"Έφυγε" ο Γιάννης Δαλιανίδης σε ηλικία 87 ετών

Dr. SLUMP

RetroMasteR
Joined
6 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
147
«Έφυγε» το Σάββατο σε ηλικία 87 ετών ο Γιάννης Δαλιανίδης. Ο γνωστός σκηνοθέτης νοσηλευόταν στο νοσοκομείο «Ερρίκος Ντυνάν» με αναπνευστικά προβλήματα και πολυοργανική ανεπάρκεια.

:(

Πηγή: in.gr
 
Πολύ κρίμα! Στεναχωρέθηκα πάρα πολύ...Καλό του ταξίδι...
 
καλο ταξιδι σε εναν απο τους πιο δημιουργικους σκηνοθετες..μεγαλο ταλεντο και μεγαλη προσωπικοτητα :( :(
 
τι κρίμα :(

Ήταν μεγάλος σκηνοθέτης...
 
Kρίμα. στεναχωρέθηκα πάρα πολύ. Αξιολογός σκηνοθέτης ο οποίος πρόσφερε πάρα πολλά και στον Ελληνικό Κινηματογράφο που τόσο λάτρεψε, αλλά και στην Τηλεόραση.

Τα συλληπητήρια μου στους οικείους του.

Ο Γιάννης Δαλιανίδης ήταν ο επόμενος ''δημοσιογραφικός στόχος'' των tv-mods!!!!

Δυστυχώς δεν προλάβαμε.

Καλό του ταξίδι.
 
Ειναι πραγματικα κριμα να χανουμε τετοιους δημιουργικους ανθρωπους.

Τουλαχιστον ηταν πληρης ημερων.Καλο του ταξιδι...

Κ ειμαι σιγουρος πως οι δουλειες του θα παραμεινουν αναλειωτες στον χρονο.....
 
rest in peace. Έχει αφήσει σημαντικό έργο κληρονομιά για εμάς...
 
Καλό του ταξίδι. Μας έδωσε πάρα πολλά. Τον ευχαριστούμε.
 
Από το ρετρομάνιαξ το μαθαίνω!

Ας αναπαυθεί εν ειρήνη... Καλό του ταξίδι.......
 
Έχω δίπλα μου την κασετίνα της Victory με τα Μιούζικαλ του Δαλιανίδη!

Απίστευτες ταινίες...

Σημείο αναφοράς φυσικά και τα σήριαλς

Γιάννη σε ευχαριστούμε!
 
Και εγω στεναχωρεθηκα πολυ καλο του ταξιδι πολυ καλος σκηνοθετης και υπεροχος ανθρωπος.Ηταν ο πατερας των μιουζικαλ στην Ελλαδα.
 
Καλο σου ταξιδι Γιαννη....
 
Κρίμα.Δυστυχώς μόνο από το Ρετιρέ θυμάμαι το όνομά του,αν και έκανε και πολλές ταινίες,που σίγουρα έχω δει!
 
δεν προλαβε να κανει ριμεικ τα τσακαλια
 
Πρωτοπορος στον κινηματογραφο οσον αφορα τα μιουζικαλ, αλλα και τη θεματολογια των δραματικων ταινιων του.

Τον ευχαριστω για ολες τις πανεμορφες ταινιες και σειρες που συντροφευσαν τα παιδικα κι εφηβικα μου χρονια και ειδικα για το Λουνα - Παρκ που το ειχα αγαπησει τοσο.

Ας ειναι καλα στον καινουργιο κοσμο που πηγε!
 
Ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία του θεάτρου, του σινεμά και της τηλεόρασης κλείνει με τον θάνατο του Γιάννη Δαλιανίδη. Αφήνει πίσω του τεράστιο έργο. Καλό του ταξίδι... Σίγουρα θα έχει καλή παρέα εκεί ψηλά.
 
μακάρι να έκανα το ένα εκατομμυριοστό από αυτά που έκανε...
 
Δεν έχω λόγια... Ο ένας από τους δύο εμπορικότερους σκηνοθέτες-σεναριογράφους του Ελληνικού Κινηματογράφου και της Τηλεόρασης, με πληθώρα ταινιών και σειρών που αγαπήσαμε όλοι τόσο πολύ δεν είναι πια μαζί μας...

Όπως έγραψε και ο tsalk παραπάνω, το καλοκαίρι που μας πέρασε, φτάσαμε πολύ κοντά στο να είναι ο επόμενος σκηνοθέτης από τον οποίο θα ζητούσαμε να μας παραχωρήσει συνέντευξη για το forum...

Καλό του ταξίδι και τον ευχαριστούμε πολύ για όλες τις ώρες χαράς, συγκίνησης και ξεγνοιασιάς που μας προσέφερε μέσα από το έργο που αφήνει πίσω του. Οι σκέψεις μου είναι στους δικούς του ανθρώπους, αυτούς που τον γνώρισαν και τον αγάπησαν πραγματικά! Κουράγιο...
 
Τον Δαλιανίδη τον θυμάμαι από την εποχή των "Καθημερινών" με τους Γιώργο Κωνσταντίνου και Ξένια Καλογεροπούλου η οποία προβαλλόταν κάθε απόγευμα από την κρατική τηλεόραση. Θαυμάσια σειρά με μπόλικο χιούμορ που μας χάρισε άφθονο γέλιο.

http://www.youtube.com/watch?v=w9-tocA3rSk
 
Πίσω
Μπλουζα