"Έφυγε" ο Νίκος Φώσκολος

nalpha

RetroWannaBe
Joined
20 Φεβ 2008
Μηνύματα
32
Αντιδράσεις
9
πριν απο λιγο εμαθα απο γειτονισσα του Νικου Φωσκολου και καλη μου φιλη (τα σπιτια τους ειναι κολλητα διπλα-διπλα) οτι "εφυγε ο αγαπημενος δημιουργος..

προσωπικα ειχα παθος με τις ταινιες του,ιδιαιτερα τις δραματικες..

καλο ταξιδι να εχει.. :icon_cry:
 
Αν είναι επιβεβαιωμένο πραγματικά είναι πάρα πολύ θλιβερή είδηση! Στο διαδίκτυο δεν υπάρχει ακόμη κάτι τέτοιο που εψαξα...
 
Μεγάλος βέβαια (και σε ηλικία και ως δημιουργός), αλλά η είδηση είναι ανεπιβεβαίωτη. Αν έχεις δίκιο διεκδικείς δάφνες αποκλειστικότητας.
 
Να δούμε για πόσο θα έχουμε την "αποκλειστικότητα" αυτή... Αυτό είναι ένα από τα "καλά" των forum. Μαθαίνουμε κάποιες ειδήσεις πρώτα από όλους... Είτε είναι ευχάριστες είτε δυσάρεστες, αυτά έχει η ζωή!

Μεγάλος σκηνοθέτης και άνθρωπος ο Φώσκολος. Τα καλύτερα έχουν πει και λένε πάντα οι ηθοποιοί με τους οποίους συνεργάστηκε. Θα τον θυμόμαστε ως έναν άψογο επαγγελματία και ως έναν από τους κορυφαίους στον χώρο του. Έζησε τη ζωή του τουλάχιστον (γεννημένος το 1927). Να είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει...
 
παιδια το ξερω οτι δε το εβγαλαν ακομα,αλλα δυστυχως ειναι αληθεια..

ειλικρινως θα ευχομουν να διαψευστω ακομη κι αν γινομουν ρεζιλι,αλλα οι πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες..

τον λατρεψα απο μικρη τον Φωσκολο και μακαρι να ειχε τη δυναμη να μας προσφερει κι αλλα εργα του..

μολις εμαθα και τα νεωτερα και μακαρι ΜΑΚΑΡΙ να αποδειχθουν ολα ανυποστατα...

μεταφερθηκε στο νοσοκομειο τα ξημερωματα οπου και κατεληξε τα τις πρωτες πρωινες ωρες...στη γειτονια (Ηλιουπολη) επιτηδες δεν εβαλαν κηδειοσημο για να μη παρουν ειδηση τα καναλια..

.τελος η κηδεια θα γινει στο νεκροταφειο της Αγιας Μαρινας στην Ηλιουπολη στις 2 ή 3 το μεσημερι της Παρασκευης...αυτα μολις μου ειπε η φιλη μου..αν εχω νεωτερα θα σας τα γραψω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σ ευχαριστουμε Νικο Φωσκολε για τις υπεροχες ταινιες σου που μεγαλωσαν εμας και τωρα εχουν μαθει να σε αγαπουν και τα παιδια μας..

ας εχεις ενα υπεροχο ταξιδι στη γειτονια των αγγελων..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν ο πιο αγαπημένος μου σκηνοθέτης και σεναριογράφος. Οι ταινίες του ήταν σχεδόν όλες μικρά αριστουργήματα..."Οι αδίστακτοι" , "Το χώμα βάφτηκε κόκκινο" , "Κοινωνία ώρα μηδέν" , "Κατηγορώ τους ανθρώπους" , "Κονσέρτο για πολυβόλα" , "Η λεωφόρος του μίσους" , "Αγάπη και αίμα" , "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" , "'Οταν η πόλις πεθαίνει" , "Υπολοχαγός Νατάσσα" , "Ορατότης μηδέν" , "Με φόβο και πάθος" , "Αιχμάλωτοι του μίσους" , "Έξοδος κινδύνου" , "17 σφαίρες για έναν άγγελο" και τόσες άλλες.


Μα και στην τηλεόραση ήταν πάντα από τους πρώτους! Από την ασπρόμαυρη ακόμα με τον "Ρωμανό Διογένη" μέχρι την "Κραυγή των λύκων" , τη "Λάμψη" και το "Καλημέρα ζωή". Καλό ταξίδι μεγάλε Νίκο Φώσκολε...Θα σε θυμόμαστε πάντα μέσα από τις καταπληκτικές δουλειές που έχεις αφήσει πίσω σου...
:(
 
tonytony είπε:
Ήταν ο πιο αγαπημένος μου σκηνοθέτης και σεναριογράφος. Οι ταινίες του ήταν σχεδόν όλες μικρά αριστουργήματα..."Οι αδίστακτοι" , "Το χώμα βάφτηκε κόκκινο" , "Κοινωνία ώρα μηδέν" , "Κατηγορώ τους ανθρώπους" , "Κονσέρτο για πολυβόλα" , "Η λεωφόρος του μίσους" , "Αγάπη και αίμα" , "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" , "'Οταν η πόλις πεθαίνει" , "Υπολοχαγός Νατάσσα" , "Ορατότης μηδέν" , "Με φόβο και πάθος" , "Αιχμάλωτοι του μίσους" , "Έξοδος κινδύνου" , "17 σφαίρες για έναν άγγελο" και τόσες άλλες.
Μα και στην τηλεόραση ήταν πάντα από τους πρώτους! Από την ασπρόμαυρη ακόμα με τον "Ρωμανό Διογένη" μέχρι την "Κραυγή των λύκων" , τη "Λάμψη" και το "Καλημέρα ζωή". Καλό ταξίδι μεγάλε Νίκο Φώσκολε...Θα σε θυμόμαστε πάντα μέσα από τις καταπληκτικές δουλειές που έχεις αφήσει πίσω σου...
:(
και μενα το ιδιο..ηταν ο λατρεμενος μου...χρονια βλεπω και ξαναβλεπω τα εργα του..επειδη μενω κοντα θα ηθελα πολυ να παω στη κηδεια αλλα δυστυχως εργαζομαι..
 
Μεγαλος καλλιτεχνης!

Τι να πρωτοθυμηθουμε απο ταινιες????

Κριμα που μετα την μεταπολιτευση δεν μας χαρισε αλλες.

Ευτυχως ομως εκανε θαυματα στην κρατικη τηλεοραση...Αγνωστος Πολεμος (ενα σηριαλ που η γενια μου δεν προλαβε να παρακολουθησει και καποιοι ανοητοι εχασαν), Κραυγη των Λυκων (λατρεμενο)

Η εμπλοκη του στην ιδιωτικη τηλεοραση παντως νομιζω οτι τον εφθειρε. Προσωπικα θεωρω οτι δεν επρεπε να το αποτολμησει...

Καλο ταξιδι!

http://www.youtube.com/watch?v=gFAuPz0c13I

Ευχαριστουμε nalpha για αυτη τη στεναχωρη "πρωτια"...
 
Αγαπημένος σκηνοθέτης. Η ταινία του "το χώμα βάφτηκε κόκκινο" ήταν υποψήφια για όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας. Η σειρα "Άγνωστος πόλεμος" είχε 95 % θεαματικότητα ενώ άλλες σειρές του έχουν μπει στο βιβλίο ρεκόρ Γκίνες. Σε ευχαριστούμε για όλα Νίκο Φώσκολε. Καλό σου ταξίδι.
 
Kαλό του ταξίδι. Ήταν σίγουρα από τους πλέον σημαντικούς δημιουργούς.
 
Wally είπε:
Μεγαλος καλλιτεχνης!
Τι να πρωτοθυμηθουμε απο ταινιες????

Κριμα που μετα την μεταπολιτευση δεν μας χαρισε αλλες.

Ευτυχως ομως εκανε θαυματα στην κρατικη τηλεοραση...Αγνωστος Πολεμος (ενα σηριαλ που η γενια μου δεν προλαβε να παρακολουθησει και καποιοι ανοητοι εχασαν), Κραυγη των Λυκων (λατρεμενο)

Η εμπλοκη του στην ιδιωτικη τηλεοραση παντως νομιζω οτι τον εφθειρε. Προσωπικα θεωρω οτι δεν επρεπε να το αποτολμησει...

Καλο ταξιδι!

http://www.youtube.com/watch?v=gFAuPz0c13I

Ευχαριστουμε nalpha για αυτη τη στεναχωρη "πρωτια"...
να σαι καλα...μακαρι να μην εχω αλλες τετοιες πρωτιες..στεναχωρεθηκα ομως τοσο που πραγματικα ενοιωσα την αναγκη να το μοιραστω..
 
Tony, Βιβη χρειαζομαι βοηθεια για μια δημοσκοπηση...
 
Δυστυχώς ισχύει:

Πέθανε ο σεναριογράφος των επιτυχιών Νίκος Φώσκολος

Σοκαρισμένος ο χώρος του πολιτισμού

Έφυγε από τη ζωή ο Νίκος Φώσκολος. Πολυπράγμων και επιτυχημένος σε όσα ασχολήθηκε.

Υπήρξε συγγραφέας, μυθιστοριογράφος, σεναριογράφος, κριτικός ραδιοφώνου και θεάτρου.

Η σκηνοθετική του «πινελιά» έδωσε άλλη μορφή στις τηλεοπτικής σειρές της Ελλάδας. Ενώ τα καθημερινά σίριαλ του καθήλωναν πλήθος ανθρώπων επί πολλά χρόνια.

Το τελευταίο διάστημα ο Νίκος Φώσκολος αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα με την υγεία του και νοσηλευόταν σε νοσοκομείο. Έφυγε σε ηλικία 88 ετών.

Γεννήθηκε στην Αθήνα στις 26 Νοεμβρίου του 1927. Σπούδασε πολιτικές επιστήμες στο Πανεπιστήμιο Αθηνών χωρίς να λάβει πτυχίο. Δούλεψε ως δημοσιογράφος τη δεκαετία 1950-1960, σε εφημερίδες της εποχής κάνοντας ελεύθερο και καλλιτεχνικό ρεπορτάζ και γράφοντας κινηματογραφική κριτική.

Αργότερα ασχολήθηκε με τη συγγραφή αστυνομικού μυθιστορήματος. Είχε τη δική του ραδιοφωνική εκπομπή «Αστυνομικές ιστορίες του Νίκου Φώσκολου».

Τη δεκαετία του 1960 ξεκίνησε ως θεατρικός συγγραφέας και κριτικός.

Έγραψε σενάρια σε περισσότερες από 70 ταινίες, κυρίως με τη Φίνος Φιλμ.

Από το 1971 ασχολήθηκε με το χώρο της τηλεόρασης. Έλαβε τρία βραβεία και ένα κρατικό Βραβείο Σεναρίου για την ταινία «Κονσέρτο για Πολυβόλα» (1968).

Μερικά από τα έργα του που ξεχωρίζουν:

«Άγνωστος Πόλεμος», «Εν Τούτω Νίκα», «Κραυγή των λύκων», «Ρωμανός Διογένης», «Λάμψη», «Καλημέρα Ζωή», «Οι αδίστακτοι», «Πυρετός στην άσφαλτο», «Κοινωνία ώρα μηδέν», «Το χώμα βάφτηκε κόκκινο».

Η κηδεία του θα τελεστεί την Παρασκευή, 1 Νοεμβρίου, στις 14.30 μετά το μεσημέρι, στο κοιμητήριο της Ηλιούπολης.

Πηγή: http://tapantaola.blogspot.gr/2013/10/blog-post_7901.html
 
Kρίμα. Έφυγε ένας μεγάλος δημιουργός. Καλό του ταξίδι!
 
Eνας εξαιρετικός σκηνοθέτης του ελληνικού κινηματογράφου και της ελληνικής τηλεόρασης..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυσκολος χαρακτηρας, ιδιαιτερος ανθρωπος, απολυτος, τελειομανης, ευφυης. Μοναδικος σε ολα του, υπερβολικος αλλα και αφανταστα παθιασμενος.

Με ο,τι καταπιανοταν εδινε τον εαυτο του ολοκληρο, το μυαλο και την ψυχη του γι' αυτο και καθε δουλεια του στεφοταν σχεδον παντα με πρωτογνωρη επιτυχια.

Τον ευχαριστουμε για οσα μας εδωσε!

[offtopic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Γιατι ο θανατος του Νικου Φωσκολου ειναι στην Ενοτητα του Ξενου Σινεμα;
Γιατί από λάθος ο nalpha το άνοιξε εκεί! :) Θα μεταφερθεί
 
Πίσω
Μπλουζα