''Έφυγε'' ο Τρύφων Καρατζάς

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Σε ηλικεια 83 ετων εφυγε απο την ζωη ο αγαπημενος ηθοποιος.Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπαζει δε θα τον ξεχασουμε ποτε και μπορει να εχει παιξει σε πολλες ταινιες,σειρες κλπ αλλα προσωπικα θα τον θυμαμαι παντα ως δικηγορο μελαχρινο απο το θανατο του τιμοθεου κωνστα.R.I.P.

https://www.reader.gr/life/showbiz/pethane-o-ithopoios-tryfon-karatzas
 
Καλός ηθοποιός, διακριτική παρουσία.. λυπήθηκα πραγματικά..

Οι νεότεροι φυσικά θα τον θυμόμαστε κι απ' το Τζέλα Δέλτα που δεν είχε φουγάρα... Καλό του ταξίδι..
 
Καλό ταξίδι ... ομολογώ οτι και εγώ απο το Τζέλα Δέλτα τον θυμάμαι ... να είναι ελαφρύ το χώμα
 
Aποστολος Μελαχρινος και για μενα. Ας ειναι γαληνια η ψυχη του.
 
Τον είχα δει πριν 2 χρόνια στους "12 ενόρκους". Τον είχα συγχαρεί για την ερμηνεία του και μετά του είπα πόσο πολύ ήθελα να γνωρίσω τον κο Μελαχρινό από κοντά. Έβαλε τα γέλια, μου λέει "πού τον θυμάσαι, πρέπει να ήσουν πολύ μικρός τότε". Γυμνάσιο ήμουν, αλλά αυτή η σειρά είχε καθηλώσει όλες τις ηλικίες. Ευγενικό βλέμμα, υπέροχος άνθρωπος. Στην παρέα και των άλλων μεγάλων του Τιμόθεου Κώνστα και αυτός πλέον, μαζί με Κώνστα, Μπέκα και αστυνόμο.
 
Τον είχα δει πριν 2 χρόνια στους "12 ενόρκους". Τον είχα συγχαρεί για την ερμηνεία του και μετά του είπα πόσο πολύ ήθελα να γνωρίσω τον κο Μελαχρινό από κοντά. Έβαλε τα γέλια, μου λέει "πού τον θυμάσαι, πρέπει να ήσουν πολύ μικρός τότε". Γυμνάσιο ήμουν, αλλά αυτή η σειρά είχε καθηλώσει όλες τις ηλικίες. Ευγενικό βλέμμα, υπέροχος άνθρωπος. Στην παρέα και των άλλων μεγάλων του Τιμόθεου Κώνστα και αυτός πλέον, μαζί με Κώνστα, Μπέκα και αστυνόμο.
Επειδη αυτο το εργο το λατρευω και το εχω δει σε ταινια και θεατρικο της Δευτερας, μηπως θυμασαι αν ο Τρυφων κρατουσε τον πρωταγωνιστικο ρολο οπως ο Χενρυ Φοντα στον κινηματογραφο;
 
Όχι, λόγω ηλικίας - φαντάζομαι - είχε έναν λιγότερο απαιτητικό ρόλο, με λίγες ατάκες. Τους βασικούς ρόλους σε εκείνη τη διανομή είχαν ο Γιαννόπουλος και ο Κουρλαμπάς.
 
Σε ευχαριστω! Μακαρι να εβλεπα κι εγω αυτο το θεατρικο.
 
Τον θυμαμαι στη σειρα Λαβ σορρυ.. 

Πολυ συμπαθης φυσιογνωμια ο Τρύφων Καρατζάς...
 
Είχα δουλέψει μαζί του στο "Θέατρο Έρευνας" του Ποταμίτη όπου ήταν τακτικός συνεργάτης, και συγκεκριμένα στο "Η ζωή είναι όνειρο" του Καλντερόν ντε λα Μπάρκα. Ήταν περισσότερο θεατρικός ηθοποιός. Ήταν διακριτικός και τζέντλεμαν, πρόσεχε πώς μιλούσε, ώρες-ώρες όμως είχε ένα καυστικό χιούμορ. Θαυμάσια άρθρωση όπως δεν συνηθίζεται πια. Και στην προσωπική του ζωή αξιοπρεπής, είχε μια βαθιά μονογαμική σχέση που κράτησε ώς το θάνατο και ακόμη παραπέρα - πράγμα σπάνιο στο χώρο.
Πραγματικά λυπήθηκα με την είδηση αυτή.
 
Σε ηλικεια 83 ετων εφυγε απο την ζωη ο αγαπημενος ηθοποιος.Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπαζει δε θα τον ξεχασουμε ποτε και μπορει να εχει παιξει σε πολλες ταινιες,σειρες κλπ αλλα προσωπικα θα τον θυμαμαι παντα ως δικηγορο μελαχρινο απο το θανατο του τιμοθεου κωνστα.R.I.P.

https://www.reader.gr/life/showbiz/pethane-o-ithopoios-tryfon-karatzas
Και ως τον πατέρα της αδέξιας γιατρίνας Λίλυς (Κωνσταντίνα Μιχαήλ) από το "Λαβ Σόρρυ"
 
Καλός ηθοποιός
 
Ο Τρύφων Καρατζάς σε πιο νέα ηλικία ήταν ίδιος ο Αμερικανός ηθοποιός William Petersen
 
Ο Τρύφων Καρατζάς ήταν θαυμάσιος ηθοποιός και εξαιρετικός άνθρωπος. Νομίζω ήταν 87 ετών όχι 83.
 
Πίσω
Μπλουζα