"Έφυγε" ο Δημήτρης Μητροπάνος!

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.363
Αντιδράσεις
49.421
Ο θεός να τον αναπαύσει. Ιδιαίτερα ταλαιπωρημένος τα τελευταία χρόνια.

Οπως εχω ξαναπει σε αρκετα παρόμοια θρεντς, φετος θα ειναι η χρονιά που θα φύγουν όλοι οι "μεγαλοι". Λυπαμαι παρα πολύ που ενώ μου είχε δοθεί η ευκαιρία να τον δω ζωντανα, την απέρριψα :( :(.
 
Ο Θεός ας τον αναπαύσει....
 
Δεν το πιστεύω, που να πάρει η ευχή! :(

Πολύ στεναχωρήθηκα... Από τα μεγαλύτερα ονόματα της Ελληνικής Μουσικής, με μελωδίες που θα συνοδεύουν για πάντα γενιές ολόκληρες!...

Ας αναπαυθεί η ψυχή του - ταλαιπωρήθηκε πολύ τα τελευταία χρόνια με την υγεία του...
 
To "Σ'αναζητώ στη Σαλονίκη ξημερώματα" αποτελεί για μένα ύμνο, όχι απλά τραγούδι.

Χάρηκα γιατί τον έχω απολαύσει ζωντανά αρκετές φορές. Η φωνή του στο live ήταν καλύτερη από την στημένη ηχογράφιση στο στούντιο, όπως του άλλου Θεού, του Πασχάλη Τερζή. Όπως πρέπει να είναι σε κάθε μεγάλο.

Καλό ταξίδι.
 
Με το "Καλό ταξίδι" να παραθέσω κι εγώ ένα τραγούδι του, που έχει ενδιαφέρον και για το site.

Ο Γιώργος Ζαμπέτας, αν και λαϊκός συνθέτης, έχει γράψει λίγα ζεϊμπέκικα, αφού ήταν το χασάπικο ο ρυθμός που συνήθως τον ενέπνεε. Ανάμεσα λοιπόν στα πολύ γνωστά "Με το Βοριά", "Όταν θα λάβεις αυτό το γράμμα" και στο σπανιότατο "Αφήνω γεια στη μάνα μου", υπήρξε και το καταπληκτικό retro-fan "Μεταξουργείο".

Το τραγούδι αναφέρεται στο Μεταξουργείο, προπολεμικά και μεταπολεμικά, μνημονεύοντας τη γειτονιά του Κίκιζα (μπακάλικο που μετεξελίχτηκε στη γνωστή βιομηχανία ζυμαρικών Μέλισσα - η στάση του λεωφορείου υπάρχει ακόμα, όπως και το τραγούδι στο site της Μέλισσας, για ιστορικούς λόγους), γωνία Λένορμαν και Παλαμηδίου, στο επίσης μεγαλομπακάλικο του Μαυρομάτη, και στα σιδεράδικα ("Βιό") που υπήρχαν στην περιοχή.

Ένα καταπληκτικό τραγούδι, που ποτέ δεν αποτέλεσε "όπλο στη φαρέτρα" του μεγάλου τραγουδιστή, αλλά εμένα πάντα (ως retromaniac) με συγκινούσε.

Καλό ταξίδι Δημήτρη !

[video=youtube;c-WPUXj5tbc]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μιά ακόμη φορά, τα λόγια δεν μπορούν να περιγράψουν την προσφορά και την απώλεια...

Δημήτρη, καλό σου ταξίδι...

Να το έχει η μέρα;;; Πέρυσι, θρηνούσαμε το χαμό του Νικόλα...
 
Μεγάλη φωνή, μεγάλος τραγουδιστής, μεγάλη απώλεια. Καλό του ταξίδι
 
Αιώνια φωνή! Ο Θεός ν' αναπαύσει τη ψυχή του! :(
 
Αυτο που μ' αρεσε σ' αυτον τον ανθρωπο ειναι το παθος με το οποιο ερμηνευε τα τραγουδια του!

Για τη φωνη του νομιζω οτι δε χρειαζεται να πω τιποτα. Αυτια εχουμε ολοι.

Του ευχομαι καλο ταξιδι με το τραγουδι που αγαπησα περισσοτερο απο κεινον.......

 
αν και δεν ακουω το συγκεκριμενο ειδος μουσικης δεν μπορω να μην πω οτι ειναι ιστορικη μορφη για την ελληνικη μουσικη κριμα πραγματικα τουλαχιστον προλαβα να τον ακουσω Live καποτε μεγαλωνει το παλκο του παραδεισου θα στησουν τρελλο γλεντι εκει πανω
 
Αν και ήξερα για τα προβλήματα υγείας που αντιμετώπιζε, το έμαθα πριν λίγο και έχω πάθει σοκ! Μεγάλο κρίμα! Εξαιρετική φωνή! Ο Θεός να τον αναπαύσει.
 
Και ηταν 64 ετων, αρκετά νεος! καλο ταξίδι, θα μας μεινει η εξαιρετικη φωνή του.
 
μου ηρθε καπως οταν το διαβασα αν και ξεραμε ολοι οτι αντιμετωπιζε προβληματα υγειας,το ειχε πει αλλωστε και ο ιδιος

καλο του ταξιδι

 
Ένας από τους πιο σημαντικούς καλλιτέχνες του ελληνικού πενταγράμμου. Τα τραγούδια του αγαπήθηκαν από όλους...
 
R.I.P Ας αναπαυθεί εν ειρήνη η ψυχή του. :(
 
Θεός Χορέστον.

Συμπαθυτικός ,αλλά όχι του γούστου μου.
 
Ακόμα ένας μεγάλος .... R.I.P. ...
 
Aυτο και αν ηταν κεραμιδα!!!

Τι να πω???!!!!

Ακομα και τωρα που γραφω αυτες

τις λιγες γραμμες...δεν...δεν...το πιστευω!!!!!!

Καλο ταξιδι Δημητρη...

Σε αποχαιρετω με ενα δικο σου τραγουδι...

 
Πίσω
Μπλουζα