"Έφυγε" ο Δημήτρης Μητροπάνος!

Πολύ κρίμα!!!Αν και δεν άκουγα τα κομμάτια του,μου ήταν γνωστά.Και ήταν πολύ νέος.Τώρα βλέπω ότι όλο και περισσότεροι "μεγάλοι" φεύγουν!!!!!
 
φωναρα ειχε ο ανθρωπος,τραγουδαρες που δεν θα ξεχαστουν ποτε

πολυ κριμα

καλο του ταξιδι!!!!
 
ENq5xutZi8Fg2FGPXzwMPzZQX_-YS-s=http://www.youtube.com/watch?v=pjl8ZRdstTM&context=C4024e9dADvjVQa1PpcFPq ENq5xutZi47kwmyoz9bTqq3cY19HkLo=
 
Τα τραγούδια του δεν πρόκειται ποτέ να ξεχαστούν.

Ο Θεός ας αναπαυσει την ψυχή του.
 
Ο τελευταίος των μεγάλων! Καλό του ταξίδι...
 
Στα περίπου 600-700 ΜΡ3 που υπάρχουν στον υπολογιστή/τηλέφωνό μου, τα μόνα τραγούδια που μπορούν να χαρακτηριστούν "λαϊκά" είναι 2-3 του Μητροπάνου. Θες γιατί μου θύμιζαν πρόσωπα και καταστάσεις; Θες γιατί κατά βάθος δεν τον θεωρούσα αποκλειστικά "λαϊκό" με την έννοια του μπουζουκοτσιφτετελιού; Τον είχα σε μεγάλη εκτίμηση...

Νομίζω πάντως πως δεν είναι τυχαίο που τον άκουγαν και τον εκτιμούσαν και άτομα που δεν ενθουσιάζονταν με το συγκεκριμένο είδος μουσικής. Το έλεγε άλλωστε κι ο Πανούσης: "...μ'αρέσει στα κρυφά κι ο Μητροπάνος".

Και μπορεί όλοι να ξέραμε τα πολλά και σοβαρά προβλήματα υγείας που είχε, αλλά τελικά έφυγε σχετικά νέος... RIP Μητσάρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τεράστια απώλεια. Είμαι πολύ στενοχωρημένη. Τον πρωτοάκουσα στα μέσα της δεκαετίας του ΄70 και τον αγάπησα πολύ για τη φωνή του και στην πορεία για τη σοβαρότητά του και την ταπεινότητά του. Καλό του ταξίδι...
 
Κλαίει απόψε η γειτονιά....

 
Τι να πω που δεν έχει ήδη ειπωθεί;

 


Από τη στιγμή που το έμαθα, έχω ένα πλάκωμα ... και ένα τραγούδι του - διαφορετικό κάθε φορά - που σιγοτραγουδώ. Συν τοις άλλοις είμαι και τσαντισμένη ... λες και όλοι οι "καλοί" έχουν μπει στη σειρά ένας ένας και μας αποχαιρετούν. Δεν ξέρω τι γίνεται. Μεγαλώνουμε και εμείς και παρόλο που "εκλογικεύουμε" τέτοιου είδους απώλειες .... δεν μπορούμε / θέλουμε να συμβιβαστούμε. Άντε πάμε ...
στης ψυχής το παρακάτω

 

 


Αν είσαι πλάι μου μπορώ


το φόβο να νικήσω



τον κόσμο ν' αγαπήσω



κι ίσως ν' αγαπηθώ


 


Αν είσαι πλάι μου μπορώ



να μ' αντιμετωπίσω



τη μοίρα μου να ορίσω



να μεταμορφωθώ


 


Μόνος μου πώς να πορευτώ



και πού να επιστρέψω



χωρίς εσένα είμαι μισός



κι ίσως να μην αντέξω


 


Αν είσαι πλάι μου μπορώ



τη μάχη να κερδίσω



να μην εγκαταλείψω



να μην παγιδευτώ


 


Αν είσαι πλάι μου μπορώ



τον ήλιο ν' αντικρίσω



να μην ξαναγυρίσω



σε τόπο σκοτεινό


 


Μόνος μου πώς να πορευτώ



και πού να επιστρέψω



χωρίς εσένα είμαι μισός



κι ίσως να μην αντέξω
 
Ο τελευταίος μεγάλος των λαικών τραγουδιστών. Θα τον αποχαιρετήσω μ'ενα αγαπημένο μου τραγούδι:

[video=youtube;0TIsu-rREKU]

 
Η μόνη λαϊκή φωνή που δε με ξενίζει. Ας αναπαυθεί εν ειρήνη...
 
Καλό ταξίδι... Άλλη μια ΦΩΝΑΡΑ μας εγκατέλειψε... :( :(
 
Ήταν απλά ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ του είδους του.

Δεν είμαι του λαϊκού τραγουδιού, αλλά δεν μπορώ να μην πώ οτι τον Μητροπάνο τον άκουγα πάντα με ευχαριστηση.

Ήταν συγκλονιστικός ο τρόπος που τραγουδούσε...

Από τα αγαπημένα μου τραγούδια είναι το "Για να σ'εκδικηθώ", που είχε ερμηνεύσει μαζί με τον Λάκη (με τα ψηλά ρεβέρ) Παπαδόπουλο.

Στο συγκεκριμένο τραγούδι ειδικά, με το που "μπαίνει" η φωνή του, ξεχνάς όλα τα άλλα...
 
Το Δευτερο προγραμμα εχει ολη την εβδομαδα αφιερωματα στην μνημη του με τις εξαιρετικες εκπομπες του Πανου Γεραμανη.

R.I.P.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρω πως είναι οφ τόπικ αλλά δεν αντέχω να μην το αναφέρω...

Έξω από το παρεκκλήσι όπου περίμενε πλήθος κόσμου μέσα στο λιοπύρι να πει το στερνό αντίο στο "δικό του" Μητροπάνο, δε θα μπορούσαν να λείπουν και εκείνοι που παρευρίσκονταν εκεί μόνο και μόνο για να κάνουν το κομμάτι τους (και ήταν αρκετοί... πιστέψτε με). Φυσικά, ούτε συζήτηση να αφήσουν τον υπόλοιπο κόσμο να περάσει μέσα ή να τιμήσουν σιωπηλά τη μνήμη του νεκρού. Τουναντίον, στριμώχνονταν δεξιά και αριστερά στην είσοδο του παρεκκλησίου για να ξεκατινιαστούν ουρλιάζοντας ή χειροκροτώντας προς τον κάθε διάσημο που τύχαινε να περνά από εκεί.

Ευτυχώς που είμαστε πολιτισμένος λαός... σκεφτείτε να μην...
 
Πίσω
Μπλουζα