"Έφυγε" ο Clive Burr

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.880
O χωρος του Heavy Metal ειναι πιο φτωχος απο χθες το βραδυ καθως εφυγε ο πρωην ντραμερ των Iron maiden ο τεραστιος Clive Burr.Ο Clive Burr ειχε συμμετοχη στους 3 πρωτους δισκους των Maiden ''Ιron maiden,Killers,The number of the beast'' και αποχωρησε το 1983 οταν διαγνωστηκε οτι επασχε απο σκληρυνση κατα πλακας και αντικατασταθηκε απο τον Nicko Mcbrain.

R.I.P ΤΕΡΑΣΤΙΕ Clive θα σε θυμομαστε για παντα.

http://www.youtube.com/watch?v=5iclRy20nsU
 
κρίμα. θα τον θυμόμαστε...
 
Σήμερα το πρωί το έμαθα κι εγώ... Πολύ κρίμα...

Ας ακούσουμε το Wrathchild, με δυνατά την ένταση για πάρτη του...
 
Σημερα μπαινοντας στο φορουμ μου εγινε η καρδια περιβολι.Μου ηταν πολυ συμπαθης.

R.I.P. Clive...Χαιρετισμους στην Big Heaven's Band.Θα χτυπας εκει τα πετσια τωρα.
 
τι να γραψω ρε..αφηστε με..
 
απ τους καλυτερους drummer ever και καλυτερος απο τον Nicko mcbrain οπως εχει πει και ο ιδιος ο dickinson δυστυχως αρρωστησε και δεν μπορεσε να δωσει ακομα περισσοτερα κριμα πραγματικα....

 
μεγαλη απωλεια.Πολυ συμπαθεις και πολυ καλος μουσικος...οπως ειπε και καποιος "οσα triggers και να βαλετε(οι ντραμερς) δεν πρόκειται να βγαλετε αυτον τον Live ηχο του clive" RIP μεγαλε
 
Μολις το διαβασα στο Rolling Stone... :(

R.I.P. Clive....
attachment.php


We always remember you....

 
Η προσφορα του ειναι ανεκτιμητη.. Τι να πει κανεις για ολα αυτα που παλεψε και εδωσε σε ολους εμας.. Καλο ταξιδι Clive, στο βασιλειο των σπουδαιων.
 
Tα τύμπανα που στο I'm runnin' free τα λατρευωωωωωωωωωω ....

[video=youtube_share;Np6PLtdXpOE]http://youtu.be/Np6PLtdXpOE

.... σήμερα το πικάπ στο σπίτι μου θα παίζει ακατάπαυστα το βινύλιο του πρώτου δίσκου των Iron Maiden σαν αποχαιρετισμός σε έναν ακόμη"παιδικό και εφηβικό" ήρωά μας που έφυγε ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIP Clive:(

Άλλος ένας μεγάλος έφυγε.

Ήταν σε όλους αγαπητός, έλεγε τα αστεία του παρά την αρρώστιά του, και παρόλο που έφυγε από τους Maiden είχαν πάντα άριστες σχέσεις, μάλιστα τον είχαν βοηθήσει για την αρρώστια που είχε οικονομικά.

Είχε την τιμή να είναι στα 3 πρώτα άλμπουμ των Maiden, που τότε ήταν στο ξεκίνημα της δόξας τους....

Θα σε θυμόμαστε φίλε.....
 
Ο αγαπημένος μου metal drummer όλων των εποχών. Απίστευτα δυναμικό και ταλαντούχο παίξιμο. Τρομερή δύναμη! Να είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει...

Ένα λάθος όμως. Ο Clive διαγνώστηκε με MS το 1994, όχι όταν αποχώρησε από τους Iron Maiden. Μάλιστα μπορούσε να παίζει drums μέχρι περίπου το 2001.

Ο λόγος που έφυγε από τους Iron Maiden ήταν ότι είχε υπερβολικό άγχος όταν έγιναν arena band με το Number of the Beast. Μάλιστα οι γιατροί εικάζουν πως το άγχος είναι μεγάλος παράγοντας για την φοβερή νόσο :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
dr_slump είπε:
Ο λόγος που έφυγε από τους Iron Maiden ήταν ότι είχε υπερβολικό άγχος όταν έγιναν arena band με το Number of the Beast. Μάλιστα οι γιατροί εικάζουν πως το άγχος είναι μεγάλος παράγοντας για την φοβερή νόσο :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Γι' αυτό και οι δύο αγαπημένοι μου μουσικοί, που πέρασαν απ' τους Iron Maiden, είναι ο Paul Di' Anno και ο Clive Burr !!! Επειδή ... ήταν "αλανιάρηδες καλλιτέχνες" και παρέμειναν τέτοιοι !!! Επειδή γι' αυτούς η μουσική ήταν ταυτισμένη με τη ζωή και την καθημερινότητα στην παρακμιακή γειτονιά του Ανατολικού Λονδίνου, όπου δημιουργήθηκε η μπάντα : αλητεία, συμμορίες, μεθύσια στα "κακόφημα" μπαρ, πληρωμένος έρωτας [όλ' αυτά αποτυπώνονται με τον καλύτερο τρόπο στον 1ο, και - κατά την ταπεινή μου άποψη - καλύτερο και πιο "αυθεντικό", δίσκο των Maiden] !!! Όταν οι Maiden, από κει που παίζανε στα κλαμπάκια του Λονδίνου, γίνανε "συγκρότημα για μεγάλα στάδια", οι δυο αυτοί "καλλιτέχνες - αλάνια" ένιωσαν ότι ... βρέθηκαν έξω απ' τα νερά τους !!!

[[[ Και, φυσικά, όταν οι Maiden γνώρισαν την καθολική αποδοχή και τους άκουγαν ... στην κυριολεξία "οι πάντες" και γέμιζαν μεγάλα στάδια ... άρχισε σιγά - σιγά να χάνεται η αυθεντικότητά τους !!! Δε βαριέσαι ... πάντα αυτό συμβαίνει όταν το "μεράκι" γίνεται "βιοπορισμός" και, ακόμη περισσότερο, όταν ο "βιοπορισμός" γίνεται "χοντρή κονόμα" .... ] ....

Να κι ένα πολύ - πολύ αγαπημένο τραγούδι με τη συμμετοχή του Clive στα ντραμς : Hallowed Be Thy Name, απ' τη ΔΙΣΚΑΡΑ Number Of The Beast, τον τελευταίο δισκο των Maiden με συμμετοχή του Clive :

 
Πολύ μεγάλος drummer, μου άρεσε πάρα πολύ το παίξιμό του, ειδικά σε όλο το Number of the beast, κατ' εμέ όχι καλύτερος τεχνικά του McBrain, αλλά αυτό έχει πoλύ λίγη σημασία.
 
Για τον συχωρεμενο,εχω αναφερθει στους "Ντραμμερ του Θεου"..

Τωρα που περασαν οι μερες και το συνειδητοποιω ειπα να βαλω 2 κουβεντες

στο θεμα,περισσοτερο για την ιστορια ..

Το 82 ,λιγους μηνες μετα την ΑΠΟΛΥΣΗ του απ τους Μ. του ειπαν για την παλιοαρρωστια..

Οσο δεν τον ενοχλουσε σοβαρα δεν εδινε σημασια..Τα κακα χαμπερια τα πηρε το 94..

Στο ψητο τωρααααααα...

Καλοκαιρι 82 ,περιοδεια στο US, παρεα με Rainbow, Scorpions, 38 Special , Judas Priest.Χανεται

η μπαλα,τα αμερικανακια γεμιζουν τα σταδια σαν στον τελικο,το Superbowl..

O Clive ζει το Ροκ ονειρο..

Που δεν κρατα για πολυ..Ο μπαμπας του, Ronald, πεθαινει ξαφνικα(στα 57 κι αυτος)

Επιστροφη στο Λονδινο..Οι Μ. φωναζουν τον McBrain για να βγαλει την περιοδεια..

μετα απο του γουηκς που λετε, ο Clive επιστρεφει,

"Γεια σας,ηρθα τον εκλαψα το γερο μου ,το φχαριστηθηκα,παμε να πιασουμε καμμια μπαγκετα τωρα για να ξεχαστουμε πιο γρηγορα..."

............

"Ξερεις Clive,νομιζω οτι πρεπει να κανουμε ενα διαλειμα.."

Και ολοι ξερετε ...ΠΟΙΟΣ το ειπε..λετε να βγηκε μπροστα ο Smith?

Ποσο γκομενιστικες κουβεντες (γιατι κατα τα λεγομενα του ,αυτη ηταν η στιχομυθια)

για να εκπαραθυρωσεις εναν τετοιο ντραμμερ..

Ουτε ποτα,ουτε ναρκωτικα,ουτε αρενες,ουτε θηρια..

Αυτη ειναι η ιστορια..

Καλο ταξιδι ρε μαγκα..

"Hit em hard"http://www.youtube.com/watch?v=hpCM7zpeJ6w

χωσε ρε!παρε κι αλλο..ΑΚΟΥΣΤΕ ΡΕ ΤΙ ΕΦΤΙΑΝΕ Ο ΠΑΛΙΚΑΡΟΣ!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Genghis Khan !!! Ρε τι θυμήθηκες ... Όταν εκεί στο 1983 ένα συνομήλικό μου παιδάκι έφερε στο σπίτι την κασέτα με το Killers [κάνοντας τους δικούς μου να "φρικάρουν" βλέποντας το εξώφυλλο ... αυτά τα έχω διηγηθεί σε άλλα τόπικς :p :p], η πρώτη, αφελής, ερώτηση που έκανα, όταν διάβασα τους τίτλους των τραγουδιών, ήταν : "Αυτό είναι το τραγούδι που πήρε μέρος στη Γιουροβίζιον ??? #) #):sealed:" !!!!!

Όντως, τα ντραμς που παίζει εκεί ο Clive είναι απίστευτα !! Όπως με "απίστευτο τρόπο" οι Maiden έχουν αφομοιώσει τις επιρροές τους από το Lady Fantasy των Camel ........
 
Σε εποχες που επαιζε ρολο ΠΩΣ ξεκινα η πλευρα του δισκου,με το που βαζουμε το Killers,ΓΚΑΠ!ΠΑΡΤΑ!Γκολ απ τα αποδυτηρια!Μποθ σαιντς μεγαλε!ρεσιταλ Clive..Ολοι στεκονται στο Number Of The Beast θυμουμενοι τον συχωρεμενο..

Κακως! :headbang:

Πα να χωσω κανα Murders in the rue morgue να με σιχτηρησει ολη γειτονια οπως πριν 30τοσα χρονια ρεεεεεεεεεεεεεεεεε.........

Α ρε Clive...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πιο αγαπημένη μου εισαγωγή με ντραμς ήταν και είναι το Run to the hills, το οποίο μάλιστα έμαθε και μου έπαιξε η αδερφή μου (!) η οποία παίζει κρουστά στην φιλαρμονική και έχει πλήρη σετ ντραμς! Τεσπα, δεν θα ξεχάσουμε ποτέ τον Clive Burr!
 
Πίσω
Μπλουζα