"Έφυγε" ο Σπαθάρης...

Καλό ταξιδι Δάκαλε. Κρίμα με τον τρόπο που έφυγε.
 
οντως ειναι κριμα.

ηταν πολυ σπουδαιος παντως.
 
Από τους πολύ ξεχωριστούς ανθρώπους και μιά μεγάλη απώλεια για όλους όσοι μεγαλώσαμε με τις λατρεμένες φιγούρες του Καραγκιόζη.

Μπορεί να φανεί μοιρολατρικό αλλά νομίζω πως εκείνη τη μέρα ο ίδιος την επέλεξε για να συναντήσει τη μοίρα του... για να φύγει όρθιος... στις επάλξεις... και με την αναγνώριση που άξιζε στα 60 χρόνια προσφοράς του στη διαπαιδαγώγηση των Ελλήνων.

Αντίο Δάσκαλε... Είμαστε τυχεροί που μεγαλώσαμε με τις αξίες σου, ευλογημένοι που ζήσαμε τη χρυσή εποχή σου.

Ελαφρύ να 'ναι το χώμα...
 
Πραγματικα λυπηθηκα οταν το εμαθα. Απιστευτη πολιτιστικη/καλλιτεχνικη προσφορα και πανω απ ολα ευγενεστατη φυσιογνωμια. Ειναι ειρωνια ο τροπος και ο χρονος του θανατου του. Τουλαχιστον εφυγε ορθιος και εχων σωα τας φρενας. Βασικοτατο για εμενα μιας και δεν υπαρχει χειροτερο απο το να βλεπεις ανθρωπουν πανεξυπνους και δραστηριους να τα χανουν ή να ταλαιπωρουνται μεσα εξω σε νοσοκομεια.

Τουλαχιστον εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερο να σου ερχεται μπαμ και κατω.

Θα τον θυμομαστε. Η συλλογικη μνημη ειναι οτι πιο κοντα στην αθανασια.
 
Αν μπορειτε δειτε την εκπομπη της ΕΡΤ "ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ". Πολυ αξιολογη και με ενα τελος τοσο συγκινητικο. Ας ειναι καλα εκει που πηγε και τον ευχαριστουμε παρα πολυ για το γελιο που μας χαριζε οταν ειμασταν παιδια (αλλα και τωρα που μεγαλωσαμε). Καλο ταξιδι ΚΥΡΙΕ Σπαθαρη.
 
Μόλις είδα τα "Ημερολόγια" που ήταν αφιερωμένα στη μνήμη του Σπαθάρη.

Τελειώνοντας, η δημοσιογράφος ζήτησε μιά αφιέρωση από τον μεγάλο δάσκαλο ο οποίος με απλές γραμμές σχεδίασε την αγαπημένη φιγούρα του Καραγκιόζη.

Η κα Αρώνη ευχαριστώντας του του ευχήθηκε "Να είστε καλά..." και εκείνος αποκρίθηκε "..Να με θυμάστε..."
 
Το καναλι της Βουλης δειχνει καθε μερα 13.00-14.00 δυο παραστασεις του Ευγενιου Σπαθαρη, απο το αρχειο της ΕΡΤ!
 
Στο Άλσος της Νέας Σμύρνης μέχρι και τις 24 Μαϊου έχει κάθε βράδυ στις 8:30 δωρεάν παραστάσεις καραγκιόζη από διάφορους καραγκιοζοπαίχτες.

Η συγκυρία της αποχώρησης του μεγάλου Σπαθάρη, δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία σε αυτές τις παραστάσεις.

Όσοι είστε Αθήνα και ειδικά όσοι έχετε παιδιά θα πρότεινα να προσπαθήσετε να πάτε...εγώ πήγα τη μικρή μου ανηψιά πριν λίγες μέρες και το διασκεδάσαμε πάρα πολύ...

Δυστυχώς είναι πλέον δύσκολο να βρεις παραστάσεις καραγκιόζη στην Αθήνα...
 
[ψιλοάσχετο] Μέχρι πέρσυ είχε και στην πλατεία Λαμπρινής (Αθήνα προς Γαλάτσι) νομίζω κάθε Κυριακή ή κάποια άλλη μέρα το απόγευμα... δεν είμαι σίγουρη...

Το αν θα δουν τα παιδιά μας Καραγκιόζη και κατά πόσον θα το εκτιμήσουν ξεκινάει πρώτα από εμάς και από τη βούληση - διάθεση - πρόθεση να τους προσφέρουμε ένα θέαμα που ίσως και να θεωρούμε παρωχημένο. Τα παιδιά μας έχουν κατακλυστεί από λογής λογής νέα κινούμενα σχέδια και ίσως παρασυρόμαστε και εμείς.

Ας διπλοσκεφτόμαστε τις Κυριακές τα πρωινά τί είδους διασκέδαση θέλουμε να προσφέρουμε στα παιδιά μας και ας κάνουμε εμείς το πρώτο βήμα προς κάτι "διαφορετικό" ... [/ψιλοάσχετο]
 
Juanita είπε:
Το αν θα δουν τα παιδιά μας Καραγκιόζη και κατά πόσον θα το εκτιμήσουν ξεκινάει πρώτα από εμάς και από τη βούληση - διάθεση - πρόθεση να τους προσφέρουμε ένα θέαμα που ίσως και να θεωρούμε παρωχημένο. Τα παιδιά μας έχουν κατακλυστεί από λογής λογής νέα κινούμενα σχέδια και ίσως παρασυρόμαστε και εμείς.
 


Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι τα παιδιά δύσκολα θα το εκτιμήσουν, αλλά δεν φταίμε εμείς σε αυτό. Σκέψου πόσο διαφορετικά ερεθίσματα παίρνουν από την τηλεόραση, τα video games, τις αφίσες, τις βιτρίνες...η τεχνολογία είναι παντού και η νοσταλγία για το παλιό δεν υπάρχει μέσα τους προκειμένου να εκτιμήσουν το είδος τέχνης που είναι ο καραγκιόζης.


 


Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση, είναι ότι στην παράσταση που είδα, τα περισσότερα παιδάκια από ένα σημείο και μετά ασχολιόντουσαν με οτιδήποτε άλλο εκτός από τον καραγκιόζη. Μόνο οι μεγάλοι παρακολουθούσαν και γελούσαν
:p :p

 


Ακόμα και εμείς που προσπαθούσαμε να μιλάμε στην μικρή και να της εξηγούμε για τον καραγκιόζη ώστε να της κρατήσουμε το ενδιαφέρον στην παράσταση και όχι στα άλλα παιδάκια, δεν το καταφέραμε απόλυτα
#)
 
Plink είπε:
Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι τα παιδιά δύσκολα θα το εκτιμήσουν, αλλά δεν φταίμε εμείς σε αυτό. Σκέψου πόσο διαφορετικά ερεθίσματα παίρνουν από την τηλεόραση, τα video games, τις αφίσες, τις βιτρίνες...η τεχνολογία είναι παντού και η νοσταλγία για το παλιό δεν υπάρχει μέσα τους προκειμένου να εκτιμήσουν το είδος τέχνης που είναι ο καραγκιόζης.
Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση, είναι ότι στην παράσταση που είδα, τα περισσότερα παιδάκια από ένα σημείο και μετά ασχολιόντουσαν με οτιδήποτε άλλο εκτός από τον καραγκιόζη. Μόνο οι μεγάλοι παρακολουθούσαν και γελούσαν :p :p

Ακόμα και εμείς που προσπαθούσαμε να μιλάμε στην μικρή και να της εξηγούμε για τον καραγκιόζη ώστε να της κρατήσουμε το ενδιαφέρον στην παράσταση και όχι στα άλλα παιδάκια, δεν το καταφέραμε απόλυτα #)
Αυτό ισχύει σε μεγάλο βαθμό.Είμαι μάλλον ο μόνος που πραγματικά εκτιμάει και νοσταλγεί κάποια πράγματα όλοι οι υπόλοιποι της ηλικίας μου ή είναι αδιάφοροι ή απλώς ξέρουν να το κρύβουν καλά ;)
 
Ναι είναι πραγματικά κρίμα που ένα μέρος της παράδοσής μας σβήνει. Ο τραγικός θάνατο του Σπαθάρη σηματοδοτεί και ένα τέλος εποχής, εφόσον (τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ) δεν υπάρχουν νέοι καλλιτέχνες να συνεχίσουν την τέχνη του θεάτρου σκιών και το σημερινό παιδικό κοινό είναι μάλλον αδιάφορο.

Και φυσικά δεν μιλάω για συντήρηση των παραδόσεων ως μια στείρα ανάμνηση ενός "ένδοξου" παρελθόντος. Ο Καραγκιόζης, ακόμα και σήμερα, είναι επίκαιρος και φυσικά ψυχαγωγικός.
 
drspiros είπε:
Το καναλι της Βουλης δειχνει καθε μερα 13.00-14.00 δυο παραστασεις του Ευγενιου Σπαθαρη, απο το αρχειο της ΕΡΤ!
Τις παρακολουθω με μεγαλη χαρα. Μηπως ξερεις/αναγνωριζεις "του πότε" ειναι?
 
ChristosM είπε:
Τις παρακολουθω με μεγαλη χαρα. Μηπως ξερεις/αναγνωριζεις "του πότε" ειναι?
Γεια σου, Χρηστο. Λογικα πρεπει να ειναι απο τις πρωτες εγχρωμες παραγωγες της ΕΡΤ, γυρω στο '80-'81.
 
drspiros είπε:
Γεια σου, Χρηστο. Λογικα πρεπει να ειναι απο τις πρωτες εγχρωμες παραγωγες της ΕΡΤ, γυρω στο '80-'81.
Σε ευχαριστω πολυ. Καπου εκει τις τοποθετω και εγω. Δεν πιστευω πως εχουν κρατηθει οι παλαιοτερες (μαυροασπρες) παραστασεις. Ας ειναι "καλα" το καναλι της Βουλης που μας τις ξαναδειχνει.
 
Plink είπε:
Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι τα παιδιά δύσκολα θα το εκτιμήσουν, Ακόμα και εμείς που προσπαθούσαμε να μιλάμε στην μικρή και να της εξηγούμε για τον καραγκιόζη ώστε να της κρατήσουμε το ενδιαφέρον στην παράσταση και όχι στα άλλα παιδάκια, δεν το καταφέραμε απόλυτα #)
Υπάρχει λόγος γι αυτό: αν το δεις κοινωνιολογικώς και ιστορικώς, ο Καραγκιόζης απευθύνεται σε ενήλικες μια που αυτούς ενσαρκώνει και τα δικά τους παθήματα περιγράφει... Ποτέ, για να πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα την απλοϊκότητα του κούκλες=παιδιά.
 
Πίσω
Μπλουζα