάζεσαι "σκονάκι"..Εγώ παραδέχομαι π.χ. πως θα μπορούσα να χαρακτηριστώ "μικρής αντίληψης" και θα χρειαζόμουν βοήθεια για να παρακολουθήσω κάποιες από τις λεγόμενες "βαριές και κουλτουριάρικες"..Άλλοι όχι..Τι να κάνουμε!..Απλά,διαφέρουμε..
Οκ εντάξει. Σίγουρα θα έχουμε διαφορετική άποψη...αν υπάρχει κ τη δω θα σου πω τη δική μου...
 
Οκ εντάξει. Σίγουρα θα έχουμε διαφορετική άποψη...αν υπάρχει κ τη δω θα σου πω τη δική μου...
Τώρα αυτήν την στιγμή είναι επίκαιρη με τον ιό και την πανδημία ή ταινία πιο επίκαιρη πεθαίνεις ! Χιούμορ κάνω.
 
Πρόπερσι το καλοκαίρι είχε είχε έρθει Ελλάδα για γύρισμα σε ταινία Ελληνα σκηνοθέτη σχετικά με τη Γερμανική κατοχή στην Ελλάδα την περίοδο 40-44. Εκαναν γυρίσματα στο "Ασυλο Ανιάτων". Η ταινία δε γνωρίζω πότε θα βγει...
 
O τελευταίος του ρόλος πρέπει να ήταν του καρδινάλιος στην φοβερή σειρά tudors, όπου θέλει να αποκαταστήσει την καθολική πίστη στην Αγγλια.
 
O φον συντοφ έκανε και τον παππού της Χαιντι το 64' αν θυμάμαι καλά. Ήταν ή πρώτη χαιντι που είχα δει.
 
Ποιον ήρωα της παλαιάς διαθήκης έκανε ο Μαξ φον σιντοφ την δεκαετία του 90';
 
Έπαιξε σίγουρα τον βασιλιά Δαυιδ στα γεράματα του στην σειρά Σολομων
 
@αριαδνη Η οποία όμως όπως βλέπω στο imdb είναι του 1997.
@Vaggelis Evi Kapsalas Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Η Χαϊντι με τον Σιντοφ ειναι του 2005. Αν ήταν του 2020 δεν θα προλάβαινε κανείς μας να έχει αναμνήσεις γι αυτην... Οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το 2020
 
@αριαδνη Η οποία όμως όπως βλέπω στο imdb είναι του 1997.
@Vaggelis Evi Kapsalas Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Η Χαϊντι με τον Σιντοφ ειναι του 2005. Αν ήταν του 2020 δεν θα προλάβαινε κανείς μας να έχει αναμνήσεις γι αυτην... Οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το 2020
Απεβίωσε στις 8/3/2020
 
@αριαδνη Η οποία όμως όπως βλέπω στο imdb είναι του 1997.
@Vaggelis Evi Kapsalas Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Η Χαϊντι με τον Σιντοφ ειναι του 2005. Αν ήταν του 2020 δεν θα προλάβαινε κανείς μας να έχει αναμνήσεις γι αυτην... Οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το 2020
Απεβίωσε το 2020

 
Πίσω
Μπλουζα