Έφυγε ο Λευτέρης Μυτιληναιος

thanos75

RetroMaNiaC
Joined
1 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.166
Αντιδράσεις
1.355
Δεν ξέρω αν γράφτηκε σε άλλο thread, αλλά έγινε σήμερα γνωστό ότι πέθανε ο πολύ καλός λαϊκός τραγουδιστής μας Λευτέρης Μυτιληναιος από κορωνοιο. Ηταν 75 χρονών Τον αποχαιρετάω με αυτό το λατρεμένο μου άσμα- ύμνος, το οποίο πριν μερικά χρόνια ακούστηκε στην ταινία "Αισθηματίες" του- ομοίως πρόωρα χαμένου Νίκου Τριανταφυλλίδη (εμφανίζεται στο trailer και ο ίδιος ο Μυτιληναιος)
 
Μια σεμνή και μετρημένη παρουσία, χάρισε με την όμορφη φωνή του τραγούδια με νόημα και βαθειά συναισθηματικά. Τον αποχαιρετώ με το αγαπημένο μου σε μουσική Γιώργου Κατσαρού και στίχους Πυθαγόρα. Καλό του ταξίδι.

Δεν είναι όλες ίδιες οι καρδιές (1975)

 
Ελαφρύ το χώμα. Εξαιτίας των Ειδώλων μού είναι πολύ έντονη η χρονιά του 1994. Είναι και από τα αγαπημένα μου.

 
Έφυγε ένας πάρα πολύ καλός ερμηνευτής. Ήταν τόσο όμορφη, αυτή η βελούδινη φωνή του! Λυπάμαι πολύ. Καλό του ταξίδι. Θα αφιέρωνα το τραγούδι που σημάδεψε μια πολύ σημαντική καμπή της ζωής μου, το "Κομπάρσος της καρδιάς σου δε θα γίνω", αλλά ήδη έχει αναφερθεί παραπάνω. Αφιερώνω λοιπόν, σε όλους ένα ακόμα εξαιρετικό τραγούδι του.

Γιατί μου την θυμίσατε

 
Τελευταία επεξεργασία:
Όντως όμορφη κ βελούδινη φωνη- σπάνια για αντρική φωνή στο λαϊκό τραγούδι
 
Λευτέρης Μυτιληναίος - Κυρά μου Αριστοκράτισσα (1969)

Μουσική: Δήμος Μούτσης

Στίχοι: Νίκος Γκάτσος

 
Αποχαιρετώντας τον εκφραστή των εφηβικών μας καημών και της νεανικής μας καψούρας !!
Θαυμάσια και μοναδική φωνή με πολλές δυνατότητες !!
Ξεκίνησε όμως ανάποδα
Ερμήνευσε αρχικά εξαιρετικούς συνθέτες και στιχουργούς αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε και με κακές επιλογές δεν έδωσε συνεχεια στην θριαμβευτική του πορεία προς την κορυφή !!
Σίγουρα όμως μια θέση στο πάνθεον των χαρισματούχων τραγουδιστών του ανήκει !!
Μέσα από τις τραγουδάρες του θα είμαι και μνήμη του Αιώνια
Το αφιερώνω

 
Πίσω
Μπλουζα