"Έφυγε" ο Σπύρος Καλογήρου 1922-2009

Eίναι πολύ λυπηρο με τον τρόπο που έφυγε αυτος ο ανθρωπος ,ταλεποριότανε για μήνες, εγώ δεν το ξερα.

Εβελπιστούσα οτι κάποτε , θα χαμε την τιμη να δουμε αναρτιμένη συνεντευξη του εδω μέσα. Κρίμα.

Τον θεωρώ πάντα ώς έναν απο τους TOP ηθοποιούς του Ελληνικού video. Και ας γίριζε αυτες τις ταινίες για βιοποριστικούς λόγους ,εμένα αυτο δεν με ενδιαφέρει.

Σημασία είχαν οι ερμηνίες του , ανεξάντλητο ταλέντο και νομίζω οτι δεν έπεζε μόνο κακούς ρόλους.
 
καλο ταξίδι θα σε θυμομαστε παντα !!σιγουρα μεγάλη μορφη ο συγκεκρυμμενος
 
D@redevil είπε:
Ας αναπαυθεί εν ειρήνη και θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες.... Τι περονόσπορος αυτός που έπεσε?!.....
Πράγματι...Πόσα R.I.P. θέματα είχαμε τον τελευταίο καιρό; :(

Από τους πολύ καλούς "κακούς" του ελληνικού κινηματογράφου. Η ατάκα του "Πολλά τα λεφτά Άρη" έχει μείνει!

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.
 
Αυτή η σκηνή έχει σημαδέψει τη καριέρα του! Ηταν πραγματικά αξιολογότατος ηθοποιός!

Άλλη μία χαρακτηριστική που θυμάμαι είναι η τελευταία σκηνή από τη "Στεφανία" που κυνηγάει τη Λάσκαρη σε κάτι χωράφια και στο τέλος την πνίγει. Την είχα δει μικρή και τα'χα κάνει πάνω μου! Από τότε, όποτε έπαιζε αυτή την ταινία δεν ήθελα να τη βλέπω λόγω αυτής της σκηνής...

Και φυσικά η σκηνή του βιασμού στη "Μαρία της σιωπής"... Τι έχει κάνει ο άνθρωπος!!! Respect!

Υπέροχος ηθοποιός πραγματικά!
 
Αχ ρε γαμωτο φευγουν ολα τα ιερα τερατα του κινηματογραφου. Ανεπαναληπτη ηθοποιοι που βαζαν ψυχουλα σε οτι και εαν καναν. Το κακο ειναι οτι δεν βρισκετε κανενας να τους αντικαταστησει.

Ο θεος να αναπαυσει την ψυχουλα του.
 
Ο θεος να αναπαυσει την ψυχουλα του.
 
Πίσω
Μπλουζα