"Έφυγε" ο Sir Christopher Lee

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
608
ο sir christopher lee εφυγε την κυριακη που μας περασε σε νοσοκομειο του λονδινου στο οποιο νοσηλευοταν με προβληματα στην καρδια και τους πνευμονες σε ηλικια 93 ετων οπως ανακοινωθηκε σημερα επισημα θα τον θυμομαστε μεσα απο τις ταινιες στις οποιες πρωταγωνιστησε και ειδικα σαν δρακουλα στις ταινιες της hammer films http://www.dailymail.co.uk/news/article-3119852/Sir-Christopher-Lee-dies-hospital-aged-93.html
 
Καλα δεν υπαρχουν λογια να γραψεις γιαυτον τον αρχοντα των ταινιων τρομου και ειδικα οσον εχουν σχεση με τον δρακουλα.Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπαζει και τον ευχαριστουμαι απο τα βαθυ της καρδιας μας για ολες της ταινιαρες και απιστευτες ερμηνειες που μας εχει χαρισει.R.I.P τεραστιε δρακουλα.
 
Καλό ταξίδι τεράστιε Σερ.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΠΟΤΕ δεν θα ξεχαστεί!

ΠΟΤΕ κανείς δεν θα αποδώσει τον ρόλο-σταθμό του Δράκουλα όπως αυτός...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τουλάχιστον ο άνθρωπος πάτησε τα 93... να ζήσουμε να τον φτάσουμε.
 
Α, είχε ανοίξει θέμα, οπότε παρακαλώ ας σβηστεί το δικό μου.

Ο συμπαθής "Δράκουλας" των παιδικών μας χρόνων, το Σάββατο το βράδι στην ΥΕΝΕΔ, μετά την ελληνική ταινία... Δεν πήγε από σκόρδα ή σφήνες, αλλά πλήρης ημερών, με μια μεγάλη κινηματογραφική καρριέρα και μια μοναδική αυθεντικότητα στο συγκεκριμένο ρόλο...

Πολλά sequels έπαιζαν εκείνη την εποχή, αλλά μόνο ο τίτλος "Ο Δράκουλας ζει ακόμα στο Λονδίνο" μου έχει μείνει... Ένα καλογυρισμένο θρίλλερ, με κόσμο που κινούνταν από στέγη σε στέγη...

Κάποιος κατάφερε και τον έβαλε κι αυτόν πίσω, κι έμεινε ο μόνος εν ζωή δράκουλας... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλό του ταξίδι... αν και "κακός" στο σινεμά, σίγουρα θα πάει στον παράδεισο.
 
Σπουδαίος ηθοποιός με μια πλούσια ζωή και πλούσια και αξιοζήλευτη καριέρα. Πέθανε σε μεγάλη ηλικία και ευτύχησε να αναγνωριστεί όχι μόνο σαν καλτ είδωλο.
 
Εμεινα παγωτο μολις διαβασα την ειδηση!!!! :eek:

Πραγματικα μεγαλη απωλεια για τον καλλιτεχνικο κοσμο... :(

Ο πιο "μαχιμος" ηθοποιος...

Σε πιο ρολο να τον πρωτοθυμηθω....

Dracula,Mummy,Fu Manchu,Sir Henry,Rochefort,Scaramanga,Mycroft Holmes,Sherlock Holmes,Count Dooku,Saruman;

Δεν θα σταθω στους παλιοτερους ρολους,εχουν ειπωθει και θα ειπωθουν πολλα ακομα για αυτους.

Θα σταθω ομως στον ρολο του Saruman στα "The Hobbit" & "Lord of the Rings"....απλα τελειος!!!!!

Τοσο τελειος,που ουτε ο ιδιος ο Tolkien θα το φανταζοταν οταν δημιουργουσε τον χαρακτηρα του.

LOTR The Fellowship of the Ring - Saruman the White




Rest In Peace....
 
:( :( Είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για την αναμενόμενη αυτή στιγμή που θα πέθαινε ο τελευταίος εν ζωή αγαπημένος μου ηθοποιός του σινεμά τρόμου, αφού ήταν και πολύ μεγάλος, αλλά παρ'όλα αυτά δεν γίνεται να μην στενοχωριέμαι. Με τον χαμό του κλείνει το κεφάλαιο των σπουδαίων αυτών ηθοποιών τρόμου που άφησαν εποχή. Τουλάχιστον ο Lee έζησε αρκετά όπως ειπώθηκε, μακάρι όλα να φτάναμε τα χρόνια του. Εν τω μεταξύ σήμερα μίλησα με έναν Καναδό που δεν ήξερε ποιός είναι ο Christopher Lee και μου ξύπνησε δολοφονικά ένστικτα, αν είναι δυνατόν. Αντίο τελευταίε άρχοντα του τρόμου...
 
Όπως τα είπατε όλοι...ο άνθρωπος ήταν ένας πραγματικός sir ! Αριστοκράτης με τα όλα του και μεγάλη αδυναμία μου, το avatar που χρησιμοποιώ αποτελεί αδιάψευστο μάρτυρα...Καλό ταξίδι...
 
αγαπημένος ηθοποιός!!!
 
Imgema είπε:
Τουλάχιστον ο άνθρωπος πάτησε τα 93... να ζήσουμε να τον φτάσουμε.
Ο fake... συνεχίζει ακάθεκτος!! ;)

Σπουδαίος και αξέχαστος σε κάθε ρόλο που έπαιξε!
 
Σκεφτομουν πριν δυο μερες, οτι δυο απο τους Σπουδαιοτερους ανθρωπους της ιστοριας μας, ο κυριος Christopher Lee και ο κυριος Sean Connery ειναι ακομα κοντα μας. Ακομα δεν μπορω να πιστεψω οτι εφυγε.. Αναθεμα και την στιγμη που εκανα αυτη την σκεψη. Δεν μπορω να πω πολλα. Ειμαι τυχαιρος που εζησα και απολαυσα τοσες στιγμες με ολα αυτα τα διαχρονικα αριστουργηματα του. Ελπιζω να δειξω στο μελλον στους απογονους μου το Μεγαλειο του, η υστεροφημια ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να του δοξασουμε.
 
Μονο σε μια ταινια τον εχω δει και δεν εκανε το Δρακουλα, γιατι δε βλεπω ταινιες με Δρακουλες. Μολις τωρα διαβασα οτι μιλουσε επτα γλωσσες, αναμεσα τους και λιγα ελληνικα. Στη σελιδα που ακολουθει εχει κι αλλες πολυ ενδιαφερουσες λεπτομερειες για τη ζωη του. Καλο του ταξιδι.

http://pestomou.info/polemise-egine-mistikos-praktoras-ide-dimosia-ektelesi-me-gkilotina-i-apistefti-zoi-tou-kristofer-li-ikones/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά RIP... Πολύ σπουδαίος άνθρωπος και ηθοποιός, αλλά και μεταλάς!!! Η ηλικία πραγματικά δεν τον άγγιζε αφού έκανε πράγματα που πολλοί 50άρηδες ίσως βαριόντουσαν.....

RIP sir! :(
 
Πίσω
Μπλουζα